Print

May 14, 2016
State College, PA

Timing by the Nittany Valley Running Club

Overall Order of Finish

         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME
 —————   ————                      ————————                    ————
    1    1 SrM  Alan Effrig, State College, PA                 20:54  
    2    1 JrW  Mihret Strauss*, State College, PA             21:54  
    3    1 JrM  Christopher Bahnse, State College, PA          23:02  
    4    2 JrW  Bereket Strauss*, State College, PA            23:24  
    5    3 JrW  Faith Kingsley*, Spring Mills, PA              24:40  
    6    2 SrM  Geoff Kingsley, Spring Mills, PA               24:40  
    7    3 SrM  David Parmelee, State College, PA              25:09  
    8    4 SrM  Robert Bahnsen, State College, PA              26:25  
    9    4 JrW   Adenech Strauss*, State College, PA           27:53  
   10    1 SrW  Julie Cooper*                                  28:16  
   11    5 SrM  Stephen McKenna                                28:46  
   12    6 SrM  Matt Dashem, State College, PA                 31:04  
   13    2 SrW  Cheryl Hasser*, State College, PA              31:54  
   14    3 SrW  Kate Miffitt*, Pleasant Gap, PA                32:52  
   15    4 SrW  Nikki Lorusso*, Clarence, PA                   32:54  
   16    2 JrM  Devin Roth, State College, PA                  33:18  
   17    5 SrW  Lori Gardner*, Milesburg, PA                   33:19  
   18    6 SrW  Pamela McCratic*                               37:06  
   19    5 JrW   Emma Mauri*, Bellwood, PA                     41:02  
   20    3 JrM  Keller Greeland, State College, PA             41:07  
   21    7 SrM  Ken Maney, State College, PA                   41:36  
   22    7 SrW  Jeanne Maney*, State College, PA               41:38  
   23    4 JrM  Alex Maney, State College, PA                  41:39  
   24    6 JrW  Bailey Greeland*, State College, PA            42:28  
   25    8 SrM  Michael Manni, Bellefonte, PA                  42:29  
   26    8 SrW  Kate Manni*, Bellefonte, PA                    42:29  
   27    9 SrM  Jacob Keller, State College, PA                43:47  
   28    5 JrM  Ben Armstrong, State College, PA               44:11  
   29   10 SrM  Matt Rhodes, State College, PA                 44:37  
   30    9 SrW  Kara Martin*, Milesburg, PA                    45:12  
   31    7 JrW  Madeline Wright*, State College, PA            46:02  
   32    8 JrW  Phoeba Dashem*, State College, PA              46:16  
   33    9 JrW  Erin Cover*, State College, PA                 46:34  
   34   10 SrW  Shannon Cover*, State College, PA              46:34  
   35   11 SrM  Darrin Wright, State College, PA               47:07  
   36   11 SrW  Charlotte Carrabotta*, Bellwood, PA            47:19  
   37   12 SrM  Donald Carrabotta, Bellwood, PA                47:20  
   38   12 SrW  Hannah Martin*, State College, PA              47:26  
   39   13 SrW  Teresa McIntosh*                               51:07  
   40   14 SrW  Jane Foor*, State College, PA                  51:32  
   41   10 JrW  Allison Foor*                                  51:33  
   42   15 SrW  Nicole Burke*, State College, PA               51:33  
   43   11 JrW  Ayla Quay*, Bellefonte, PA                     52:16  
   44   12 JrW  Jayna Shin*, State College, PA                 52:19  
   45    6 JrM  Nathan Shin, State College, PA                 52:20  
   46   13 SrM  David Fasset, Spring Mills, PA                 54:38  
   47   16 SrW  Michelle Zeiders*, Penns Valley, PA            55:08  
   48    7 JrM  Elias Zeiders, Penns Valley, PA                55:10  
   49   17 SrW  Rachel Fetzer*                                 55:47  
   50   13 JrW   Anika Fetzer*, Pleasant Gap, PA               56:25  
   51    8 JrM  Eli Carey, State College, PA                   57:29  
   52    9 JrM  Devon Rhodes, State College, PA              1:00:01  
   53   14 JrW  Bailey McKean*, Bellefonte, PA               1:04:17  
   54   15 JrW  Kailyn Gill*, Port Matilda, PA               1:04:25  
   55   14 SrM  Tony Gill, Port Matilda, PA                  1:04:29  
   56   18 SrW  Heather McIntosh*, State College, PA         1:07:40  
   57   16 JrW  Lilah McIntosh*, State College, PA           1:08:14  
   58   19 SrW  Angela Quay*, Bellefonte, PA                 1:08:25  
   59   15 SrM  Cal McIntosh, State College, PA              1:09:53  
   60   17 JrW  Willow Quay*, Bellefonte, PA                 1:09:55  
   61   16 SrM  Andrew Carey, State College, PA              1:10:51  
   62   18 JrW  Alana Rhodes*, State College, PA             1:11:08  
   63   20 SrW  Katie Rhodes*, State College, PA             1:11:11  
   64   21 SrW  Leticia Oseguera*                            1:11:11  
   65   17 SrM  Andrzej Mieckowski, State College, PA        1:11:12  
* indicates females
9 finishers among Open Men
17 finishers among Men 18 & Up
18 finishers among Open Women
21 finishers among Women 18 & Up
26 male finishers
39 female finishers
65 total finishers


Age Groups

         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME
 —————   ————                      ————————                    ————
Boys 17 & Under
    2    1      Christopher Bahnse, State College, PA          23:02  
    8    2      Devin Roth, State College, PA                  33:18  
    9    3      Keller Greeland, State College, PA             41:07  
   11    4      Alex Maney, State College, PA                  41:39  
   14    5      Ben Armstrong, State College, PA               44:11  
   18    6      Nathan Shin, State College, PA                 52:20  
   20    7      Elias Zeiders, Penns Valley, PA                55:10  
   21    8      Eli Carey, State College, PA                   57:29  
   22    9      Devon Rhodes, State College, PA              1:00:01  

Men 18 & Up
    1    1      Alan Effrig, State College, PA                 20:54  
    3    2      Geoff Kingsley, Spring Mills, PA               24:40  
    4    3      David Parmelee, State College, PA              25:09  
    5    4      Robert Bahnsen, State College, PA              26:25  
    6    5      Stephen McKenna                                28:46  
    7    6      Matt Dashem, State College, PA                 31:04  
   10    7      Ken Maney, State College, PA                   41:36  
   12    8      Michael Manni, Bellefonte, PA                  42:29  
   13    9      Jacob Keller, State College, PA                43:47  
   15   10      Matt Rhodes, State College, PA                 44:37  
   16   11      Darrin Wright, State College, PA               47:07  
   17   12      Donald Carrabotta, Bellwood, PA                47:20  
   19   13      David Fasset, Spring Mills, PA                 54:38  
   23   14      Tony Gill, Port Matilda, PA                  1:04:29  
   24   15      Cal McIntosh, State College, PA              1:09:53  
   25   16      Andrew Carey, State College, PA              1:10:51  
   26   17      Andrzej Mieckowski, State College, PA        1:11:12  

         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME
 —————   ————                      ————————                    ————
Girls 17 & under
    1    1      Mihret Strauss, State College, PA              21:54  
    2    2      Bereket Strauss, State College, PA             23:24  
    3    3      Faith Kingsley, Spring Mills, PA               24:40  
    4    4       Adenech Strauss, State College, PA            27:53  
   11    5       Emma Mauri, Bellwood, PA                      41:02  
   13    6      Bailey Greeland, State College, PA             42:28  
   16    7      Madeline Wright, State College, PA             46:02  
   17    8      Phoeba Dashem, State College, PA               46:16  
   18    9      Erin Cover, State College, PA                  46:34  
   24   10      Allison Foor                                   51:33  
   26   11      Ayla Quay, Bellefonte, PA                      52:16  
   27   12      Jayna Shin, State College, PA                  52:19  
   30   13       Anika Fetzer, Pleasant Gap, PA                56:25  
   31   14      Bailey McKean, Bellefonte, PA                1:04:17  
   32   15      Kailyn Gill, Port Matilda, PA                1:04:25  
   34   16      Lilah McIntosh, State College, PA            1:08:14  
   36   17      Willow Quay, Bellefonte, PA                  1:09:55  
   37   18      Alana Rhodes, State College, PA              1:11:08  

Women 18 & Up
    5    1      Julie Cooper                                   28:16  
    6    2      Cheryl Hasser, State College, PA               31:54  
    7    3      Kate Miffitt, Pleasant Gap, PA                 32:52  
    8    4      Nikki Lorusso, Clarence, PA                    32:54  
    9    5      Lori Gardner, Milesburg, PA                    33:19  
   10    6      Pamela McCratic                                37:06  
   12    7      Jeanne Maney, State College, PA                41:38  
   14    8      Kate Manni, Bellefonte, PA                     42:29  
   15    9      Kara Martin, Milesburg, PA                     45:12  
   19   10      Shannon Cover, State College, PA               46:34  
   20   11      Charlotte Carrabotta, Bellwood, PA             47:19  
   21   12      Hannah Martin, State College, PA               47:26  
   22   13      Teresa McIntosh                                51:07  
   23   14      Jane Foor, State College, PA                   51:32  
   25   15      Nicole Burke, State College, PA                51:33  
   28   16      Michelle Zeiders, Penns Valley, PA             55:08  
   29   17      Rachel Fetzer                                  55:47  
   33   18      Heather McIntosh, State College, PA          1:07:40  
   35   19      Angela Quay, Bellefonte, PA                  1:08:25  
   38   20      Katie Rhodes, State College, PA              1:11:11  
   39   21      Leticia Oseguera                             1:11:11