May 21, 2016
Spring Mills PA

Timing by the Nittany Valley Running Club

5K

Overall Order of Finish

         CLASS                                                       
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME     TEAM         
 —————   —————                     ————————                    ————     ————
    1      OpM  Carter Felker, 15, Spring Mills, PA            21:44                         
    2    1 M50  Forrest Wenrick Jr, 50, Woodward, PA           22:13    PVXC                 
    3    1 M13  Caleb Narber, 13, Centre Hall, PA              23:16    PVYC                 
    4    2 M13  Michael Johnson, 13, Centre Hall, PA           23:42    PVYC                 
    5    1 M40  Jamie Felker, 44, Spring Mills, PA             24:21                         
    6    1 JrM  Cole Jamieson Felker, 12, Spring Mills, PA     25:10                         
    7    2 JrM  Ethan Narber, 10, Centre Hall, PA              25:19    PVYC                 
    8      OpW  Mackenzie Wenrick, 19*, Woodward, PA           25:21    PVXC                 
    9    3 JrM  Vince Smith, 9, Spring Mills, PA               25:44    PVYC                 
   10    1 W40  Cindy Rowe, 48*, Bellefonte, PA                27:05                         
   11    2 W40  Danielle Yoder, 46*, Spring Mills, PA          27:29    PVXC                 
   12    1 W13   Emma Narber, 15*, Centre Hall, PA             29:56    PVYC                 
   13    4 JrM  McCl Reamer-Shervinskie, 10, Mill Hall, PA     30:35                         
   14    1 M20  Dalton Williams, 22, Boalsburg, PA             31:22    Family Life          
   15    1 W50  Josette Zielinski, 58*, Elysburg, PA           34:12                         
   16    1 W70   Elaine Farrant, 77*, Baltimore, MD            35:05                         
   17    3 W40  Sarah Farrant, 43*, Boalsburg, PA              35:06                         
   18    4 W40  Tammy Wolfe, 42*, Centre Hall, PA              35:15    PVYC                 
   19    2 W50  Lori Reamer, 50*, Mill Hall, PA                38:36                         
   20    2 M40  Tom Titus, 46, Centre Hall, PA                 39:21    PVCC                 
   21    2 W13  Leah Beben, 13*, Madisonburg, PA               45:53                         
   22    1 W20  Keri Miller, 29*, Spring Mills, PA             46:10                         
   23    3 W13  Hope Titus, 14*, Centre Hall, PA               49:37    PVYC                 
   24    3 M13  Mike Coffman, 15, Spring Mills, PA             49:47                         
   25    4 W13  Chloe Bidelspach, 14*, Spring Mills, PA        49:51                         
   26    5 W13  Lillee Martin, 14*, Coburn, PA                 50:00                         
   27    1 JrW  Phoebe Bidelspach, 11*, Spring Mills, PA       50:00                         
   28    1 W30  Jill Zeger, 35*, Boalsburg, PA                 50:07    CMA                  
   29    3 M40  Darren Narber, 40, Centre Hall, PA             50:08                         
   30    1 W60  Tawni Guralauck, 63*, Port Matilda, PA         54:44                         
   31    3 W50  Patti Wnek, 56*, Port Matilda, PA              54:47                         
   32    5 W40  Krissy Musser-Norton, 44*, Rebersburg, PA
                                                             1:00:55    PV 4H Rams           
   33    1 M60  Joseph Zielinski, 63, Elysburg, PA           1:00:58                         
* indicates females
2 finishers among Males (no age given)
4 finishers among Men Under 13
3 finishers among Men 13 - 15
1 finishers among Men 20 - 29
3 finishers among Men 40 - 49
1 finishers among Men 50 - 59
1 finishers among Men 60 - 69
1 finishers among Women Under 13
5 finishers among Women 13 - 15
1 finishers among Women 20 - 29
1 finishers among Women 30 - 39
5 finishers among Women 40 - 49
3 finishers among Women 50 - 59
1 finishers among Women 60 - 69
1 finishers among Women 70 & Up
15 male finishers
18 female finishers
33 total finishers


5K

Age Groups

         CLASS                                                       
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME     TEAM         
 —————   —————                     ————————                    ————     ————
Open Men
    1    1 M13  Carter Felker, 15, Spring Mills, PA            21:44                         
Open Women
    1    1 W16  Mackenzie Wenrick, 19, Woodward, PA            25:21    PVXC                 

      CLASS                                                       
PLACE PLACE                     FINISHER                       TIME     TEAM         
————— —————                     ————————                       ————     ————
Men Under 13
    6    1      Cole Jamieson Felker, 12, Spring Mills, PA     25:10                         
    7    2      Ethan Narber, 10, Centre Hall, PA              25:19    PVYC                 
    8    3      Vince Smith, 9, Spring Mills, PA               25:44    PVYC                 
    9    4      McCl Reamer-Shervinskie, 10, Mill Hall, PA     30:35                         

Men 13 - 15
    3    1      Caleb Narber, 13, Centre Hall, PA              23:16    PVYC                 
    4    2      Michael Johnson, 13, Centre Hall, PA           23:42    PVYC                 
   12    3      Mike Coffman, 15, Spring Mills, PA             49:47                         


Men 20 - 29
   10    1      Dalton Williams, 22, Boalsburg, PA             31:22    Family Life          


Men 40 - 49
    5    1      Jamie Felker, 44, Spring Mills, PA             24:21                         
   11    2      Tom Titus, 46, Centre Hall, PA                 39:21    PVCC                 
   13    3      Darren Narber, 40, Centre Hall, PA             50:08                         

Men 50 - 59
    2    1      Forrest Wenrick Jr, 50, Woodward, PA           22:13    PVXC                 

Men 60 - 69
   14    1      Joseph Zielinski, 63, Elysburg, PA         1:00:58                         


      CLASS                                                       
PLACE PLACE                     FINISHER                       TIME     TEAM         
————— —————                     ————————                       ————     ————
Women Under 13
   15    1      Phoebe Bidelspach, 11, Spring Mills, PA        50:00                         

Women 13 - 15
    4    1       Emma Narber, 15, Centre Hall, PA              29:56    PVYC                 
   10    2      Leah Beben, 13, Madisonburg, PA                45:53                         
   12    3      Hope Titus, 14, Centre Hall, PA                49:37    PVYC                 
   13    4      Chloe Bidelspach, 14, Spring Mills, PA         49:51                         
   14    5      Lillee Martin, 14, Coburn, PA                  50:00                         


Women 20 - 29
   11    1      Keri Miller, 29, Spring Mills, PA              46:10                         

Women 30 - 39
   16    1      Jill Zeger, 35, Boalsburg, PA                  50:07    CMA                  

Women 40 - 49
    2    1      Cindy Rowe, 48, Bellefonte, PA                 27:05                         
    3    2      Danielle Yoder, 46, Spring Mills, PA           27:29    PVXC                 
    7    3      Sarah Farrant, 43, Boalsburg, PA               35:06                         
    8    4      Tammy Wolfe, 42, Centre Hall, PA               35:15    PVYC                 
   19    5      Krissy Musser-Norton, 44, Rebersburg, PA     1:00:55    PV 4H Rams           

Women 50 - 59
    5    1      Josette Zielinski, 58, Elysburg, PA            34:12                         
    9    2      Lori Reamer, 50, Mill Hall, PA                 38:36                         
   18    3      Patti Wnek, 56, Port Matilda, PA               54:47                         

Women 60 - 69
   17    1      Tawni Guralauck, 63, Port Matilda, PA          54:44                         

Women 70 & Up
    6    1       Elaine Farrant, 77, Baltimore, MD             35:05   

10K  

Overall Order of Finish                                              

         CLASS                                                       
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME     TEAM         
 —————   —————                     ————————                    ————     ————
    1      OpM  Patrick Singletary, 50, State College, PA      37:32                         
    2    1 M30  Alan Effrig, 37, State College, PA             40:51                         
    3    1 M13  Thaddaeus Smith, 13, Spring Mills, PA          46:44    PVYC                 
    4    1 M50  Richard Harter, 59, State College, PA          47:17                         
    5      OpW  Malarie Yoder, 18*, Spring Mills, PA           48:16    PVXC                 
    6    1 W20   Emma Federinko, 20*, Spring Mills, PA         48:16    PVXC                 
    7    2 M50  Geoff Kingsley, 51, Spring Mills, PA           48:37                         
    8    1 W40  Deborah Batt Aglia, 48*, Spring Mills, PA      49:23                         
    9    1 W50  Lynda Federinko, 52*, Spring Mills, PA         55:28    PVXC                 
   10    2 W20  Jenevieve Beben, 25*, Madisonburg, PA          58:17                         
   11    1 W16  Kaylee Corl, 16*, Rebersburg, PA               59:54                         
   12    3 W20  Pam Grimminger, 29*, Bellefonte, PA          1:05:45                         
   13    2 W50  Deborah Mansell, 54*, Centre Hall, PA        1:08:24                         
   14    4 W20  Stefanie Moore, 23*, Macungie, PA            1:12:04                         
   15    1 M20  Isaac Moore, 23, Macungie, PA                1:12:05                         
   16    1 W30  Jennifer Noel, 39*, Duncansville, PA         1:47:41                         
   17    2 W40  Dawna Bierly, 47*, Aaronsburg, PA            1:47:42                         
   18    5 W20  Lindsey Bierly, 25*, Aaronsburg, PA          1:47:43                         
* indicates females
2 finishers among Males (no age given)
1 finishers among Men 13 - 15
1 finishers among Men 20 - 29
1 finishers among Men 30 - 39
2 finishers among Men 50 - 59
1 finishers among Women 16 - 19
5 finishers among Women 20 - 29
1 finishers among Women 30 - 39
2 finishers among Women 40 - 49
2 finishers among Women 50 - 59
7 male finishers
11 female finishers
18 total finishers


10K

Age Groups

         CLASS                                                       
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME     TEAM         
 —————   —————                     ————————                    ————     ————
Open Men
    1    1 M50  Patrick Singletary, 50, State College, PA      37:32                         

Open Women
    1    1 W16  Malarie Yoder, 18, Spring Mills, PA            48:16    PVXC                 

      CLASS                                                       
PLACE PLACE                     FINISHER                       TIME     TEAM         
————— —————                     ————————                       ————     ————
Men 13 - 15
    3    1      Thaddaeus Smith, 13, Spring Mills, PA          46:44    PVYC                 


Men 20 - 29
    6    1      Isaac Moore, 23, Macungie, PA                1:12:05                         

Men 30 - 39
    2    1      Alan Effrig, 37, State College, PA             40:51                         


Men 50 - 59
    4    1      Richard Harter, 59, State College, PA          47:17                         
    5    2      Geoff Kingsley, 51, Spring Mills, PA           48:37                         

      CLASS                                                       
PLACE PLACE                     FINISHER                       TIME     TEAM         
————— —————                     ————————                       ————     ————
Women 16 - 19
    6    1      Kaylee Corl, 16, Rebersburg, PA                59:54                         

Women 20 - 29
    2    1       Emma Federinko, 20, Spring Mills, PA          48:16    PVXC                 
    5    2      Jenevieve Beben, 25, Madisonburg, PA           58:17                         
    7    3      Pam Grimminger, 29, Bellefonte, PA           1:05:45                         
    9    4      Stefanie Moore, 23, Macungie, PA             1:12:04                         
   12    5      Lindsey Bierly, 25, Aaronsburg, PA           1:47:43                         

Women 30 - 39
   10    1      Jennifer Noel, 39, Duncansville, PA          1:47:41                         

Women 40 - 49
    3    1      Deborah Batt Aglia, 48, Spring Mills, PA       49:23                         
   11    2      Dawna Bierly, 47, Aaronsburg, PA             1:47:42                         

Women 50 - 59
    4    1      Lynda Federinko, 52, Spring Mills, PA          55:28    PVXC                 
    8    2      Deborah Mansell, 54, Centre Hall, PA         1:08:24