October 1, 2016
Houtzdale, PA

Timing by the Nittany Valley Running Club

Overall Order of Finish

         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME
 —————   —————                     ————————                    ————
    1    1 M30  Barer Berg, 31, Houtzdale, PA                  20:10  
    2    1 M14  Jake Matchock, 16, Ramey, PA                   20:33  
    3    1 M40  Tim Tekely, 43, Houtzdale, PA                  20:38  
    4    1 M20  Ssgt Jonathan Armbruste, 26, Beccaria, PA      21:13  
    5    2 M40  Rodney Kitko, 48, Houtzdale, PA                21:34  
    6    2 M14  Micah Delattie, 15, Houtzdale, PA              23:18  
    7    2 M20  Pfc Ryan Smithpopwi, 21, Reynoldsville, PA     23:45  
    8    2 M30  John S Tarbay, 33, Houtzdale, PA               24:14  
    9    1 W20  Jordan Cook, 26*, Houtzdale, PA                24:44  
   10    3 M14  Devin Thomas, 17, Ramey, PA                    25:25  
   11    3 M30  Chad Graziano, 31, Clearfield, PA              25:37  
   12    4 M30  Brtandon Owens, 31, Woodland, PA               25:41  
   13    5 M30  Kris Glunt, 34, Bellefonte, PA                 25:49  
   14    3 M20  William Reifer, 27, Osceola Mills, PA          25:55  
   15    4 M14  Maxwell Demko, 16, Houtzdale, PA               26:15  
   16    1 M60  David Stodart, 61, Madera, PA                  26:16  
   17    4 M20  Ryan Hess, 24, Curwensville, PA                26:38  
   18    6 M30  Travis McDonald, 31, Bellefonte, PA            26:42  
   19    5 M14  Clayton Stewart, 18, Ramey, PA                 26:51  
   20    1 W30  Allison Stinson, 35*, Tyrone, PA               26:59  
   21    3 M40  Rich Clark, 46, Philipsburg, PA                27:11  
   22    7 M30  Ryan Bilger, 32, Grampian, PA                  27:20  
   23    4 M40  Larry Cusick, 46, Houtzdale, PA                27:21  
   24    6 M14  Joseph Ball, 17, Madera, PA                    27:23  
   25    1 W14  Emma Kitko, 15*, Houtzdale, PA                 27:24  
   26    1 M50  Robert Yebernetsky, 51, Houtzdale, PA          28:31  
   27    2 W14  Paige Richner, 16*, Houtzdale, PA              28:39  
   28    8 M30  Terry Collins, 34, Irvona, PA                  28:59  
   29    7 M14  Patrick Dugan, 17, Morann, PA                  29:33  
   30    2 W30  Jill Ecklund, 34*, Philipsburg, PA             29:50  
   31    3 W14  Hannah Kitko, 18*, Houtzdale, PA               29:53  
   32    9 M30  Chris Tekely, 37, Houtzdale, PA                30:47  
   33   10 M30  Tim Nebgen, 36, Houtzdale, PA                  31:39  
   34    1 JrM  Valent Cervenak, 8, Houtzdale, PA              32:52  
   35   11 M30  Joe Tarboy, 35, Houtzdale, PA                  33:26  
   36    2 JrM  Brady Mihalko, 6, Madera, PA                   33:52  
   37    5 M40  Douglas Mihalko, 42, Madera, PA                33:54  
   38    4 W14  Aubrey Dotts, 14*, Glen Hope, PA               35:10  
   39    5 W14  Madison O'Donnell, 14*, Beccaria, PA           35:10  
   40    3 W30  Jennifer Ebert, 35*, Philipsburg, PA           36:11  
   41    6 W14  Tess Randolph, 15*, Houtzdale, PA              37:13  
   42    1 W40  Alicia Cervenak, 42*, Houtzdale, PA            37:14  
   43    1 W50  Cindy Slifko, 52*, DuBois, PA                  37:32  
   44    6 M40  Mark Rice, 42, Houtzdale, PA                   38:48  
   45    2 W40  Jeannette Smeal, 48*, Madera, PA               41:09  
   46    5 M20  Nathan Smeal, 23, Madera, PA                   41:42  
   47    6 M20  Logan Cook, 22, Houtzdale, PA                  41:43  
   48    7 M20  Andrew Ohler, 22, Ginter, PA                   42:06  
   49    4 W30  Gina Jones, 30*, Morrisdale, PA                42:14  
   50    8 M20  Joel Walstrom, 25, Houtzdale, PA               42:23  
   51    5 W30  Kelli Wilkinson, 33*, Houtzdale, PA            42:43  
   52    1 JrW  Sophia Demko, 11*, Houtzdale, PA               42:47  
   53   12 M30  James Tarbay, 31, Houtzdale, PA                43:07  
   54    3 W40  Tracey Demko, 47*, Houtzdale, PA               43:34  
   55    3 JrM  Cameron Collins, 12, Houtzdale, PA             43:37  
   56    2 W50  Beth Greslick, 55*, Ginter, PA                 45:11  
   57    7 M40  Joe Cervenak, 48, Houtzdale, PA                45:11  
   58    2 M50  Jim Greslick, 56, Ginter, PA                   45:12  
   59    8 M40  Melanie Dotts, 40, Glen Hope, PA               46:08  
   60   13 M30  Nathan Dotts, 38, Glen Hope, PA                46:08  
   61    4 W40  Rose Lee, 45*, Curwensville, PA                46:12  
   62    5 W40  Patti Barr, 48*, Clearfield, PA                46:14  
   63    2 JrW  Brooke Mihalko, 9*, Madera, PA                 47:45  
   64    6 W30  Laura Mihalko, 37*, Madera, PA                 47:49  
   65    8 M14  Larry Brown III, 17, Houtzdale, PA             47:58  
   66   14 M30  Justin Fye, 37, Ramey, PA                      48:01  
   67    7 W30  Angie Green, 30*, Ramey, PA                    49:32  
   68    6 W40  Amy Clark, 47*, Philipsburg, PA                51:40  
   69    2 W20  Megan Cossick, 26*, Osceola Mills, PA          51:42  
   70    3 W50  Patti Sunderlin, 53*, Philipsburg, PA          53:05  
   71    2 M60  Hap Yastro, 60, Olanta, PA                     53:07  
   72    9 M14  Noah Burion, 17, Madera, PA                    54:08  
   73    8 W30  April Rebar, 34*, Manchester, PA               55:00  
   74    9 W30  Colette Rodger, 38*, Philipsburg, PA           55:01  
   75    7 W40  Rachael Burion, 44*, Madera, PA                55:23  
   76    8 W40  Laura Cook, 42*, Houtzdale, PA                 55:24  
   77   10 M14  Duncan Mackenzie, 18, Harrisburg, PA           58:47  
   78    7 W14  Claire Gallaher, 16*, Ramey, PA                58:49  
   79    9 M20  Jake Ludwig, 21, Houtzdale, PA                 58:50  
* indicates females
3 finishers among Men Under 14
10 finishers among Men 14 - 19
9 finishers among Men 20 - 29
14 finishers among Men 30 - 39
8 finishers among Men 40 - 49
2 finishers among Men 50 - 59
2 finishers among Men 60 & Up
2 finishers among Women Under 14
7 finishers among Women 14 - 19
2 finishers among Women 20 - 29
9 finishers among Women 30 - 39
8 finishers among Women 40 - 49
3 finishers among Women 50 - 59
48 male finishers
31 female finishers
79 total finishers

Age Groups

         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME
 —————   —————                     ————————                    ————
Men Under 14
   28    1      Valent Cervenak, 8, Houtzdale, PA              32:52  
   30    2      Brady Mihalko, 6, Madera, PA                   33:52  
   38    3      Cameron Collins, 12, Houtzdale, PA             43:37  

Men 14 - 19
    2    1      Jake Matchock, 16, Ramey, PA                   20:33  
    6    2      Micah Delattie, 15, Houtzdale, PA              23:18  
    9    3      Devin Thomas, 17, Ramey, PA                    25:25  
   14    4      Maxwell Demko, 16, Houtzdale, PA               26:15  
   18    5      Clayton Stewart, 18, Ramey, PA                 26:51  
   22    6      Joseph Ball, 17, Madera, PA                    27:23  
   25    7      Patrick Dugan, 17, Morann, PA                  29:33  
   43    8      Larry Brown III, 17, Houtzdale, PA             47:58  
   46    9      Noah Burion, 17, Madera, PA                    54:08  
   47   10      Duncan Mackenzie, 18, Harrisburg, PA           58:47  

Men 20 - 29
    4    1      Ssgt Jonathan Armbruste, 26, Beccaria, PA      21:13  
    7    2      Pfc Ryan Smithpopwi, 21, Reynoldsville, PA     23:45  
   13    3      William Reifer, 27, Osceola Mills, PA          25:55  
   16    4      Ryan Hess, 24, Curwensville, PA                26:38  
   33    5      Nathan Smeal, 23, Madera, PA                   41:42  
   34    6      Logan Cook, 22, Houtzdale, PA                  41:43  
   35    7      Andrew Ohler, 22, Ginter, PA                   42:06  
   36    8      Joel Walstrom, 25, Houtzdale, PA               42:23  
   48    9      Jake Ludwig, 21, Houtzdale, PA                 58:50  

Men 30 - 39
    1    1      Barer Berg, 31, Houtzdale, PA                  20:10  
    8    2      John S Tarbay, 33, Houtzdale, PA               24:14  
   10    3      Chad Graziano, 31, Clearfield, PA              25:37  
   11    4      Brtandon Owens, 31, Woodland, PA               25:41  
   12    5      Kris Glunt, 34, Bellefonte, PA                 25:49  
   17    6      Travis McDonald, 31, Bellefonte, PA            26:42  
   20    7      Ryan Bilger, 32, Grampian, PA                  27:20  
   24    8      Terry Collins, 34, Irvona, PA                  28:59  
   26    9      Chris Tekely, 37, Houtzdale, PA                30:47  
   27   10      Tim Nebgen, 36, Houtzdale, PA                  31:39  
   29   11      Joe Tarboy, 35, Houtzdale, PA                  33:26  
   37   12      James Tarbay, 31, Houtzdale, PA                43:07  
   42   13      Nathan Dotts, 38, Glen Hope, PA                46:08  
   44   14      Justin Fye, 37, Ramey, PA                      48:01  

Men 40 - 49
    3    1      Tim Tekely, 43, Houtzdale, PA                  20:38  
    5    2      Rodney Kitko, 48, Houtzdale, PA                21:34  
   19    3      Rich Clark, 46, Philipsburg, PA                27:11  
   21    4      Larry Cusick, 46, Houtzdale, PA                27:21  
   31    5      Douglas Mihalko, 42, Madera, PA                33:54  
   32    6      Mark Rice, 42, Houtzdale, PA                   38:48  
   39    7      Joe Cervenak, 48, Houtzdale, PA                45:11  
   41    8      Melanie Dotts, 40, Glen Hope, PA               46:08  

Men 50 - 59
   23    1      Robert Yebernetsky, 51, Houtzdale, PA          28:31  
   40    2      Jim Greslick, 56, Ginter, PA                   45:12  

Men 60 & Up
   15    1      David Stodart, 61, Madera, PA                  26:16  
   45    2      Hap Yastro, 60, Olanta, PA                     53:07  

         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME
 —————   —————                     ————————                    ————
Women Under 14
   16    1      Sophia Demko, 11, Houtzdale, PA                42:47  
   21    2      Brooke Mihalko, 9, Madera, PA                  47:45  

Women 14 - 19
    3    1      Emma Kitko, 15, Houtzdale, PA                  27:24  
    4    2      Paige Richner, 16, Houtzdale, PA               28:39  
    6    3      Hannah Kitko, 18, Houtzdale, PA                29:53  
    7    4      Aubrey Dotts, 14, Glen Hope, PA                35:10  
    8    5      Madison O'Donnell, 14, Beccaria, PA            35:10  
   10    6      Tess Randolph, 15, Houtzdale, PA               37:13  
   31    7      Claire Gallaher, 16, Ramey, PA                 58:49  

Women 20 - 29
    1    1      Jordan Cook, 26, Houtzdale, PA                 24:44  
   25    2      Megan Cossick, 26, Osceola Mills, PA           51:42  

Women 30 - 39
    2    1      Allison Stinson, 35, Tyrone, PA                26:59  
    5    2      Jill Ecklund, 34, Philipsburg, PA              29:50  
    9    3      Jennifer Ebert, 35, Philipsburg, PA            36:11  
   14    4      Gina Jones, 30, Morrisdale, PA                 42:14  
   15    5      Kelli Wilkinson, 33, Houtzdale, PA             42:43  
   22    6      Laura Mihalko, 37, Madera, PA                  47:49  
   23    7      Angie Green, 30, Ramey, PA                     49:32  
   27    8      April Rebar, 34, Manchester, PA                55:00  
   28    9      Colette Rodger, 38, Philipsburg, PA            55:01  

Women 40 - 49
   11    1      Alicia Cervenak, 42, Houtzdale, PA             37:14  
   13    2      Jeannette Smeal, 48, Madera, PA                41:09  
   17    3      Tracey Demko, 47, Houtzdale, PA                43:34  
   19    4      Rose Lee, 45, Curwensville, PA                 46:12  
   20    5      Patti Barr, 48, Clearfield, PA                 46:14  
   24    6      Amy Clark, 47, Philipsburg, PA                 51:40  
   29    7      Rachael Burion, 44, Madera, PA                 55:23  
   30    8      Laura Cook, 42, Houtzdale, PA                  55:24  

Women 50 - 59
   12    1      Cindy Slifko, 52, DuBois, PA                   37:32  
   18    2      Beth Greslick, 55, Ginter, PA                  45:11  
   26    3      Patti Sunderlin, 53, Philipsburg, PA           53:05