Timing by the NIttany Valley Running Club 
Overall Order of Finish
         CLASS
 PLACE   PLACE                    FINISHER                  TIME

    1      OpM  Luna Greg, 46, State College, PA           20:44.4
    2      OpM  Jordan Kline, 18, Osceola Mills, PA        20:53.8
    3    1 JrM  Jonathan Sponsler, 14, Clearfield, PA      21:22.8
    4    1 M45  Joseph Guilyard, 54, Penfield, PA          22:17.0
    5      OpW  Morgan Rosselli, 28*, Rockton, PA          22:17.9
    6    1 M15  Bennett Kaleb, 16, Philipsburg, PA         22:48.0
    7    1 M35  Matthew Hauck, 40, Houtzdale, PA           22:53.8
    8    2 M45  Bill Stodart, 49, Ebensburg, PA            23:08.6
    9    1 M20  Aric Sponsler, 34, Clearfield, PA          24:44.9
   10    2 M20  John Tarbay, 27, Houtzdale, PA             24:51.9
   11      OpW  Marissa Albert, 16*, Penfield, PA          24:53.5
   12    2 M35  Kelly Relfer, 43, Houtzdale, PA            25:01.9
   13    3 M20  Kevin Synder, 34, Grampion, PA             27:35.0
   14    1 W20  Vanesa Johnson, 22*, Grampion, PA          27:58.7
   15    2 M15  Scott Carr, 18, Morrisdale, PA             28:06.7
   16    3 M35  Aaron Dugan, 37, Osceola Mills, PA         28:34.2
   17    4 M20  Clair Langs, 26, State College, PA         28:45.9
   18    2 JrM  John Orichosky, 14, Morrisdale, PA         29:52.1
   19    1 W15  Ashley Pinamonti, 17*, Spring Mills, PA    29:56.9
   20    2 W20  Briana English, 20*, Clearfield, PA        30:21.3
   21    4 M35  Cusick Larry, 41, Houtzdale, PA            30:23.0
   22    5 M20  Robert Bozovich, 28, Clearfield, PA        30:43.3
   23    3 JrM  Patrick Langs, 8, State College, PA        30:51.3
   24    1 W35  Deanna Bumbarger, 44*, Clearfield, PA      31:23.9
   25    3 W20  Jessica Conrad, 23*, State College, PA     31:24.7
   26    6 M20  Derek Hoover, 21, Pleasant Gap, PA         32:46.8   Fireman's Challenge Runner
   27    5 M35  Ernest Criscitello, 43, Ginter, PA         32:56.3
   28    4 W20  Brittany Archer, 25*, Brisbin, PA          32:58.5
   29    6 M35  Michael Moskel, 41, West Decatur, PA       33:28.0
   30    1 JrW  Angel Stagi, 10*, Morrisdale, PA           35:11.4
   31    7 M35  James Orichosky, 42, Morrisdale, PA        35:14.3
   32    5 W20  Kathryn Griffith, 31*, Brisbin, PA         35:15.8
   33    8 M35  Rich Olsen, 41, State College, PA          35:28.7   Fireman's Challenge Runner
   34    1 W55  Sharon Gregory, 59*, Houtzdale, PA         35:31.9
   35    6 W20  Christi Manno, 31*, Houtzdale, PA          36:41.4
   36    2 W35  Conrad Kathleen, 41*, Altoona, PA          36:57.5
   37    3 W35  Nancy Matchock, 41*, Ramey, PA             41:50.6
   38    1 M55  Dennis Yastro, 55, Olanta, PA              42:01.0
   39    7 M20  Steven Hild, 21, Louisa, VA                46:04.8
   40    4 W35  Becky Kohute, 41*, Ramey, PA               46:09.4
   41    2 JrW  Savanah Descavish, 11*, West Decatur, PA   46:39.4
   42    9 M35  George Decavish, 40, West Decatur, PA      46:41.0
   43    7 W20  Sarah Dulaney, 24*, Louisa, VA             47:40.2
   44    5 W35  Renee Kanuff, 42*, Houtzdale, PA           48:03.7
   45    6 W35  Amy Criscitello, 39*, Ginter, PA           48:04.9
   46    3 M45  Michael McClure, 47, Houtzdale, PA         48:38.8
   47    7 W35  Nicole McClure, 38*, Winburne, PA          48:39.9
   48    1 W45  Karen Dulaney, 50*, Louisa, VA             49:16.5
   49    8 W20  Clarissa Dulaney, 21*, Louisa, VA          49:20.6
   50    4 JrM  Jacob Stagi, 12, Morrisdale, PA            49:24.9
   51    2 W55  Sue Stagi, 62*, Philipsburg, PA            49:26.6
   52    3 M15  Luc Wilkerson, 19, Osceola Mills, PA       52:22.7   Fireman's Challenge Runner
   53    3 JrW  Maggie Young, 6*, Philipsburg, PA          53:05.2
   54    9 W20  Samantha Smith, 30*, Philipsburg, PA       53:27.4
   55   10 W20  Desiree Bowman, 33*, Houtzdale, PA         53:28.4
   56   10 M35  Michael Bowman, 36, Houtzdale, PA          53:51.3
   57    8 W35  Katharine Young, 39*, Philipsburg, PA      54:04.9
   58   11 W20  Toni Gearhart, 27*, Smithmill, PA          54:06.2
   59    2 W15  Samantha Jordan, 19*, Ramey, PA          1:40:42.0
* indicates females
4 finishers among Males (no age given)
4 finishers among Men Under 15
3 finishers among Men 15 - 19
7 finishers among Men 20 - 34
10 finishers among Men 35 - 44
3 finishers among Men 45 - 54
1 finishers among Men 55 & Up
3 finishers among Women Under 15
2 finishers among Women 15 - 19
11 finishers among Women 20 - 34
8 finishers among Women 35 - 44
1 finishers among Women 45 - 54
2 finishers among Women 55 & Up
32 male finishers
27 female finishers
59 total finishers

Age Groups

         CLASS
 PLACE   PLACE                    FINISHER                  TIME

Open Men
    1    1 M45  Luna Greg, 46, State College, PA           20:44.4
    2    2 M15  Jordan Kline, 18, Osceola Mills, PA        20:53.8

Open Women
    5    1 W20  Morgan Rosselli, 28, Rockton, PA           22:17.9
   11    2 W15  Marissa Albert, 16, Penfield, PA           24:53.5


         CLASS
 PLACE   PLACE                    FINISHER                  TIME

Men Under 15
    3    1  Jonathan Sponsler, 14, Clearfield, PA      21:22.8
   18    2  John Orichosky, 14, Morrisdale, PA         29:52.1
   23    3  Patrick Langs, 8, State College, PA        30:51.3
   50    4  Jacob Stagi, 12, Morrisdale, PA            49:24.9

Men 15 - 19
    6    1  Bennett Kaleb, 16, Philipsburg, PA         22:48.0
   15    2  Scott Carr, 18, Morrisdale, PA             28:06.7
   52    3  Luc Wilkerson, 19, Osceola Mills, PA       52:22.7

Men 20 - 34
    9    1  Aric Sponsler, 34, Clearfield, PA          24:44.9
   10    2  John Tarbay, 27, Houtzdale, PA             24:51.9
   13    3  Kevin Synder, 34, Grampion, PA             27:35.0
   17    4  Clair Langs, 26, State College, PA         28:45.9
   22    5  Robert Bozovich, 28, Clearfield, PA        30:43.3
   26    6  Hoover Derek, 21, Pleasant Gap, PA         32:46.8
   39    7  Steven Hild, 21, Louisa, VA                46:04.8

Men 35 - 44
    7    1  Matthew Hauck, 40, Houtzdale, PA           22:53.8
   12    2  Kelly Relfer, 43, Houtzdale, PA            25:01.9
   16    3  Aaron Dugan, 37, Osceola Mills, PA         28:34.2
   21    4  Cusick Larry, 41, Houtzdale, PA            30:23.0
   27    5  Ernest Criscitello, 43, Ginter, PA         32:56.3
   29    6  Michael Moskel, 41, West Decatur, PA       33:28.0
   31    7  James Orichosky, 42, Morrisdale, PA        35:14.3
   33    8  Rich Olsen, 41, State College, PA          35:28.7
   42    9  George Decavish, 40, West Decatur, PA      46:41.0
   56   10  Michael Bowman, 36, Houtzdale, PA          53:51.3

Men 45 - 54
    4    1  Joseph Guilyard, 54, Penfield, PA          22:17.0
    8    2  Bill Stodart, 49, Ebensburg, PA            23:08.6
   46    3  Michael McClure, 47, Houtzdale, PA         48:38.8

Men 55 & Up
   38    1  Dennis Yastro, 55, Olanta, PA              42:01.0


         CLASS
 PLACE   PLACE                    FINISHER                  TIME

Women Under 15
   30    1  Angel Stagi, 10, Morrisdale, PA            35:11.4
   41    2  Savanah Descavish, 11, West Decatur, PA    46:39.4
   53    3  Maggie Young, 6, Philipsburg, PA           53:05.2

Women 15 - 19
   19    1  Ashley Pinamonti, 17, Spring Mills, PA     29:56.9
   59    2  Samantha Jordan, 19, Ramey, PA           1:40:42.0

Women 20 - 34
   14    1  Vanesa Johnson, 22, Grampion, PA           27:58.7
   20    2  Briana English, 20, Clearfield, PA         30:21.3
   25    3  Jessica Conrad, 23, State College, PA      31:24.7
   28    4  Brittany Archer, 25, Brisbin, PA           32:58.5
   32    5  Kathryn Griffith, 31, Brisbin, PA          35:15.8
   35    6  Christi Manno, 31, Houtzdale, PA           36:41.4
   43    7  Sarah Dulaney, 24, Louisa, VA              47:40.2
   49    8  Clarissa Dulaney, 21, Louisa, VA           49:20.6
   54    9  Samantha Smith, 30, Philipsburg, PA        53:27.4
   55   10  Desiree Bowman, 33, Houtzdale, PA          53:28.4
   58   11  Toni Gearhart, 27, Smithmill, PA           54:06.2

Women 35 - 44
   24    1  Deanna Bumbarger, 44, Clearfield, PA       31:23.9
   36    2  Conrad Kathleen, 41, Altoona, PA           36:57.5
   37    3  Nancy Matchock, 41, Ramey, PA              41:50.6
   40    4  Becky Kohute, 41, Ramey, PA                46:09.4
   44    5  Renee Kanuff, 42, Houtzdale, PA            48:03.7
   45    6  Amy Criscitello, 39, Ginter, PA            48:04.9
   47    7  Nicole McClure, 38, Winburne, PA           48:39.9
   57    8  Katharine Young, 39, Philipsburg, PA       54:04.9

Women 45 - 54
   48    1  Karen Dulaney, 50, Louisa, VA              49:16.5

Women 55 & Up
   34    1  Sharon Gregory, 59, Houtzdale, PA          35:31.9
   51    2  Sue Stagi, 62, Philipsburg, PA             49:26.6