Print

April 22, 2017
Boalsburg, PA

Timing by the Nittany Valley Running Club

Overall Order of Finish

         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME
 —————   —————                     ————————                    ————
    1    1 JrM  Jacob Iceland, State College, PA               18:40  
    2    2 JrM  Chris Bahnsen, State College, PA               20:34  
    3    1 M26  Joe Lee, State College, PA                     20:37  
    4    1 JrW  Mihret Strauss*, State College, PA             21:36  
    5    2 JrW  Paige Rhyne*, Mifflinburg, PA                  22:52  
    6    3 JrW  Terefech Strauss*, State College, PA           23:13  
    7    4 JrW  Bailey McKean*, Bellefonte, PA                 23:52  
    8    3 JrM  Kostyn Passante, State College, PA             29:25  
    9    1 W41  Robyn Passante*, State College, PA             29:27  
   10    4 JrM  Evan Passante, State College, PA               29:36  
   11    1 M41  Christopher Passante, Bellefonte, PA           29:37  
   12    1 W26  Leticia Oseguera*, State College, PA           29:39  
   13    5 JrW  Addie Strauss*, State College, PA              30:37  
   14    1 M17  Jacob Keller, State College, PA                31:53  
   15    6 JrW  Tanya Zwart*, State College, PA                32:58  
   16    2 M26  Mike Manni, Bellefonte, PA                     33:00  
   17    2 W26  Kate Manni*, Bellefonte, PA                    33:00  
   18    7 JrW  Aisling Tauchen*, State College, PA            34:15  
   19    3 M26  Christopher Tauchen, State College, PA         34:15  
   20    4 M26  Anthony McDonnell, State College, PA           35:28  
   21    5 JrM  Rory Tauchen, State College, PA                35:34  
   22    6 JrM  J P Zeiders, Spring Mills, PA                  35:36  
   23    7 JrM  Dallas Mangino, State College, PA              36:10  
   24           Trish White*, Huntingdon, PA                   36:26  
   25    8 JrW  Willow Quay*, Bellefonte, PA                   36:51  
   26    9 JrW  Valerie Mangino*, State College, PA            36:52  
   27    1 W17  Kailyn Gill*, Julian, PA                       37:21  
   28    2 M17  William Fogelsanger, Boalsburg, PA             37:57  
   29    8 JrM  Keller Greenland, Boalsburg, PA                38:04  
   30   10 JrW  Mia Mangino*, State College, PA                38:08  
   31    2 W17  Roxanne Keller*, Boalsburg, PA                 38:12  
   32   11 JrW  Quinn Baxter*, State College, PA               38:30  
   33   12 JrW  Bailey Greenland*, Boalsburg, PA               39:00  
   34   13 JrW  Phoebe Henry*, State College, PA               39:04  
   35    3 W17  Tenaye Strauss*, State College, PA             42:23  
   36    2 W41  Verna Etchells*, State College, PA             42:58  
   37    3 W41  Kara Martin*, Milesburg, PA                    43:57  
   38    2 M41  Terry Weaver, Philipsburg, PA                  44:54  
   39    3 W26  Cadhla McDonnell*, State College, PA           46:35  
   40    4 W41  Jane Mangino*, State College, PA               48:30  
   41    4 W26  Allison Baxter*                                49:44  
   42    5 W41  Michelle Zeiders*, Spring Mills, PA            49:45  
   43    1 W56  Debbie Hall*, Burnt Cabins, PA                 49:54  
   44    6 W41  Shannon Cover*, State College, PA              49:56  
   45    7 W41  Brandy Prebble*, Lemont, PA                    53:02  
   46    4 W17  Rebecca Kreuter*, State College, PA            53:03  
   47    5 W26  Heather McIntosh*, Boalsburg, PA               53:12  
   48    8 W41  Tricia Roth*, State College, PA                53:14  
   49    3 M41  John Katunich, Boalsburg, PA                   53:26  
   50    9 JrM  Milo Katunich, Boalsburg, PA                   53:27  
   51   14 JrW  Lilah McIntosh*, Boalsburg, PA                 53:59  
   52   10 JrM  Elias Zeiders, Spring Mills, PA                54:28  
   53           Riley Greenland*, Spring Mills, PA             54:29  
   54   15 JrW  Ayla Quay*, Bellefonte, PA                     54:35  
   55    9 W41  Lilian Bahnsen*, State College, PA             55:42  
   56   10 W41  Susan Strauss*, State College, PA              55:42  
* indicates females
10 finishers among Men Under 17
2 finishers among Men 17 - 25
4 finishers among Men 26 - 40
3 finishers among Men 41 - 55
15 finishers among Women Under 17
4 finishers among Women 17 - 25
5 finishers among Women 26 - 40
10 finishers among Women 41 - 55
1 finishers among Women 56 & Up
2 finishers among Females (no age given)
19 male finishers
37 female finishers
56 total finishers

Age Groups

         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME
 —————   —————                     ————————                    ————
Men Under 17
    1    1      Jacob Iceland, State College, PA               18:40  
    2    2      Chris Bahnsen, State College, PA               20:34  
    4    3      Kostyn Passante, State College, PA             29:25  
    5    4      Evan Passante, State College, PA               29:36  
   11    5      Rory Tauchen, State College, PA                35:34  
   12    6      J P Zeiders, Spring Mills, PA                  35:36  
   13    7      Dallas Mangino, State College, PA              36:10  
   15    8      Keller Greenland, Boalsburg, PA                38:04  
   18    9      Milo Katunich, Boalsburg, PA                   53:27  
   19   10      Elias Zeiders, Spring Mills, PA                54:28  

Men 17 - 25
    7    1      Jacob Keller, State College, PA                31:53  
   14    2      William Fogelsanger, Boalsburg, PA             37:57  

Men 26 - 40
    3    1      Joe Lee, State College, PA                     20:37  
    8    2      Mike Manni, Bellefonte, PA                     33:00  
    9    3      Christopher Tauchen, State College, PA         34:15  
   10    4      Anthony McDonnell, State College, PA           35:28  

Men 41 - 55
    6    1      Christopher Passante, Bellefonte, PA           29:37  
   16    2      Terry Weaver, Philipsburg, PA                  44:54  
   17    3      John Katunich, Boalsburg, PA                   53:26  


         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME
 —————   —————                     ————————                    ————
Women Under 17
    1    1      Mihret Strauss, State College, PA              21:36  
    2    2      Paige Rhyne, Mifflinburg, PA                   22:52  
    3    3      Terefech Strauss, State College, PA            23:13  
    4    4      Bailey McKean, Bellefonte, PA                  23:52  
    7    5      Addie Strauss, State College, PA               30:37  
    8    6      Tanya Zwart, State College, PA                 32:58  
   10    7      Aisling Tauchen, State College, PA             34:15  
   12    8      Willow Quay, Bellefonte, PA                    36:51  
   13    9      Valerie Mangino, State College, PA             36:52  
   15   10      Mia Mangino, State College, PA                 38:08  
   17   11      Quinn Baxter, State College, PA                38:30  
   18   12      Bailey Greenland, Boalsburg, PA                39:00  
   19   13      Phoebe Henry, State College, PA                39:04  
   33   14      Lilah McIntosh, Boalsburg, PA                  53:59  
   35   15      Ayla Quay, Bellefonte, PA                      54:35  

Women 17 - 25
   14    1      Kailyn Gill, Julian, PA                        37:21  
   16    2      Roxanne Keller, Boalsburg, PA                  38:12  
   20    3      Tenaye Strauss, State College, PA              42:23  
   30    4      Rebecca Kreuter, State College, PA             53:03  

Women 26 - 40
    6    1      Leticia Oseguera, State College, PA            29:39  
    9    2      Kate Manni, Bellefonte, PA                     33:00  
   23    3      Cadhla McDonnell, State College, PA            46:35  
   25    4      Allison Baxter                                 49:44  
   31    5      Heather McIntosh, Boalsburg, PA                53:12  

Women 41 - 55
    5    1      Robyn Passante, State College, PA              29:27  
   21    2      Verna Etchells, State College, PA              42:58  
   22    3      Kara Martin, Milesburg, PA                     43:57  
   24    4      Jane Mangino, State College, PA                48:30  
   26    5      Michelle Zeiders, Spring Mills, PA             49:45  
   28    6      Shannon Cover, State College, PA               49:56  
   29    7      Brandy Prebble, Lemont, PA                     53:02  
   32    8      Tricia Roth, State College, PA                 53:14  
   36    9      Lilian Bahnsen, State College, PA              55:42  
   37   10      Susan Strauss, State College, PA               55:42  

Women 56 & Up
   27    1      Debbie Hall, Burnt Cabins, PA                  49:54