Troop 31 5K Run/Walk

May 8, 2016
State College, PA

Timing by the Nittany Valley Running Club

Overall Order of Finish

         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME
 —————   —————                     ————————                    ————
    1      OpM  Sean Kelleher, 15, State College, PA           19:38  
    2    1 M15  Joe Messner, 15, State College, PA             19:41  
    3    2 M15  Noah Witt, 15, Lemont, PA                      20:00  
    4    1 JrM  Bryant Stangel, 14, Boalsburg, PA              22:05  
    5    1 M60  John Cunningham, 63, State College, PA         24:04  
    6    3 M15  Nathaniel Dutt, 16, State College, PA          24:11  
    7    4 M15  Jacob Witt, 17, Lemont, PA                     24:49  
    8    5 M15  Robert Johns, 19, State College, PA            25:12  
    9    2 JrM  John Brownstead, 12, State College, PA         25:44  
   10    6 M15  Zachary Rickley, 16, State College, PA         25:49  
   11    1 M40  John Messner, 48, State College, PA            26:46  
   12    7 M15  Isaac Messner, 17, State College, PA           26:57  
   13    1 M20  Kyle Sinding, 24, State College, PA            27:17  
   14      OpW  Jean Brownstead, 42*, State College, PA        27:18  
   15    1 M50  Dave Allgeier, 52, Port Matilda, PA            28:41  
   16    1 W40  Karen Peoples, 49*, State College, PA          29:04  
   17    8 M15  Kevin Doncsecz, 19, State College, PA          30:12  
   18    3 JrM  Erik Witt, 12, Lemont, PA                      30:15  
   19    4 JrM  Brendan Locke, 12, State College, PA           31:02  
   20    1 W30  Hannah Williams, 36*, State College, PA        32:09  
   21    5 JrM  Mitchell Peoples, 10, State College, PA        32:16  
   22    1 JrW  Kelly Brownstead, 10*, State College, PA       34:46  
   23    1 W15  Laura Brownstead, 16*, State College, PA       34:48  
   24    6 JrM  Declan Flanagan, 14, Boalsburg, PA             36:53  
   25    2 M60  Gary Wiser, 73, State College, PA              40:08  
   26    2 M40  Alan Wiser, 49                                 41:23  
   27    2 W40  Marcie Rockey, 45*, Boalsburg, PA              41:24  
   28    3 M60  Carl E Miller, 80, Bellefonte, PA              46:54  
   29    4 M60  David Eng, 63, State College, PA               50:55  
   30    2 JrW  Maeve Flanagan, 11*, Boalsburg, PA             51:35  
   31    3 W40  Steph Flanagan, 47*, Boalsburg, PA             52:22  
   32    9 M15  Zac Brezovec, 15, State College, PA            56:36  
   33    2 M50  Ed Brezovec, 50, State College, PA             56:37  
* indicates females
2 finishers among Males (no age given)
6 finishers among Men Under 15
9 finishers among Men 15 - 19
1 finishers among Men 20 - 29
2 finishers among Men 40 - 49
2 finishers among Men 50 - 59
4 finishers among Men 60 & Up
2 finishers among Women Under 15
1 finishers among Women 15 - 19
1 finishers among Women 30 - 39
3 finishers among Women 40 - 49
26 male finishers
7 female finishers
33 total finishers


Age Groups

         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME
 —————   —————                     ————————                    ————
Open Men
    1    1 M15  Sean Kelleher, 15, State College, PA           19:38  
Open Women
    1    1 W40  Jean Brownstead, 42, State College, PA         27:18  

         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME
 —————   —————                     ————————                    ————
Men Under 15
    4    1      Bryant Stangel, 14, Boalsburg, PA              22:05  
    9    2      John Brownstead, 12, State College, PA         25:44  
   16    3      Erik Witt, 12, Lemont, PA                      30:15  
   17    4      Brendan Locke, 12, State College, PA           31:02  
   18    5      Mitchell Peoples, 10, State College, PA        32:16  
   19    6      Declan Flanagan, 14, Boalsburg, PA             36:53  

Men 15 - 19
    2    1      Joe Messner, 15, State College, PA             19:41  
    3    2      Noah Witt, 15, Lemont, PA                      20:00  
    6    3      Nathaniel Dutt, 16, State College, PA          24:11  
    7    4      Jacob Witt, 17, Lemont, PA                     24:49  
    8    5      Robert Johns, 19, State College, PA            25:12  
   10    6      Zachary Rickley, 16, State College, PA         25:49  
   12    7      Isaac Messner, 17, State College, PA           26:57  
   15    8      Kevin Doncsecz, 19, State College, PA          30:12  
   24    9      Zac Brezovec, 15, State College, PA            56:36  

Men 20 - 29
   13    1      Kyle Sinding, 24, State College, PA            27:17  


Men 40 - 49
   11    1      John Messner, 48, State College, PA            26:46  
   21    2      Alan Wiser, 49                                 41:23  

Men 50 - 59
   14    1      Dave Allgeier, 52, Port Matilda, PA            28:41  
   25    2      Ed Brezovec, 50, State College, PA             56:37  

Men 60 & Up
    5    1      John Cunningham, 63, State College, PA         24:04  
   20    2      Gary Wiser, 73, State College, PA              40:08  
   22    3      Carl E Miller, 80, Bellefonte, PA              46:54  
   23    4      David Eng, 63, State College, PA               50:55  

         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME
 —————   —————                     ————————                    ————
Women Under 15
    4    1      Kelly Brownstead, 10, State College, PA        34:46  
    7    2      Maeve Flanagan, 11, Boalsburg, PA              51:35  

Women 15 - 19
    5    1      Laura Brownstead, 16, State College, PA        34:48  


Women 30 - 39
    3    1      Hannah Williams, 36, State College, PA         32:09  

Women 40 - 49
    2    1      Karen Peoples, 49, State College, PA           29:04  
    6    2      Marcie Rockey, 45, Boalsburg, PA               41:24  
    8    3      Steph Flanagan, 47, Boalsburg, PA              52:22

Nittany Valley Running Club Indoor Mile Series Records

Mile

Men's Open

Best Mile Time
Justin Wager         4:14.36 (2013, Meet 3)


Best Series (Combined time of best two miles in one season)
Will Appman          8:36.18 (2013)

Men's Masters

Best Mile Time
Nick Berra           4:24.07 (2011, Meet 4)

Best Series (Combined time of best two miles in one season)
Nick Berra           8:51.37 (2011)

Women's Open

Best Mile Time
Megan Hutchinson     4:57.63 (2013, Meet 4)

Best Series (Combined time of best two miles in one season)
Megan Hutchinson    10:06.31 (2013)

Women's Masters

Best Mile Time
Meira Minard         5:37.62 (2014, Meet 2)

Best Series (Combined time of best two miles in one season)
Meira Minard        11:15.52 (2014)

Predicted Mile
Mike Zimmerman (2014)  Predicted Time: 5:14  Actual Time 5:14.01  Difference: 0.01

3000 meters


Men's Open

Kelly Fermoyle       8:52.04 (2009)


Men's Masters

Dan Przeniczny       9:37.01 (2014)


Women's Open

Lauren Philbrook     9:57.89 (2015)


Women's Masters

Steinbach, Coreen   13:20.47 (2017)


Back to the Indoor Mile Series page.

Subcategories

Local Competition 4

Racing/Local Competition category description

Results 466

Racing/Results category description

Club Sponsored 16

Racing/Club Sponsored category description

Race Directors 11

Racing/Race Directors

None 10

category for top level Racing section (no category)

NVRC Series 7

Racing/NVRC Series category description

Kids 2

Racing / Rids