April 11, 2015
University Park, PA

Timing by the Nittany Valley Running Club

Overall Order of Finish

         CLASS  
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME
 —————   —————                     ————————                    ————
    1      OpM  Andrew Maguire, 44, State College, PA          19:09  
    2      OpM  Matthew Rodgers, 16, State College, PA         20:08  
    3      OpM  Turkey                                         20:08  
    4      OpM  Robert Wyatt Bascom, 16, Pa. Furnace, PA       21:36  
    5    1 M30  Nick Gildow, 37, Philipsburg, PA               21:39  
    6    1 M40  John Iceland, 44, State College, PA            22:14  
    7    1 M13  Jacob Krantweiss, 15, State College, PA        22:21  
    8    2 M13  Cade Nordgren, 14, State College, PA           22:23  
    9      OpW  Lauren Mulcahy, 18*, Eldersburg, MD            22:47  
   10    3 M13  Dustin Heller, 19, State College, PA           22:48  
   11    2 M30  Aaron Henrichsen, 35, State College, PA        23:10  
   12      OpW  Jane Patt Biddle*, State College, PA           23:26  
   13    2 M40  Bob Kilareski, 42, State College, PA           23:27  
   14    3 M30  Micah Shepherd, 34                             23:42  
   15    1 JrM  Matthew Maguire, 12, State College, PA         24:12  
   16    2 JrM  Sebastian Caceres, 12, Boalsburg, PA           24:14  
   17    4 M13  Deric Liang, 15, State College, PA             24:14  
   18    1 M20  Lee Scott, 27, State College, PA               24:15  
   19    5 M13  Ben Krantweiss, 13, State College, PA          24:15  
   20    6 M13  Sam Krantweiss, 13, State College, PA          24:16  
   21    7 M13  Andrew Loviscky, 16, State College, PA         24:23  
   22      OpW  Marlee Kwasnica, 10*, State College, PA        24:29  
   23    8 M13  Tyler Nordblom, 13, State College, PA          24:41  
   24    9 M13  Patrick Lyons, 13, State College, PA           24:44  
   25    4 M30  Robert Carnes, 31, University Park, PA         25:06  
   26    5 M30  Timothy Doberstein, 35, Port Matilda, PA       25:45  
   27    1 M70  Howard Skinner, 61, State College, PA          25:50  
   28    6 M30  Anywhere Sikochi, 34, Boalsburg, PA            25:51  
   29    7 M30  Sterling Quinn, 33, State College, PA          26:16  
   30   10 M13  Joseph Liechty, 18, State College, PA          26:53  
   31   11 M13  Preston Gardner, 15, Port Matilda, PA          26:54  
   32    3 JrM  Joshua Kilareski, 12, State College, PA        27:06  
   33    4 JrM  Colin Bechtel, 12, State College, PA           27:08  
   34    5 JrM  Robbie Zimmerman, 11, Lemont, PA               27:11  
   35    6 JrM  Spenser McLaughlin, 12, State College, PA      27:36  
   36    3 M40  Phil Bosha, 40, Boalsburg, PA                  27:38  
   37    1 JrW  Johannah Lee, 12*, State College, PA           27:59  
   38    1 W13  Anna Kwasnica, 14*, State College, PA          28:01  
   39    2 W13  Maya Urbanski, 13*, State College, PA          28:10  
   40    2 JrW  Jodie Challis, 12*, State College, PA          28:13  
   41    2 M20  Will Holmes, 24, State College, PA             28:38  
   42    4 M40  James Hynes, 45, State College, PA             28:54  
   43    7 JrM  Kyle Hynes, 11, State College, PA              28:55  
   44    3 W13  Madison Bair, 13*, Rebersburg, PA              28:56  
   45    8 JrM  Neil Maguire, 8, State College, PA             28:57  
   46    3 JrW  Emma VandenHeurel, 11*, Port Matilda, PA       29:07  
   47    4 JrW  Amelia Wyckoff, 11*, State College, PA         29:09  
   48    5 JrW  Natalie Lyons, 11*, State College, PA          29:16  
   49    1 W40  Sherri Gardner, 45*, Port Matilda, PA          29:27  
   50    3 M20  Travis Sias, 22, State College, PA             29:41  
   51    1 M50  Gene Bair, 56, Rebersburg, PA                  30:11  
   52           Turkey                                         30:11  
   53    2 M70  David Nelson, 67, Boalsburg, PA                30:21  
   54    1 W20  Zaheen Sarker, 20*, Binghamton, NY             30:25  
   55    2 M50  John Hook, 55, State College, PA               30:40  
   56    2 W40  Lori Hildebrand, 40*, State College, PA        30:56  
   57    3 W40  Dawn Maguire, 43*, State College, PA           31:13  
   58    4 W40  Zally Durga, 43*, State College, PA            31:25  
   59    4 W13  Mikaela Gardner, 17*, Port Matilda, PA         31:42  
   60    1 W30  Jennifer Smith, 30*, State College, PA         31:45  
   61    5 W40  Janet Schulenberg, 42*, State College, PA      32:04  
   62    5 M40  Patrick Landy, 42, State College, PA           32:05  
   63    8 M30  Bart Beckham-Feller, 32, State College, PA     32:26  
   64    9 JrM  Lucas Caceres, 7, Boalsburg, PA                33:12  
   65    5 W13  Joella Asbury, 13*, State College, PA          33:15  
   66    2 W30  Morella Caceres, 38*, Boalsburg, PA            33:30  
   67    3 W30  Brea Asbury, 37*, State College, PA            33:47  
   68    6 W40  Alex O'Brien, 46*, State College, PA           33:51  
   69    9 M30  Tim Nebsen, 34, Houtzdale, PA                  33:57  
   70    4 W30  Becky Smith, 32*, Port Matilda, PA             34:03  
   71    5 W30  Kathyrn Barr, 30*, Tyrone, PA                  34:23  
   72    6 JrW  Paige Winscot, 12*, Port Matilda, PA           34:27  
   73    7 JrW  Maddy Baney, 10*, Port Matilda, PA             34:32  
   74    6 M40  Todd Baney, 45, Port Matilda, PA               34:34  
   75    2 W20  Theodora Maravegias, 24*, State College, PA
                                                               34:38  
   76    4 M20  Sean Kaiser, 24, State College, PA             34:40  
   77   10 M30  Kimball Chapman, 36, State College, PA         34:49  
   78    8 JrW  Eliza Chapman, 7*, State College, PA           34:51  
   79    3 W20  Rose Snyder, 25*, State College, PA            34:59  
   80    4 W20  Mackenzie Sherbandy, 25*, State College, PA
                                                               35:00  
   81    3 M70  Robert Runkle, 67, State College, PA           35:40  
   82    6 W30  Angel Grodzki-Kramer, 37*, Mohanoy City, PA
                                                               35:43  
   83   10 JrM  Peter Asbury, 10, State College, PA            35:46  
   84    9 JrW  Abigail Asbury, 7*, State College, PA          35:47  
   85    7 M40  John Asbury, 40, State College, PA             35:49  
   86    1 W50  Carol Skinner, 57*, State College, PA          36:01  
   87    7 W40  Mara Ziegler, 47*, Boalsburg, PA               36:10  
   88    7 W30  Tiffany Wilson, 31*                            36:12  
   89    8 W30  Kylee Ammerman, 34*, Bellefonte, PA            36:13  
   90    5 W20  Karly Mozdzen, 27*, State College, PA          36:14  
   91   10 JrW  Katelyn Chapman, 12*, State College, PA        36:36  
   92   11 JrW  Ingrid Olsson, 11*, State College, PA          36:52  
   93    6 W13  Laurena Olsson, 15*, State College, PA         36:53  
   94    8 W40  Tara Baney, 44*, Port Matilda, PA              36:59  
   95    9 W30  Valerie Beckham-Feller, 30*, State College, PA
                                                               37:16  
   96    5 M20  Jin Xiang, 27, State College, PA               37:33  
   97    7 W13  Gioyanna Lena Agliardo, 14*, State College, PA
                                                               37:34  
   98    8 W13  C Grace Halverson, 14*, University Park, PA
                                                               37:49  
   99    6 W20  Badryah Alhusaini, 23*, State College, PA      37:50  
  100   11 JrM  Preston Chapman, 10, State College, PA         37:51  
  101    7 W20  Di Guo, 26*, State College, PA                 38:13  
  102   12 JrM  Jase Nordgren, 11, State College, PA           38:14  
  103    8 M40  Ryan Nordgren, 40, State College, PA           38:15  
  104   12 M13  Brian Nordgren, 16, State College, PA          38:15  
  105   13 M13  Nathan Huff, 16, State College, PA             38:16  
  106    8 W20  Wei Wang, 22*, State College, PA               38:17  
  107   13 JrM  Thomas Liechty, 10, State College, PA          38:34  
  108    9 W20  Nicole Stopper, 27*, Williamsport, PA          38:56  
  109    6 M20  Anthony Stopper, 28, Williamsport, PA          38:58  
  110    1 W70  Gayle Barnes, 64*, State College, PA           40:21  
  111   10 W20  Jessica Esplin, 27*, State College, PA         41:05  
  112    7 M20  Farah Kabir, 27, Homer City, PA                41:08  
  113    4 M70  Arnold Gasche, 85, State College, PA           41:12  
  114    5 M70  Ted Brown, 69, State College, PA               41:40  
  115   11 W20  Anna Bernardis, 20*, State College, PA         42:04  
  116    8 M20  Zach Strong, 28, Homer City, PA                42:11  
  117   12 W20  Aminata Banya, 24*, State College, PA          42:41  
  118   13 W20  Linzi Powers, 24*, Homer City, PA              42:51  
  119    6 M70  Steve Barnes, 66, State College, PA            43:37  
  120   11 M30  Kai Yorke, 35, State College, PA               45:19  
  121   14 JrM  Ian Yorke, 9, State College, PA                45:20  
  122    9 W13  Kenzie Brown, 14*, Port Matilda, PA            45:21  
  123   10 W13  Abby Biddle, 13*, Boalsburg, PA                45:21  
  124   11 W13  Grace Biddle, 14*, State College, PA           45:22  
  125   12 W13  Adalee Wasikonis, 14*, State College, PA       45:22  
  126   12 JrW  Isabelle Kramer, 11*, Mohanoy City, PA         45:23  
  127   13 W13  Brenna Fennessey, 14*, State College, PA       48:45  
  128   14 W13  Erzsi Misangyi, 14*, State College, PA         48:45  
  129    2 W50  Dawn VandenHeurel, 50*, Port Matilda, PA       49:37  
  130   15 JrM  Makai Nordgren, 9, State College, PA           49:51  
  131   10 W30  Julie Nordgren, 38*, State College, PA         49:58  
  132   16 JrM  Colin Bechtel, 12, State College, PA           51:10  
  133    3 W50  Gail Good, 51*, Altoona, PA                    51:11  
  134   15 W13  Samantha Eckstein, 19*, State College, PA      51:26  
  135   14 W20  Meghan Philbin, 21*, Kensington, MD            51:27  
  136   15 W20  Rachele Poveromo, 21*, State College, PA       51:34  
  137    9 M20  Pat Kunz, 21, State College, PA                51:52  
  138   13 JrW  Zoe Yorke, 4*, State College, PA               52:10  
  139   11 W30  April Yorke, 38*, State College, PA            52:11  
  140   16 W20  Katie Nastase, 21*, State College, PA          52:17  
  141   10 M20  Connor Charney, 20, State College, PA          52:18  
  142   17 W20  Stephanie Hawk, 22*, State College, PA         52:30  
  143   18 W20  Elisa Hickey, 21*, State College, PA           52:34  
  144   19 W20  Kelsey Ryan, 22*, State College, PA            52:35  
  145   20 W20  Lindsay Wratcher, 22*, State College, PA       52:38  
  146   21 W20  Angela Buccellato, 20*, State College, PA      52:43  
  147   14 M13  Joshua Schechtman, 19, University Park, PA     52:44  
  148   15 M13  Samuel Gilbert, 19, Ligonier, PA               52:45  
  149   22 W20  Andrea Garbrick, 21*, State College, PA        52:50  
  150   14 JrW  Rebecca Kreiner, 12*, Port Matilda, PA         54:16  
  151   16 W13  Adra Nordgren, 13*, State College, PA          54:27  
  152   11 M20  Keegan Walters, 21, State College, PA          54:33  
  153   16 M13  Sean Russo, 19, Harrington Park, NJ            54:55  
  154   23 W20  Mikayla Voller, 21*, State College, PA         54:55  
  155   24 W20  Marie Macaulay, 20*, State College, PA         54:55  
  156   12 M20  Kenneth Aycock, 26, Boalsburg, PA              55:28  
  157   25 W20  Olivia Aycock, 25*, Boalsburg, PA              55:29  
  158    9 W40  Becky Misangyi, 49*, State College, PA         55:30  
  159   10 W40  Katie Bechtel, 42*, State College, PA          56:11  
  160           Marina Medvedeva*, State College, PA           57:13  
  161           Igor Woiciechowski, State College, PA          57:20  
  162   13 M20  Vinny Corrarn, 26, State College, PA           57:25  
  163   17 M13  Patrick Jones-O'brien, 13, State College, PA
                                                               57:33  
  164   15 JrW  Charlotte Jones-O'brien, 11*, State College, PA
                                                               57:45  
  165    3 M50  Chuck Jones, 59, State College, PA             57:52  
  166   26 W20  Ali Sieckowski, 20*, State College, PA         57:53  
  167   17 W13  Jayna Ashead, 13*, Alexandria,PA               58:00  
* indicates females
7 finishers among Males (no age given)
16 finishers among Men Under 13
17 finishers among Men 13 - 19
13 finishers among Men 20 - 29
11 finishers among Men 30 - 39
8 finishers among Men 40 - 49
3 finishers among Men 50 - 59
6 finishers among Men 60 & Up
15 finishers among Women Under 13
17 finishers among Women 13 - 19
26 finishers among Women 20 - 29
11 finishers among Women 30 - 39
10 finishers among Women 40 - 49
3 finishers among Women 50 - 59
1 finishers among Women 60 & Up
1 finishers among Females (no age given)
81 male finishers
84 female finishers
165 total finishers

Age Groups

         CLASS  
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME
 —————   —————                     ————————                    ————
Open Men
    1    1 M40  Andrew Maguire, 44, State College, PA          19:09  
    2    2 M13  Matthew Rodgers, 16, State College, PA         20:08  
    3    3 M13  Robert Wyatt Bascom, 16, Pa. Furnace, PA       21:36  
Open Women
    1    1 W13  Lauren Mulcahy, 18, Eldersburg, MD             22:47  
    2      OpW  Jane Patt Biddle, State College, PA            23:26  
    3    3 JrW  Marlee Kwasnica, 10, State College, PA         24:29  

      CLASS  
PLACE PLACE                     FINISHER                       TIME
————— —————                     ————————                       ————
Men Under 13
   12    1      Matthew Maguire, 12, State College, PA         24:12  
   13    2      Sebastian Caceres, 12, Boalsburg, PA           24:14  
   28    3      Joshua Kilareski, 12, State College, PA        27:06  
   29    4      Colin Bechtel, 12, State College, PA           27:08  
   30    5      Robbie Zimmerman, 11, Lemont, PA               27:11  
   31    6      Spenser McLaughlin, 12, State College, PA      27:36  
   35    7      Kyle Hynes, 11, State College, PA              28:55  
   36    8      Neil Maguire, 8, State College, PA             28:57  
   43    9      Lucas Caceres, 7, Boalsburg, PA                33:12  
   49   10      Peter Asbury, 10, State College, PA            35:46  
   52   11      Preston Chapman, 10, State College, PA         37:51  
   53   12      Jase Nordgren, 11, State College, PA           38:14  
   57   13      Thomas Liechty, 10, State College, PA          38:34  
   65   14      Ian Yorke, 9, State College, PA                45:20  
   66   15      Makai Nordgren, 9, State College, PA           49:51  
   67   16      Colin Bechtel, 12, State College, PA           51:10  

Men 13 - 19
    6    1      Jacob Krantweiss, 15, State College, PA        22:21  
    7    2      Cade Nordgren, 14, State College, PA           22:23  
    8    3      Dustin Heller, 19, State College, PA           22:48  
   14    4      Deric Liang, 15, State College, PA             24:14  
   16    5      Ben Krantweiss, 13, State College, PA          24:15  
   17    6      Sam Krantweiss, 13, State College, PA          24:16  
   18    7      Andrew Loviscky, 16, State College, PA         24:23  
   19    8      Tyler Nordblom, 13, State College, PA          24:41  
   20    9      Patrick Lyons, 13, State College, PA           24:44  
   26   10      Joseph Liechty, 18, State College, PA          26:53  
   27   11      Preston Gardner, 15, Port Matilda, PA          26:54  
   55   12      Brian Nordgren, 16, State College, PA          38:15  
   56   13      Nathan Huff, 16, State College, PA             38:16  
   70   14      Joshua Schechtman, 19, University Park, PA     52:44  
   71   15      Samuel Gilbert, 19, Ligonier, PA               52:45  
   73   16      Sean Russo, 19, Harrington Park, NJ            54:55  
   77   17      Patrick Jones-O'brien, 13, State College, PA
                                                               57:33  

Men 20 - 29
   15    1      Lee Scott, 27, State College, PA               24:15  
   33    2      Will Holmes, 24, State College, PA             28:38  
   37    3      Travis Sias, 22, State College, PA             29:41  
   46    4      Sean Kaiser, 24, State College, PA             34:40  
   51    5      Jin Xiang, 27, State College, PA               37:33  
   58    6      Anthony Stopper, 28, Williamsport, PA          38:58  
   59    7      Farah Kabir, 27, Homer City, PA                41:08  
   62    8      Zach Strong, 28, Homer City, PA                42:11  
   68    9      Pat Kunz, 21, State College, PA                51:52  
   69   10      Connor Charney, 20, State College, PA          52:18  
   72   11      Keegan Walters, 21, State College, PA          54:33  
   74   12      Kenneth Aycock, 26, Boalsburg, PA              55:28  
   76   13      Vinny Corrarn, 26, State College, PA           57:25  

Men 30 - 39
    4    1      Nick Gildow, 37, Philipsburg, PA               21:39  
    9    2      Aaron Henrichsen, 35, State College, PA        23:10  
   11    3      Micah Shepherd, 34                             23:42  
   21    4      Robert Carnes, 31, University Park, PA         25:06  
   22    5      Timothy Doberstein, 35, Port Matilda, PA       25:45  
   24    6      Anywhere Sikochi, 34, Boalsburg, PA            25:51  
   25    7      Sterling Quinn, 33, State College, PA          26:16  
   42    8      Bart Beckham-Feller, 32, State College, PA     32:26  
   44    9      Tim Nebsen, 34, Houtzdale, PA                  33:57  
   47   10      Kimball Chapman, 36, State College, PA         34:49  
   64   11      Kai Yorke, 35, State College, PA               45:19  

Men 40 - 49
    5    1      John Iceland, 44, State College, PA            22:14  
   10    2      Bob Kilareski, 42, State College, PA           23:27  
   32    3      Phil Bosha, 40, Boalsburg, PA                  27:38  
   34    4      James Hynes, 45, State College, PA             28:54  
   41    5      Patrick Landy, 42, State College, PA           32:05  
   45    6      Todd Baney, 45, Port Matilda, PA               34:34  
   50    7      John Asbury, 40, State College, PA             35:49  
   54    8      Ryan Nordgren, 40, State College, PA           38:15  

Men 50 - 59
   38    1      Gene Bair, 56, Rebersburg, PA                  30:11  
   40    2      John Hook, 55, State College, PA               30:40  
   78    3      Chuck Jones, 59, State College, PA             57:52  

Men 60 & Up
   23    1      Howard Skinner, 61, State College, PA          25:50  
   39    2      David Nelson, 67, Boalsburg, PA                30:21  
   48    3      Robert Runkle, 67, State College, PA           35:40  
   60    4      Arnold Gasche, 85, State College, PA           41:12  
   61    5      Ted Brown, 69, State College, PA               41:40  
   63    6      Steve Barnes, 66, State College, PA            43:37  


      CLASS  
PLACE PLACE                     FINISHER                       TIME
————— —————                     ————————                       ————
Women Under 13
    4    1      Johannah Lee, 12, State College, PA            27:59  
    7    2      Jodie Challis, 12, State College, PA           28:13  
    9    3      Emma VandenHeurel, 11, Port Matilda, PA        29:07  
   10    4      Amelia Wyckoff, 11, State College, PA          29:09  
   11    5      Natalie Lyons, 11, State College, PA           29:16  
   26    6      Paige Winscot, 12, Port Matilda, PA            34:27  
   27    7      Maddy Baney, 10, Port Matilda, PA              34:32  
   29    8      Eliza Chapman, 7, State College, PA            34:51  
   33    9      Abigail Asbury, 7, State College, PA           35:47  
   39   10      Katelyn Chapman, 12, State College, PA         36:36  
   40   11      Ingrid Olsson, 11, State College, PA           36:52  
   59   12      Isabelle Kramer, 11, Mohanoy City, PA          45:23  
   68   13      Zoe Yorke, 4, State College, PA                52:10  
   77   14      Rebecca Kreiner, 12, Port Matilda, PA          54:16  
   85   15      Charlotte Jones-O'brien, 11, State College, PA
                                                               57:45  

Women 13 - 19
    5    1      Anna Kwasnica, 14, State College, PA           28:01  
    6    2      Maya Urbanski, 13, State College, PA           28:10  
    8    3      Madison Bair, 13, Rebersburg, PA               28:56  
   17    4      Mikaela Gardner, 17, Port Matilda, PA          31:42  
   20    5      Joella Asbury, 13, State College, PA           33:15  
   41    6      Laurena Olsson, 15, State College, PA          36:53  
   44    7      Gioyanna Lena Agliardo, 14, State College, PA
                                                               37:34  
   45    8      C Grace Halverson, 14, University Park, PA     37:49  
   55    9      Kenzie Brown, 14, Port Matilda, PA             45:21  
   56   10      Abby Biddle, 13, Boalsburg, PA                 45:21  
   57   11      Grace Biddle, 14, State College, PA            45:22  
   58   12      Adalee Wasikonis, 14, State College, PA        45:22  
   60   13      Brenna Fennessey, 14, State College, PA        48:45  
   61   14      Erzsi Misangyi, 14, State College, PA          48:45  
   65   15      Samantha Eckstein, 19, State College, PA       51:26  
   78   16      Adra Nordgren, 13, State College, PA           54:27  
   87   17      Jayna Ashead, 13, Alexandria,PA                58:00  

Women 20 - 29
   13    1      Zaheen Sarker, 20, Binghamton, NY              30:25  
   28    2      Theodora Maravegias, 24, State College, PA     34:38  
   30    3      Rose Snyder, 25, State College, PA             34:59  
   31    4      Mackenzie Sherbandy, 25, State College, PA     35:00  
   38    5      Karly Mozdzen, 27, State College, PA           36:14  
   46    6      Badryah Alhusaini, 23, State College, PA       37:50  
   47    7      Di Guo, 26, State College, PA                  38:13  
   48    8      Wei Wang, 22, State College, PA                38:17  
   49    9      Nicole Stopper, 27, Williamsport, PA           38:56  
   51   10      Jessica Esplin, 27, State College, PA          41:05  
   52   11      Anna Bernardis, 20, State College, PA          42:04  
   53   12      Aminata Banya, 24, State College, PA           42:41  
   54   13      Linzi Powers, 24, Homer City, PA               42:51  
   66   14      Meghan Philbin, 21, Kensington, MD             51:27  
   67   15      Rachele Poveromo, 21, State College, PA        51:34  
   70   16      Katie Nastase, 21, State College, PA           52:17  
   71   17      Stephanie Hawk, 22, State College, PA          52:30  
   72   18      Elisa Hickey, 21, State College, PA            52:34  
   73   19      Kelsey Ryan, 22, State College, PA             52:35  
   74   20      Lindsay Wratcher, 22, State College, PA        52:38  
   75   21      Angela Buccellato, 20, State College, PA       52:43  
   76   22      Andrea Garbrick, 21, State College, PA         52:50  
   79   23      Mikayla Voller, 21, State College, PA          54:55  
   80   24      Marie Macaulay, 20, State College, PA          54:55  
   81   25      Olivia Aycock, 25, Boalsburg, PA               55:29  

Women 30 - 39
   18    1      Jennifer Smith, 30, State College, PA          31:45  
   21    2      Morella Caceres, 38, Boalsburg, PA             33:30  
   22    3      Brea Asbury, 37, State College, PA             33:47  
   24    4      Becky Smith, 32, Port Matilda, PA              34:03  
   25    5      Kathyrn Barr, 30, Tyrone, PA                   34:23  
   32    6      Angel Grodzki-Kramer, 37, Mohanoy City, PA     35:43  
   36    7      Tiffany Wilson, 31                             36:12  
   37    8      Kylee Ammerman, 34, Bellefonte, PA             36:13  
   43    9      Valerie Beckham-Feller, 30, State College, PA
                                                               37:16  
   63   10      Julie Nordgren, 38, State College, PA          49:58  
   69   11      April Yorke, 38, State College, PA             52:11  

Women 40 - 49
   12    1      Sherri Gardner, 45, Port Matilda, PA           29:27  
   14    2      Lori Hildebrand, 40, State College, PA         30:56  
   15    3      Dawn Maguire, 43, State College, PA            31:13  
   16    4      Zally Durga, 43, State College, PA             31:25  
   19    5      Janet Schulenberg, 42, State College, PA       32:04  
   23    6      Alex O'Brien, 46, State College, PA            33:51  
   35    7      Mara Ziegler, 47, Boalsburg, PA                36:10  
   42    8      Tara Baney, 44, Port Matilda, PA               36:59  
   82    9      Becky Misangyi, 49, State College, PA          55:30  
   83   10      Katie Bechtel, 42, State College, PA           56:11  

Women 50 - 59
   34    1      Carol Skinner, 57, State College, PA           36:01  
   62    2      Dawn VandenHeurel, 50, Port Matilda, PA        49:37  
   64    3      Gail Good, 51, Altoona, PA                     51:11  

Women 60 & Up
   50    1      Gayle Barnes, 64, State College, PA            40:21