Print
Saturday, September 30, 2017
State College, PA

Timing by the Nittany Valley Running Club

Overall Order of Finish

         CLASS      
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME
 —————   —————                   ————————                  ————
    1    1 M40  Scott Garman, Mill Hall, PA                18:54  
    2    1 M13  Adam Gilbert, State College, PA            18:55  
    3    1 M20  Kyle Evernham, Swedesboro, PA              20:29  
    4    2 M20  Matthew Lenko, , PA                        20:58  
    5    1 M30  Scott Anthony, State College, PA           21:22  
    6    3 M20  Andrew Lenko, Pottstown, PA                21:23  
    7    2 M13  Jeremy Baum, PA                            22:08  
    8    2 M30  Tyler Kerr, State College, PA              22:09  
    9    3 M30  Craig Lahr, Bellefonte, PA                 22:53  
   10    4 M20  Jeremy Beck                                23:05  
   11    1 M50  Mark Brady, Bellefonte, PA                 23:37  
   12    1 W20  Raisa Gray*, State College, PA             23:37  
   13    5 M20  Matthew Doering                            24:34  
   14    6 M20  Carter Neblett, State College, PA          24:44  
   15    1 JrM  Luke Garman, Mill Hall, PA                 25:03  
   16    4 M30  Stephen Gray, Cresson, PA                  25:04  
   17    5 M30  Daniel Bourne, Pine Grove Mills, PA        25:07  
   18    1 W30  Julie Patrick*, State College, PA          25:07  
   19    2 W20  Paige Sojda*, State College, PA            25:26  
   20    3 M13  Matthew Williams, State College, PA        25:40  
   21    1 M60  Richard Gilbaugh, Bellefonte, PA           25:59  
   22    3 W20  Rebecca Terosky*, Port Matilda, PA         26:00  
   23    7 M20  Daniel Wesloh, State College, PA           26:02  
   24    6 M30  Daniel T Bowers, State College, PA         26:03  
   25    7 M30  Noel Habashy, State College, PA            26:05  
   26    8 M30  Drew Foster, Lemont, PA                    26:31  
   27    2 M40  John Hutton, State College, PA             26:42  
   28    8 M20  Jonathan Hsu, Mifflintown, PA              26:50  
   29    2 W30  Katie Douglas*, Pleasant gap, PA           26:51  
   30    4 M13  Jackk McKenna, State College, PA           27:38  
   31    5 M13  Joshua Bourne, Pennsylvania Furn, PA       28:14  
   32    9 M20  David Bourne, State College, PA            28:14  
   33    3 W30  Kiersten Gelfand*, Port Matilda, PA        28:24  
   34    4 W30  Rebecca Moore*, State College, PA          28:30  
   35    1 W13  Amy Sjoberg*, Groton, MA                   28:35  
   36   10 M20  Jake Sellers, State College, PA            29:11  
   37    5 W30  Stan Kovalev*, Julian, PA                  29:22  
   38    4 W20  Rachel Lenko*, State College, PA           29:24  
   39    5 W20  Kristy Maholic*, Bellefonte, PA            29:32  
   40    6 W20  Belen Veras-Alba*, State College, PA       29:44  
   41    7 W20  Amy Bogan*, , PA                           29:56  
   42    8 W20  Hannah Young*, State College, PA           30:00  
   43    9 W20  Brandi Weaver-Gates*, Howard, PA           30:15  
   44    2 JrM  Arthur Kovalev, Julian, PA                 30:44  
   45   11 M20  Seth Berbano, State College, PA            30:48  
   46    1 W50  Suzy Weibel*, State College, PA            30:48  
   47    2 W13  Chandelle Keller*, University Park, PA     31:06  
   48    1 JrW  Nadya Kronin*, Julian, PA                  31:06  
   49    2 W50  Janet Adlam*, Ambler, PA                   31:06  
   50   12 M20  Connor Henderson, State College, PA        31:08  
   51    2 M60  Thomas Betz, Bellefonte, PA                31:20  
   52    9 M30  Gregory Laplante, State College, PA        31:42  
   53    6 W30  Amanda Evans*, State College, PA           32:09  
   54    7 W30  Rachel Bourne*, Pine Grove Mills, PA       32:14  
   55   10 W20  Rebecca Bourne*, State College, PA         32:16  
   56   13 M20  Josh Bowman, State College, PA             32:20  
   57    8 W30  Cara Smith*, Port Matilda, PA              32:27  
   58    2 JrW  Lexi Smith*, Port Matilda, PA              32:28  
   59    9 W30  Sarah Crouse*, Port Matilda, PA            32:51  
   60    3 JrM  Jacob Min, State College, PA               32:55  
   61   10 M30  Tyler Smith, Port Matilda, PA              32:56  
   62   10 W30  Nicole Min*, State College, PA             32:57  
   63    4 JrM  Joseph Brown, Bellefonte, PA               33:43  
   64   11 W30  Christine Fritton*, State College, PA      34:01  
   65   12 W30  Michelle Peffer*, State College, PA        34:03  
   66    3 W13  Sydney Harris*, Moon Twp, PA               34:22  
   67   11 W20  Mia Chen*, State College, PA               34:33  
   68    4 W13  Kelly Boland*                              34:39  
   69    5 W13  Cassidy Himmelberger*, University Park, PA 34:39  
   70    6 M13  Austin Summers, MiNgoville, PA             34:43  
   71    3 JrW   Araelia Summers*, MiNgoville, PA          34:44  
   72   14 M20  Joshua Angstadt, Bellefonte, PA            34:55  
   73   15 M20  Moses Ajemigbitse, State College, PA       35:30  
   74   16 M20  Scardy Mareus, State College, PA           35:30  
   75   13 W30  Marilyn Meyer*, Julian, PA                 36:25  
   76    1 W40  Traci Beck*, Howard, PA                    37:53  
   77   12 W20  Mary Edwin*, State College, PA             38:10  
   78   14 W30  Ashley McCoy*, State College, PA           38:25  
   79    2 M50  Jeffrey Ressler, Petersburg, PA            39:10  
   80    1 W60  Kathy Ressler*, Petersburg, PA             39:12  
   81   15 W30  Melissa Long*, , PA                        39:49  
   82    5 JrM  Alex Kovalev, Julian, PA                   40:41  
   83    6 JrM  Jacob Kovalev, Julian, PA                  40:45  
   84   16 W30  Polina Kovalev*, Julian, PA                40:46  
   85   13 W20  Trisha Ashton*, , PA                       43:03  
   86   17 M20  Stephen Walsh, , PA                        43:03  
   87   14 W20  Kate Stuewe*, , PA                         43:04  
   88    7 JrM  Austin Stauffer, State College, PA         43:46  
   89   17 W30  Ann Puttamongkol*, State College, PA       44:38  
   90    6 W13  Selah Brown*, Bellefonte, PA               45:33  
   91   11 M30  Dan Min, State College, PA                 47:14  
   92    8 JrM  Lucas Min, State College, PA               47:15  
   93   18 W30  Nevienne Manning*, State College, PA       48:03  
   94    3 M60  George Etzweiler, State College, PA        54:03  
   95    3 M50  Mike Bratton, State College, PA            54:04  
* indicates females
8 finishers among Men Under 13
6 finishers among Men 13 - 19
17 finishers among Men 20 - 29
11 finishers among Men 30 - 39
2 finishers among Men 40 - 49
3 finishers among Men 50 - 59
3 finishers among Men 60 & Up
3 finishers among Women Under 13
6 finishers among Women 13 - 19
14 finishers among Women 20 - 29
18 finishers among Women 30 - 39
1 finishers among Women 40 - 49
2 finishers among Women 50 - 59
1 finishers among Women 60 & Up
50 male finishers
45 female finishers
95 total finishers


Age Groups

         CLASS      
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME
 —————   —————                   ————————                  ————
Men Under 13
   14    1      Luke Garman, Mill Hall, PA                 25:03  
   29    2      Arthur Kovalev, Julian, PA                 30:44  
   35    3      Jacob Min, State College, PA               32:55  
   37    4      Joseph Brown, Bellefonte, PA               33:43  
   43    5      Alex Kovalev, Julian, PA                   40:41  
   44    6      Jacob Kovalev, Julian, PA                  40:45  
   46    7      Austin Stauffer, State College, PA         43:46  
   48    8      Lucas Min, State College, PA               47:15  

Men 13 - 19
    2    1      Adam Gilbert, State College, PA            18:55  
    7    2      Jeremy Baum, PA                            22:08  
   17    3      Matthew Williams, State College, PA        25:40  
   25    4      Jackk McKenna, State College, PA           27:38  
   26    5      Joshua Bourne, Pennsylvania Furn, PA       28:14  
   38    6      Austin Summers, MiNgoville, PA             34:43  

Men 20 - 29
    3    1      Kyle Evernham, Swedesboro, PA              20:29  
    4    2      Matthew Lenko, , PA                        20:58  
    6    3      Andrew Lenko, Pottstown, PA                21:23  
   10    4      Jeremy Beck                                23:05  
   12    5      Matthew Doering                            24:34  
   13    6      Carter Neblett, State College, PA          24:44  
   19    7      Daniel Wesloh, State College, PA           26:02  
   24    8      Jonathan Hsu, Mifflintown, PA              26:50  
   27    9      David Bourne, State College, PA            28:14  
   28   10      Jake Sellers, State College, PA            29:11  
   30   11      Seth Berbano, State College, PA            30:48  
   31   12      Connor Henderson, State College, PA        31:08  
   34   13      Josh Bowman, State College, PA             32:20  
   39   14      Joshua Angstadt, Bellefonte, PA            34:55  
   40   15      Moses Ajemigbitse, State College, PA       35:30  
   41   16      Scardy Mareus, State College, PA           35:30  
   45   17      Stephen Walsh, , PA                        43:03  

Men 30 - 39
    5    1      Scott Anthony, State College, PA           21:22  
    8    2      Tyler Kerr, State College, PA              22:09  
    9    3      Craig Lahr, Bellefonte, PA                 22:53  
   15    4      Stephen Gray, Cresson, PA                  25:04  
   16    5      Daniel Bourne, Pine Grove Mills, PA        25:07  
   20    6      Daniel T Bowers, State College, PA         26:03  
   21    7      Noel Habashy, State College, PA            26:05  
   22    8      Drew Foster, Lemont, PA                    26:31  
   33    9      Gregory Laplante, State College, PA        31:42  
   36   10      Tyler Smith, Port Matilda, PA              32:56  
   47   11      Dan Min, State College, PA                 47:14  

Men 40 - 49
    1    1      Scott Garman, Mill Hall, PA                18:54  
   23    2      John Hutton, State College, PA             26:42  

Men 50 - 59
   11    1      Mark Brady, Bellefonte, PA                 23:37  
   42    2      Jeffrey Ressler, Petersburg, PA            39:10  
   50    3      Mike Bratton, State College, PA            54:04  

Men 60 & Up
   18    1      Richard Gilbaugh, Bellefonte, PA           25:59  
   32    2      Thomas Betz, Bellefonte, PA                31:20  
   49    3      George Etzweiler, State College, PA        54:03  

         CLASS      
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME
 —————   —————                   ————————                  ————
Women Under 13
   18    1      Nadya Kronin, Julian, PA                   31:06  
   24    2      Lexi Smith, Port Matilda, PA               32:28  
   33    3       Araelia Summers, MiNgoville, PA           34:44  

Women 13 - 19
    8    1      Amy Sjoberg, Groton, MA                    28:35  
   17    2      Chandelle Keller, University Park, PA      31:06  
   29    3      Sydney Harris, Moon Twp, PA                34:22  
   31    4      Kelly Boland                               34:39  
   32    5      Cassidy Himmelberger, University Park, PA  34:39  
   44    6      Selah Brown, Bellefonte, PA                45:33  

Women 20 - 29
    1    1      Raisa Gray, State College, PA              23:37  
    3    2      Paige Sojda, State College, PA             25:26  
    4    3      Rebecca Terosky, Port Matilda, PA          26:00  
   10    4      Rachel Lenko, State College, PA            29:24  
   11    5      Kristy Maholic, Bellefonte, PA             29:32  
   12    6      Belen Veras-Alba, State College, PA        29:44  
   13    7      Amy Bogan, , PA                            29:56  
   14    8      Hannah Young, State College, PA            30:00  
   15    9      Brandi Weaver-Gates, Howard, PA            30:15  
   22   10      Rebecca Bourne, State College, PA          32:16  
   30   11      Mia Chen, State College, PA                34:33  
   36   12      Mary Edwin, State College, PA              38:10  
   41   13      Trisha Ashton, , PA                        43:03  
   42   14      Kate Stuewe, , PA                          43:04  

Women 30 - 39
    2    1      Julie Patrick, State College, PA           25:07  
    5    2      Katie Douglas, Pleasant gap, PA            26:51  
    6    3      Kiersten Gelfand, Port Matilda, PA         28:24  
    7    4      Rebecca Moore, State College, PA           28:30  
    9    5      Stan Kovalev, Julian, PA                   29:22  
   20    6      Amanda Evans, State College, PA            32:09  
   21    7      Rachel Bourne, Pine Grove Mills, PA        32:14  
   23    8      Cara Smith, Port Matilda, PA               32:27  
   25    9      Sarah Crouse, Port Matilda, PA             32:51  
   26   10      Nicole Min, State College, PA              32:57  
   27   11      Christine Fritton, State College, PA       34:01  
   28   12      Michelle Peffer, State College, PA         34:03  
   34   13      Marilyn Meyer, Julian, PA                  36:25  
   37   14      Ashley McCoy, State College, PA            38:25  
   39   15      Melissa Long, , PA                         39:49  
   40   16      Polina Kovalev, Julian, PA                 40:46  
   43   17      Ann Puttamongkol, State College, PA        44:38  
   45   18      Nevienne Manning, State College, PA        48:03  

Women 40 - 49
   35    1      Traci Beck, Howard, PA                     37:53  

Women 50 - 59
   16    1      Suzy Weibel, State College, PA             30:48  
   19    2      Janet Adlam, Ambler, PA                    31:06  

Women 60 & Up
   38    1      Kathy Ressler, Petersburg, PA              39:12