Print
July 14, 2019
State College, PA

Timing by Runner's High

Overall Order of Finish

                                             
         CLASS                                                      NET    
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME     PACE
 -----   -----                   --------                  ----     ----
    1      OpM  Joseph Clark, 25, State College, PA        15:59    5:09
    2      OpM  Max Petrosky, 24, Pittsburgh, PA           16:23    5:17
    3      OpM  John Crowe, 25, Pittsburgh, PA             16:39    5:22
    4    1 M20  Jigar Gosalia, 24, State College, PA       16:46    5:24
    5    1 M13  Henry Ballard, 17, State College, PA       18:29    5:58
    6    2 M20  James McDonough, 25, State College, PA     18:38    6:00
    7    1 M40  Marc Dingman, 42, Port Matilda, PA         18:42    6:02
    8    2 M13  Jude Martyak, 16, Windber, PA              19:05    6:09
    9    3 M13  Aiden Farabaugh, 16, Altoona, PA           19:20    6:14
   10    2 M40  Sean Devlin, 40, State College, PA         19:37    6:19
   11    1 M50  Jerry Harrington, 50, Port Matilda, PA     19:38    6:20
   12    4 M13  Garrison Famiglio, 16, State College, PA   19:43    6:22
   13      OpW  Jaimie Wright, 40*, State College, PA      19:48    6:23
   14    5 M13  Aydan Summers, 16, Altoona, PA             19:50    6:24
   15    6 M13  Ryan Kovaleski, 14, Collegeville, PA       20:26    6:35
   16    7 M13  Oliver Fairchild, 14, Easton, PA           20:29    6:36
   17    1 M30  Mbraka Hamisi, 39, Morogoro, Tanzania      20:37    6:39
   18      OpW  Meira Minard, 45*, State College, PA       20:44    6:41
   19    8 M13  Owen Fairchild, 16, Easton, PA             21:01    6:47
   20    3 M20  Troy Eskew, 23, State College, PA          21:28    6:55
   21    3 M40  Ryan Jones, 45, State College, PA          21:54    7:04
   22      OpW  Sarah Jones Fairchild, 41*, Easton, PA     22:04    7:07
   23    9 M13  Jackson Bodner, 14, Boalsburg, PA          22:13    7:10
   24    1 M60  Ed Lipski Jr, 65, Clarks Green, PA         22:20    7:12
   25    1 W30  Ashley Schrag, 35*, Pennsylvania Furn, PA  22:21    7:13
   26    2 M60  Terry Reid, 60, Bellefonte, PA             22:22    7:13
   27    2 M50  Keith Henderson, 55, State College, PA     22:33    7:16
   28    1 W13  Evelyn Lerch, 15*, Shippenville, PA        22:42    7:19
   29    3 M50  Geoff Kingsley, 54, Spring Mills, PA       22:43    7:20
   30    1 W20  Chelsea Swift, 22*, New York, NY           22:53    7:23
   31    1 W40  Tammy Lerch, 48*, Shippenville, PA         22:53    7:23
   32    2 M30  Chad Graziano, 33, Centre Hall, PA         22:56    7:24
   33    3 M30  Nathaniel Durkin, 30, Boalsburg, PA        23:07    7:27
   34    1 JrM  Max Bodner, 12, Boalsburg, PA              23:07    7:27
   35    2 JrM  Walker Mason, 11, Hagerstown, MD           23:09    7:28
   36    4 M40  Andy Mason, 47, Hagerstown, MD             23:11    7:29
   37    2 W40  Dani Mason, 47*, Hagerstown, MD            23:20    7:31
   38    3 W40  Gina Ikenberry, 49*, State College, PA     23:30    7:35
   39    2 W30  Laura Kopinski, 39*, Port Matilda, PA      23:46    7:40
   40    4 M50  John O'Hare, 56, State College, PA         24:45    7:59
   41    1 W50  Sue Wright, 59*, Harrisburg, PA            24:45    7:59
   42    5 M40  William Martyak, 43, Windber, PA           24:59    8:03
   43    2 W13  Sophie Willis, 15*, Burke, VA              25:13    8:08
   44    6 M40  James Willis, 49, Burke, VA                25:13    8:08
   45   10 M13  Scott Frantz, 15, Osceola Mills, PA        25:21    8:10
   46    3 W13  Manna Potter, 14*, Philipsburg, PA         25:22    8:11
   47    3 M60  Carl Bechdel, 65, Harrisburg, PA           25:42    8:17
   48    3 JrM  William Habarka Hamisi, 8, Morogoro, Tanzania
                                                           25:45    8:18
   49    4 JrM  Sam Bodner, 10, Boalsburg, PA              25:57    8:22
   50    4 M30  Travis Sather, 31, Huntingdon, PA          26:04    8:24
   51    3 W30  Kacy Jenkins, 35*, Sandy Ridge, PA         26:08    8:26
   52    5 M30  Jared Bohrer, 30, Hollidaysburg, PA        26:13    8:27
   53    4 W30  Ashley Benton, 36*, Duncansville, PA       26:18    8:29
   54    4 M60  Dan Miller, 62, Harrisburg, PA             26:38    8:35
   55    2 W20  Karla Chacon, 25*, State College, PA       26:41    8:36
   56    4 W40  Anna Squicciarni, 40*, State College, PA   26:42    8:36
   57    6 M30  Neil Benton, 37, Duncansville, PA          27:24    8:50
   58    5 JrM  Ryan Fisher, 9, Port Matilda, PA           27:26    8:51
   59    3 W20  Emily Reed, 28*, State College, PA         27:46    8:57
   60    5 M60  Bruce Maguire, 60, Clifton, NJ             27:47    8:58
   61    7 M30  Jason Huber, 39, State College, PA         27:48    8:58
   62    4 W20  Megan Kelly, 25*, State College, PA        27:48    8:58
   63    5 M50  Doug Kelly, 55, State College, PA          27:49    8:58
   64    4 M20  Manuel Colon, 24, Philadelphia, PA         27:49    8:58
   65    5 W40  Kim Fisher, 43*, Port Matilda, PA          28:05    9:03
   66   11 M13  Trevor Phelps, 17, Kernersville, NC        28:17    9:07
   67    2 W50  Susan Hodder, 54*, Boalsburg, PA           28:28    9:11
   68    6 M50  Greg Hotsenpiller, 53, Vienna, VA          28:33    9:12
   69    5 M20  Jorge F Palomino Alva, 28, State College, PA
                                                           28:37    9:14
   70    7 M50  Ray Liddick, 50, State College, PA         28:47    9:17
   71    6 M60  Mike Conron, 60, Boalsburg, PA             28:57    9:20
   72    3 W50  Diane Hanna, 52*, Holland, PA              28:58    9:20
   73    1 M70  Richard Ciervo, 71, State College, PA      29:19    9:27
   74    7 M40  Brian Bigatel, 45, State College, PA       29:40    9:34
   75    6 W40  Tracy Bonebrake Miller, 48*, Waynesboro, PA
                                                           30:06    9:43
   76    8 M40  Joseph Rokita, 42, Bellefonte, PA          30:07    9:43
   77    2 M70  Roger W Rickard, 71, Port Matilda, PA      30:28    9:50
   78    6 M20  Badr Waleed Nhari, 25, State College, PA   30:44    9:55
   79    5 W20  Sara Neild, 26*, State College, PA         30:57    9:59
   80    8 M30  Justin Pritchard, 36, State College, PA    31:20   10:06
   81    5 W30  Beth Parfitt, 38*, State College, PA       31:21   10:07
   82    7 M60  Stephen Liadis, 67, Bellefonte, PA         31:21   10:07
   83    8 M50  Jeffrey Kerr, 59, Finleyville, PA          31:23   10:07
   84    9 M30  Mark Leonard, 30, Cogan Station, PA        31:31   10:10
   85    6 W20  Hillary Leonard, 29*, Cogan Station, PA    31:32   10:10
   86    6 W30  Anne Bergren, 32*, Washington, DC          31:38   10:12
   87   10 M30  Eli Margolis, 36, Washington, DC           31:40   10:13
   88    9 M40  Bill Arrowsmith, 43, Boalsburg, PA         31:58   10:19
   89    6 JrM  Kaiden Williams, 12, Bellefonte, PA        32:02   10:20
   90    9 M50  James Taylor, 52, State College, PA        32:09   10:22
   91    7 W30  Amber Wuwel, 34*, Boalsburg, PA            32:30   10:29
   92    3 M70  Terry Derk, 77, Dauphin, PA                32:31   10:29
   93    7 W20  Rachel Killoren Corp, 28*, State College, PA
                                                           32:38   10:31
   94    8 W20  Hannah Bohrer, 28*, Hollidsayburg, PA      32:38   10:32
   95    8 M60  David Durkin, 65, Boalsburg, PA            32:51   10:36
   96    4 W50  Shelly Phelps, 50*, Kernersville, NC       32:57   10:37
   97   10 M50  Matt Lerch, 51, Shippenville, PA           33:09   10:42
   98    8 W30  Candace Sather, 31*, Huntingdon, PA        33:19   10:45
   99    9 W30  Stephanie Madden, 33*, State College, PA   33:24   10:46
  100   11 M30  Swayamjit Ray, 34, State College, PA       33:33   10:49
  101    9 M60  Randy Moore, 61, State College, PA         33:44   10:53
  102    5 W50  Amy Moore, 55*, State College, PA          33:45   10:53
  103    9 W20  Jessica Droracsek, 29*, St. Peterburg, FL  33:45   10:53
  104    6 W50  Oonagh Deasy, 52*, Vienna, VA              34:26   11:06
  105   10 M60  Thomas Mulherin, 61, Port Matilda, PA      34:52   11:15
  106    7 W40  Karen Liddick, 49*, State College, PA      34:53   11:15
  107    1 W60  Amanda Maple, 63*, State College, PA       35:05   11:19
  108   12 M13  Jaden Mason, 13, Hagerstown, MD            35:14   11:22
  109   10 W30  Megan Biega, 31*, Boalsburg, PA            35:22   11:24
  110   10 M40  Nikolay Kadiev, 48, State College, PA      35:33   11:28
  111   12 M30  Bill Zimmerman, 30, State College, PA      35:44   11:31
  112   11 W30  Jackie Senky, 33*, Port Matilda, PA        36:04   11:38
  113    7 W50  Beverly Pazur, 58*, New York, NY           36:25   11:45
  114    7 M20  Dakota Brockway, 23, State College, PA     36:36   11:48
  115    2 W60  Josette Zielinski, 62*, Elysburg, PA       36:47   11:52
  116    8 W50  Roni Francke, 54*, State College, PA       36:51   11:53
  117    9 W50  Debra Harrington, 50*, Port Matilda, PA    36:57   11:55
  118    8 M20  Thomas A Hanna, 23, State College, PA      36:58   11:55
  119    1 JrW  Rahma Kassim, 11*, Morogoro, Tanzania      36:59   11:56
  120    8 W40  Jodi Leydig, 43*, Port Matilda, PA         37:13   12:00
  121   10 W50  Carolyn O'Heron, 55*, State College, PA    37:17   12:01
  122   10 W20  Shannon Carmo, 21*, State College, PA      37:27   12:05
  123   11 W20  Alise Deveney, 20*, State College, PA      37:27   12:05
  124   11 M50  Steve Jury, 53, Boalsburg, PA              37:34   12:07
  125    3 W60  Meredith Schade, 63*, Hummelstown, PA      38:18   12:21
  126    9 W40  Adeienne Soresi, 46*, State College, PA    39:46   12:50
  127    4 W60  Leslie Aikens, 62*, Millersville, PA       40:17   12:59
  128    4 W13   Emily Cardoza, 19*, University Park, PA   40:30   13:04
  129    5 W13  Alexis Rupp, 19*, Akron, PA                40:31   13:04
  130   12 W30  Sarah Musser, 36*, Bellefonte, PA          40:32   13:04
  131   10 W40  Darcy Rameker, 40*, Port Matilda, PA       40:46   13:09
  132    6 W13  Erin Fitzgerald, 18*, Port Matilda, PA     42:03   13:34
  133   11 M40  Luke Levis, 43, State College, PA          42:17   13:38
  134   13 M30  Adam Abruzzini, 32, Bellefonte, PA         42:27   13:42
  135   11 W40  Kristen Devlin, 44*, State College, PA     43:00   13:52
  136   13 W30  Rebekah Laird, 30*, Port Matilda, PA       43:43   14:06
  137   14 W30  Bethany Judy, 32*, Boalsburg, PA           44:06   14:13
  138    7 JrM  Isaac Lerch, 12, Shippenville, PA          44:30   14:21
  139   14 M30  Clinton Judy, 33, Boalsburg, PA            44:30   14:21
  140   13 M13  Gavin Miller, 17, Waynesboro, PA           44:50   14:28
  141   12 W20  Brooke Lawrence, 24*, State College, PA    45:26   14:39
  142   13 W20  Kaitlyn Landis, 24*, Hailey, ID            45:34   14:42
  143   12 W40  Lee Ann Cook, 48*, State College, PA       47:46   15:24
  144   11 M60  Robert Killeen, 68, Union, NJ              52:21   16:53
  145    5 W60  Leslie Killeen, 60*, Union, NJ             52:26   16:55
  146   12 M40  Mark Parfitt, 41, State College, PA        55:11   17:48
  147   15 W30  Kimberly Tierney, 30*, State College, PA   55:47   17:59
  148   11 W50  Julee Barry, 59*, Highland, CA             55:47   17:59
  149    9 M20  Donovan Killeen, 25, State College, PA     58:17   18:48
  150   14 W20  Dominica Killeen, 21*, State College, PA   58:18   18:48
  151   13 M40  Brian Manchester, 46, Julian, PA         1:05:35   21:09
  152   15 M30  Jared McConkey, 33, State College, PA    1:08:22   22:03
  153    6 W60  Cindy Lucente, 65*, Latrobe, PA          1:08:24   22:04
  154   12 M60  Frank Lucente, 68, Latrobe, PA           1:09:27   22:24
  155   16 W30  Sara McConkey, 32*, State College, PA    1:09:39   22:28
  156   12 W50  Carolyn Jensen, 57*, State College, PA   1:11:40   23:07
  157   13 W50  Kim Nelson, 59*, State College, PA       1:11:41   23:07
  158   13 W40  Niki Tourscher, 40*, State College, PA   1:13:35   23:44
  159   14 W40  Juanne Lozier, 43*, State College, PA    1:13:36   23:44
  160   13 M60  Joseph Zielinski, 66, Elysburg, PA       1:13:42   23:46
* indicates females
6 finishers among Males (no age given)
7 finishers among Men Under 13
13 finishers among Men 13 - 19
9 finishers among Men 20 - 29
15 finishers among Men 30 - 39
13 finishers among Men 40 - 49
11 finishers among Men 50 - 59
13 finishers among Men 60 - 69
3 finishers among Men 70 - 79
1 finishers among Women Under 13
6 finishers among Women 13 - 19
14 finishers among Women 20 - 29
16 finishers among Women 30 - 39
14 finishers among Women 40 - 49
13 finishers among Women 50 - 59
6 finishers among Women 60 - 69
90 male finishers
70 female finishers
160 total finishers

Age Groups

         CLASS                                                      NET    
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME     PACE
 -----   -----                   --------                  ----     ----
Open Men
    1    1 M20  Joseph Clark, 25, State College, PA        15:59    5:09
    2    2 M20  Max Petrosky, 24, Pittsburgh, PA           16:23    5:17
    3    3 M20  John Crowe, 25, Pittsburgh, PA             16:39    5:22
Open Women
    1    1 W40  Jaimie Wright, 40, State College, PA       19:48    6:23
    2    2 W40  Meira Minard, 45, State College, PA        20:44    6:41
    3    3 W40  Sarah Jones Fairchild, 41, Easton, PA      22:04    7:07


         CLASS                                                      NET    
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME     PACE
 -----   -----                   --------                  ----     ----
Men Under 13
   27    1      Max Bodner, 12, Boalsburg, PA              23:07    7:27
   28    2      Walker Mason, 11, Hagerstown, MD           23:09    7:28
   35    3      William Habarka Hamisi, 8, Morogoro, Tanzania
                                                           25:45    8:18
   36    4      Sam Bodner, 10, Boalsburg, PA              25:57    8:22
   41    5      Ryan Fisher, 9, Port Matilda, PA           27:26    8:51
   62    6      Kaiden Williams, 12, Bellefonte, PA        32:02   10:20
   78    7      Isaac Lerch, 12, Shippenville, PA          44:30   14:21

Men 13 - 19
    5    1      Henry Ballard, 17, State College, PA       18:29    5:58
    8    2      Jude Martyak, 16, Windber, PA              19:05    6:09
    9    3      Aiden Farabaugh, 16, Altoona, PA           19:20    6:14
   12    4      Garrison Famiglio, 16, State College, PA   19:43    6:22
   13    5      Aydan Summers, 16, Altoona, PA             19:50    6:24
   14    6      Ryan Kovaleski, 14, Collegeville, PA       20:26    6:35
   15    7      Oliver Fairchild, 14, Easton, PA           20:29    6:36
   17    8      Owen Fairchild, 16, Easton, PA             21:01    6:47
   20    9      Jackson Bodner, 14, Boalsburg, PA          22:13    7:10
   33   10      Scott Frantz, 15, Osceola Mills, PA        25:21    8:10
   46   11      Trevor Phelps, 17, Kernersville, NC        28:17    9:07
   70   12      Jaden Mason, 13, Hagerstown, MD            35:14   11:22
   80   13      Gavin Miller, 17, Waynesboro, PA           44:50   14:28

Men 20 - 29
    4    1      Jigar Gosalia, 24, State College, PA       16:46    5:24
    6    2      James McDonough, 25, State College, PA     18:38    6:00
   18    3      Troy Eskew, 23, State College, PA          21:28    6:55
   45    4      Manuel Colon, 24, Philadelphia, PA         27:49    8:58
   48    5      Jorge F Palomino Alva, 28, State College, PA
                                                           28:37    9:14
   55    6      Badr Waleed Nhari, 25, State College, PA   30:44    9:55
   73    7      Dakota Brockway, 23, State College, PA     36:36   11:48
   74    8      Thomas A Hanna, 23, State College, PA      36:58   11:55
   83    9      Donovan Killeen, 25, State College, PA     58:17   18:48

Men 30 - 39
   16    1      Mbraka Hamisi, 39, Morogoro, Tanzania      20:37    6:39
   25    2      Chad Graziano, 33, Centre Hall, PA         22:56    7:24
   26    3      Nathaniel Durkin, 30, Boalsburg, PA        23:07    7:27
   37    4      Travis Sather, 31, Huntingdon, PA          26:04    8:24
   38    5      Jared Bohrer, 30, Hollidaysburg, PA        26:13    8:27
   40    6      Neil Benton, 37, Duncansville, PA          27:24    8:50
   43    7      Jason Huber, 39, State College, PA         27:48    8:58
   56    8      Justin Pritchard, 36, State College, PA    31:20   10:06
   59    9      Mark Leonard, 30, Cogan Station, PA        31:31   10:10
   60   10      Eli Margolis, 36, Washington, DC           31:40   10:13
   67   11      Swayamjit Ray, 34, State College, PA       33:33   10:49
   72   12      Bill Zimmerman, 30, State College, PA      35:44   11:31
   77   13      Adam Abruzzini, 32, Bellefonte, PA         42:27   13:42
   79   14      Clinton Judy, 33, Boalsburg, PA            44:30   14:21
   85   15      Jared McConkey, 33, State College, PA    1:08:22   22:03

Men 40 - 49
    7    1      Marc Dingman, 42, Port Matilda, PA         18:42    6:02
   10    2      Sean Devlin, 40, State College, PA         19:37    6:19
   19    3      Ryan Jones, 45, State College, PA          21:54    7:04
   29    4      Andy Mason, 47, Hagerstown, MD             23:11    7:29
   31    5      William Martyak, 43, Windber, PA           24:59    8:03
   32    6      James Willis, 49, Burke, VA                25:13    8:08
   52    7      Brian Bigatel, 45, State College, PA       29:40    9:34
   53    8      Joseph Rokita, 42, Bellefonte, PA          30:07    9:43
   61    9      Bill Arrowsmith, 43, Boalsburg, PA         31:58   10:19
   71   10      Nikolay Kadiev, 48, State College, PA      35:33   11:28
   76   11      Luke Levis, 43, State College, PA          42:17   13:38
   82   12      Mark Parfitt, 41, State College, PA        55:11   17:48
   84   13      Brian Manchester, 46, Julian, PA         1:05:35   21:09

Men 50 - 59
   11    1      Jerry Harrington, 50, Port Matilda, PA     19:38    6:20
   23    2      Keith Henderson, 55, State College, PA     22:33    7:16
   24    3      Geoff Kingsley, 54, Spring Mills, PA       22:43    7:20
   30    4      John O'Hare, 56, State College, PA         24:45    7:59
   44    5      Doug Kelly, 55, State College, PA          27:49    8:58
   47    6      Greg Hotsenpiller, 53, Vienna, VA          28:33    9:12
   49    7      Ray Liddick, 50, State College, PA         28:47    9:17
   58    8      Jeffrey Kerr, 59, Finleyville, PA          31:23   10:07
   63    9      James Taylor, 52, State College, PA        32:09   10:22
   66   10      Matt Lerch, 51, Shippenville, PA           33:09   10:42
   75   11      Steve Jury, 53, Boalsburg, PA              37:34   12:07

Men 60 - 69
   21    1      Ed Lipski Jr, 65, Clarks Green, PA         22:20    7:12
   22    2      Terry Reid, 60, Bellefonte, PA             22:22    7:13
   34    3      Carl Bechdel, 65, Harrisburg, PA           25:42    8:17
   39    4      Dan Miller, 62, Harrisburg, PA             26:38    8:35
   42    5      Bruce Maguire, 60, Clifton, NJ             27:47    8:58
   50    6      Mike Conron, 60, Boalsburg, PA             28:57    9:20
   57    7      Stephen Liadis, 67, Bellefonte, PA         31:21   10:07
   65    8      David Durkin, 65, Boalsburg, PA            32:51   10:36
   68    9      Randy Moore, 61, State College, PA         33:44   10:53
   69   10      Thomas Mulherin, 61, Port Matilda, PA      34:52   11:15
   81   11      Robert Killeen, 68, Union, NJ              52:21   16:53
   86   12      Frank Lucente, 68, Latrobe, PA           1:09:27   22:24
   87   13      Joseph Zielinski, 66, Elysburg, PA       1:13:42   23:46

Men 70 - 79
   51    1      Richard Ciervo, 71, State College, PA      29:19    9:27
   54    2      Roger W Rickard, 71, Port Matilda, PA      30:28    9:50
   64    3      Terry Derk, 77, Dauphin, PA                32:31   10:29


         CLASS                                                      NET    
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME     PACE
 -----   -----                   --------                  ----     ----
Women Under 13
   45    1      Rahma Kassim, 11, Morogoro, Tanzania       36:59   11:56

Women 13 - 19
    5    1      Evelyn Lerch, 15, Shippenville, PA         22:42    7:19
   12    2      Sophie Willis, 15, Burke, VA               25:13    8:08
   13    3      Manna Potter, 14, Philipsburg, PA          25:22    8:11
   53    4       Emily Cardoza, 19, University Park, PA    40:30   13:04
   54    5      Alexis Rupp, 19, Akron, PA                 40:31   13:04
   57    6      Erin Fitzgerald, 18, Port Matilda, PA      42:03   13:34

Women 20 - 29
    6    1      Chelsea Swift, 22, New York, NY            22:53    7:23
   16    2      Karla Chacon, 25, State College, PA        26:41    8:36
   18    3      Emily Reed, 28, State College, PA          27:46    8:57
   19    4      Megan Kelly, 25, State College, PA         27:48    8:58
   24    5      Sara Neild, 26, State College, PA          30:57    9:59
   26    6      Hillary Leonard, 29, Cogan Station, PA     31:32   10:10
   29    7      Rachel Killoren Corp, 28, State College, PA
                                                           32:38   10:31
   30    8      Hannah Bohrer, 28, Hollidsayburg, PA       32:38   10:32
   35    9      Jessica Droracsek, 29, St. Peterburg, FL   33:45   10:53
   48   10      Shannon Carmo, 21, State College, PA       37:27   12:05
   49   11      Alise Deveney, 20, State College, PA       37:27   12:05
   61   12      Brooke Lawrence, 24, State College, PA     45:26   14:39
   62   13      Kaitlyn Landis, 24, Hailey, ID             45:34   14:42
   67   14      Dominica Killeen, 21, State College, PA    58:18   18:48

Women 30 - 39
    4    1      Ashley Schrag, 35, Pennsylvania Furn, PA   22:21    7:13
   10    2      Laura Kopinski, 39, Port Matilda, PA       23:46    7:40
   14    3      Kacy Jenkins, 35, Sandy Ridge, PA          26:08    8:26
   15    4      Ashley Benton, 36, Duncansville, PA        26:18    8:29
   25    5      Beth Parfitt, 38, State College, PA        31:21   10:07
   27    6      Anne Bergren, 32, Washington, DC           31:38   10:12
   28    7      Amber Wuwel, 34, Boalsburg, PA             32:30   10:29
   32    8      Candace Sather, 31, Huntingdon, PA         33:19   10:45
   33    9      Stephanie Madden, 33, State College, PA    33:24   10:46
   39   10      Megan Biega, 31, Boalsburg, PA             35:22   11:24
   40   11      Jackie Senky, 33, Port Matilda, PA         36:04   11:38
   55   12      Sarah Musser, 36, Bellefonte, PA           40:32   13:04
   59   13      Rebekah Laird, 30, Port Matilda, PA        43:43   14:06
   60   14      Bethany Judy, 32, Boalsburg, PA            44:06   14:13
   65   15      Kimberly Tierney, 30, State College, PA    55:47   17:59
   69   16      Sara McConkey, 32, State College, PA     1:09:39   22:28

Women 40 - 49
    7    1      Tammy Lerch, 48, Shippenville, PA          22:53    7:23
    8    2      Dani Mason, 47, Hagerstown, MD             23:20    7:31
    9    3      Gina Ikenberry, 49, State College, PA      23:30    7:35
   17    4      Anna Squicciarni, 40, State College, PA    26:42    8:36
   20    5      Kim Fisher, 43, Port Matilda, PA           28:05    9:03
   23    6      Tracy Bonebrake Miller, 48, Waynesboro, PA 30:06    9:43
   37    7      Karen Liddick, 49, State College, PA       34:53   11:15
   46    8      Jodi Leydig, 43, Port Matilda, PA          37:13   12:00
   51    9      Adeienne Soresi, 46, State College, PA     39:46   12:50
   56   10      Darcy Rameker, 40, Port Matilda, PA        40:46   13:09
   58   11      Kristen Devlin, 44, State College, PA      43:00   13:52
   63   12      Lee Ann Cook, 48, State College, PA        47:46   15:24
   72   13      Niki Tourscher, 40, State College, PA    1:13:35   23:44
   73   14      Juanne Lozier, 43, State College, PA     1:13:36   23:44

Women 50 - 59
   11    1      Sue Wright, 59, Harrisburg, PA             24:45    7:59
   21    2      Susan Hodder, 54, Boalsburg, PA            28:28    9:11
   22    3      Diane Hanna, 52, Holland, PA               28:58    9:20
   31    4      Shelly Phelps, 50, Kernersville, NC        32:57   10:37
   34    5      Amy Moore, 55, State College, PA           33:45   10:53
   36    6      Oonagh Deasy, 52, Vienna, VA               34:26   11:06
   41    7      Beverly Pazur, 58, New York, NY            36:25   11:45
   43    8      Roni Francke, 54, State College, PA        36:51   11:53
   44    9      Debra Harrington, 50, Port Matilda, PA     36:57   11:55
   47   10      Carolyn O'Heron, 55, State College, PA     37:17   12:01
   66   11      Julee Barry, 59, Highland, CA              55:47   17:59
   70   12      Carolyn Jensen, 57, State College, PA    1:11:40   23:07
   71   13      Kim Nelson, 59, State College, PA        1:11:41   23:07

Women 60 - 69
   38    1      Amanda Maple, 63, State College, PA        35:05   11:19
   42    2      Josette Zielinski, 62, Elysburg, PA        36:47   11:52
   50    3      Meredith Schade, 63, Hummelstown, PA       38:18   12:21
   52    4      Leslie Aikens, 62, Millersville, PA        40:17   12:59
   64    5      Leslie Killeen, 60, Union, NJ              52:26   16:55
   68    6      Cindy Lucente, 65, Latrobe, PA           1:08:24   22:04