Print

June 24, 2017
Boalsburg, PA

by Mike Casper

Mostly clear skies greeted runners on Academy Street for the start. It was late June, but the heat did not turn up significantly until later in the day.

This year’s event saw runners from age 9 to 87 plus several walkers take part on this early morning tour of the Village of Boalsburg.

Centre Hall’s Colton Sands set a strong pace and finished just 6 seconds ahead of last year’s winner, Patrick Singletary, of State College. Jim Figler, of Hamburg, NY, was third.

The women’s race went to Emma Federinko, of Spring Mills, with Marlee Kwasnica and Maria Garlowich, both of State College, in second and third, respectively.

Four master’s runners, three of them over 50, finished in the top ten.

On the young side, Lillyanna Smith, 9, of Centre Hall, turned in an impressive time of 26:12. That age was also represented well on the men’s side by Carter Cummings, of Curwensville.

In the uppermost age category represented, 80-89, Carl Miller and Arnold Gasche sache’d right through it.

Several runners improved their times from last year, including Jim Figler (-1 sec), Mark Brady (-2 sec), Kathleen Shupenko (-52 sec), and Carl Miller (- 3 min+).

The post-race pancake breakfast was well received by the hungry crowd, featuring piping hot hotcakes nimbly flipped by veteran chefs Lance and Carol Bland and Jim Myers. Numerous drawing prizes were handed out, donated by area businesses, including many shops located near the race course in Boalsburg: A Basket Full, Bella di Vita, De-Stress Station, Elaine’s, Mount Nittany Winery, Portfolio - A Salon, Riley on Main, Seven Mountains Wine Cellars, and Your Perfect Fit. Additional donors included Rapid Transit Sportswear, Appalachian Outdoors, Wegmans, Giant Foods, Weis Markets, Happy Valley Refreshments, and the Lions Community Hall.

Many thanks to Judd and Davis Michael, Ann Van Kuren and Evan Casper for assistance with hall setup and packet prep. Thanks to Davis for race day registration, serving the runners at the water station, and cleanup. A big thank-you to Barry Sands for finish line photos.

A special shout out to Harriet Rosenberg and Judd Michael for breakfast assistance. Special thanks to Dave Eggler of the Nittany Valley Running Club for professional timing and results, and to Nina Safran and Judd for dedicated finish line assistance.

And thanks to several participants for their generous assistance with post-event cleanup.

Proceeds support the professional performances and original educational programs of VanDance, the local modern dance company. You can visit VanDance’s Facebook page at https://www.facebook.com/search/top/?q=vandance%20inc and reach out via email to This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. to find out about upcoming community workshops, classes and performances.

See you all next year!

pix COD 17 federinko

Emma Federinko is focused to the finish on Academy Street

pix COD 17 sands

Colton Sands edges out Patrick Singletary by seconds for the victory

pix COD 17 fedkin

Mark Fedkin digs deep in the final steps to the finish line

pix COD 17 gasche

Arnold Gasche breezes in as the day’s most senior finisher

pix COD 17 vonadas

Cathy and Robert Vonada complete the walking tour version

pix COD 17 flippers

Jim Myers and Lance Bland having a flippin’ good flapjack moment

 

Timing by the Nittany Valley Running Club

Overall Order of Finish

         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME
 —————   —————                     ————————                    ————
    1      OpM  Colton Sands, 14, Centre Hall, PA              18:06  
    2    1 M50  Patrick Singletary, 51, State College, PA      18:12  
    3    2 M50  Jim Figler, 53, Hamburg, NY                    19:08  
    4    1 M40  Mark Fedkin, 47, State College, PA             19:58  
    5    1 M30  Bill Zimmerman, 36, State College, PA          20:17  
    6      OpW  Emma Federinko, 21*, Spring Mills, PA          20:43  
    7    2 M30  Kevin Rudy, 33, Centre Hall, PA                21:04  
    8    3 M50  Cyril Figgus, 54, State College, PA            21:33  
    9    1 W12  Marlee Kwasnica, 12*, State College, PA        21:51  
   10    3 M30  Steve Baird, 39, State College, PA             22:16  
   11    1 M12  Eric Bennett, 13, Bellefonte, PA               22:19  
   12    2 M40  Anthony Kwasnica, 44, State College, PA        23:28  
   13    1 W20  Maria Garlowich, 22*, State College, PA        23:37  
   14    1 W30  Susan Bedsworth, 31*, Boalsburg, PA            23:40  
   15    1 W15  Anna Beaver, 16*, Lemont, PA                   23:41  
   16    1 M20  Shawn Hallahan, 28, Pleasant Gap, PA           23:43  
   17    2 W30  Ashley Schrag, 39*, Pa Furnace, PA             24:12  
   18    4 M30  Cedric Detry, 35, Port Matilda, PA             24:16  
   19    1 JrM  Stephen Fowler, 10, State College, PA          24:23  
   20    3 M40  Chris Fowler, 42, State College, PA            24:24  
   21    4 M40  Brian Bennett, 45, Bellefonte, PA              24:25  
   22    5 M40  brett smith, 42, State College, PA             24:40  
   23    4 M50  Mark R Brady, 51, Bellefonte, PA               25:04  
   24    1 W50  Lynda Federinko, 53*, Spring Mills, PA         25:10  
   25    2 JrM  Henry Adams, 11, Pa Furnace, PA                25:42  
   26    5 M30  Matt Shupenko, 38, Port Matilda, PA            26:08  
   27    1 JrW  Lillyanna Smith, 9*, Centre Hall, PA           26:12  
   28    5 M50  Patrick Federinko, 53, Spring Mills, PA        26:14  
   29    6 M30  Dan Murphy, 35, State College, PA              26:15  
   30    2 M20  Rupert Johnson, 29, State College, PA          26:20  
   31    3 W30  Kalena Smith, 34*, Centre Hall, PA             26:22  
   32    7 M30  Gar Hong, 38, Boalsburg, PA                    26:37  
   33    6 M40  Rich Rickley, 46, State College, PA            27:02  
   34    8 M30  Alex Nepz, 38, Boalsburg, PA                   27:17  
   35    2 W50  Sue Scott, 53*, Tyrone, PA                     27:39  
   36    4 W30  Kathleen Shupenko, 34*, Port Matilda, PA       28:28  
   37    3 JrM  Arlo Nicholas, 10, State College, PA           28:44  
   38    5 W30  Amber Hartzler, 30*, Clarksville, TN           28:49  
   39    1 W40  Michel Haigh, 40*, State College, PA           28:57  
   40    9 M30  Sean Graham, 39, State College, PA             29:20  
   41    3 M20  Alan Sobocinski, 22, State College, PA         29:45  
   42    4 JrM  Carter Cummings, 9, Curwensville, PA           29:58  
   43    7 M40  Marc McMullen, 49, Bellefonte, PA              30:13  
   44    6 M50  Tom Yeager, 50, Mifflintown, PA                30:25  
   45    8 M40  Mike Weitzel, 46, State College, PA            30:33  
   46    1 W60  Leanne Peters, 61*, Clearfield, PA             30:57  
   47    6 W30  Anne Sisitki, 38*, State College, PA           31:11  
   48    2 W12  Elise Abbott, 14*, Altoona, PA                 31:14  
   49    4 M20  Connor Lewis, 29, Columbia, MO                 31:28  
   50    2 JrW  Julia Huntsinger, 11*, Bellefonte, PA          31:46  
   51    3 JrW  Brandi Carmack, 11*, Bellefonte, PA            31:51  
   52    3 W50  Judi Bookhomer, 53*, Clearfield, PA            33:16  
   53    3 W12  Nyra Graham, 13*, State College, PA            33:46  
   54    2 W40  Megan Mahaffy, 42*, State College, PA          33:47  
   55    2 W20  Kara Krebs, 26*, Milesburg, PA                 39:10  
   56    1 M80  Carl Miller, 81, Bellefonte, PA                39:31  
   57    2 W60  Heidi Nicholas, 62*, State College, PA         39:43  
   58    3 W20  Brittany Boone, 27*, Bellefonte, PA            40:13  
   59    4 W20  Kylyn Ross, 21*, State College, PA             40:14  
   60    2 W15  Jordan Bair, 18*, State College, PA            40:15  
   61    9 M40  Lance Boone, 42, Bellefonte, PA                40:22  
   62    2 M80  Arnold Gasche, 87, State College, PA           41:00  
   63    7 M50  Richard Bergman, 56, State College, PA         41:22  
   64    7 W30  Stacy Jones, 31*, State College, PA            41:46  
   65    4 W50  Jan Chisman, 57*, Lake Havasu City, AZ         41:49  
   66    3 W40  Stephanie Snyder, 41*, Jersey Shore, PA        42:07  
   67    5 W50  Cindy Hallahan, 59*, Pleasant Gap, PA          42:26  
   68    5 W20  Rebekah Laird, 28*, Port Matilda, PA           46:16  
   69    4 W40  Cathy Vonada, 44*, Loganton, PA                54:10  
   70   10 M40  Robert Vonada, 43, Loganton, PA                54:11  
   71   11 M40  B J Ryes, 46, State College, PA              1:25:11  
   72    5 W40  Lisa Reyes, 46*, State College, PA           1:25:11  
* indicates females
2 finishers among Males (no age given)
4 finishers among Men Under 12
1 finishers among Men 12 - 14
4 finishers among Men 20 - 29
9 finishers among Men 30 - 39
11 finishers among Men 40 - 49
7 finishers among Men 50 - 59
2 finishers among Men 80 & Up
3 finishers among Women Under 12
3 finishers among Women 12 - 14
2 finishers among Women 15 - 19
5 finishers among Women 20 - 29
7 finishers among Women 30 - 39
5 finishers among Women 40 - 49
5 finishers among Women 50 - 59
2 finishers among Women 60 - 69
40 male finishers
32 female finishers
72 total finishers

Age Groups

         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME
 —————   —————                     ————————                    ————
Open Men
    1    1 M12  Colton Sands, 14, Centre Hall, PA              18:06  
Open Women
    1    1 W20  Emma Federinko, 21, Spring Mills, PA           20:43  


         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME
 —————   —————                     ————————                    ————
Men Under 12
   13    1      Stephen Fowler, 10, State College, PA          24:23  
   18    2      Henry Adams, 11, Pa Furnace, PA                25:42  
   26    3      Arlo Nicholas, 10, State College, PA           28:44  
   29    4      Carter Cummings, 9, Curwensville, PA           29:58  

Men 12 - 14
    9    1      Eric Bennett, 13, Bellefonte, PA               22:19  


Men 20 - 29
   11    1      Shawn Hallahan, 28, Pleasant Gap, PA           23:43  
   22    2      Rupert Johnson, 29, State College, PA          26:20  
   28    3      Alan Sobocinski, 22, State College, PA         29:45  
   33    4      Connor Lewis, 29, Columbia, MO                 31:28  

Men 30 - 39
    5    1      Bill Zimmerman, 36, State College, PA          20:17  
    6    2      Kevin Rudy, 33, Centre Hall, PA                21:04  
    8    3      Steve Baird, 39, State College, PA             22:16  
   12    4      Cedric Detry, 35, Port Matilda, PA             24:16  
   19    5      Matt Shupenko, 38, Port Matilda, PA            26:08  
   21    6      Dan Murphy, 35, State College, PA              26:15  
   23    7      Gar Hong, 38, Boalsburg, PA                    26:37  
   25    8      Alex Nepz, 38, Boalsburg, PA                   27:17  
   27    9      Sean Graham, 39, State College, PA             29:20  

Men 40 - 49
    4    1      Mark Fedkin, 47, State College, PA             19:58  
   10    2      Anthony Kwasnica, 44, State College, PA        23:28  
   14    3      Chris Fowler, 42, State College, PA            24:24  
   15    4      Brian Bennett, 45, Bellefonte, PA              24:25  
   16    5      brett smith, 42, State College, PA             24:40  
   24    6      Rich Rickley, 46, State College, PA            27:02  
   30    7      Marc McMullen, 49, Bellefonte, PA              30:13  
   32    8      Mike Weitzel, 46, State College, PA            30:33  
   35    9      Lance Boone, 42, Bellefonte, PA                40:22  
   38   10      Robert Vonada, 43, Loganton, PA                54:11  
   39   11      B J Ryes, 46, State College, PA              1:25:11  

Men 50 - 59
    2    1      Patrick Singletary, 51, State College, PA      18:12  
    3    2      Jim Figler, 53, Hamburg, NY                    19:08  
    7    3      Cyril Figgus, 54, State College, PA            21:33  
   17    4      Mark R Brady, 51, Bellefonte, PA               25:04  
   20    5      Patrick Federinko, 53, Spring Mills, PA        26:14  
   31    6      Tom Yeager, 50, Mifflintown, PA                30:25  
   37    7      Richard Bergman, 56, State College, PA         41:22  

Men 80 & Up
   34    1      Carl Miller, 81, Bellefonte, PA                39:31  
   36    2      Arnold Gasche, 87, State College, PA           41:00  


         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME
 —————   —————                     ————————                    ————
Women Under 12
    8    1      Lillyanna Smith, 9, Centre Hall, PA            26:12  
   17    2      Julia Huntsinger, 11, Bellefonte, PA           31:46  
   18    3      Brandi Carmack, 11, Bellefonte, PA             31:51  

Women 12 - 14
    2    1      Marlee Kwasnica, 12, State College, PA         21:51  
   16    2      Elise Abbott, 14, Altoona, PA                  31:14  
   20    3      Nyra Graham, 13, State College, PA             33:46  

Women 15 - 19
    5    1      Anna Beaver, 16, Lemont, PA                    23:41  
   26    2      Jordan Bair, 18, State College, PA             40:15  

Women 20 - 29
    3    1      Maria Garlowich, 22, State College, PA         23:37  
   22    2      Kara Krebs, 26, Milesburg, PA                  39:10  
   24    3      Brittany Boone, 27, Bellefonte, PA             40:13  
   25    4      Kylyn Ross, 21, State College, PA              40:14  
   31    5      Rebekah Laird, 28, Port Matilda, PA            46:16  

Women 30 - 39
    4    1      Susan Bedsworth, 31, Boalsburg, PA             23:40  
    6    2      Ashley Schrag, 39, Pa Furnace, PA              24:12  
    9    3      Kalena Smith, 34, Centre Hall, PA              26:22  
   11    4      Kathleen Shupenko, 34, Port Matilda, PA        28:28  
   12    5      Amber Hartzler, 30, Clarksville, TN            28:49  
   15    6      Anne Sisitki, 38, State College, PA            31:11  
   27    7      Stacy Jones, 31, State College, PA             41:46  

Women 40 - 49
   13    1      Michel Haigh, 40, State College, PA            28:57  
   21    2      Megan Mahaffy, 42, State College, PA           33:47  
   29    3      Stephanie Snyder, 41, Jersey Shore, PA         42:07  
   32    4      Cathy Vonada, 44, Loganton, PA                 54:10  
   33    5      Lisa Reyes, 46, State College, PA            1:25:11  

Women 50 - 59
    7    1      Lynda Federinko, 53, Spring Mills, PA          25:10  
   10    2      Sue Scott, 53, Tyrone, PA                      27:39  
   19    3      Judi Bookhomer, 53, Clearfield, PA             33:16  
   28    4      Jan Chisman, 57, Lake Havasu City, AZ          41:49  
   30    5      Cindy Hallahan, 59, Pleasant Gap, PA           42:26  

Women 60 - 69
   14    1      Leanne Peters, 61, Clearfield, PA              30:57  
   23    2      Heidi Nicholas, 62, State College, PA          39:43