Print
July 13, 2019
Philipsburg, PA

Timing by the Nittany Valley Running Club

Overall Order of Finish

         CLASS      
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME
 -----   -----                   --------                  ----
    1      OpM  Matthew Shimmel, 18                        19:19  
    2      OpW  Mandy Fish, 38*                            22:32  
    3    1 JrM  W Wisor, 14                                23:01  
    4    1 M40  Dennis Wisor, 46                           23:09  
    5    1 W30  Jenna Neff, 32*                            23:22  
    6    2 JrM  Cooper Johnson, 6                          23:56  
    7    1 M30  Jason Johns0n, 35                          23:57  
    8    1 M15  Quinten Moslek, 18                         24:14  
    9    2 M30  Kory Fish, 35                              24:15  
   10    1 M50  Todd Wood, 50                              24:22  
   11    2 M50  Mike Young, 56                             24:27  
   12    1 W40  Brenda Benninghoff, 46*                    24:29  
   13    2 M15  Matthew Farrell, 17                        25:28  
   14    3 M50  Charles Travis, 58                         25:51  
   15    2 W30  Vonessa Negaard, 33*                       25:52  
   16    1 W21  L J Buensucero, 27*                        27:59  
   17    4 M50  Greg Hubler, 54                            28:01  
   18    5 M50  Tim Caldana, 50                            28:02  
   19    1 M21  Nicholas Boumerhi, 23                      28:08  
   20    2 M40  Dan L9ndon, 42                             28:10  
   21    3 M30  Robert Wisor, 38                           28:20  
   22    2 W40  Kristel Wisor, 42*                         29:13  
   23    1 W50  Kelly Foreman, 50*                         29:14  
   24    3 W30  Jennifer Maurer, 33*                       29:54  
   25    4 M30  Mike Maurer, 34                            31:17  
   26    1 W15  Madeline Sparks, 17*                       31:24  
   27    3 M15  Hunter Martin, 17                          31:24  
   28    3 W40  Jennifer Dellantonio, 48*                  31:32  
   29    4 M15  Bentley Bainey, 19                         32:57  
   30    5 M30  Dan Bainey, 38                             32:58  
   31    3 JrM  Adane Young, 7                             33:43  
   32    4 W30  Jen Baney, 38*                             33:54  
   33    5 W30  Tia Wisor, 38*                             34:08  
   34    6 W30  Megan Davis, 37*                           34:10  
   35    2 W21  Megan Semulka, 24*                         35:53  
   36    2 M21  Alexander Boumerhi, 25                     35:54  
   37    6 M30  Craig Blose, 33                            36:35  
   38    7 W30  Kayla Blose, 32*                           39:51  
   39    4 W40  Beth Young, 45*                            41:34  
   40    5 W40  Rhonda Demchak, 48*                        42:11  
   41    1 M70  Carl Miller, 83                            42:27  
   42    6 W40  Jill McKenrick, 40*                        45:59  
   43    3 M40  Jason Winters, 44                          46:00  
   44    7 W40  Laura Shimmel, 47*                         46:36  
   45    3 M21  Michael Shimmel, 21                        46:37  
   46    4 M40  Mike Shimmel, 47                           46:38  
   47    2 W15  Roselyn Weaver, 16*                        48:09  
   48    8 W40  Beth Martin, 43*                           48:12  
* indicates females
2 finishers among Males (no age given)
3 finishers among Men Under 15
4 finishers among Men 15 - 20
3 finishers among Men 21 - 29
6 finishers among Men 30 - 39
4 finishers among Men 40 - 49
5 finishers among Men 50 - 59
1 finishers among Men 60 & Up
2 finishers among Women 15 - 20
2 finishers among Women 21 - 29
7 finishers among Women 30 - 39
8 finishers among Women 40 - 49
1 finishers among Women 50 - 59
28 male finishers
20 female finishers
48 total finishers

Age Groups

         CLASS      
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME
 -----   -----                   --------                  ----
Open Men
    1    1 M15  Matthew Shimmel, 18                        19:19  
Open Women
    1    1 W30  Mandy Fish, 38                             22:32  

         CLASS      
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME

Men Under 15
    2    1      W Wisor, 14                                23:01  
    4    2      Cooper Johnson, 6                          23:56  
   21    3      Adane Young, 7                             33:43  

Men 15 - 20
    6    1      Quinten Moslek, 18                         24:14  
   10    2      Matthew Farrell, 17                        25:28  
   18    3      Hunter Martin, 17                          31:24  
   19    4      Bentley Bainey, 19                         32:57  

Men 21 - 29
   14    1      Nicholas Boumerhi, 23                      28:08  
   22    2      Alexander Boumerhi, 25                     35:54  
   26    3      Michael Shimmel, 21                        46:37  

Men 30 - 39
    5    1      Jason Johns0n, 35                          23:57  
    7    2      Kory Fish, 35                              24:15  
   16    3      Robert Wisor, 38                           28:20  
   17    4      Mike Maurer, 34                            31:17  
   20    5      Dan Bainey, 38                             32:58  
   23    6      Craig Blose, 33                            36:35  

Men 40 - 49
    3    1      Dennis Wisor, 46                           23:09  
   15    2      Dan L9ndon, 42                             28:10  
   25    3      Jason Winters, 44                          46:00  
   27    4      Mike Shimmel, 47                           46:38  

Men 50 - 59
    8    1      Todd Wood, 50                              24:22  
    9    2      Mike Young, 56                             24:27  
   11    3      Charles Travis, 58                         25:51  
   12    4      Greg Hubler, 54                            28:01  
   13    5      Tim Caldana, 50                            28:02  

Men 60 & Up
   24    1      Carl Miller, 83                            42:27  

         CLASS      
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME
 -----   -----                   --------                  ----
Women 15 - 20
    9    1      Madeline Sparks, 17                        31:24  
   20    2      Roselyn Weaver, 16                         48:09  

Women 21 - 29
    5    1      L J Buensucero, 27                         27:59  
   14    2      Megan Semulka, 24                          35:53  

Women 30 - 39
    2    1      Jenna Neff, 32                             23:22  
    4    2      Vonessa Negaard, 33                        25:52  
    8    3      Jennifer Maurer, 33                        29:54  
   11    4      Jen Baney, 38                              33:54  
   12    5      Tia Wisor, 38                              34:08  
   13    6      Megan Davis, 37                            34:10  
   15    7      Kayla Blose, 32                            39:51  

Women 40 - 49
    3    1      Brenda Benninghoff, 46                     24:29  
    6    2      Kristel Wisor, 42                          29:13  
   10    3      Jennifer Dellantonio, 48                   31:32  
   16    4      Beth Young, 45                             41:34  
   17    5      Rhonda Demchak, 48                         42:11  
   18    6      Jill McKenrick, 40                         45:59  
   19    7      Laura Shimmel, 47                          46:36  
   21    8      Beth Martin, 43                            48:12  

Women 50 - 59
    7    1      Kelly Foreman, 50                          29:14