September 26, 2015
Cassville, PA

Timing by the Nittany Valley Running Club


Overall Order of Finish: Runners

         CLASS  
 PLACE   PLACE                      FINISHER                   TIME
 —————   —————                      ————————                   ————
    1      OpM  Chad Herman, 16, Blairs Mills, PA              19:15  
    2    1 M40  Terry Snyder, 43, Hustontown, PA               20:06  
    3    1 M30  Steve Keim, 36                                 20:38  
    4    1 JrM  Ethan Detwiler, 16                             21:24  
    5      OpW  Amy Prokop, 45*, Huntingdon, PA                22:30  
    6    1 M50  Rich Mitchell, 51, Huntingdon, PA              22:43  
    7    2 M50  Alan D Painter, 55, Greencastle,PA             22:55  
    8    1 W30  Carrie Hicks, 33*, James Creek, PA             23:37  
    9    3 M50  Michael C Hippo, 51, Lemont, PA                24:10  
   10    4 M50  David Hess, 53, Martinsburg, PA                24:24  
   11    1 M60  David Sowell, 63, Huntingdon, PA               24:36  
   12    1 JrW  Morgan Hess, 11*, Huntingdon, PA               24:40  
   13    2 M30  Derick Erwin, 33, Calvin, PA                   24:41  
   14    5 M50  Loren Rhodes, 57, Spring City , PA             24:43  
   15    1 M65  George Lake, 69, Tyrone, PA                    25:50  
   16    1 W40  Careen Shafer, 40*, Mapleton Depot, PA         26:58  
   17    2 W30  Tara Whitsel, 34*, Mapleton Depot, PA          27:03  
   18    1 W50  Christine Hess, 50*, Martinsburg, PA           27:08  
   19    3 W30  Jessica Curfman, 30*, Shade Gap, PA            27:23  
   20    3 M30  Jeremy Rank, 33, Dillsburg, PA                 27:55  
   21    2 M60  Michael Miller, 60, Calvin, PA                 28:07  
   22    2 W40  Ruthie Hess, 43*, Huntingdon, PA               28:08  
   23    4 W30  Terri Rader, 32*, Three Springs, PA            28:36  
   24    2 JrW  Braelyn Snyder, 12*, Hustontown, PA            29:15  
   25    3 JrW  Brenna Snyder, 9*, Hustontown, PA              29:30  
   26           Turkey                                         29:30  
   27    2 W50  Rhonda Mansberger, 52*, Calvin, PA             29:57  
   28    1 W20  Christain Shriver, 29*, Saxton, PA             30:15  
   29    3 W50  Amyjo Stickler, 52*, Petersburg, PA            30:18  
   30    3 M60  Burgess Smith, 60, Huntingdon, PA              31:20  
   31    2 M65  Tim Mapes, 76, Roaring Spring, PA              31:22  
   32    4 W50  Susan Leitzel, 58*, Huntingdon, PA             31:32  
   33    3 W40  Robin Neville, 48*, Saxton, PA                 32:31  
   34    4 W40  Stephanie Snyder, 40*, Hustontown, PA          32:36  
   35    5 W40  Kellie Moore, 48*, Petersburg, PA              33:00  
   36    5 W50  Cheryl E Shope, 53*, James Creek, PA           33:12  
   37    4 M30  Tristan Ashcroft, 39, Spring City , PA         33:27  
   38    4 JrW  Jenna Bushey, 13*                              35:02  
   39    5 W30  Tara Grajeda, 35*, Orbisonia, PA               35:44  
   40    6 M50  Len Covert, 59, Cassville, PA                  35:46  
   41    2 JrM  Alexander Scott, 6, Calvin, PA                 41:11  
   42    6 W30  Jessica Scott, 32*, Calvin, PA                 41:18  
   43    3 M65  Glenn Wright, 82, Cassville, PA                50:46  
   44    4 M60  Theodore Shively, 63, Michigan                 50:47  
* indicates females


Age Groups: Runners

      CLASS  
PLACE PLACE                         FINISHER                   TIME
————— —————                         ————————                   ————
Open Men
    1    1 JrM  Chad Herman, 16, Blairs Mills, PA              19:15  
Open Women
    1    1 W40  Amy Prokop, 45, Huntingdon, PA                 22:30  

      CLASS  
PLACE PLACE                         FINISHER                   TIME
————— —————                         ————————                   ————
Men Under 20
    4    1      Ethan Detwiler, 16                             21:24  
   19    2      Alexander Scott, 6, Calvin, PA                 41:11  


Men 30 - 39
    3    1      Steve Keim, 36                                 20:38  
   10    2      Derick Erwin, 33, Calvin, PA                   24:41  
   13    3      Jeremy Rank, 33, Dillsburg, PA                 27:55  
   17    4      Tristan Ashcroft, 39, Spring City , PA         33:27  

Men 40 - 49
    2    1      Terry Snyder, 43, Hustontown, PA               20:06  

Men 50 - 59
    5    1      Rich Mitchell, 51, Huntingdon, PA              22:43  
    6    2      Alan D Painter, 55, Greencastle,PA             22:55  
    7    3      Michael C Hippo, 51, Lemont, PA                24:10  
    8    4      David Hess, 53, Martinsburg, PA                24:24  
   11    5      Loren Rhodes, 57, Spring City , PA             24:43  
   18    6      Len Covert, 59, Cassville, PA                  35:46  

Men 60 - 64
    9    1      David Sowell, 63, Huntingdon, PA               24:36  
   14    2      Michael Miller, 60, Calvin, PA                 28:07  
   15    3      Burgess Smith, 60, Huntingdon, PA              31:20  
   21    4      Theodore Shively, 63, Michigan                 50:47  

Men 65 & Up
   12    1      George Lake, 69, Tyrone, PA                    25:50  
   16    2      Tim Mapes, 76, Roaring Spring, PA              31:22  
   20    3      Glenn Wright, 82, Cassville, PA                50:46  

 

      CLASS  
PLACE PLACE                         FINISHER                   TIME
————— —————                         ————————                   ————
Women Under 20
    3    1      Morgan Hess, 11, Huntingdon, PA                24:40  
   10    2      Braelyn Snyder, 12, Hustontown, PA             29:15  
   11    3      Brenna Snyder, 9, Hustontown, PA               29:30  
   20    4      Jenna Bushey, 13                               35:02  

Women 20 - 29
   13    1      Christain Shriver, 29, Saxton, PA              30:15  

Women 30 - 39
    2    1      Carrie Hicks, 33, James Creek, PA              23:37  
    5    2      Tara Whitsel, 34, Mapleton Depot, PA           27:03  
    7    3      Jessica Curfman, 30, Shade Gap, PA             27:23  
    9    4      Terri Rader, 32, Three Springs, PA             28:36  
   21    5      Tara Grajeda, 35, Orbisonia, PA                35:44  
   22    6      Jessica Scott, 32, Calvin, PA                  41:18  

Women 40 - 49
    4    1      Careen Shafer, 40, Mapleton Depot, PA          26:58  
    8    2      Ruthie Hess, 43, Huntingdon, PA                28:08  
   16    3      Robin Neville, 48, Saxton, PA                  32:31  
   17    4      Stephanie Snyder, 40, Hustontown, PA           32:36  
   18    5      Kellie Moore, 48, Petersburg, PA               33:00  

Women 50 - 59
    6    1      Christine Hess, 50, Martinsburg, PA            27:08  
   12    2      Rhonda Mansberger, 52, Calvin, PA              29:57  
   14    3      Amyjo Stickler, 52, Petersburg, PA             30:18  
   15    4      Susan Leitzel, 58, Huntingdon, PA              31:32  
   19    5      Cheryl E Shope, 53, James Creek, PA            33:12  

Walkers

PLACE                     FINISHER                    TIME
—————                     ————————                    ————
    1  Randy Pellow, Shippensburg, PA                 40:57  
    2  Nicole Rank, 33*, Dillsburg, PA                42:16  
    3  Renee Eby, 49*, Huntingdon, PA                 43:55  
    4  Karen Grissinger, 52*, Mapleton Depot, PA      49:46  
    5  Robin Anderson, 51*, Three Springs, PA         49:50  
    6  Nikki Watkins, 34*, Mapleton Depot, PA         49:51  
    7  Nina Dimoff, 61*, Mount Union, PA              54:17  
    8  Mary Coleman*, Cassville, PA                   54:20  
    9  Stacey Wilson, 49*, Three Springs,PA           57:45  
   10  Maxine Whitsel, 75*, Shirleysburg, PA          57:46  
   11  Monica Bye, 28*, Severna Park, MD              59:42  
   12  Tim Bye, 50, Severna Park, MD                  59:44  
   13  Candy E Price, 24*, Spring City , PA           59:47  
   14  Sue Price, 47*, Shade Gap, PA                  59:48  
* indicates females