Print

August 13, 2016
Bellefonte, PA

Timing by the Nittany Valley Running Club

4 Mile Town Loop

Overall Order of Finish

         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME
 —————   —————                     ————————                    ————
    1      OpM  Austin Pondel, 21, State College, PA           22:33  
    2      OpM  Constantin Schreiber, 32, Brooklyn, NY         24:50  
    3    1 M20  Matthew Kisenwether, 27, State College, PA     25:09  
    4    1 M40  Costas Maranas, 48, State College, PA          25:30  
    5    1 M50  Terry Reid, 57, Bellefonte, PA                 27:44  
    6    2 M40  Brian Bennett, 44, Bellefonte, PA              30:55  
    7    1 JrM  Eric Bennett, 12, Bellefonte, PA               31:26  
    8      OpW  Victoria Raish, 30*, Bellefonte, PA            31:34  
    9    1 M30  Aaron Benson, 32, Bellefonte, PA               32:07  
   10      OpW  Sandy Junhklaus, 40*, Germany                  32:31  
   11    2 M30  Charlie Schrope, 39, Vista, CA                 33:09  
   12    3 M30  Brett Ripka, 39, Bellefonte, PA                33:54  
   13    2 M50  Mark Brady, 50, Bellefonte, PA                 34:58  
   14    3 M50  David Degroote, 58, State College, PA          35:08  
   15    2 JrM  Riley Myers, 13, Lewistown, PA                 35:58  
   16    1 W30  Amanda Giffin, 30*, State College, PA          36:18  
   17    1 W40  Jodi Myers, 43*, Bellefonte, PA                36:55  
   18    4 M50  Jay Goldman, 55, Bellefonte, PA                37:15  
   19    1 M60  Stephen Liadis, 65, Bellefonte, PA             37:24  
   20    2 W30  Brooke Schreiber, 35*, Brooklyn, NY            37:33  
   21    3 M40  Mark Feldman, 48, Bellefonte, PA               37:37  
   22    4 M40  David Lloyd, 46, State College, PA             38:10  
   23    5 M50  Steve Gasper, 54, Bellefonte, PA               38:39  
   24    4 M30  Sudeep Mehandru, 35, Louisville, KY            38:44  
   25    3 W30  Britta Petrich, 36*, State College, PA         38:47  
   26    4 W30  Amber Kresovich, 34*, Bellefonte, PA           38:50  
   27    5 W30  Natasha Dashkina, 33*, Cedar Park, TX          38:58  
   28    6 W30  Jennifer Putnam, 39*, Bellefonte, PA           39:10  
   29    5 M40  Mark Chirumbole, 44, State College, PA         39:35  
   30    7 W30  Mia Parise, 39*, Bellefonte, PA                39:50  
   31    2 M60  Barry Pearce, 63, Bellefonte, PA               40:09  
   32    3 M60  Lance Brodie, 61, State College, PA            41:41  
   33    5 M30  Jan Petrich, 38, State College, PA             42:29  
   34    4 M60  Paul Sciabica, 62, Bellefonte, PA              42:58  
   35    6 M30  Philip Johnson, 35, Norristown, PA             43:12  
   36    8 W30  Billie Jo Hoover, 36*, Bellefonte, PA          43:48  
   37    1 W60  Paula Jech, 72*, State College, PA             44:27  
   38    1 W50  Julie Waite, 55*, State College, PA            44:28  
   39    2 W50  Kim Weaver, 50*, Bellefonte, PA                44:53  
   40    1 M15  Matt Feldman, 19, Bellefonte, PA               44:58  
   41    6 M50  Ron Williams, 56, Bellefonte, PA               45:12  
   42    5 M60  Bob Dennison, 76, Wilkes-Barre, PA             45:33  
   43    7 M30  Jacques Hoffler, 34, Hughesville, MD           45:43  
   44    7 M50  Jeff Stringer, 59, Bellefonte, PA              47:45  
   45    1 W15  Sarah Myers, 16*, Lewistown, PA                48:50  
   46    8 M50  Mitchell Schmidt, 57, State College, PA        50:22  
   47    9 W30  Julie Dussinger, 31*, Bellefonte, PA           50:46  
   48   10 W30  Terri Fisher, 33*, Bellefonte, PA              50:52  
   49    1 W20  Kiersten Dove, 21*, Bellefonte, PA             50:54  
   50   11 W30  Nicole Defazio, 39*, Bellefonte, PA            51:21  
   51    3 W50  Mary Dauberman, 52*, Bellefonte, PA            51:31  
   52    6 M40  Jeffrey Catchmary, 48, Bellefonte, PA          51:33  
   53    6 M60  Thomas Jech, 72, State College, PA             53:21  
   54    4 W50  Tina Lucas, 51*, Bellefonte, PA                55:35  
   55    5 W50  Nandini Mankar, 52*, Princeton, NJ             55:37  
   56    2 W60  Rosemary Berenty, 68*, Howard, PA              57:35  
   57    7 M60  Carl E Miller, 80, Bellefonte, PA              59:01  
   58   12 W30  Khushboo Mehandru, 32*, Louisville, KY         59:09  
   59    9 M50  Richard Ackerman, 59, Bellefonte, PA           59:50  
   60    2 W40  Sonya Witmer, 44*, Bellefonte, PA            1:00:16  
   61    8 M60  Denny Mason, 68, Bellefonte, PA              1:04:16  
   62    2 M20  Micheal Kilborn, 28, Bellefonte, PA          1:04:17  
   63   13 W30  Jamie Hockenberry, 36*, Bellefonte, PA       1:04:42  
   64   14 W30  Sara Tyson, 36*, Howard, PA                  1:04:43  
   65   15 W30  Angela Rothrock, 36*, Bellefonte, PA         1:04:44  
   66   16 W30  Jennifer Brezler, 39*, Bellefonte, PA        1:04:45  
   67    3 W40  Paula Brezler, 43*, Bellefonte, PA           1:04:46  
* indicates females
4 finishers among Males (no age given)
2 finishers among Men Under 15
1 finishers among Men 15 - 19
2 finishers among Men 20 - 29
7 finishers among Men 30 - 39
6 finishers among Men 40 - 49
9 finishers among Men 50 - 59
8 finishers among Men 60 & Up
1 finishers among Women 15 - 19
1 finishers among Women 20 - 29
16 finishers among Women 30 - 39
3 finishers among Women 40 - 49
5 finishers among Women 50 - 59
2 finishers among Women 60 & Up
39 male finishers
28 female finishers
67 total finishers

Age Groups

         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME
 —————   —————                     ————————                    ————
Open Men
    1    1 M20  Austin Pondel, 21, State College, PA           22:33  
    2    2 M30  Constantin Schreiber, 32, Brooklyn, NY         24:50  
Open Women
    1    1 W30  Victoria Raish, 30, Bellefonte, PA             31:34  
    2    2 W40  Sandy Junhklaus, 40, Germany                   32:31  

         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME
 —————   —————                     ————————                    ————
Men Under 15
    7    1      Eric Bennett, 12, Bellefonte, PA               31:26  
   13    2      Riley Myers, 13, Lewistown, PA                 35:58  

Men 15 - 19
   26    1      Matt Feldman, 19, Bellefonte, PA               44:58  

Men 20 - 29
    3    1      Matthew Kisenwether, 27, State College, PA     25:09  
   37    2      Micheal Kilborn, 28, Bellefonte, PA          1:04:17  

Men 30 - 39
    8    1      Aaron Benson, 32, Bellefonte, PA               32:07  
    9    2      Charlie Schrope, 39, Vista, CA                 33:09  
   10    3      Brett Ripka, 39, Bellefonte, PA                33:54  
   19    4      Sudeep Mehandru, 35, Louisville, KY            38:44  
   23    5      Jan Petrich, 38, State College, PA             42:29  
   25    6      Philip Johnson, 35, Norristown, PA             43:12  
   29    7      Jacques Hoffler, 34, Hughesville, MD           45:43  

Men 40 - 49
    4    1      Costas Maranas, 48, State College, PA          25:30  
    6    2      Brian Bennett, 44, Bellefonte, PA              30:55  
   16    3      Mark Feldman, 48, Bellefonte, PA               37:37  
   17    4      David Lloyd, 46, State College, PA             38:10  
   20    5      Mark Chirumbole, 44, State College, PA         39:35  
   32    6      Jeffrey Catchmary, 48, Bellefonte, PA          51:33  

Men 50 - 59
    5    1      Terry Reid, 57, Bellefonte, PA                 27:44  
   11    2      Mark Brady, 50, Bellefonte, PA                 34:58  
   12    3      David Degroote, 58, State College, PA          35:08  
   14    4      Jay Goldman, 55, Bellefonte, PA                37:15  
   18    5      Steve Gasper, 54, Bellefonte, PA               38:39  
   27    6      Ron Williams, 56, Bellefonte, PA               45:12  
   30    7      Jeff Stringer, 59, Bellefonte, PA              47:45  
   31    8      Mitchell Schmidt, 57, State College, PA        50:22  
   35    9      Richard Ackerman, 59, Bellefonte, PA           59:50  

Men 60 & Up
   15    1      Stephen Liadis, 65, Bellefonte, PA             37:24  
   21    2      Barry Pearce, 63, Bellefonte, PA               40:09  
   22    3      Lance Brodie, 61, State College, PA            41:41  
   24    4      Paul Sciabica, 62, Bellefonte, PA              42:58  
   28    5      Bob Dennison, 76, Wilkes-Barre, PA             45:33  
   33    6      Thomas Jech, 72, State College, PA             53:21  
   34    7      Carl E Miller, 80, Bellefonte, PA              59:01  
   36    8      Denny Mason, 68, Bellefonte, PA              1:04:16  

         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME
 —————   —————                     ————————                    ————
Women 15 - 19
   15    1      Sarah Myers, 16, Lewistown, PA                 48:50  

Women 20 - 29
   18    1      Kiersten Dove, 21, Bellefonte, PA              50:54  

Women 30 - 39
    3    1      Amanda Giffin, 30, State College, PA           36:18  
    5    2      Brooke Schreiber, 35, Brooklyn, NY             37:33  
    6    3      Britta Petrich, 36, State College, PA          38:47  
    7    4      Amber Kresovich, 34, Bellefonte, PA            38:50  
    8    5      Natasha Dashkina, 33, Cedar Park, TX           38:58  
    9    6      Jennifer Putnam, 39, Bellefonte, PA            39:10  
   10    7      Mia Parise, 39, Bellefonte, PA                 39:50  
   11    8      Billie Jo Hoover, 36, Bellefonte, PA           43:48  
   16    9      Julie Dussinger, 31, Bellefonte, PA            50:46  
   17   10      Terri Fisher, 33, Bellefonte, PA               50:52  
   19   11      Nicole Defazio, 39, Bellefonte, PA             51:21  
   24   12      Khushboo Mehandru, 32, Louisville, KY          59:09  
   26   13      Jamie Hockenberry, 36, Bellefonte, PA        1:04:42  
   27   14      Sara Tyson, 36, Howard, PA                   1:04:43  
   28   15      Angela Rothrock, 36, Bellefonte, PA          1:04:44  
   29   16      Jennifer Brezler, 39, Bellefonte, PA         1:04:45  

Women 40 - 49
    4    1      Jodi Myers, 43, Bellefonte, PA                 36:55  
   25    2      Sonya Witmer, 44, Bellefonte, PA             1:00:16  
   30    3      Paula Brezler, 43, Bellefonte, PA            1:04:46  

Women 50 - 59
   13    1      Julie Waite, 55, State College, PA             44:28  
   14    2      Kim Weaver, 50, Bellefonte, PA                 44:53  
   20    3      Mary Dauberman, 52, Bellefonte, PA             51:31  
   21    4      Tina Lucas, 51, Bellefonte, PA                 55:35  
   22    5      Nandini Mankar, 52, Princeton, NJ              55:37  

Women 60 & Up
   12    1      Paula Jech, 72, State College, PA              44:27  
   23    2      Rosemary Berenty, 68, Howard, PA               57:35


10 Mile Run

Overall Order of Finish

         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME
 —————   —————                     ————————                    ————
    1      OpM  Daniel Craighead, 26, State College, PA        59:33  
    2      OpM  Patrick Singletary, 51, State College, PA
                                                             1:05:17  
    3    1 M20  Nick Fornicola, 26, Bellefonte, PA           1:08:14  
    4    1 M30  Mike Zimmerman, 36, State College, PA        1:11:22  
    5    2 M30  Bob Shafer, 35, Bellefonte, PA               1:12:05  
    6      OpW  Arielle Webb, 24*, Pittsburgh, PA            1:12:54  
    7    1 M40  Matt Smith, 41, State College, PA            1:13:45  
    8      OpW  Alexandra Miller, 27*, Bellefonte, PA        1:14:11  
    9    3 M30  Jeff Bradbury, 39, Port Matilda, PA          1:16:27  
   10    1 W20  Mary Higgins, 26*, State College, PA         1:16:41  
   11    4 M30  Alan Effrig, 37, State College, PA           1:18:27  
   12    1 W40  Becky Wittrig, 48*, Port Matilda, PA         1:19:11  
   13    5 M30  Nathan Ramsey, 36, Cedar Park, TX            1:22:37  
   14    1 M60  Michael Goldfine, 60, Lemont, PA             1:27:26  
   15    2 M20  Kevin Lingle, 29, Hollidaysburg, PA          1:28:44  
   16    2 M40  Joel Niemann, 42, Bellefonte, PA             1:30:50  
   17    1 M50  Ron Burket, 56, Philipsburg, PA              1:32:08  
   18    1 W30  Mandy Fish, 35*, Philipsburg, PA             1:32:57  
   19    6 M30  Brad Updegrove, 34, Hopewell, NJ             1:33:13  
   20    7 M30  Hovis Vartan, 35, Harrisburg, PA             1:33:13  
   21    8 M30  Kory Fish, 32, Philipsburg, PA               1:34:18  
   22    9 M30  Josh Lucas, 34, Bellefonte, PA               1:38:15  
   23    2 W30  Joy Mattern, 38*, Bellefonte, PA             1:39:30  
   24    2 W40  Aimee Brough, 46*, Newport, PA               1:40:44  
   25   10 M30  Steve Baird, 38, State College, PA           1:43:50  
   26   11 M30  Michael McAfee, 39, State College, PA        1:53:53  
   27    1 W50  Denise Weaver, 51*, Pleasant Gap, PA         2:04:42  
   28    3 W40  Kelly Foreman, 47*, Philipsburg, PA          2:17:46  
   29    3 W30  Dawn Lorenz, 37*, Pleasant Gap, PA           2:19:47  
   30    4 W30  Melissa Doberstein, 38*, State College, PA
                                                             2:20:30  
* indicates females
4 finishers among Males (no age given)
2 finishers among Men 20 - 29
11 finishers among Men 30 - 39
2 finishers among Men 40 - 49
1 finishers among Men 50 - 59
1 finishers among Men 60 & Up
1 finishers among Women 20 - 29
4 finishers among Women 30 - 39
3 finishers among Women 40 - 49
1 finishers among Women 50 - 59
21 male finishers
9 female finishers
30 total finishers

Age Groups

         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME
 —————   —————                     ————————                    ————
Open Men
    1    1 M20  Daniel Craighead, 26, State College, PA        59:33  
    2    2 M50  Patrick Singletary, 51, State College, PA
                                                             1:05:17  
Open Women
    1    1 W20  Arielle Webb, 24, Pittsburgh, PA             1:12:54  
    2    2 W20  Alexandra Miller, 27, Bellefonte, PA         1:14:11  

         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME
 —————   —————                     ————————                    ————
Men 20 - 29
    3    1      Nick Fornicola, 26, Bellefonte, PA           1:08:14  
   11    2      Kevin Lingle, 29, Hollidaysburg, PA          1:28:44  

Men 30 - 39
    4    1      Mike Zimmerman, 36, State College, PA        1:11:22  
    5    2      Bob Shafer, 35, Bellefonte, PA               1:12:05  
    7    3      Jeff Bradbury, 39, Port Matilda, PA          1:16:27  
    8    4      Alan Effrig, 37, State College, PA           1:18:27  
    9    5      Nathan Ramsey, 36, Cedar Park, TX            1:22:37  
   14    6      Brad Updegrove, 34, Hopewell, NJ             1:33:13  
   15    7      Hovis Vartan, 35, Harrisburg, PA             1:33:13  
   16    8      Kory Fish, 32, Philipsburg, PA               1:34:18  
   17    9      Josh Lucas, 34, Bellefonte, PA               1:38:15  
   18   10      Steve Baird, 38, State College, PA           1:43:50  

Men 40 - 49
    6    1      Matt Smith, 41, State College, PA            1:13:45  
   12    2      Joel Niemann, 42, Bellefonte, PA             1:30:50  

Men 50 - 59
   13    1      Ron Burket, 56, Philipsburg, PA              1:32:08  

Men 60 & Up
   10    1      Michael Goldfine, 60, Lemont, PA             1:27:26  


         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME
 —————   —————                     ————————                    ————
Women 20 - 29
    3    1      Mary Higgins, 26, State College, PA          1:16:41  

Women 30 - 39
    5    1      Mandy Fish, 35, Philipsburg, PA              1:32:57  
    6    2      Joy Mattern, 38, Bellefonte, PA              1:39:30  
   10    3      Dawn Lorenz, 37, Pleasant Gap, PA            2:19:47  
   11    4      Melissa Doberstein, 38, State College, PA
                                                             2:20:30  

Women 40 - 49
    4    1      Becky Wittrig, 48, Port Matilda, PA          1:19:11  
    7    2      Aimee Brough, 46, Newport, PA                1:40:44  
    9    3      Kelly Foreman, 47, Philipsburg, PA           2:17:46  

Women 50 - 59
    8    1      Denise Weaver, 51, Pleasant Gap, PA          2:04:42