5K                                                       Age Group Place

 

Rich Stever 16; 18:32                         first male overall   

Scott Roycorft 47: 20:27                     first

Danny Monts 13; 21:08                       first

Dustin Sprankle 13; 21:20                   second

Heidi Manfred 28; 21:52                      first female overall

Matt Manfred 28; 21:52                       first

John Lewis 13; 24:37                          third

Steve Bryan 48; 24:38                        second

Charlie Biddle 41; 25:05                      third

Alyssa Brisbin 14; 25:24                     first

Chet Zientek 60; 25:49                        first

Tim Mapes 70; 26:01                          first

Sara Noss 30; 26:09                           first

Ryan Noss 31; 26:24                          first

Michael Lewis 9; 26:40                       first

Michelle Firth 43; 26:41                       first

Kelly Charles 11; 27:11                       second

Emily Ingle 21; 27:11                          first

Kayla Charles 13; 27:19                      third

Darryl Dillon 59; 27:20                        first

Marty Hadden 32; 27:56                      second

Mark Lewis 11; 29:08

Nicole Gripp 14; 29:09

Wade Charles 7; 29:15                       second

Dan Ingle 45; 29:21

Nora VanHorn 8; 29:32                       first                      

Stewart VanHorn 46; 29:36

Bryce Bauer 9; 32:05                          third

Kristie Bauer 9; 32:05                         second

Joyce Zolten 52; 33:51                        first

Penny Christine 33; 35:17                   third

Sharon Gripp 40; 35:17                       second

Andrew Wilson 48; 36:20

John Black 48; 41:07

Rachel Harshman 31; 43:28

Peg Lake 70; 45:26                             first

 

10K                                                    Age Group Place

 

Doug Hoover 37; 38:15                       first male overall

Brian Russell 39; 39:43                       first

Amy Prokop 39; 45:27                        first female overall

Tom Moore 43; 45:57                          first

Amy Brisbin 49; 52:02                         first

Dave Fusco 40; 53.47                         second

Michael Miller 53; 54:20                      first

Paul Figart 59; 57:42                          second

Bill Harshman 62; 58:31                      first

John Lake 61; 59:32                           second

 

Other: 46 total runners, "thank you" to our sponsors, Tyrone Fire Police, and volunteers, we couldn't do it without them!
Awards: 10K: top overall male/female received $75 gift certificate from Lasser's Shoe Fly/new balance Altoona and a trophy
                        2nd female overall rec'd gift bag from Endurance Athletics, Altoona
            All other place winners rec'd medals

         5K: 1st place overall m/f received $75 gift certificate from Lasser's Shoe Fly/new balance Altoona and a trophy
               2nd overall m/f received $30 gift certificate from The Shoe Box, State College
                   3rd place overall rec'd a gift bag from Endurance Athletics, Altoona
          All other place winners rec'd medals

Great turn out for the youth and kids events at the field; little kids lollipop run, all rec'd lollipops; 100 and 400 meter dashes, all rec'd medals sponsored by John and Traci Black of Altoona; 1600 m. "Run for the Gold", all rec'd medals;
1600 m. results: 10 and under age group: 1st Scotti Everhart 8.00, 2nd Mia Kosoglow 9.06, 3rd Lexi Kilmartin 11.52
11 and up:
Daniel Monts 6.23
Alyssa Brisbin 6.47
Glenn Briggs 7.21
Brooke Shirey 7.30
Mark Lewis 8.10
Ryan Sessamen 8.24
Dustin Wilson 9.16
Brittany Sessamen 10.16