Print
October 28, 2018
Bellefonte, PA

Timing by the Nittany Valley Running Club

5 MILE RUNNERS  

Overall Order of Finish
                                     
         CLASS      
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME              
 -----   -----                   --------                  ----
    1      OpM  Bob Shafer, 37, Bellefonte, PA             31:36    First Veteran              
    2      OpM  Patrick Singletary, 53, State College, PA  31:38                         
    3      OpM  Benjamin Huet, 29, State College, PA       31:40                         
    4      OpW  Harriet Smith, 25*, University Park, PA    31:41                         
    5      OpW  Cheryl Keller Capone, 47*, State College, PA
                                                           33:17                         
    6    1 M20  Muhamad Tulic, 25, State College, PA       33:32                         
    7    1 M30  Alan Effrig, 39, State College, PA         33:32                         
    8      OpW  Erica Pitcavage, 29*, State College, PA    36:18                         
    9    1 W20  Anna Fosberg, 24*, State College, PA       37:01                         
   10    1 M40  Chuck Kreger, 48, Centre Hall, PA          38:01                         
   11    2 M40  Michael Row, 40, Boalsburg, PA             38:04                         
   12    1 M60  Tom Cali, 64, State College, PA            38:32                         
   13    1 W50  Deborah Battiglia, 50*, Centre Hall, PA    39:39                         
   14    3 M40  Dave Hunter, 48, State College, PA         39:42                         
   15    4 M40  Marc Burns, 41, Pleasant Gap, PA           41:31                         
   16    2 W50  Christine Ryan, 53*, Bellefonte, PA        43:48                         
   17    1 M50  John Pringle, 57, State College, PA        44:35                         
   18    2 W20  Elizabeth Pringle, 22*, State College, PA 46:30                         
   19    3 W20  Sarah Stake, 24*, Bellefonte, PA           47:06                         
   20    2 M20  Jared Stake, 24, Bellefonte, PA            47:08    Veteran              
   21    4 W20  Ava Ibenaz, 25*, State College, PA         48:00                         
   22    5 W20  Kelli Boyle, 26*, Annadale, NJ             48:00                         
   23    6 W20  Kenzie Ryback, 24*, State College, PA      49:41                         
   24    7 W20  Shanjida Chowdhury, 24*, State College, PA 50:41                         
   25    8 W20  Hin Ton Wong, 25*, Bellefonte, PA          50:41                         
   26    1 W40  Alexandra O'Brien, 49*, State College, PA  52:11                         
   27    9 W20  Rachel Louviaux, 25*, State College, PA    54:34                         
   28   10 W20  Liz McBride, 24*, State College, PA        54:34                         
   29    3 M20  Michael Walters, 23, Bellefonte, PA        57:36                         
   30   11 W20  Kaci Dupree, 24*, State College, PA        57:49                         
   31   12 W20  Marisa Payne, 23*, Bellefonte, PA          57:50                         
   32   13 W20  Catalina Bizic, 24*, State College, PA   1:04:44                         
   33    4 M20  Job Stepanski, 24, Hunlock, PA           1:06:11                         
* indicates females
6 finishers among Males (no age given)
4 finishers among Men 20 - 29
1 finishers among Men 30 - 39
4 finishers among Men 40 - 49
1 finishers among Men 50 - 59
1 finishers among Men 60 & Up
13 finishers among Women 20 - 29
1 finishers among Women 40 - 49
2 finishers among Women 50 - 59
17 male finishers
16 female finishers
33 total finishers

Age Groups

         CLASS      
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME              
 -----   -----                   --------                  ----
Open Men
    1    1 M30  Bob Shafer, 37, Bellefonte, PA             31:36    Veteran              
    2    2 M50  Patrick Singletary, 53, State College, PA  31:38                         
    3    3 M20  Benjamin Huet, 29, State College, PA       31:40                         
Open Women
    1    1 W20  Harriet Smith, 25, University Park, PA     31:41                         
    2    2 W40  Cheryl Keller Capone, 47, State College, PA
                                                           33:17                         
    3    3 W20  Erica Pitcavage, 29, State College, PA     36:18                         

         CLASS      
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME              
 -----   -----                   --------                  ----
Men 20 - 29
    4    1      Muhamad Tulic, 25, State College, PA       33:32                         
   12    2      Jared Stake, 24, Bellefonte, PA            47:08    Veteran              
   13    3      Michael Walters, 23, Bellefonte, PA        57:36                         
   14    4      Job Stepanski, 24, Hunlock, PA           1:06:11                         

Men 30 - 39
    5    1      Alan Effrig, 39, State College, PA         33:32                         

Men 40 - 49
    6    1      Chuck Kreger, 48, Centre Hall, PA          38:01                         
    7    2      Michael Row, 40, Boalsburg, PA             38:04                         
    9    3      Dave Hunter, 48, State College, PA         39:42                         
   10    4      Marc Burns, 41, Pleasant Gap, PA           41:31                         

Men 50 - 59
   11    1      John Pringle, 57, State College, PA        44:35                         

Men 60 & Up
    8    1      Tom Cali, 64, State College, PA            38:32                         

         CLASS      
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME              
 -----   -----                   --------                  ----
Women 20 - 29
    4    1      Anna Fosberg, 24, State College, PA        37:01                         
    7    2      Elizabeth Pringle, 22, State College, PA  46:30                         
    8    3      Sarah Stake, 24, Bellefonte, PA            47:06                         
    9    4      Ava Ibenaz, 25, State College, PA          48:00                         
   10    5      Kelli Boyle, 26, Annadale, NJ              48:00                         
   11    6      Kenzie Ryback, 24, State College, PA       49:41                         
   12    7      Shanjida Chowdhury, 24, State College, PA  50:41                         
   13    8      Hin Ton Wong, 25, Bellefonte, PA           50:41                         
   15    9      Rachel Louviaux, 25, State College, PA     54:34                         
   16   10      Liz McBride, 24, State College, PA         54:34                         
   17   11      Kaci Dupree, 24, State College, PA         57:49                         
   18   12      Marisa Payne, 23, Bellefonte, PA           57:50                         
   19   13      Catalina Bizic, 24, State College, PA    1:04:44                        

Women 40 - 49
   14    1      Alexandra O'Brien, 49, State College, PA   52:11                         

Women 50 - 59
    5    1      Deborah Battiglia, 50, Centre Hall, PA     39:39                         
    6    2      Christine Ryan, 53, Bellefonte, PA         43:48

5 KM RUNNERS                                      

Overall Order of Finish

         CLASS      
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME              
 -----   -----                   --------                  ----
    1      OpM  Dean Capone, 54, State College, PA         19:59                         
    2      OpM  Stephen Maspinski, 48, Bellefonte, PA      21:49                         
    3      OpM  Logan Naspinski, 15, Bellefonte, PA        23:44                         
    4    1 M20  Sean Oncea, 24, Winburne, PA               23:55    First Veteran              
    5    1 M60  Randy Mallory, 60, Mahaffey, PA            25:17                         
    6    2 M60  Allen Russell, 65, Bellefonte, PA          26:43    Veteran              
    1      OpW  Erin Fitzgerald, 17*, Port Matilda, PA     27:07                         
    2      OpW  Emily Kelly, 17*, State College, PA        27:31                         
    7    1 M40  David Lloyd, 48, State College, PA         28:20                         
    3      OpW  Lillian Johnson, 15*, Port Matilda, PA     28:59                         
    8    3 M60  Brad Westhafer, 66, Mechanicsburg, PA      30:33    Veteran              
    9    4 M60  Glenn Johnson, 62, Port Matilda, PA        30:35                         
    4    1 W50  Denise Weaver, 53*, Pleasant Gap, PA       31:18                         
    5    1 W20  Emily Reed, 27*, State College, PA         33:23                         
    6    2 W20  Phuong Courtney, 29*, State College, PA    36:58                         
   10    1 M30  Kyle Courtney, 30, State College, PA       36:58                         
    7    1 W40  Leslie Shively, 47*, Bellefonte, PA        38:16                         
   11    1 M50  Tim Reza, 52, Pittsburgh, PA               38:17                         
   12    2 M50  Lenny Hahn, 55, Bellefonte, PA             38:46    Veteran              
   13    2 M40  Glenn McWilliams, 41, Howard, PA           38:46                         
   14    3 M40  Joe Tressler, 44, Bellefonte, PA           38:47                         
    8    2 W40  Penny Weaver, 45*, Bellefonte, PA          39:30                         
    9    3 W40  Jen Stever, 45*, Milesburg, PA             39:33                         
   15    5 M60  Carl Miller, 82, Bellefonte, PA            39:53                         
   16    6 M60  Robert Snyder, 65, Altoona, PA             40:28    Veteran              
   17    7 M60  Richard Cievro, 70, State College, PA      47:15                         
   10    1 W60  Stephanie Cievro, 71*, State College, PA   47:16                         
   18    1 JrM  Cole Dermota, 11, Bellefonte, PA           48:46                         
   11    4 W40  Christine Dermota, 44*, Bellefonte, PA     50:29                         
   19    4 M40  Troy Dermota, 48, Bellefonte, PA           50:32                         
   12    1 W14   Abigail Dermota, 14*, Bellefonte, PA      50:34                         
   20    3 M50  James Brown, 52, Bellefonte, PA            50:40                         
   13    2 W60  Rita Russell, 62*, Bellefonte, PA          50:42                         
   21    8 M60  Larry Ermol, 70, State College, PA         52:14    Veteran              
   14    5 W40  Paula McCartney, 47*, Mingoville, PA       52:15                         
   15    3 W20  Lea McCartney, 20*, Mingoville, PA         52:16                         
   22    1 M14  Ben McCartney, 16                          52:18                         
   16    2 W50  Beth Gruber, 50*, Lake Grove, NY           52:25                         
   17    4 W20  Ilana Deming, 20*, State College, PA       52:25                         
   18    5 W20  Alissa Gruber, 21*, Lake Grove, NY         52:26                         
   23    9 M60  Michael Young, 71, Bellefonte, PA        1:01:02    Veteran              
   19    3 W60   Alice Young, 68*, Bellefonte, PA        1:01:03                         
   24    5 M40  Christian Smith, 42, State College, PA   1:02:23                         
   20    1 JrW  Kelsie Smith, 8*, State College, PA      1:02:23                         
   25    4 M50  Bill Benner, 51, Howard, PA              1:03:26                         
   21    6 W40  Mary Benner, 46*, Howard, PA             1:03:27                         
   22    3 W50  Sandra Richcreek, 52*, Moshannon, PA     1:03:52                         
   23    4 W50  Susan Harpster, 58*, State College, PA   1:03:53                         
   24    7 W40  Christa Gallagher, 41*, Port Matilda, PA 1:03:54                         
   25    8 W40  Jammie Homan, 49*, Bellefonte, PA        1:07:49                         
   26    6 M40  Ryan Homan, 44, Bellefonte, PA           1:07:50                         
* indicates females
6 finishers among Males (no age given)
1 finishers among Men Under 14
1 finishers among Men 14 - 19
1 finishers among Men 20 - 29
1 finishers among Men 30 - 39
6 finishers among Men 40 - 49
4 finishers among Men 50 - 59
9 finishers among Men 60 & Up
1 finishers among Women Under 14
1 finishers among Women 14 - 19
5 finishers among Women 20 - 29
8 finishers among Women 40 - 49
4 finishers among Women 50 - 59
3 finishers among Women 60 & Up
29 male finishers
22 female finishers
51 total finishers

Age Groups

         CLASS      
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME              
 -----   -----                   --------                  ----
Open Men
    1    1 M50  Dean Capone, 54, State College, PA         19:59                         
    2    2 M40  Stephen Maspinski, 48, Bellefonte, PA      21:49                         
    3    3 M14  Logan Naspinski, 15, Bellefonte, PA        23:44                         

Open Women
    1    1 W14  Erin Fitzgerald, 17, Port Matilda, PA      27:07                         
    2    2 W14  Emily Kelly, 17, State College, PA         27:31                         
    3    3 W14  Lillian Johnson, 15, Port Matilda, PA      28:59                         


         CLASS      
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME              
 -----   -----                   --------                  ----
Men Under 14
   18    1      Cole Dermota, 11, Bellefonte, PA           48:46                         

Men 14 - 19
   22    1      Ben McCartney, 16                          52:18                         

Men 20 - 29
    4    1      Sean Oncea, 24, Winburne, PA               23:55    Veteran              

Men 30 - 39
   10    1      Kyle Courtney, 30, State College, PA       36:58                         

Men 40 - 49
    7    1      David Lloyd, 48, State College, PA         28:20                         
   13    2      Glenn McWilliams, 41, Howard, PA           38:46                         
   14    3      Joe Tressler, 44, Bellefonte, PA           38:47                         
   19    4      Troy Dermota, 48, Bellefonte, PA           50:32                         
   24    5      Christian Smith, 42, State College, PA   1:02:23                         
   26    6      Ryan Homan, 44, Bellefonte, PA           1:07:50                         

Men 50 - 59
   11    1      Tim Reza, 52, Pittsburgh, PA               38:17                         
   12    2      Lenny Hahn, 55, Bellefonte, PA             38:46    Veteran              
   20    3      James Brown, 52, Bellefonte, PA            50:40                         
   25    4      Bill Benner, 51, Howard, PA              1:03:26                         

Men 60 & Up
    5    1      Randy Mallory, 60, Mahaffey, PA            25:17                         
    6    2      Allen Russell, 65, Bellefonte, PA          26:43    Veteran              
    8    3      Brad Westhafer, 66, Mechanicsburg, PA      30:33    Veteran              
    9    4      Glenn Johnson, 62, Port Matilda, PA        30:35                         
   15    5      Carl Miller, 82, Bellefonte, PA            39:53                         
   16    6      Robert Snyder, 65, Altoona, PA             40:28    Veteran              
   17    7      Richard Cievro, 70, State College, PA      47:15                         
   21    8      Larry Ermol, 70, State College, PA         52:14    Veteran              
   23    9      Michael Young, 71, Bellefonte, PA        1:01:02    Veteran              

         CLASS      
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME              
 -----   -----                   --------                  ----
Women Under 14
   20    1      Kelsie Smith, 8, State College, PA       1:02:23                         

Women 14 - 19
   12    1       Abigail Dermota, 14, Bellefonte, PA       50:34                         

Women 20 - 29
    5    1      Emily Reed, 27, State College, PA          33:23                         
    6    2      Phuong Courtney, 29, State College, PA     36:58                         
   15    3      Lea McCartney, 20, Mingoville, PA          52:16                         
   17    4      Ilana Deming, 20, State College, PA        52:25                         
   18    5      Alissa Gruber, 21, Lake Grove, NY          52:26                         


Women 40 - 49
    7    1      Leslie Shively, 47, Bellefonte, PA         38:16                         
    8    2      Penny Weaver, 45, Bellefonte, PA           39:30                         
    9    3      Jen Stever, 45, Milesburg, PA              39:33                         
   11    4      Christine Dermota, 44, Bellefonte, PA      50:29                         
   14    5      Paula McCartney, 47, Mingoville, PA        52:15                         
   21    6      Mary Benner, 46, Howard, PA              1:03:27                         
   24    7      Christa Gallagher, 41, Port Matilda, PA  1:03:54                         
   25    8      Jammie Homan, 49, Bellefonte, PA         1:07:49                         

Women 50 - 59
    4    1      Denise Weaver, 53, Pleasant Gap, PA        31:18                         
   16    2      Beth Gruber, 50, Lake Grove, NY            52:25                         
   22    3      Sandra Richcreek, 52, Moshannon, PA      1:03:52                         
   23    4      Susan Harpster, 58, State College, PA    1:03:53                         

Women 60 & Up
   10    1      Stephanie Cievro, 71, State College, PA    47:16                         
   13    2      Rita Russell, 62, Bellefonte, PA           50:42                         
   19    3       Alice Young, 68, Bellefonte, PA         1:01:03