October 15, 2016
Bellefonte, PA

Timing by the Nittany Valley Running Club

Overall Order of Finish

Net times calculated on the basis of 2 minutes subtracted for each donut eaten along the course -- max 4 donuts

         CLASS                                                 CLOCK        NET    
 PLACE   PLACE             FINISHER                            TIME         TIME
 —————   —————             ————————                            —————        ————
    1      OpM  Steven Morgan, 22, State College, PA           21:21        13:21  
    2      OpM  Perry Edwards, 32, State College, PA           24:38        16:38  
    3      OpW  Tanya Hampton, 34*, State College, PA          24:39        16:39  
    4      OpM  Steven Gigler, 23, State College, PA           21:38        17:38  
    5    1 M20  John Clark, 21, Morrisdale, PA                 18:01        18:01  
    6    2 M20  Cory Cunningham, 29, Bellefonte, PA            27:18        19:18  
    7    1 M40  Rod Stahl, 48, Boalsburg, PA                   25:59        19:59  
    8    1 M50  Joe Lundberg, 54, Pine Grove Mills, PA         28:00        20:00  
    9      OpW  Mackenzie Wenrick, 19*, Woodward, PA           28:12        20:12  
   10    1 M17  Josh Mazza, 18, Centre Hall, PA                28:21        20:21  
   11    2 M50  Martin Turecky, 50, State College, PA          26:24        20:24  
   12      OpW  Mia Simoncek, 13*, Howard,PA                   24:41        20:41  
   13    3 M50  Michael Holtzinger, 54, Julian, PA             29:50        21:50  
   14    4 M50  Forrest Wenrick, 50, Woodward, PA              25:00        23:00  
   15    2 M40  Eric Novotny, 47, State College, PA            31:42        23:42  
   16    1 W50  Alison Bell, 52*, State College, PA            25:47        23:47  
   17    1 W30  Sarah Kollat, 35*, State College, PA           26:10        24:10  
   18    3 M20  Nick Jordan, 25, State College, PA             32:47        24:47  
   19    3 M40  Wilson Diaz, 41, State College, PA             32:52        24:52  
   20    1 W20  Megan Becker, 21*, Lewistown, PA               27:04        25:04  
   21    1 M14  Dylan Harvey, 16, Julian, PA                   27:26        25:26  
   22    2 W30  Jessica Stetson, 30*, Boalsburg, PA            33:58        25:58  
   23    5 M50  Curt Kowalski, 57, Boalsburg, PA               32:39        26:39  
   24    1 W14  Samantha Caldwell, 16*, Houtzdale, PA          30:58        26:58  
   25    2 W20  Becky Cresswell, 26*, Alexandria, PA           31:03        27:03  
   26    4 M20  Zachary Smith, 24, State College, PA           31:04        27:04  
   27    3 W20  Fallan Mazza, 26*, Centre Hall, PA             33:07        27:07  
   28    2 W50  Nicole Summers, 53*, Bellefonte, PA            29:09        27:09  
   29    4 W20  Lauren Abersold, 26*, DuBois, PA               33:27        27:27  
   30    1 M30  Jason Stetson, 32, Bellefonte, PA              27:46        27:46  
   31    5 M20  Jesse Brown, 28, State College, PA             36:05        28:05  
   32    6 M50  Jeff Stetson, 58, Boalsburg, PA                28:13        28:13  
   33    3 W30  Rachael Dreyer, 35*, State College, PA         32:44        28:44  
   34    4 W30  Nicole Edwards, 31*, State College, PA         33:01        29:01  
   35    2 W14  Elisa Shadow, 14*, Bellefonte, PA              37:08        29:08  
   36    5 W30  Heather Shadow, 39*, Bellefonte, PA            37:09        29:09  
   37    2 M30  Joshua Kollat, 36, State College, PA           33:53        29:53  
   38    1 W40  Nichol Sheridan, 46*, State College, PA        30:02        30:02  
   39    3 M30  Daniel Kennedy, 33, West Decatur, PA           38:46        30:46  
   40    7 M50  Dennis Ney, 59, State College, PA              39:45        31:45  
   41    2 W40  Jennifer Roth, 41*, State College, PA          39:46        31:46  
   42    5 W20  Holly Kruggel, 27*, State College, PA          36:04        32:04  
   43    1 M60  Dennis McDowell, 67, Bellefonte, PA            40:09        32:09  
   44    4 M40  Matt Ishler, 41, State College, PA             38:55        32:55  
   45    1 W60  Suzanne Rice, 65*, Bellefonte, PA              33:23        33:23  
   46    1 JrW  Elisa Kollat, 13*, State College, PA           38:47        34:47  
   47    2 JrW  Emily Ishler, 11*, State College, PA           38:48        34:48  
   48    6 W20  Lauren Nelson, 20*, State College, PA          40:59        34:59  
   49    5 M40  Daniel Cahoy, 48, State College, PA            35:25        35:25  
   50    1 JrM  Eddy Simoncek, 10, Howard,PA                   43:28        35:28  
   51    3 W40  Deb Simoncek, 48*, Howard,PA                   43:30        35:30  
   52    2 JrM  Nico Diaz, 6, State College, PA                45:03        37:03  
   53    4 W40  Ellysa Cahoy, 47*, State College, PA           43:43        39:43  
   54    3 JrM  David Cahoy, 10, State College, PA             43:53        39:53  
   55    5 W40  Michele Diaz, 41*, State College, PA           40:03        40:03  
   56    6 W40  Rebecca Elias, 44*, State College, PA          40:55        40:55  
   57    2 W60  Frances Russell, 65*, State College, PA        40:57        40:57  
   58    7 W40  Leeann Webster, 42*, Spring Mills, PA          40:57        40:57  
   59    6 W30  Taylor Decker, 31*, Bellefonte, PA             40:58        40:58  
   60    3 W60  Susan Kennedy, 69*, Port Matiilda,PA           41:01        41:01  
   61    4 W60  Teresa Timmerman, 61*, State College, PA       41:04        41:04  
   62    3 W50  Ann Echols, 52*, Port Matiilda,PA              41:07        41:07  
   63    7 W30  Carri Donmoyer, 32*, Bellefonte, PA            49:48        41:48  
   64    8 W40  Sharon Nilson, 49*, Snow Shoe, PA              49:50        41:50  
   65    4 W50  Traci Martz, 52*, Bellefonte, PA               47:15        42:15  
   66    5 W60  Linda Brown, 64*, Julian, PA                   42:29        42:29  
   67    3 W14  Katherine Kollat, 14*, State College, PA       43:36        43:36  
   68    3 JrW  Mariella Elias, 12*, State College, PA         47:43        43:43  
   69    8 W30  Julie Hull, 35*, Pleasant Gap, PA              48:04        46:04  
   70    8 M50  Tim Martz, 54, Bellefonte, PA                  55:01        55:01  
   71    9 W30  Anne Tressler, 36*, Centre Hall, PA            55:02        55:02  
* indicates females
6 finishers among Males (no age given)
3 finishers among Men Under 14
1 finishers among Men 14 - 16
1 finishers among Men 17 - 19
5 finishers among Men 20 - 29
3 finishers among Men 30 - 39
5 finishers among Men 40 - 49
8 finishers among Men 50 - 59
1 finishers among Men 60 - 69
3 finishers among Women Under 14
3 finishers among Women 14 - 16
6 finishers among Women 20 - 29
9 finishers among Women 30 - 39
8 finishers among Women 40 - 49
4 finishers among Women 50 - 59
5 finishers among Women 60 - 69
33 male finishers
38 female finishers
71 total finishers

Age Groups

         CLASS                                                 CLOCK         NET    
 PLACE   PLACE             FINISHER                            TIME         TIME
 —————   —————             ————————                            —————        ————
Open Men
    1    1 M20  Steven Morgan, 22, State College, PA           21:21        13:21  
    2    2 M30  Perry Edwards, 32, State College, PA           24:38        16:38  
    3    3 M20  Steven Gigler, 23, State College, PA           21:38        17:38  
Open Women
    1    1 W30  Tanya Hampton, 34, State College, PA           24:39        16:39  
    2    2 W17  Mackenzie Wenrick, 19, Woodward, PA            28:12        20:12  
    3    3 JrW  Mia Simoncek, 13, Howard,PA                    24:41        20:41  

         CLASS                                                 CLOCK         NET    
 PLACE   PLACE             FINISHER                            TIME         TIME
 —————   —————             ————————                            —————        ————
Men Under 14
   27    1      Eddy Simoncek, 10, Howard,PA                   43:28        35:28  
   28    2      Nico Diaz, 6, State College, PA                45:03        37:03  
   29    3      David Cahoy, 10, State College, PA             43:53        39:53  

Men 14 - 16
   15    1      Dylan Harvey, 16, Julian, PA                   27:26        25:26  

Men 17 - 19
    8    1      Josh Mazza, 18, Centre Hall, PA                28:21        20:21  

Men 20 - 29
    4    1      John Clark, 21, Morrisdale, PA                 18:01        18:01  
    5    2      Cory Cunningham, 29, Bellefonte, PA            27:18        19:18  
   13    3      Nick Jordan, 25, State College, PA             32:47        24:47  
   17    4      Zachary Smith, 24, State College, PA           31:04        27:04  
   19    5      Jesse Brown, 28, State College, PA             36:05        28:05  

Men 30 - 39
   18    1      Jason Stetson, 32, Bellefonte, PA              27:46        27:46  
   21    2      Joshua Kollat, 36, State College, PA           33:53        29:53  
   22    3      Daniel Kennedy, 33, West Decatur, PA           38:46        30:46  

Men 40 - 49
    6    1      Rod Stahl, 48, Boalsburg, PA                   25:59        19:59  
   12    2      Eric Novotny, 47, State College, PA            31:42        23:42  
   14    3      Wilson Diaz, 41, State College, PA             32:52        24:52  
   25    4      Matt Ishler, 41, State College, PA             38:55        32:55  
   26    5      Daniel Cahoy, 48, State College, PA            35:25        35:25  

Men 50 - 59
    7    1      Joe Lundberg, 54, Pine Grove Mills, PA         28:00        20:00  
    9    2      Martin Turecky, 50, State College, PA          26:24        20:24  
   10    3      Michael Holtzinger, 54, Julian, PA             29:50        21:50  
   11    4      Forrest Wenrick, 50, Woodward, PA              25:00        23:00  
   16    5      Curt Kowalski, 57, Boalsburg, PA               32:39        26:39  
   20    6      Jeff Stetson, 58, Boalsburg, PA                28:13        28:13  
   23    7      Dennis Ney, 59, State College, PA              39:45        31:45  
   30    8      Tim Martz, 54, Bellefonte, PA                  55:01        55:01  

Men 60 - 69
   24    1      Dennis McDowell, 67, Bellefonte, PA            40:09        32:09  


         CLASS                                                 CLOCK         NET    
 PLACE   PLACE             FINISHER                            TIME         TIME
 —————   —————             ————————                            —————        ————
Women Under 14
   21    1      Elisa Kollat, 13, State College, PA            38:47        34:47  
   22    2      Emily Ishler, 11, State College, PA            38:48        34:48  
   39    3      Mariella Elias, 12, State College, PA          47:43        43:43  

Women 14 - 16
    8    1      Samantha Caldwell, 16, Houtzdale, PA           30:58        26:58  
   15    2      Elisa Shadow, 14, Bellefonte, PA               37:08        29:08  
   38    3      Katherine Kollat, 14, State College, PA        43:36        43:36  


Women 20 - 29
    6    1      Megan Becker, 21, Lewistown, PA                27:04        25:04  
    9    2      Becky Cresswell, 26, Alexandria, PA            31:03        27:03  
   10    3      Fallan Mazza, 26, Centre Hall, PA              33:07        27:07  
   12    4      Lauren Abersold, 26, DuBois, PA                33:27        27:27  
   19    5      Holly Kruggel, 27, State College, PA           36:04        32:04  
   23    6      Lauren Nelson, 20, State College, PA           40:59        34:59  

Women 30 - 39
    5    1      Sarah Kollat, 35, State College, PA            26:10        24:10  
    7    2      Jessica Stetson, 30, Boalsburg, PA             33:58        25:58  
   13    3      Rachael Dreyer, 35, State College, PA          32:44        28:44  
   14    4      Nicole Edwards, 31, State College, PA          33:01        29:01  
   16    5      Heather Shadow, 39, Bellefonte, PA             37:09        29:09  
   30    6      Taylor Decker, 31, Bellefonte, PA              40:58        40:58  
   34    7      Carri Donmoyer, 32, Bellefonte, PA             49:48        41:48  
   40    8      Julie Hull, 35, Pleasant Gap, PA               48:04        46:04  
   41    9      Anne Tressler, 36, Centre Hall, PA             55:02        55:02  

Women 40 - 49
   17    1      Nichol Sheridan, 46, State College, PA         30:02        30:02  
   18    2      Jennifer Roth, 41, State College, PA           39:46        31:46  
   24    3      Deb Simoncek, 48, Howard,PA                    43:30        35:30  
   25    4      Ellysa Cahoy, 47, State College, PA            43:43        39:43  
   26    5      Michele Diaz, 41, State College, PA            40:03        40:03  
   27    6      Rebecca Elias, 44, State College, PA           40:55        40:55  
   29    7      Leeann Webster, 42, Spring Mills, PA           40:57        40:57  
   35    8      Sharon Nilson, 49, Snow Shoe, PA               49:50        41:50  

Women 50 - 59
    4    1      Alison Bell, 52, State College, PA             25:47        23:47  
   11    2      Nicole Summers, 53, Bellefonte, PA             29:09        27:09  
   33    3      Ann Echols, 52, Port Matiilda,PA               41:07        41:07  
   36    4      Traci Martz, 52, Bellefonte, PA                47:15        42:15  

Women 60 - 69
   20    1      Suzanne Rice, 65, Bellefonte, PA               33:23        33:23  
   28    2      Frances Russell, 65, State College, PA         40:57        40:57  
   31    3      Susan Kennedy, 69, Port Matiilda,PA            41:01        41:01  
   32    4      Teresa Timmerman, 61, State College, PA        41:04        41:04  
   37    5      Linda Brown, 64, Julian, PA                    42:29        42:29