April 7, 2019
Spring Mills, PA

Timing by the Nittany Valley Running Club

Solo Runners - Overall Order of Finish                          

         CLASS      
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME     PACE
 -----   -----                   --------                  ----     ----
    1      OpM  Shundai Li, 45, State College, PA        1:01:17    6:08
    2    1 M30  Michael Zimmerman, 38, State College, PA 1:01:36    6:10
    3    2 M30  Charlie Vasey, 38, State College, PA     1:04:25    6:26
    4    1 M40  Andrew Maguire, 48, State College, PA    1:04:52    6:29
    5    3 M30  Joshua Cone, 36, Boalsburg, PA           1:05:00    6:30
    6    1 M50  Costas Maranas, 51, State College, PA    1:05:25    6:32
    7    2 M40  Andy Cunningham, 40, Port Matilda, PA    1:06:12    6:37
    8    2 M50  Patrick Singletary, 53, State College, PA
                                                         1:06:34    6:39
    9    3 M40  Alan Effrig, 40, State College, PA       1:08:50    6:53
   10    4 M30  Ben Huet, 30, State College, PA          1:09:44    6:58
   11    4 M40  Todd Lajeunesse, 49, State College, PA   1:13:38    7:22
   12    1 M20  Kyle Houser, 24, Woodward, PA            1:15:05    7:30
   13    5 M40  John Iceland, 48, State College, PA      1:15:18    7:32
   14      OpW  Anna Squicciarini, 40*, State College, PA
                                                         1:15:42    7:34
   15    3 M50  Geoff Kingsley, 53, Spring Mills, PA     1:17:41    7:46
   16    4 M50  Jim Sellmer, 58, Port Matilda, PA        1:22:35    8:15
   17    6 M40  Joe Schuchert, 41, State College, PA     1:22:57    8:18
   18    1 W30  Laura Tyson, 37*, State College, PA      1:23:19    8:20
   19    1 W50  Lynda Federinko, 55*, Spring Mills, PA   1:26:37    8:40
   20    5 M30  Gregory Tyson, 39, State College, PA     1:28:09    8:49
   21    1 W40  Aimee Brough, 49*, Newport, PA           1:29:31    8:57
   22    2 W30  Lisa Roberts, 39*, Bellefonte, PA        1:29:45    8:58
   23    5 M50  Garth Benton, 58, Greenacres, WA         1:31:33    9:09
   24    3 W30  Genny Uhl, 33*, Millheim, PA             1:31:35    9:09
   25    7 M40  Terry Nowicki, 42, Lemont, PA            1:33:03    9:18
   26    8 M40  Rob Farrell, 48, Philipsburg, PA         1:33:07    9:19
   27    9 M40  Mike Axtell, 43, State College, PA       1:33:13    9:19
   28    2 W40  Erina Macgeorge, 48*, State College, PA  1:33:18    9:20
   29    1 W20  Elizabeth Hansen, 28*, Spring Mills, PA  1:34:13    9:25
   30    2 M20  Andrew Hurd, 22, Spring Mills, PA        1:36:48    9:41
   31    1 M60  Martin Mazur, 62, State College, PA      1:37:10    9:43
   32    3 W40  Anna Smith, 40*, Centre Hall, PA         1:38:34    9:51
   33    2 W20  Megan Becker, 23*, State College, PA     1:40:39   10:04
   34    1 JrW  Catherine Bierlein, 18*, Spring Mills, PA
                                                         1:44:09   10:25
   35    4 W40  Elsa Hanson, 40*, State College, PA      1:46:32   10:39
   36    5 W40  Stacey Nowicki, 44*, Lemont, PA          1:47:42   10:46
   37    2 M60  Marvin Hall, 64, State College, PA       1:50:40   11:04
   38    3 W20  Emily Reed, 28*                          2:01:45   12:11
   39    6 M30  Adam Ilgen, 31, Bellefonte, PA           2:09:34   12:57
   40    6 W40  Clarisa Brindley, 45*, Philipsburg, PA   2:20:47   14:05
* indicates females
2 finishers among Males (no age given)
2 finishers among Men 20 - 29
6 finishers among Men 30 - 39
9 finishers among Men 40 - 49
5 finishers among Men 50 - 59
2 finishers among Men 60 & Up
1 finishers among Women Under 20
3 finishers among Women 20 - 29
3 finishers among Women 30 - 39
6 finishers among Women 40 - 49
1 finishers among Women 50 - 59
26 male finishers
14 female finishers
40 total finishers

Solo Runners - Age Groups

         CLASS      
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME     PACE

Open Men
    1    1 M40  Shundai Li, 45, State College, PA        1:01:17    6:08

Open Women
    1    1 W40   Anna Squicciarini, 40, State College, PA
                                                         1:15:42    7:34


         CLASS      
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME     PACE
 -----   -----                   --------                  ----     ----

Men 20 - 29
   12    1      Kyle Houser, 24, Woodward, PA            1:15:05    7:30
   22    2      Andrew Hurd, 22, Spring Mills, PA        1:36:48    9:41

Men 30 - 39
    2    1      Michael Zimmerman, 38, State College, PA 1:01:36    6:10
    3    2      Charlie Vasey, 38, State College, PA     1:04:25    6:26
    5    3      Joshua Cone, 36, Boalsburg, PA           1:05:00    6:30
   10    4      Ben Huet, 30, State College, PA          1:09:44    6:58
   17    5      Gregory Tyson, 39, State College, PA     1:28:09    8:49
   25    6      Adam Ilgen, 31, Bellefonte, PA           2:09:34   12:57

Men 40 - 49
    4    1      Andrew Maguire, 48, State College, PA    1:04:52    6:29
    7    2      Andy Cunningham, 40, Port Matilda, PA    1:06:12    6:37
    9    3      Alan Effrig, 40, State College, PA       1:08:50    6:53
   11    4      Todd Lajeunesse, 49, State College, PA   1:13:38    7:22
   13    5      John Iceland, 48, State College, PA      1:15:18    7:32
   16    6      Joe Schuchert, 41, State College, PA     1:22:57    8:18
   19    7      Terry Nowicki, 42, Lemont, PA            1:33:03    9:18
   20    8      Rob Farrell, 48, Philipsburg, PA         1:33:07    9:19
   21    9      Mike Axtell, 43, State College, PA       1:33:13    9:19

Men 50 - 59
    6    1      Costas Maranas, 51, State College, PA    1:05:25    6:32
    8    2      Patrick Singletary, 53, State College, PA
                                                         1:06:34    6:39
   14    3      Geoff Kingsley, 53, Spring Mills, PA     1:17:41    7:46
   15    4      Jim Sellmer, 58, Port Matilda, PA        1:22:35    8:15
   18    5      Garth Benton, 58, Greenacres, WA         1:31:33    9:09

Men 60 & Up
   23    1      Martin Mazur, 62, State College, PA      1:37:10    9:43
   24    2      Marvin Hall, 64, State College, PA       1:50:40   11:04

         CLASS      
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME     PACE

Women Under 20
   11    1      Catherine Bierlein, 18, Spring Mills, PA 1:44:09   10:25

Women 20 - 29
    8    1      Elizabeth Hansen, 28, Spring Mills, PA   1:34:13    9:25
   10    2      Megan Becker, 23, State College, PA      1:40:39   10:04
   14    3      Emily Reed, 28                           2:01:45   12:11

Women 30 - 39
    2    1      Laura Tyson, 37, State College, PA       1:23:19    8:20
    5    2      Lisa Roberts, 39, Bellefonte, PA         1:29:45    8:58
    6    3      Genny Uhl, 33, Millheim, PA              1:31:35    9:09

Women 40 - 49
    4    1      Aimee Brough, 49, Newport, PA            1:29:31    8:57
    7    2      Erina Macgeorge, 48, State College, PA   1:33:18    9:20
    9    3      Anna Smith, 40, Centre Hall, PA          1:38:34    9:51
   12    4      Elsa Hanson, 40, State College, PA       1:46:32   10:39
   13    5      Stacey Nowicki, 44, Lemont, PA           1:47:42   10:46
   15    6      Clarisa Brindley, 45, Philipsburg, PA    2:20:47   14:05

Women 50 - 59
    3    1      Lynda Federinko, 55, Spring Mills, PA    1:26:37    8:40

Teams

1. What The Hill: First Women
    1  Jadyn Butler*, What The Hill                      1:21:28    8:09
    1  Kelsey Hull*, What The Hill                          

2. Champ: First Mixed
    2  Chuck Kreger, Centre Hall, PA                     1:21:38    8:10
    2  Deb Battaglia*  , Champ                            

3. Blacktops: Second Mixed
    3  Anna Barone*, State College, PA                   1:22:15    8:13
    3  Chris Lutz, Blacktops                               
    3  Sara Battaglia*, Blacktops                        

4. The JB's: Second Women
    4  Mandy Fish*, Philipsburg, PA                      1:24:31    8:27
    4  Brenda Benninghoff*, The Jb's                      
    4  Kelly Foreman*, The Jb's                           

5. Running Mommas: Third Women
    5  Jane Brooker*, Spring Mills, PA                   1:25:04    8:30
    5  Kalena Smith*, Running Mommas                       
    5  Mandy Stitzer*, Running Mommas                       

6. Trutts: First Families
    6  Elijah Trutt, Milton, PA                          1:25:44    8:34
    6  Isaiah Trutt, Trutts                                
    6  Paul Trutt, Trutts                                  

7. We Thought This Was a 5k: Third Mixed
    7  McKenzie Millward*,                               1:26:10    8:37
    7  Ali Pryor*                       
    7  Tom Cali                         

8. The Sap Runners: Second Families
    8  Michele Shauver*, Spring Mills, PA                1:26:33    8:39

9. Tortious & Hare: Third  Families
    9  Tracy Velasquez*, Boalsburg, PA                   1:27:15    8:43
    9  Laura Lane*, Tortious & Hare F                        

10. The Wenricks: Fourth Families
   10  Forrest Wenrick, Woodward, PA                     1:40:44   10:04
   10  MacKenzie Wenrick*, The Wenricks                     
   10  Crystal Wenrick*, The Wenricks