Print

August 12, 2017
Bellefonte, PA

Timing by the Nittany Valley Running Club

4 Miler - Overall Order of Finish

         CLASS      
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME
 -----   -----                   --------                  ----
    1      OpM  David Rasmussen, 33                        22:03  
    2      OpW  Meg Ecker, 27*, Harrisburg, PA             26:33  
    3    1 M20  Vince McNally, 27, Harrisburg, PA          26:34  
    4    1 M30  Adam Abruzzini, 31, Bellefonte, PA         27:26  
    5    1 JrM  Eric Bennett, 13, Bellefonte, PA           29:29  
    6    1 M50  David Degroote, 59, State College, PA      29:47  
    7    2 M30  Josh Lucas, 35                             29:49  
    8    1 M40  Brian Bennett, 45, Bellefonte, PA          30:38  
    9    3 M30  Scott Anthony, 38                          31:38  
   10    2 M40  Anthony Kwasnica, 44, State College, PA    31:40  
   11    3 M40  Chris Greene, 45                           32:04  
   12    2 M50  Mike Casper, 58, State College, PA         32:15  
   13    4 M40  Christopher Walter, 48                     32:24  
   14    4 M30  Noel Habashy, 35, State College, PA        32:29  
   15    1 W20  Ericka Mendez, 28*, Mill Hall, PA          32:53  
   16    1 W30  Vanessa Negaard, 31*, Philipsburg, PA      32:54  
   17    1 M14  Leland Calistri, 14, Bellefonte, PA        32:56  
   18    1 W14  Anna Kwasnica, 16*, State College, PA      33:03  
   19    1 W50  Lynda Federinko, 53*, Spring Mills, PA     33:14  
   20    5 M40  Michael McAfee, 40, State College, PA      33:23  
   21    6 M40  Brett Ripka, 40                            33:25  
   22    3 M50  Mark Brady, 51, Bellefonte, PA             33:43  
   23    4 M50  Patrick Federinko, 53, Spring Mills, PA    34:17  
   24    2 W30  Anna Barone, 35*                           35:05  
   25    5 M30  Brad Reavy, 39, Clearfield, PA             35:41  
   26    3 W30  Khushboo Mehandru, 33*, Louisville,KY      35:44  
   27    2 W14  Sarah Jenkins, 19*, Olive Branch, MS       36:15  
   28    2 W20  Kaitlyn Ruffing, 22*, State College, PA    36:19  
   29    2 M20  John Kwiesinski, 29, Bellefonte, PA        36:21  
   30    4 W30  Mia Parise, 31*, Bellefonte, PA            36:23  
   31    5 W30  Amy Howell, 35*, Pleasant Gap,PA           36:46  
   32    6 M30  Jeffrey Geuther, 37                        36:56  
   33    7 M40  David Lloyd, 47, State College, PA         37:16  
   34    6 W30  Gwendolyn King, 32*, Portland, OR          37:26  
   35    3 M20  Colin Leidy, 28, Jersey City, NJ           37:32  
   36    7 W30  Amber Kresovich, 35*, Bellefonte, PA       37:44  
   37    8 W30  Jeana Lucas, 34*                           38:16  
   38    3 W14  Dannielle Fetterolf, 14*, Millheim, PA     40:02  
   39    3 W20  Anna Jenkins, 21*, Olive Branch, MS        40:17  
   40    2 W50  Nicole Summers, 53*, Bellefonte, PA        40:27  
   41    7 M30  Philip Johnson, 36                         40:29  
   42    1 M60  Dennis McDowell, 68, Bellefonte, PA        40:32  
   43    8 M40  Mark Feldman, 49, Bellefonte, PA           40:34  
   44    2 M14  Brian Feldman, 17, Bellefonte, PA          40:35  
   45    2 M60  Jeff Stringer, 60, Bellefonte, PA          40:49  
   46    4 W20  Jocelyn Grove, 26*, Milesburg, PA          40:51  
   47    3 M60  Jay Maynard, 71, Boalsburg, PA             41:08  
   48    4 M60  Thomas Betz, 60, Bellefonte, PA            41:16  
   49    9 W30  Michelle Misselwitz, 32*, Bellefonte, PA   42:10  
   50    3 W50  Ann Marie Daniel, 54*, State College, PA   42:19  
   51   10 W30  Christina Soult, 39*, Clearfield, PA       42:25  
   52    1 W60  Paula Jech, 73*, State College, PA         42:30  
   53    4 W50  Kim Weaver, 51*, Bellefonte, PA            42:43  
   54   11 W30  Melissa Graham, 30*                        43:22  
   55    5 M50  Jeff Stefans, 51, Pleasant Gap,PA          44:14  
   56    5 W20  Danielle Gomola, 25*                       44:22  
   57    2 JrM  Jonathan Gasper, 7, Bellefonte, PA         44:31  
   58    6 M50  Steve Gasper, 55, Bellefonte, PA           44:35  
   59    7 M50  Mitchell Schmidt, 58, State College, PA    44:46  
   60    9 M40  Jeffrey Catchmark, 48, Bellefonte, PA      45:15  
   61    4 M20  Mike Kilborn, 29, Pleasant Gap,PA          47:18  
   62    1 W40  Nicole Defazio, 40*                        49:46  
   63    8 M30  Sudeep Mehandru, 37, Louisville,KY         50:54  
   64   12 W30  Wendy Laugsa, 36*, Bellefonte, PA          51:16  
   65    2 W40  Sonya Witmer, 45*                          51:35  
   66    1 JrW  Madeline Soroka, 10*                       52:21  
   67    3 JrM  Henry Soroka, 6                            52:29  
   68    5 M60  Carl Miller, 81, Bellefonte, PA            54:25  
   69    2 JrW  Grace Rossman, 11*, Bellefonte, PA         56:11  
   70    5 M20  Benjamin Higgins, 27, Bellefonte, PA       56:13  
   71    5 W50  Michele Moore, 54*                         57:33  
   72    6 M60  Paul Sciabica, 63                          57:57  
   73    2 W60  Joy Sciabica, 60*, Bellefonte, PA          57:59  
   74    4 JrM  Jacob Peters, 8, Turbotville, PA         1:10:12  
   75   13 W30  Jessica Peters, 31*, Turbotville, PA     1:10:29  
   76    3 W40  Tammy Bower, 46*                         1:10:43  
   77    4 W40  Paula Brezler, 44*                       1:10:45  
   78    3 JrW  Alli Zanghi, 10*, Bellefonte, PA         1:11:41  
   79    5 W40  Jessika Zanghi, 41*, Bellefonte, PA      1:11:42  
   80    4 W14  Emily Tobias, 18*                        1:17:40  
   81   14 W30  Laura Tobias, 35*                        1:17:41  
   82    9 M30  Jacques Hopper, 35, Hughesville, PA      1:19:26  
   83    6 M20  Joseph Herbstritt, 29, Pittsburgh, PA    1:19:27  
   84    3 W60  Karen Fedisson, 60*, Pleasant Gap,PA     1:19:28  
   85   10 M30  Kevin Lingle, 30, Hollidaysburg, PA      1:19:29  
   86    6 W20  Autumn Busbee, 25*, Port Matilda, PA     1:19:30  
   87   15 W30  Jennifer Palka, 36*, Feasterville, PA    1:19:31  
   88   11 M30  Justin Palka, 36, Feasterville, PA       1:19:32  
* indicates females
2 finishers among Males (no age given)
4 finishers among Men Under 14
2 finishers among Men 14 - 19
6 finishers among Men 20 - 29
11 finishers among Men 30 - 39
9 finishers among Men 40 - 49
7 finishers among Men 50 - 59
6 finishers among Men 60 & Up
3 finishers among Women Under 14
4 finishers among Women 14 - 19
6 finishers among Women 20 - 29
15 finishers among Women 30 - 39
5 finishers among Women 40 - 49
5 finishers among Women 50 - 59
3 finishers among Women 60 & Up
47 male finishers
41 female finishers
88 total finishers

4 Miler - Age Groups CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME ----- ------ -------- ---- Open Men 1 1 M30 David Rasmussen, 33 22:03 Open Women 1 1 W20 Meg Ecker, 27, Harrisburg, PA 26:33 CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME Men Under 14 4 1 Eric Bennett, 13, Bellefonte, PA 29:29 32 2 Jonathan Gasper, 7, Bellefonte, PA 44:31 38 3 Henry Soroka, 6 52:29 42 4 Jacob Peters, 8, Turbotville, PA 1:10:12 Men 14 - 19 14 1 Leland Calistri, 14, Bellefonte, PA 32:56 27 2 Brian Feldman, 17, Bellefonte, PA 40:35 Men 20 - 29 2 1 Vince McNally, 27, Harrisburg, PA 26:34 20 2 John Kwiesinski, 29, Bellefonte, PA 36:21 23 3 Colin Leidy, 28, Jersey City, NJ 37:32 36 4 Mike Kilborn, 29, Pleasant Gap,PA 47:18 40 5 Benjamin Higgins, 27, Bellefonte, PA 56:13 44 6 Joseph Herbstritt, 29, Pittsburgh, PA 1:19:27 Men 30 - 39 3 1 Adam Abruzzini, 31, Bellefonte, PA 27:26 6 2 Josh Lucas, 35 29:49 8 3 Scott Anthony, 38 31:38 13 4 Noel Habashy, 35, State College, PA 32:29 19 5 Brad Reavy, 39, Clearfield, PA 35:41 21 6 Jeffrey Geuther, 37 36:56 24 7 Philip Johnson, 36 40:29 37 8 Sudeep Mehandru, 37, Louisville,KY 50:54 43 9 Jacques Hopper, 35, Hughesville, PA 1:19:26 45 10 Kevin Lingle, 30, Hollidaysburg, PA 1:19:29 46 11 Justin Palka, 36, Feasterville, PA 1:19:32 Men 40 - 49 7 1 Brian Bennett, 45, Bellefonte, PA 30:38 9 2 Anthony Kwasnica, 44, State College, PA 31:40 10 3 Chris Greene, 45 32:04 12 4 Christopher Walter, 48 32:24 15 5 Michael McAfee, 40, State College, PA 33:23 16 6 Brett Ripka, 40 33:25 22 7 David Lloyd, 47, State College, PA 37:16 26 8 Mark Feldman, 49, Bellefonte, PA 40:34 35 9 Jeffrey Catchmark, 48, Bellefonte, PA 45:15 Men 50 - 59 5 1 David Degroote, 59, State College, PA 29:47 11 2 Mike Casper, 58, State College, PA 32:15 17 3 Mark Brady, 51, Bellefonte, PA 33:43 18 4 Patrick Federinko, 53, Spring Mills, PA 34:17 31 5 Jeff Stefans, 51, Pleasant Gap,PA 44:14 33 6 Steve Gasper, 55, Bellefonte, PA 44:35 34 7 Mitchell Schmidt, 58, State College, PA 44:46 Men 60 & Up 25 1 Dennis McDowell, 68, Bellefonte, PA 40:32 28 2 Jeff Stringer, 60, Bellefonte, PA 40:49 29 3 Jay Maynard, 71, Boalsburg, PA 41:08 30 4 Thomas Betz, 60, Bellefonte, PA 41:16 39 5 Carl Miller, 81, Bellefonte, PA 54:25 41 6 Paul Sciabica, 63, Bellefonte, PA 57:57 CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME ----- ----- -------- ---- Women Under 14 29 1 Madeline Soroka, 10 52:21 30 2 Grace Rossman, 11, Bellefonte, PA 56:11 36 3 Alli Zanghi, 10, Bellefonte, PA 1:11:41 Women 14 - 19 4 1 Anna Kwasnica, 16, State College, PA 33:03 8 2 Sarah Jenkins, 19, Olive Branch, MS 36:15 15 3 Dannielle Fetterolf, 14, Millheim, PA 40:02 38 4 Emily Tobias, 18 1:17:40 Women 20 - 29 2 1 Ericka Mendez, 28, Mill Hall, PA 32:53 9 2 Kaitlyn Ruffing, 22, State College, PA 36:19 16 3 Anna Jenkins, 21, Olive Branch, MS 40:17 18 4 Jocelyn Grove, 26, Milesburg, PA 40:51 25 5 Danielle Gomola, 25 44:22 41 6 Autumn Busbee, 25, Port Matilda, PA 1:19:30 Women 30 - 39 3 1 Vanessa Negaard, 31, Philipsburg, PA 32:54 6 2 Anna Barone, 35 35:05 7 3 Khushboo Mehandru, 33, Louisville,KY 35:44 10 4 Mia Parise, 31, Bellefonte, PA 36:23 11 5 Amy Howell, 35, Pleasant Gap,PA 36:46 12 6 Gwendolyn King, 32, Portland, OR 37:26 13 7 Amber Kresovich, 35, Bellefonte, PA 37:44 14 8 Jeana Lucas, 34 38:16 19 9 Michelle Misselwitz, 32, Bellefonte, PA 42:10 21 10 Christina Soult, 39, Clearfield, PA 42:25 24 11 Melissa Graham, 30 43:22 27 12 Wendy Laugsa, 36, Bellefonte, PA 51:16 33 13 Jessica Peters, 31, Turbotville, PA 1:10:29 39 14 Laura Tobias, 35 1:17:41 42 15 Jennifer Palka, 36, Feasterville, PA 1:19:31 Women 40 - 49 26 1 Nicole Defazio, 40 49:46 28 2 Sonya Witmer, 45 51:35 34 3 Tammy Bower, 46 1:10:43 35 4 Paula Brezler, 44 1:10:45 37 5 Jessika Zanghi, 41, Bellefonte, PA 1:11:42 Women 50 - 59 5 1 Lynda Federinko, 53, Spring Mills, PA 33:14 17 2 Nicole Summers, 53, Bellefonte, PA 40:27 20 3 Ann Marie Daniel, 54, State College, PA 42:19 23 4 Kim Weaver, 51, Bellefonte, PA 42:43 31 5 Michele Moore, 54 57:33 Women 60 & Up 22 1 Paula Jech, 73, State College, PA 42:30 32 2 Joy Sciabica, 60, Bellefonte, PA 57:59 40 3 Karen Fedisson, 60, Pleasant Gap,PA 1:19:28


10 Miler - Overall Order of Finish

CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME 1 OpM Derrick Hamel, 34, Stratham, NH 58:32 2 1 M20 Chris Cipro, 28, Centre Hall, PA 59:25 3 1 M30 Ray Worrell, 37, Huntingdon, PA 1:00:46 4 OpW Allie Martin, 33* 1:04:14 5 1 M40 Matt Soroka, 40 1:04:38 6 1 W20 Michael Holly, 29* 1:05:28 7 2 M30 Joshua Cone, 34, Boalsburg, PA 1:06:07 8 2 M40 Shundai Li, 44, State College, PA 1:06:14 9 3 M30 Michael Zimmerman, 37, State College, PA 1:06:19 10 2 M20 Josiah Stickles, 20, Bellefonte, PA 1:06:49 11 4 M30 Bob Shafer, 36, Bellefonte, PA 1:08:45 12 3 M40 Michael Renz, 41, State College, PA 1:10:13 13 3 M20 Brett Rossio, 26, State College, PA 1:10:40 14 5 M30 Michael Misselwitz, 32, Bellefonte, PA 1:10:58 15 Winston, Bellefonte, PA 1:10:58 16 1 W30 Victoria Raish, 31* 1:12:45 17 6 M30 Alan Effrig, 38, State College, PA 1:13:13 18 2 W30 Lauren Leonard, 32*, Huntingdon, PA 1:14:10 19 3 W30 Elizabeth Soroka, 39* 1:14:56 20 2 W20 Emma Federinko, 21*, Spring Mills, PA 1:16:11 21 4 M40 Eric Feagley, 46, Huntingdon, PA 1:16:40 22 3 W20 Sally Eagleton, 29* 1:16:59 23 5 M40 Dan Coughlin, 40, State College, PA 1:18:14 24 1 M60 Tom Cali, 62, State College, PA 1:18:14 25 4 W20 Arielle Webb, 25* 1:18:45 26 4 W30 Laura Velasquez, 30*, Boalsburg, PA 1:21:04 27 6 M40 Daniel Ryan, 40 1:32:03 28 5 W30 Joy Mattern, 39*, Bellefonte, PA 1:35:29 29 6 W30 Lisa Roberts, 37* 1:36:03 30 7 M40 Chuck Kreger, 47, Centre Hall, PA 1:37:04 31 1 W40 Keri O'Shea, 46*, Bellefonte, PA 1:37:55 32 7 M30 Ryan Erdman, 35 1:41:41 33 8 M30 Matthew Keeler, 31 1:41:41 34 7 W30 Lauren Desevigny, 35* 1:44:36 35 8 W30 Kylee Ammerman, 37* 1:44:36 * indicates females 3 finishers among Males (no age given) 3 finishers among Men 20 - 29 8 finishers among Men 30 - 39 7 finishers among Men 40 - 49 1 finishers among Men 60 & Up 4 finishers among Women 20 - 29 8 finishers among Women 30 - 39 1 finishers among Women 40 - 49 22 male finishers 13 female finishers 35 total finishers

10 Miler - Age Groups CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME ----- ----- -------- ---- Open Men 1 1 M30 Derrick Hamel, 34, Stratham, NH 58:32 Open Women 1 1 W30 Allie Martin, 33 1:04:14
CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME ----- ----- -------- ---- Men 20 - 29 2 1 Chris Cipro, 28, Centre Hall, PA 59:25 8 2 Josiah Stickles, 20, Bellefonte, PA 1:06:49 11 3 Brett Rossio, 26, State College, PA 1:10:40 Men 30 - 39 3 1 Ray Worrell, 37, Huntingdon, PA 1:00:46 5 2 Joshua Cone, 34, Boalsburg, PA 1:06:07 7 3 Michael Zimmerman, 37, State College, PA 1:06:19 9 4 Bob Shafer, 36, Bellefonte, PA 1:08:45 12 5 Michael Misselwitz, 32, Bellefonte, PA 1:10:58 14 6 Alan Effrig, 38, State College, PA 1:13:13 20 7 Ryan Erdman, 35 1:41:41 21 8 Matthew Keeler, 31 1:41:41 Men 40 - 49 4 1 Matt Soroka, 40 1:04:38 6 2 Shundai Li, 44, State College, PA 1:06:14 10 3 Michael Renz, 41, State College, PA 1:10:13 15 4 Eric Feagley, 46, Huntingdon, PA 1:16:40 16 5 Dan Coughlin, 40, State College, PA 1:18:14 18 6 Daniel Ryan, 40 1:32:03 19 7 Chuck Kreger, 47, Centre Hall, PA 1:37:04 Men 60 & Up 17 1 Tom Cali, 62, State College, PA 1:18:14
CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME ----- ----- -------- ---- Women 20 - 29 2 1 Michael Holly, 29 1:05:28 6 2 Emma Federinko, 21, Spring Mills, PA 1:16:11 7 3 Sally Eagleton, 29 1:16:59 8 4 Arielle Webb, 25 1:18:45 Women 30 - 39 3 1 Victoria Raish, 31 1:12:45 4 2 Lauren Leonard, 32, Huntingdon, PA 1:14:10 5 3 Elizabeth Soroka, 39 1:14:56 9 4 Laura Velasquez, 30, Boalsburg, PA 1:21:04 10 5 Joy Mattern, 39, Bellefonte, PA 1:35:29 11 6 Lisa Roberts, 37 1:36:03 13 7 Lauren Desevigny, 35 1:44:36 14 8 Kylee Ammerman, 37 1:44:36 Women 40 - 49 12 1 Keri O'Shea, 46, Bellefonte, PA 1:37:55