Print

July 30, 2016
State College, PA

Timing by the Nittany Valley Running Club

Overall Order of Finish

         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME
 —————   —————                     ————————                    ————
    1      OpM  Anthony Degleris, 18, State College, PA        18:01  
    2      OpM  Justin Petrovich, 24, State College, PA        18:11  
    3      OpM  Andrew Razanauskas, 24, Carlisle, PA           18:28  
    4    1 M18  Luke Brida, 24, Pittsburgh, PA                 19:04  
    5    2 M18  Nikita Fedkin, 22, State College, PA           19:54  
    6    1 M30  Aaron Lichtig, 36, Washington, DC              19:57  
    7    1 M40  Mark Fedkin, 46, State College, PA             20:00  
    8    2 M30  Alan Effrig, 37, State College, PA             20:14  
    9    3 M30  Christopher Judge, 33, Foster, RI              21:07  
   10    3 M18  Benjamin Farina, 22, State College, PA         21:26  
   11    4 M18  Alex Carnich, 23, Easton, PA                   21:32  
   12    1 M15  Anton Fatula, 15, Howard, PA                   21:35  
   13    1 JrM  Jackson Bodner, 11, Boalsburg, PA              23:01  
   14    5 M18  Matthew Burke, 20, Punxsutawney, PA            23:05  
   15    2 M15  Alexander D Spangler, 17, Bellefonte, PA       23:18  
   16    4 M30  Steve Baird, 38, State College, PA             23:19  
   17    2 M40  Steven Bodner, 44, Boalsburg, PA               23:21  
   18      OpW  Janelle Weaver, 35*, Lewisburg, PA             23:31  
   19      OpW  Megan Petrine, 16*, State College, PA          23:46  
   20    2 JrM  Will Straley, 12, Port Matilda, PA             23:59  
   21      OpW  Juliann Boddorf, 20*, Ringgold, PA             24:01  
   22    1 M50  Joe Guilyard, 59, penfield, PA                 24:03  
   23    5 M30  Matthew Smith, 36, Rochester, NY               24:05  
   24    6 M30  Dan Murphy, 34, State College, PA              24:10  
   25    1 W30  Jacqui Crawford, 32*, Ickesburg, PA            24:18  
   26    1 W18  Janine Mistrick, 22*, State College, PA        24:40  
   27    2 W30  Megan Chase, 37*, elkhorn, WI                  25:32  
   28    7 M30  Andrew Boyce-Lewis, 34, State College, PA      25:35  
   29    2 M50  Mark R Brady, 50, Bellefonte, PA               25:36  
   30    3 M50  Trent Jaeger, 54                               25:39  
   31    3 M40  David Hunter, 46, State College, PA            25:43  
   32    2 W18  Autumn Rosenberg, 23*, State College, PA       25:46  
   33    3 JrM  Henry Adams, 10, Pa Furnace, PA                25:47  
   34    4 M40  Luke Levis , 45, State College, PA             25:51  
   35    4 M50  David DeGroote, 58, State College, PA          26:05  
   36    5 M50  Gary Cattell, 58, Port Matilda, PA             26:08  
   37    8 M30  Adam Balestino, 32, Mechanicsburg, PA          26:13  
   38    9 M30  Israel Rosillo Varona, 31, Altoona, PA         26:19  
   39    1 W13  Betsy Hunter, 14*, State College, PA           26:37  
   40    6 M18  Derek Walizer, 21, Loganton, PA                27:19  
   41    6 M50  David Nelson, 58, State College, PA            27:23  
   42    5 M40  Robert Stout, 44, State College, PA            27:53  
   43    7 M18  Austin Lose, 20, Jersey Shore, PA              28:04  
   44    3 W18  Macala Leigey, 19*, Woodland, PA               28:22  
   45    8 M18  Jeremy Walizer, 21, Loganton, PA               28:28  
   46    7 M50  Allen Leigey, 55, Woodland, PA                 28:55  
   47    9 M18  Josh Cowher, 24, State College, PA             28:56  
   48    4 W18  Celin Tesvara, 19*, University Park, PA        29:04  
   49   10 M18  Connor Henderson, 21, State College, PA        29:14  
   50    1 W40  Gro Torsethaugen, 46*, Howard, PA              29:18  
   51    8 M50  Jim Henderson, 52, State College, PA           29:33  
   52    3 W30  Stephanie Koons, 38*, State College, PA        29:41  
   53    1 W15  Molly Hunter, 17*, State College, PA           29:54  
   54   11 M18  Skylar Burkett, 22, Big Run, PA                30:09  
   55    1 W60  Susan Croyle, 61*, Petersburg, PA              30:22  
   56    4 JrM  John Paul Leskowicz, 9, State College, PA      30:29  
   57    6 M40  Bill Mahoney, 42, State College, PA            30:32  
   58   10 M30  Joseph Rokita, 39, Bellefonte, PA              30:34  
   59    5 W18  Andrea Buffone, 27*, Bellefonte, PA            30:36  
   60    1 W50  Kristine Charles, 52*, State College, PA       30:37  
   61    2 W50  Sally Assmann, 58*, State College, PA          30:40  
   62   11 M30  Joe Buffone, 30, Bellefonte, PA                30:44  
   63    7 M40  Paul Leskowicz, 45, State College, PA          31:06  
   64    2 W40  Amy Wilson, 41*, State College, PA             31:14  
   65    8 M40  Ed Wilson, 44, State College, PA               31:14  
   66    3 W50  Amy Jo Stickler, 53*, Petersburg, PA           31:21  
   67    3 W40  Pam Hickey, 42*, Towson, MD                    31:23  
   68    9 M50  Gregg Allen, 53, State College, PA             31:24  
   69   12 M30  Brendan Derrick Taff, 35, State College, PA
                                                               31:28  
   70    2 W60  Sue Thorne, 61*, State College, PA             31:32  
   71           #150                                           31:47  
   72    3 W60  Darby Lewes, 69*, Muncy, PA                    32:11  
   73    2 W13   Elise Abbott, 13*,  Altoona, PA               32:12  
   74    4 W40  Debra Harrington, 48*, Port Matilda, PA        32:13  
   75    5 W40  Cricket Hunter, 47*, State College, PA         32:13  
   76   10 M50  Bruce White, 59, Spring Mills, PA              32:27  
   77    1 M70  Roger Sperling, 72, Centre Hall, PA            32:36  
   78    1 JrW   Abbey Wolfe, 10*, Loganton, PA                32:41  
   79   13 M30  Neil Wolfe, 37, Loganton, PA                   32:42  
   80    4 W30  Suzanne Stevens, 33*, State College, PA        33:01  
   81    6 W18  Lina Castano-Duque, 28*, State College, PA     33:18  
   82    2 JrW  Kiya Chase, 7*, elkhorn, WI                    33:25  
   83    9 M40  Christopher Chase, 42, elkhorn, WI             33:25  
   84    1 W70  Paul Jech, 72*, State College, PA              33:26  
   85    4 W50  Julie Waite, 55*, State College, PA            33:28  
   86           Turkey                                         33:28  
   87    5 W50  Barbara Yoder, 55*, Somerset, PA               33:42  
   88    4 W60  Lynn Moyer, 61*, Bellefonte, PA                33:47  
   89    6 W40  Lin Newman, 41*, State College, PA             34:16  
   90    5 W30  Naomi Lebreque, 37*, State College, PA         34:27  
   91    6 W30  April Bassett, 38*, Howard, PA                 34:30  
   92   11 M50  Mitchell Schmidt, 57, State College, PA        34:36  
   93    7 W30  Monica Mahoney, 36*, State College, PA         34:50  
   94   14 M30  Michael J Stevens, 39, State College, PA       34:52  
   95    6 W50  Bonnie Saar, 51*, Lock Haven, PA               35:17  
   96    7 W40  Mary Beth Day, 45*, Port Matilda, PA           35:26  
   97    7 W50  Lisa Petrine, 52*, State College, PA           35:27  
   98    7 W18  Mikala Kawa, 21*, State College, PA            36:04  
   99    5 JrM  Jonathan Gasper, 6, Bellefonte, PA             37:06  
  100    6 JrM  Oliver Varner, 6, Russell,PA                   37:07  
  101   15 M30  Jared Varner, 37, Russell,PA                   37:08  
  102    3 JrW  Cecilia Mazzocco, 11*, Pleasant Gap, PA        37:09  
  103    8 W30  Amanda DePasquale, 34*, Pleasant Gap, PA       37:12  
  104   16 M30  Dominic DePasquale, 33, Pleasant Gap, PA       37:21  
  105           Danny Mussett, Bellefonte, PA                  38:04  
  106   10 M40  Mike Mussett, 46, Bellefonte, PA               38:07  
  107    1 M13  Dylan Henderson, 14, State College, PA         38:41  
  108    5 W60  Debbie Sakmar, 61*, Hollidaysburg, PA          38:52  
  109    8 W50  Eileen Christman, 57*, State College, PA       39:30  
  110    9 W50  Alice Wilson, 58*, State College, PA           39:31  
  111    8 W40  Susan Maynard, 41*, State College, PA          39:41  
  112    9 W30  Megan Beaver, 33*, James Creek, PA             39:52  
  113   10 W30  Leslie Smith Varner, 35*, Russell,PA           40:08  
  114   11 M40  Timothy Hewitt, 47, Lock Haven, PA             40:43  
  115    8 W18  Amanda Conrad, 26*, tyrone, PA                 40:55  
  116   10 W50  Terri Henderson, 52*, State College, PA        41:10  
  117    9 W40  Nicole Hewitt, 44*, Lock Haven, PA             41:11  
  118    6 W60  Linda Brown, 63*, Julian, PA                   41:18  
  119    9 W18  Malea Hetrick, 28*, Hellam, PA                 41:24  
  120   11 W30  Sara Pensyl, 33*, Port Matilda, PA             41:25  
  121   12 W30  Patricia Taff, 34*, State College, PA          41:26  
  122   13 W30  Nicole Mazur, 30*, Bellefonte, PA              41:28  
  123   11 W50  Josette Zielinski, 59*, Elysburg, PA           41:51  
  124   10 W18  Erica Shearer, 26*, Renovo, PA                 42:43  
  125   17 M30  Bruce Langford, 33, State College, PA          42:44  
  126   14 W30  April Higgins, 30*, Rochester, NY              45:28  
  127   15 W30  Angela Snyder, 38*, Port Royal, PA             45:30  
  128   12 M40  Jim Abbott, 49,  Altoona, PA                   49:36  
  129    7 W60  Eva Pell, 68*, State College, PA               49:50  
  130   16 W30  Rachel A Pell, 37*, Boalsburg, PA              49:52  
  131   17 W30  Melanie Gordon, 30*, Centre Hall, PA           49:57  
  132    7 JrM  Conrad Long, 8, mifflintown, PA                51:11  
  133   18 W30  Leslie Long, 35*, mifflintown, PA              51:24  
  134   12 M50  Peter Forster, 56, State College, PA           56:40  
  135    8 W60  Lois Lynn, 68*, State College, PA              56:41  
  136   12 W50  Sue Forster, 58*, State College, PA            56:42  
  137    2 M70  Tim Leso, 72, State College, PA                56:43  
  138    9 W60  Jeanne Spicer, 65*, State College, PA          58:23  
  139   10 W60  Cindy Kochakian, 62*, Port Matilda, PA         58:25  
  140   13 W50  Stacey Wright, 55*, Howard, PA                 59:13  
  141    1 M60  Joseph Zielinski, 63, Elysburg, PA           1:00:33  
  142   14 W50  Terry Finke, 51*, State College, PA          1:01:15  
  143   19 W30  Valerie Kochakian, 35*, Port Matilda, PA     1:04:30  
  144    4 JrW   Emily Kochakian, 6*, Port Matilda, PA       1:15:28  
* indicates females
8 finishers among Males (no age given)
7 finishers among Men Under 13
1 finishers among Men 13 - 14
2 finishers among Men 15 - 17
11 finishers among Men 18 - 29
17 finishers among Men 30 - 39
12 finishers among Men 40 - 49
12 finishers among Men 50 - 59
1 finishers among Men 60 - 69
2 finishers among Men 70 & Up
4 finishers among Women Under 13
2 finishers among Women 13 - 14
1 finishers among Women 15 - 17
10 finishers among Women 18 - 29
19 finishers among Women 30 - 39
9 finishers among Women 40 - 49
14 finishers among Women 50 - 59
10 finishers among Women 60 - 69
1 finishers among Women 70 & Up
73 male finishers
70 female finishers
143 total finishers

Age Groups


         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME
 —————   —————                     ————————                    ————
Open Men
    1    1 M18  Anthony Degleris, 18, State College, PA        18:01  
    2    2 M18  Justin Petrovich, 24, State College, PA        18:11  
    3    3 M18  Andrew Razanauskas, 24, Carlisle, PA           18:28  
Open Women
    1    1 W30  Janelle Weaver, 35, Lewisburg, PA              23:31  
    2    2 W15  Megan Petrine, 16, State College, PA           23:46  
    3    3 W18  Juliann Boddorf, 20, Ringgold, PA              24:01  

         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME
 —————   —————                     ————————                    ————
Men Under 13
   13    1      Jackson Bodner, 11, Boalsburg, PA              23:01  
   18    2      Will Straley, 12, Port Matilda, PA             23:59  
   26    3      Henry Adams, 10, Pa Furnace, PA                25:47  
   42    4      John Paul Leskowicz, 9, State College, PA      30:29  
   57    5      Jonathan Gasper, 6, Bellefonte, PA             37:06  
   58    6      Oliver Varner, 6, Russell,PA                   37:07  
   67    7      Conrad Long, 8, mifflintown, PA                51:11  

Men 13 - 14
   63    1      Dylan Henderson, 14, State College, PA         38:41  

Men 15 - 17
   12    1      Anton Fatula, 15, Howard, PA                   21:35  
   15    2      Alexander D Spangler, 17, Bellefonte, PA       23:18  

Men 18 - 29
    4    1      Luke Brida, 24, Pittsburgh, PA                 19:04  
    5    2      Nikita Fedkin, 22, State College, PA           19:54  
   10    3      Benjamin Farina, 22, State College, PA         21:26  
   11    4      Alex Carnich, 23, Easton, PA                   21:32  
   14    5      Matthew Burke, 20, Punxsutawney, PA            23:05  
   32    6      Derek Walizer, 21, Loganton, PA                27:19  
   35    7      Austin Lose, 20, Jersey Shore, PA              28:04  
   36    8      Jeremy Walizer, 21, Loganton, PA               28:28  
   38    9      Josh Cowher, 24, State College, PA             28:56  
   39   10      Connor Henderson, 21, State College, PA        29:14  
   41   11      Skylar Burkett, 22, Big Run, PA                30:09  

Men 30 - 39
    6    1      Aaron Lichtig, 36, Washington, DC              19:57  
    8    2      Alan Effrig, 37, State College, PA             20:14  
    9    3      Christopher Judge, 33, Foster, RI              21:07  
   16    4      Steve Baird, 38, State College, PA             23:19  
   20    5      Matthew Smith, 36, Rochester, NY               24:05  
   21    6      Dan Murphy, 34, State College, PA              24:10  
   22    7      Andrew Boyce-Lewis, 34, State College, PA      25:35  
   30    8      Adam Balestino, 32, Mechanicsburg, PA          26:13  
   31    9      Israel Rosillo Varona, 31, Altoona, PA         26:19  
   44   10      Joseph Rokita, 39, Bellefonte, PA              30:34  
   45   11      Joe Buffone, 30, Bellefonte, PA                30:44  
   49   12      Brendan Derrick Taff, 35, State College, PA
                                                               31:28  
   53   13      Neil Wolfe, 37, Loganton, PA                   32:42  
   56   14      Michael J Stevens, 39, State College, PA       34:52  
   59   15      Jared Varner, 37, Russell,PA                   37:08  
   60   16      Dominic DePasquale, 33, Pleasant Gap, PA       37:21  
   65   17      Bruce Langford, 33, State College, PA          42:44  

Men 40 - 49
    7    1      Mark Fedkin, 46, State College, PA             20:00  
   17    2      Steven Bodner, 44, Boalsburg, PA               23:21  
   25    3      David Hunter, 46, State College, PA            25:43  
   27    4      Luke Levis , 45, State College, PA             25:51  
   34    5      Robert Stout, 44, State College, PA            27:53  
   43    6      Bill Mahoney, 42, State College, PA            30:32  
   46    7      Paul Leskowicz, 45, State College, PA          31:06  
   47    8      Ed Wilson, 44, State College, PA               31:14  
   54    9      Christopher Chase, 42, elkhorn, WI             33:25  
   62   10      Mike Mussett, 46, Bellefonte, PA               38:07  
   64   11      Timothy Hewitt, 47, Lock Haven, PA             40:43  
   66   12      Jim Abbott, 49,  Altoona, PA                   49:36  

Men 50 - 59
   19    1      Joe Guilyard, 59, penfield, PA                 24:03  
   23    2      Mark R Brady, 50, Bellefonte, PA               25:36  
   24    3      Trent Jaeger, 54                               25:39  
   28    4      David DeGroote, 58, State College, PA          26:05  
   29    5      Gary Cattell, 58, Port Matilda, PA             26:08  
   33    6      David Nelson, 58, State College, PA            27:23  
   37    7      Allen Leigey, 55, Woodland, PA                 28:55  
   40    8      Jim Henderson, 52, State College, PA           29:33  
   48    9      Gregg Allen, 53, State College, PA             31:24  
   51   10      Bruce White, 59, Spring Mills, PA              32:27  
   55   11      Mitchell Schmidt, 57, State College, PA        34:36  
   68   12      Peter Forster, 56, State College, PA           56:40  

Men 60 - 69
   70    1      Joseph Zielinski, 63, Elysburg, PA           1:00:33  

Men 70 & Up
   52    1      Roger Sperling, 72, Centre Hall, PA            32:36  
   69    2      Tim Leso, 72, State College, PA                56:43  

         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME
 —————   —————                     ————————                    ————
Women Under 13
   26    1      Abbey Wolfe, 10, Loganton, PA                  32:41  
   29    2      Kiya Chase, 7, elkhorn, WI                     33:25  
   42    3      Cecilia Mazzocco, 11, Pleasant Gap, PA         37:09  
   73    4      Emily Kochakian, 6, Port Matilda, PA         1:15:28  

Women 13 - 14
    8    1      Betsy Hunter, 14, State College, PA            26:37  
   23    2      Elise Abbott, 13,  Altoona, PA                 32:12  

Women 15 - 17
   13    1      Molly Hunter, 17, State College, PA            29:54  

Women 18 - 29
    5    1      Janine Mistrick, 22, State College, PA         24:40  
    7    2      Autumn Rosenberg, 23, State College, PA        25:46  
    9    3      Macala Leigey, 19, Woodland, PA                28:22  
   10    4      Celin Tesvara, 19, University Park, PA         29:04  
   15    5      Andrea Buffone, 27, Bellefonte, PA             30:36  
   28    6      Lina Castano-Duque, 28, State College, PA      33:18  
   41    7      Mikala Kawa, 21, State College, PA             36:04  
   50    8      Amanda Conrad, 26, tyrone, PA                  40:55  
   54    9      Malea Hetrick, 28, Hellam, PA                  41:24  
   59   10      Erica Shearer, 26, Renovo, PA                  42:43  

Women 30 - 39
    4    1      Jacqui Crawford, 32, Ickesburg, PA             24:18  
    6    2      Megan Chase, 37, elkhorn, WI                   25:32  
   12    3      Stephanie Koons, 38, State College, PA         29:41  
   27    4      Suzanne Stevens, 33, State College, PA         33:01  
   35    5      Naomi Lebreque, 37, State College, PA          34:27  
   36    6      April Bassett, 38, Howard, PA                  34:30  
   37    7      Monica Mahoney, 36, State College, PA          34:50  
   43    8      Amanda DePasquale, 34, Pleasant Gap, PA        37:12  
   48    9      Megan Beaver, 33, James Creek, PA              39:52  
   49   10      Leslie Smith Varner, 35, Russell,PA            40:08  
   55   11      Sara Pensyl, 33, Port Matilda, PA              41:25  
   56   12      Patricia Taff, 34, State College, PA           41:26  
   57   13      Nicole Mazur, 30, Bellefonte, PA               41:28  
   60   14      April Higgins, 30, Rochester, NY               45:28  
   61   15      Angela Snyder, 38, Port Royal, PA              45:30  
   63   16      Rachel A Pell, 37, Boalsburg, PA               49:52  
   64   17      Melanie Gordon, 30, Centre Hall, PA            49:57  
   65   18      Leslie Long, 35, mifflintown, PA               51:24  
   72   19      Valerie Kochakian, 35, Port Matilda, PA      1:04:30  

Women 40 - 49
   11    1      Gro Torsethaugen, 46, Howard, PA               29:18  
   18    2      Amy Wilson, 41, State College, PA              31:14  
   20    3      Pam Hickey, 42, Towson, MD                     31:23  
   24    4      Debra Harrington, 48, Port Matilda, PA         32:13  
   25    5      Cricket Hunter, 47, State College, PA          32:13  
   34    6      Lin Newman, 41, State College, PA              34:16  
   39    7      Mary Beth Day, 45, Port Matilda, PA            35:26  
   47    8      Susan Maynard, 41, State College, PA           39:41  
   52    9      Nicole Hewitt, 44, Lock Haven, PA              41:11  

Women 50 - 59
   16    1      Kristine Charles, 52, State College, PA        30:37  
   17    2      Sally Assmann, 58, State College, PA           30:40  
   19    3      Amy Jo Stickler, 53, Petersburg, PA            31:21  
   31    4      Julie Waite, 55, State College, PA             33:28  
   32    5      Barbara Yoder, 55, Somerset, PA                33:42  
   38    6      Bonnie Saar, 51, Lock Haven, PA                35:17  
   40    7      Lisa Petrine, 52, State College, PA            35:27  
   45    8      Eileen Christman, 57, State College, PA        39:30  
   46    9      Alice Wilson, 58, State College, PA            39:31  
   51   10      Terri Henderson, 52, State College, PA         41:10  
   58   11      Josette Zielinski, 59, Elysburg, PA            41:51  
   67   12      Sue Forster, 58, State College, PA             56:42  
   70   13      Stacey Wright, 55, Howard, PA                  59:13  
   71   14      Terry Finke, 51, State College, PA           1:01:15  

Women 60 - 69
   14    1      Susan Croyle, 61, Petersburg, PA               30:22  
   21    2      Sue Thorne, 61, State College, PA              31:32  
   22    3      Darby Lewes, 69, Muncy, PA                     32:11  
   33    4      Lynn Moyer, 61, Bellefonte, PA                 33:47  
   44    5      Debbie Sakmar, 61, Hollidaysburg, PA           38:52  
   53    6      Linda Brown, 63, Julian, PA                    41:18  
   62    7      Eva Pell, 68, State College, PA                49:50  
   66    8      Lois Lynn, 68, State College, PA               56:41  
   68    9      Jeanne Spicer, 65, State College, PA           58:23  
   69   10      Cindy Kochakian, 62, Port Matilda, PA          58:25  

Women 70 & Up
   30    1      Paul Jech, 72, State College, PA               33:26