March 26, 2016
Baileyville, PA

Timing by the Nittany Valley Running Club

Overall Order of Finish

         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME
 —————   —————                     ————————                    ————
    1      OpM  Wyatt Kline, 18, Port Matilda, PA              19:13  
    2    1 M46  Patrick Singletary, 50, State College, PA      19:14  
    3    1 JrM  Zach Kohler, 14                                19:51  
    4    1 M15  Eli Bokunewicz, 16, State College, PA          20:12  
    5    1 M36  Bob Radzwich, 45, pa furnace, PA               20:16  
    6    1 M26  Daniel Bourne, 31, Pine Grove Mills, PA        21:39  
    7      OpW  Hannah Rose, 26*, State College, PA            21:42  
    8    2 M15  Stephen Bourne, 23, Pennsylvania Furn, PA      21:44  
    9    1 W46  Carole Dudukovich, 49*, Port Matilda, PA       21:46  
   10    1 W26  Alecia Rotz, 31*, Chambersburg, PA             21:57  
   11    3 M15  Izaiah Bokunewicz, 18, State College, PA       22:07  
   12    2 M36  Vincent Corso, 36                              22:16  
   13    1 W15  Tia Dudukovich, 25*, Port Matilda, PA          22:20  
   14    3 M36  Chris Lake, 38, Tyrone, PA                     22:23  
   15    4 M36  Matt Lake, 40, Wiliamsport, PA                 22:30  
   16    5 M36  Todd Kletter, 44, Pittsburgh, PA               22:58  
   17    2 W15  Julia Neely, 15*, State College, PA            23:08  
   18    2 M26  Jonathan Rotz, 34, Chambersburg, PA            23:19  
   19    2 M46  John Kennedy, 49, Port Matilda, PA             23:27  
   20    1 M56  Thomas Shrout, 61, pa furnace, PA              23:34  
   21    3 M26  Thomas Jones, 31, State College, PA            23:55  
   22    6 M36  Andrew Harpster, 39, Spruce Creek, PA          24:04  
   23    1 JrW  Maya Bokunewicz, 14*, State College, PA        24:13  
   24    2 W26  Laura Velasquez, 29*                           24:19  
   25    7 M36  Fredrick Ferguson, 42, Osceola Mills, PA       24:20  
   26    3 M46  Rob Brawley, 50, State College, PA             24:22  
   27    3 W26  Elizabeth Onderko, 29*, Lemont, PA             24:24  
   28    4 W26  Jana Clinton, 26*, Monroeville, PA             25:02  
   29    5 W26  Jessica Stetson, 29*                           25:10  
   30    4 M26  Josh Cone, 33, State College, PA               25:11  
   31    6 W26  Christie Brown, 28*, Tyrone, PA                25:48  
   32    1 W36  Sara Noss, 37*                                 26:05  
   33    7 W26  Ashley Schrag, 31*, Pennsylvania Furn, PA      26:13  
   34    5 M26  Craig Campomizzi, 26, Waterford, PA            26:14  
   35    8 W26  Ekaterina Dimitrova, 34*, Pittsburgh, PA       26:23  
   36    8 M36  Brad Kletter, 43, Pittsburgh, PA               26:29  
   37    2 W36  Christina Ombalski, 40*, Julian, PA            26:31  
   38    9 M36  David Stein, 40, altoona, PA                   26:33  
   39    9 W26  Lauren Brooks, 35*, State College, PA          26:44  
   40    3 W36  Melanie Lucas, 36*, Lemont, PA                 26:52  
   41    4 W36  Sharon Lupo, 41*, pa furnace, PA               26:55  
   42    6 M26  Evan Bresler, 32, State College, PA            26:59  
   43   10 M36  Dean Kohler, 41                                27:03  
   44   11 M36  Ivar von Waldenburg, 41, Pittsburgh, PA        27:04  
   45   12 M36  Matthew Brown, 38, Hesston, PA                 27:08  
   46    2 W46  Alison Bell, 51*                               27:14  
   47   10 W26  Kylene Dalton, 29*, , PA                       27:33  
   48    2 M56  Earl Lake, 61, pa furnace, PA                  27:39  
   49    4 M46  Rob Bokunewicz, 51, State College, PA          27:50  
   50    3 W46  Hully Hoover, 46*, Hollidaysburg, PA           28:03  
   51    3 M56  Chris Lake, 69, Tyrone, PA                     28:12  
   52    5 W36  Hope Sasway, 40*, Huntington, NY               28:21  
   53    5 M46  Kevin Dietz, 53                                28:21  
   54    6 M46  Henry Margusity, 55, State College, PA         28:45  
   55    4 W46  Amy Dietz, 52*                                 28:55  
   56    2 JrW  Chesney Saltsgiver, 13*, Tyrone, PA            28:58  
   57    3 JrW  Logan Kletter, 9*                              28:59  
   58   11 W26  Jocelyn Bassler, 35*, Port Matilda, PA         29:02  
   59    4 JrW  Shannon Shaw, 13*, Warriors Mark, PA           29:07  
   60    4 M15  Mark Kennedy, 22, Port Matilda, PA             29:16  
   61    7 M46  Mark Henderson, 53, State College, PA          29:31  
   62    7 M26  Micah Gregory, 31, State College, PA           29:37  
   63    5 M15  Ethan Kennedy, 24, Port Matilda, PA            29:44  
   64           Casey Corso                                    29:48  
   65    8 M46  Bob Langton, 55                                29:52  
   66    5 W46  Eileen Kline, 52*, Port Matilda, PA            29:57  
   67    6 W36  Ann Lehman, 40*, State College, PA             30:02  
   68    9 M46  David Snyder, 51, Port Matilda, PA             30:06  
   69    3 W15  Maddie Snyder, 17*, Port Matilda, PA           30:07  
   70    4 M56  Marvin Hall, 61, State College, PA             30:38  
   71    5 M56  Jeffrey Stetson, 58, Boalsburg, PA             30:52  
   72    6 W46  Maria Miller, 51*, State College, PA           30:56  
   73    8 M26  Josh Long, 35, State College, PA               30:57  
   74   12 W26  Irene Miller, 30*, Pennsylvania Furn, PA       31:00  
   75    7 W36  Christie Reese, 41*, Fond du Lac, WI           31:14  
   76    8 W36  Kate Geier, 37*, State College, PA             31:22  
   77    9 W36  Erica Collins, 40*, Pine Grove Mills, PA       31:22  
   78   13 M36  Dan Lehman, 41, State College, PA              31:23  
   79   10 M46  Charles Tricou, 53, State College, PA          31:42  
   80   11 M46  Gary Helsel, 47, Philipsburg, PA               31:45  
   81   10 W36  Melissa Helsel, 37*, Philipsburg, PA           31:48  
   82    6 M15  Matthew Shrout, 18, pa furnace, PA             31:49  
   83    2 JrM  Emiliyan Kadiev, 11, State College, PA         31:50  
   84   13 W26  Rachel Bourne, 28*, Pine Grove Mills, PA       31:52  
   85   12 M46  Dave Allgeier, 52, Port Matilda, PA            31:53  
   86           Turkey                                         31:53  
   87   11 W36  Mariya Kadiev, 41*, State College, PA          31:56  
   88   13 M46  Gerald LeTendre, 54, pa furnace, PA            31:59  
   89   12 W36  Jennifer Klena, 43*, Bellefonte, PA            32:37  
   90   14 M46  Philip Garvey, 55, Bellefonte, PA              32:39  
   91    4 W15  Anna Wing, 21*, State College, PA              32:42  
   92    7 W46  Karen Wing, 54*, State College, PA             32:44  
   93    5 JrW  Sophia Radzwich, 11*, pa furnace, PA           33:15  
   94    6 M56  Bill Harshman, 69, Tyrone, PA                  33:20  
   95   14 M36  Jeff Beck, 36, State College, PA               33:28  
   96    7 M56  David Mc Connell, 71, Duncansville, PA         33:29  
   97   15 M36  Clay Reese, 39, Fond du Lac, WI                33:41  
   98   13 W36  Maddi Radzwich, 44*, pa furnace, PA            34:03  
   99   15 M46  John Hook, 55, StateCollege, PA                35:09  
  100   14 W36  Dina Hardy, 42*                                35:10  
  101    8 W46  Jody Friling, 52*, Warriors Mark, PA           35:19  
  102   14 W26  Ashley Henning, 29*, , PA                      35:29  
  103    1 W56  Cathie St. Andrews, 61*, State College, PA     35:31  
  104   15 W26  Karly Mozdzen, 28*, State College, PA          36:04  
  105    5 W15  Johannah Kennedy, 19*, Port Matilda, PA        36:54  
  106    6 W15  Gloria Kennedy, 16*, Port Matilda, PA          36:55  
  107   16 M46  Rick Schreiber, 46, State College, PA          37:44  
  108    6 JrW  Jenna Schreiber, 12*, State College, PA        37:45  
  109    2 W56  Marlene Stetson, 57*, Boalsburg, PA            38:04  
  110    3 JrM  Martin Kadiev, 14, State College, PA           38:31  
  111   16 M36  Nikolay Kadiev, 44, State College, PA          38:34  
  112    8 M56  Dennis Ney, 59, State College, PA              41:44  
  113    9 W46  Trish Harpster, 47*, Spruce Creek, PA          41:44  
  114   10 W46  Kristi Brawley, 47*, State College, PA         43:26  
  115    7 JrW  Riley Harpster, 7*, Spruce Creek, PA           45:08  
  116    8 JrW  Teagan Harpster, 6*, Spruce Creek, PA          46:49  
  117    9 JrW  Kate Brawley, 7*, State College, PA            50:13  
  118   15 W36  Kathy Young, 44*                               50:13  
  119    7 W15  Lindsay Snyder, 25*, Aztec, NM                 50:27  
  120    8 W15  Sarah Koch, 20*, Brighton, MI                  50:29  
  121   16 W26  Kaitlin McDaniel, 27*, State College, PA       50:36  
* indicates females
3 finishers among Males (no age given)
3 finishers among Men Under 15
6 finishers among Men 15 - 25
8 finishers among Men 26 - 35
16 finishers among Men 36 - 45
16 finishers among Men 46 - 55
8 finishers among Men 56 & Up
9 finishers among Women Under 15
8 finishers among Women 15 - 25
16 finishers among Women 26 - 35
15 finishers among Women 36 - 45
10 finishers among Women 46 - 55
2 finishers among Women 56 & Up
60 male finishers
60 female finishers
121 total finishers


Age Groups

         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME
 —————   —————                     ————————                    ————
Open Men
    1    1 M15  Wyatt Kline, 18, Port Matilda, PA              19:13  
Open Women
    1    1 W26  Hannah Rose, 26, State College, PA             21:42  

CLASS      
PLACE  PLACE                     FINISHER                      TIME
—————  —————                     ————————                      ————
Men Under 15
    3    1      Zach Kohler, 14                                19:51  
   47    2      Emiliyan Kadiev, 11, State College, PA         31:50  
   57    3      Martin Kadiev, 14, State College, PA           38:31  

Men 15 - 25
    4    1      Eli Bokunewicz, 16, State College, PA          20:12  
    7    2      Stephen Bourne, 23, Pennsylvania Furn, PA      21:44  
    8    3      Izaiah Bokunewicz, 18, State College, PA       22:07  
   33    4      Mark Kennedy, 22, Port Matilda, PA             29:16  
   36    5      Ethan Kennedy, 24, Port Matilda, PA            29:44  
   46    6      Matthew Shrout, 18, pa furnace, PA             31:49  

Men 26 - 35
    6    1      Daniel Bourne, 31, Pine Grove Mills, PA        21:39  
   13    2      Jonathan Rotz, 34, Chambersburg, PA            23:19  
   16    3      Thomas Jones, 31, State College, PA            23:55  
   20    4      Josh Cone, 33, State College, PA               25:11  
   21    5      Craig Campomizzi, 26, Waterford, PA            26:14  
   24    6      Evan Bresler, 32, State College, PA            26:59  
   35    7      Micah Gregory, 31, State College, PA           29:37  
   42    8      Josh Long, 35, State College, PA               30:57  

Men 36 - 45
    5    1      Bob Radzwich, 45, pa furnace, PA               20:16  
    9    2      Vincent Corso, 36                              22:16  
   10    3      Chris Lake, 38, Tyrone, PA                     22:23  
   11    4      Matt Lake, 40, Wiliamsport, PA                 22:30  
   12    5      Todd Kletter, 44, Pittsburgh, PA               22:58  
   17    6      Andrew Harpster, 39, Spruce Creek, PA          24:04  
   18    7      Fredrick Ferguson, 42, Osceola Mills, PA       24:20  
   22    8      brad kletter, 43, Pittsburgh, PA               26:29  
   23    9      David Stein, 40, altoona, PA                   26:33  
   25   10      Dean Kohler, 41                                27:03  
   26   11      Ivar von Waldenburg, 41, Pittsburgh, PA        27:04  
   27   12      Matthew Brown, 38, Hesston, PA                 27:08  
   43   13      Dan Lehman, 41, State College, PA              31:23  
   52   14      Jeff Beck, 36, State College, PA               33:28  
   54   15      Clay Reese, 39, Fond du Lac, WI                33:41  
   58   16      Nikolay Kadiev, 44, State College, PA          38:34  

Men 46 - 55
    2    1      Patrick Singletary, 50, State College, PA      19:14  
   14    2      John Kennedy, 49, Port Matilda, PA             23:27  
   19    3      Rob Brawley, 50, State College, PA             24:22  
   29    4      Rob Bokunewicz, 51, State College, PA          27:50  
   31    5      Kevin Dietz, 53                                28:21  
   32    6      Henry Margusity, 55, State College, PA         28:45  
   34    7      Mark Henderson, 53, State College, PA          29:31  
   38    8      Bob Langton, 55                                29:52  
   39    9      David Snyder, 51, Port Matilda, PA             30:06  
   44   10      Charles Tricou, 53, State College, PA          31:42  
   45   11      Gary Helsel, 47, Philipsburg, PA               31:45  
   48   12      Dave Allgeier, 52, Port Matilda, PA            31:53  
   49   13      Gerald LeTendre, 54, pa furnace, PA            31:59  
   50   14      Philip Garvey, 55, Bellefonte, PA              32:39  
   55   15      John Hook, 55, StateCollege, PA                35:09  
   56   16      Rick Schreiber, 46, State College, PA          37:44  

Men 56 & Up
   15    1      Thomas Shrout, 61, pa furnace, PA              23:34  
   28    2      Earl Lake, 61, pa furnace, PA                  27:39  
   30    3      Chris Lake, 69, Tyrone, PA                     28:12  
   40    4      Marvin Hall, 61, State College, PA             30:38  
   41    5      Jeffrey Stetson, 58, Boalsburg, PA             30:52  
   51    6      Bill Harshman, 69, Tyrone, PA                  33:20  
   53    7      David Mc Connell, 71, Duncansville, PA         33:29  
   59    8      Dennis Ney, 59, State College, PA              41:44
 

CLASS      
PLACE  PLACE                     FINISHER                      TIME
—————  —————                     ————————                      ————
Women Under 15
    6    1      Maya Bokunewicz, 14, State College, PA         24:13  
   24    2      Chesney Saltsgiver, 13, Tyrone, PA             28:58  
   25    3      Logan Kletter, 9                               28:59  
   27    4      Shannon Shaw, 13, Warriors Mark, PA            29:07  
   42    5      Sophia Radzwich, 11, pa furnace, PA            33:15  
   51    6      Jenna Schreiber, 12, State College, PA         37:45  
   55    7      Riley Harpster, 7, Spruce Creek, PA            45:08  
   56    8      Teagan Harpster, 6, Spruce Creek, PA           46:49  
   57    9      Kate Brawley, 7, State College, PA             50:13  

Women 15 - 25
    4    1      Tia Dudukovich, 25, Port Matilda, PA           22:20  
    5    2      Julia Neely, 15, State College, PA             23:08  
   30    3      Maddie Snyder, 17, Port Matilda, PA            30:07  
   40    4      Anna Wing, 21, State College, PA               32:42  
   49    5      Johannah Kennedy, 19, Port Matilda, PA         36:54  
   50    6      Gloria Kennedy, 16, Port Matilda, PA           36:55  
   59    7      Lindsay Snyder, 25, Aztec, NM                  50:27  
   60    8      Sarah Koch, 20, Brighton, MI                   50:29  

Women 26 - 35
    3    1      Alecia Rotz, 31, Chambersburg, PA              21:57  
    7    2      Laura Velasquez, 29                            24:19  
    8    3      Elizabeth Onderko, 29, Lemont, PA              24:24  
    9    4      Jana Clinton, 26, Monroeville, PA              25:02  
   10    5      Jessica Stetson, 29                            25:10  
   11    6      Christie Brown, 28, Tyrone, PA                 25:48  
   13    7      Ashley Schrag, 31, Pennsylvania Furn, PA       26:13  
   14    8      Ekaterina Dimitrova, 34, Pittsburgh, PA        26:23  
   16    9      Lauren Brooks, 35, State College, PA           26:44  
   20   10      Kylene Dalton, 29, , PA                        27:33  
   26   11      Jocelyn Bassler, 35, Port Matilda, PA          29:02  
   32   12      Irene Miller, 30, Pennsylvania Furn, PA        31:00  
   37   13      Rachel Bourne, 28, Pine Grove Mills, PA        31:52  
   46   14      Ashley Henning, 29, , PA                       35:29  
   48   15      Karly Mozdzen, 28, State College, PA           36:04  
   61   16      Kaitlin McDaniel, 27, State College, PA        50:36  

Women 36 - 45
   12    1      Sara Noss, 37                                  26:05  
   15    2      Christina Ombalski, 40, Julian, PA             26:31  
   17    3      Melanie Lucas, 36, Lemont, PA                  26:52  
   18    4      Sharon Lupo, 41, pa furnace, PA                26:55  
   22    5      Hope Sasway, 40, Huntington, NY                28:21  
   29    6      Ann Lehman, 40, State College, PA              30:02  
   33    7      Christie Reese, 41, Fond du Lac, WI            31:14  
   34    8      Kate Geier, 37, State College, PA              31:22  
   35    9      Erica Collins, 40, Pine Grove Mills, PA        31:22  
   36   10      Melissa Helsel, 37, Philipsburg, PA            31:48  
   38   11      Mariya Kadiev, 41, State College, PA           31:56  
   39   12      Jennifer Klena, 43, Bellefonte, PA             32:37  
   43   13      Maddi Radzwich, 44, pa furnace, PA             34:03  
   44   14      Dina Hardy, 42                                 35:10  
   58   15      Kathy Young, 44                                50:13  

Women 46 - 55
    2    1      Carole Dudukovich, 49, Port Matilda, PA        21:46  
   19    2      Alison Bell, 51                                27:14  
   21    3      Hully Hoover, 46, Hollidaysburg, PA            28:03  
   23    4      Amy Dietz, 52                                  28:55  
   28    5      Eileen Kline, 52, Port Matilda, PA             29:57  
   31    6      Maria Miller, 51, State College, PA            30:56  
   41    7      Karen Wing, 54, State College, PA              32:44  
   45    8      Jody Friling, 52, Warriors Mark, PA            35:19  
   53    9      Trish Harpster, 47, Spruce Creek, PA           41:44  
   54   10      Kristi Brawley, 47, State College, PA          43:26  

Women 56 & Up
   47    1      Cathie St. Andrews, 61, State College, PA      35:31  
   52    2      Marlene Stetson, 57, Boalsburg, PA             38:04
 

Walkers

         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME
 —————   —————                     ————————                    ————
    1    1 JrW  Addison Harpster, 9*                           47:36  
    2    1 W46  Kim Gasper, 53*, Bellefonte, PA                50:16  
    3    1 W26  Rebecca Kennedy, 26*, Port Matilda, PA         53:09  
    4    2 W46  Larisa Kennedy, 46*, Port Matilda, PA          53:11  
    5    1 W36  Sarah Fishel, 36*, Tyrone, PA                  56:35  
    6    1 M56  Mike Ludwig, 64, State College, PA             59:20  
    7    3 W46  Tina Ludwig, 50*, State College, PA            59:23  
    8    1 JrM  logan Harpster, 9, Spruce Creek, PA          1:00:08  
    9    1 M46  Abe Harpster, 46, Spruce Creek, PA           1:03:00  
   10    2 M46  Andrew Garban, 52, State College, PA         1:03:01  
   11    4 W46  Christina Bokunewicz, 47*, State College, PA
                                                             1:03:28  
   12    1 M15  David Shultz, 18, Mill Hall, PA              1:05:13  
   13    1 W15  Autumn Shultz, 22*, Mill Hall, PA            1:05:34  
   14    2 W36  Serena Pfaff, 45*, Mill Hall, PA             1:05:49  
   15    2 JrM  Johann von Waldenburg, 4, Pittsburgh, PA     1:06:27  
   16    2 JrW  Ayla von Waldenburg, 9*, Pittsburgh, PA      1:07:24  
   17    3 W36  Ann von Waldenburg, 39*, Pittsburgh, PA      1:07:26  
   18    3 M46  Russ Graham, 52, State College, PA                    
   19    5 W46  Cheri Graham, 51*, State College, PA                  
   20    1 W56  Nancy Cook, 78*, State Collete, PA                    
   21    2 W56  Jan Perison, 78*, State College, PA                   
* indicates females
2 finishers among Men Under 15
1 finishers among Men 15 - 25
3 finishers among Men 46 - 55
1 finishers among Men 56 & Up
2 finishers among Women Under 15
1 finishers among Women 15 - 25
1 finishers among Women 26 - 35
3 finishers among Women 36 - 45
5 finishers among Women 46 - 55
2 finishers among Women 56 & Up
7 male finishers
14 female finishers
21 total finishers