Print
August 17, 2019
Bellefonte, PA

Timing by the Nittany Valley Running Club

4 Mile Run - Overall Order of Finish

         CLASS      
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME
 -----   -----                   --------                  ----
    1      OpM  Adam Abruzzini, 33, Bellefonte, PA         25:56  
    2    1 M50  Jerry Harrington, 50, Port Matilda, PA     26:03  
    3    1 M20  Josiah Stickles, 22, Bellefonte, PA        27:57  
    4    1 JrM  Jonathan Gasper, 9, Bellefonte, PA         29:52  
    5    1 M60  Terry Reid, 60, Bellefonte, PA             30:42  
    6    1 M40  Steven Caruso, 46, Pleasant Gap, PA        30:44  
    7    2 M20  Michael Conte, 29, Bellefonte, PA          32:02  
    8    1 M30  John O'Donald, 30, Bellefonte, PA          32:27  
    9    2 M40  Brett Ripka, 42, Bellefonte, PA            33:00  
   10      OpW  Shannon Nicosia, 29*, Bellefonte, PA       33:17  
   11    1 JrW   Althea Helmy, 10*, Bellefonte, PA         33:27  
   12    2 M30  Kris Glunt, 37, Bellefonte, PA             34:15  
   13    1 W30   Ericka Mendez, 30*, Mill Hall, PA         34:16  
   14    3 M30  Kevin Lingle, 32, Altoona, PA              35:21  
   15    2 W30   Amanda McAfee, 33*, State College, PA     35:36  
   16    3 M40  Michael McAfee, 42, State College, PA      35:46  
   17    2 M50  Brian Potter, 56, Towanda, PA              38:03  
   18    4 M40  Guy Lavallee, 47, State College, PA        38:30  
   19    3 M20  Azimkhan Kozhakhmetov, 27, State College, PA
                                                           38:31  
   20    5 M40  Bill Mahoney, 45, State College, PA        38:33  
   21    4 M20  Benjamin Higgins, 29, Bellefonte, PA       38:52  
   22    2 M60  Richard Ciervo, 71, State College, PA      39:11  
   23    3 W30  Rachel White, 36*, State College, PA       39:15  
   24    4 W30  Kristina Taylor-Porter, 35*, State College, PA
                                                           39:39  
   25    3 M50  Steve Gasper, 57, Bellefonte, PA           39:56  
   26    6 M40  David Kautz, 43, Bellefonte, PA            40:03  
   27    7 M40  David Kautz, 43, Bellefonte, PA            40:15  
   28    5 W30   Amy Jo Hoffman, 30*, Lemont, PA           40:17  
   29    4 M30  Joe Herbstreit, 31, Bellefonte, PA         41:12  
   30    6 W30  Steph Herbstreit, 30*                      41:12  
   31    5 M30  Adam Plucinski, 30, Port Matilda, PA       41:17  
   32    7 W30  Kelley Berthold, 31*, Port Matilda, PA     41:22  
   33    8 M40  David Lloyd, 49, State College, PA         41:45  
   34    8 W30  Monica Mahoney, 39*, State College, PA     43:04  
   35    6 M30  Phil Johnson, 38, Norristown, PA           43:08  
   36    1 W50  Denise Weaver, 54*, Pleasant Gap, PA       43:21  
   37    4 M50  Jeff Steiner, 53, Pleasant Gap, PA         46:15  
   38    9 W30  Dana Hughes, 38*, Kensington, MD           47:48  
   39    3 M60  Dennis McDowell, 70, Bellefonte, PA        47:49  
   40   10 W30  Laura Mincemoyer, 30*, Pittsboro, NC       48:05  
   41    7 M30  Michael Charguelef, 30, Pittsboro, NC      48:07  
   42    2 W50  Tina Lucas, 54*, Bellefonte, PA            49:02  
   43   11 W30  Terri Fisher, 36*, Bellefonte, PA          50:08  
   44    4 M60  Walter Peterson, 73, Bellefonte, PA        50:47  
   45    1 W60  Susan Taylor, 61*, Bellefonte, PA          52:39  
   46    2 W60  Deborah Hull, 64*, Bellefonte, PA          52:40  
   47    3 W50  Mary Dauberman, 55*, Bellefonte, PA        53:23  
   48    1 W20  Autumn Busbee, 27*, State College, PA      53:27  
   49    5 M60  Carl Miller, 83, Bellefonte, PA            58:29  
   50    8 M30  Brendan Berthold, 32, Port Matilda, PA     59:38  
   51    5 M50  Will Helms, 55, Bellefonte, PA           1:02:49  
   52    2 JrW   Adelaide Eburne, 13*, Bellefonte, PA    1:08:28  
   53    1 W40  Hester Blum, 46*, Bellefonte, PA         1:09:05  
   54    2 JrM  Isaac Pellegrini, 8, BeRwick, PA         1:09:16  
   55    3 JrM  Oliver Pellegrini, 6, BeRwick, PA        1:13:16  
   56    9 M40  Vince Pellegrini, 41, BeRwick, PA        1:13:18  
* indicates females
2 finishers among Males (no age given)
3 finishers among Men Under 14
4 finishers among Men 20 - 29
8 finishers among Men 30 - 39
9 finishers among Men 40 - 49
5 finishers among Men 50 - 59
5 finishers among Men 60 & Up
2 finishers among Women Under 14
1 finishers among Women 20 - 29
11 finishers among Women 30 - 39
1 finishers among Women 40 - 49
3 finishers among Women 50 - 59
2 finishers among Women 60 & Up
36 male finishers
20 female finishers
56 total finishers

4 Mile Run - Age Groups


         CLASS      
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME
 -----   -----                   --------                  ----
Open Men
    1    1 M30  Adam Abruzzini, 33, Bellefonte, PA         25:56  
Open Women
    1    1 W20  Shannon Nicosia, 29, Bellefonte, PA        33:17  

         CLASS      
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME
 -----   -----                   --------                  ----
Men Under 14
    4    1      Jonathan Gasper, 9, Bellefonte, PA         29:52  
   33    2      Isaac Pellegrini, 8, BeRwick, PA         1:09:16  
   34    3      Oliver Pellegrini, 6, BeRwick, PA        1:13:16  


Men 20 - 29
    3    1      Josiah Stickles, 22, Bellefonte, PA        27:57  
    7    2      Michael Conte, 29, Bellefonte, PA          32:02  
   15    3      Azimkhan Kozhakhmetov, 27, State College, PA
                                                           38:31  
   17    4      Benjamin Higgins, 29, Bellefonte, PA       38:52  

Men 30 - 39
    8    1      John O'Donald, 30, Bellefonte, PA          32:27  
   10    2      Kris Glunt, 37, Bellefonte, PA             34:15  
   11    3      Kevin Lingle, 32, Altoona, PA              35:21  
   22    4      Joe Herbstreit, 31, Bellefonte, PA         41:12  
   23    5      Adam Plucinski, 30, Port Matilda, PA       41:17  
   25    6      Phil Johnson, 38, Norristown, PA           43:08  
   28    7      Michael Charguelef, 30, Pittsboro, NC      48:07  
   31    8      Brendan Berthold, 32, Port Matilda, PA     59:38  

Men 40 - 49
    6    1      Steven Caruso, 46, Pleasant Gap, PA        30:44  
    9    2      Brett Ripka, 42, Bellefonte, PA            33:00  
   12    3      Michael McAfee, 42, State College, PA      35:46  
   14    4      Guy Lavallee, 47, State College, PA        38:30  
   16    5      Bill Mahoney, 45, State College, PA        38:33  
   20    6      David Kautz, 43, Bellefonte, PA            40:03  
   21    7      David Kautz, 43, Bellefonte, PA            40:15  
   24    8      David Lloyd, 49, State College, PA         41:45  
   35    9      Vince Pellegrini, 41, BeRwick, PA        1:13:18  

Men 50 - 59
    2    1      Jerry Harrington, 50, Port Matilda, PA     26:03  
   13    2      Brian Potter, 56, Towanda, PA              38:03  
   19    3      Steve Gasper, 57, Bellefonte, PA           39:56  
   26    4      Jeff Steiner, 53, Pleasant Gap, PA         46:15  
   32    5      Will Helms, 55, Bellefonte, PA           1:02:49  

Men 60 & Up
    5    1      Terry Reid, 60, Bellefonte, PA             30:42  
   18    2      Richard Ciervo, 71, State College, PA      39:11  
   27    3      Dennis McDowell, 70, Bellefonte, PA        47:49  
   29    4      Walter Peterson, 73, Bellefonte, PA        50:47  
   30    5      Carl Miller, 83, Bellefonte, PA            58:29  

         CLASS      
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME
 -----   -----                   --------                  ----
Women Under 14
    2    1       Althea Helmy, 10, Bellefonte, PA          33:27  
   20    2       Adelaide Eburne, 13, Bellefonte, PA     1:08:28  


Women 20 - 29
   19    1      Autumn Busbee, 27, State College, PA       53:27  

Women 30 - 39
    3    1       Ericka Mendez, 30, Mill Hall, PA          34:16  
    4    2       Amanda McAfee, 33, State College, PA      35:36  
    5    3      Rachel White, 36, State College, PA        39:15  
    6    4      Kristina Taylor-Porter, 35, State College, PA
                                                           39:39  
    7    5       Amy Jo Hoffman, 30, Lemont, PA            40:17  
    8    6      Steph Herbstreit, 30                       41:12  
    9    7      Kelley Berthold, 31, Port Matilda, PA      41:22  
   10    8      Monica Mahoney, 39, State College, PA      43:04  
   12    9      Dana Hughes, 38, Kensington, MD            47:48  
   13   10      Laura Mincemoyer, 30, Pittsboro, NC        48:05  

Women 40 - 49
   21    1      Hester Blum, 46, Bellefonte, PA          1:09:05  

Women 50 - 59
   11    1      Denise Weaver, 54, Pleasant Gap, PA        43:21  
   14    2      Tina Lucas, 54, Bellefonte, PA             49:02  
   18    3      Mary Dauberman, 55, Bellefonte, PA         53:23  

Women 60 & Up
   16    1      Susan Taylor, 61, Bellefonte, PA           52:39  
   17    2      Deborah Hull, 64, Bellefonte, PA           52:40  


10 Mile Run - Overall Order of Finish


         CLASS      
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME
 -----   -----                   --------                  ----
    1      OpM  Benjamin Jones, 34, State College, PA      59:18  
    2    1 M40  Shundai Li, 46, State College, PA        1:03:01  
    3    1 M30  Matt Groves, 31, State College, PA       1:04:48  
    4    2 M30  Michael Zimmerman, 39, State College, PA 1:05:57  
    5    3 M30  Joshua Cone, 36, Boalsburg, PA           1:06:47  
    6    1 M50  Patrick Singletary, 54, State College, PA
                                                         1:08:04  
    7    4 M30  Bob Shafer, 38, Bellefonte, PA           1:09:19  
    8    2 M40  Andrew Tatusko, 45, Bellefonte, PA       1:13:11  
    9    3 M40  Alan Effrig, 40, State College, PA       1:13:26  
   10      OpW  Jaclyn Shokey, 41*, Jim Thorpe, PA       1:13:28  
   11    2 M50  Matt Smith, 53, State College, PA        1:14:26  
   12    4 M40  Steven Bodner, 47, Boalsburg, PA         1:18:45  
   13    1 M60  Tom Cali, 64, State College, PA          1:18:46  
   14    1 W30  Laura Cone, 32*, Boalsburg, PA           1:26:24  
   15    5 M30  Ivan Trujillo, 32, Brooklyn, NY          1:29:10  
   16    1 W40  Aimee Brough, 49*, Newport, PA           1:32:50  
   17    2 W40  Joy Mattern, 41*, Bellefonte, PA         1:33:48  
   18    2 W30  Amber Kresovich, 37*, Bellefonte, PA     1:54:05  
   19    3 W30  Kylee Ammerman, 39*, Bellefonte          1:54:08  
* indicates females
2 finishers among Males (no age given)
5 finishers among Men 30 - 39
4 finishers among Men 40 - 49
2 finishers among Men 50 - 59
1 finishers among Men 60 & Up
3 finishers among Women 30 - 39
2 finishers among Women 40 - 49
14 male finishers
5 female finishers
19 total finishers


10 Mile Run - Age Groups


         CLASS      
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME
 -----   -----                   --------                  ----
Open Men
    1    1 M30  Benjamin Jones, 34, State College, PA      59:18  
Open Women
    1    1 W40  Jaclyn Shokey, 41, Jim Thorpe, PA        1:13:28  


         CLASS      
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME
 -----   -----                   --------                  ----
Men 30 - 39
    3    1      Matt Groves, 31, State College, PA       1:04:48  
    4    2      Michael Zimmerman, 39, State College, PA 1:05:57  
    5    3      Joshua Cone, 36, Boalsburg, PA           1:06:47  
    7    4      Bob Shafer, 38, Bellefonte, PA           1:09:19  
   13    5      Ivan Trujillo, 32, Brooklyn, NY          1:29:10  

Men 40 - 49
    2    1      Shundai Li, 46, State College, PA        1:03:01  
    8    2      Andrew Tatusko, 45, Bellefonte, PA       1:13:11  
    9    3      Alan Effrig, 40, State College, PA       1:13:26  
   11    4      Steven Bodner, 47, Boalsburg, PA         1:18:45  

Men 50 - 59
    6    1      Patrick Singletary, 54, State College, PA
                                                         1:08:04  
   10    2      Matt Smith, 53, State College, PA        1:14:26  

Men 60 & Up
   12    1      Tom Cali, 64, State College, PA          1:18:46  


         CLASS      
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME
 -----   -----                   --------                  ----
Women 30 - 39
    2    1      Laura Cone, 32, Boalsburg, PA            1:26:24  
    5    2      Amber Kresovich, 37, Bellefonte, PA      1:54:05  
    6    3      Kylee Ammerman, 39, Bellefonte           1:54:08  

Women 40 - 49
    3    1      Aimee Brough, 49, Newport, PA            1:32:50  
    4    2      Joy Mattern, 41, Bellefonte, PA          1:33:48