March 22, 2015
Spring Mills, PA

Timing by the Nittany Valley Running Club

Solo Runners

         CLASS  
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME
 -----   -----                   --------                  ----
    1      OpM  Patrick Singletary, 49, State College, PA
                                                         1:01:24  
    2    1 M30  Alan Effrig, 36, State College, PA       1:05:35  
    3    2 M30  Brian Garthwaite, 35, Lewisburg, PA      1:06:11  
    4    3 M30  Andy Cunningham, 36, Port Matilda, PA    1:07:34  
    5      OpW  Kendra Black, 27*, Aaronsburg, PA        1:09:35  
    6    1 M50  Bob Cornwall, 54, State College, PA      1:12:07  
    7    4 M30  John Beiler, 33, Spring Mills, PA        1:12:09  
    8    1 M60  Tom Cali, 60, State College, PA          1:12:37  
    9    5 M30  Mark Risso, 34, Spring Mills, PA         1:12:44  
   10    1 W30  Liz Ladrido, 38*, State College, PA      1:12:54  
   11    2 W30  Tara Murray, 38*, State College, PA      1:13:27  
   12    1 W20  Willa Paterson, 29*, Woodward, PA        1:14:10  
   13    3 W30  Brianna Bair, 35*, State College, PA     1:14:25  
   14    6 M30  Ryan Adams, 34, Bellefonte, PA           1:14:40  
   15    7 M30  John Fegyveresi, 38, State College, PA   1:14:56  
   16    8 M30  Brock Rider, 36, Spring Mills, PA        1:15:43  
   17    1 M40  Ed Simoncek, 48, Howard, PA              1:15:59  
   18    4 W30  Danielle Michael, 34*, Bellefonte, PA    1:16:15  
   19    1 W40  Deb Simoncek, 47*, Howard, PA            1:17:00  
   20    9 M30  Bob Myers, 34                            1:17:25  
   21    2 M50  David Mather, 52, Watsontown, PA         1:17:28  
   22    3 M50  Marty Klanchar, 57, State College, PA    1:18:13  
   23   10 M30  Craig Harman, 35, Lewisburg, PA          1:18:31  
   24    2 W40  Sarah Farrant, 42*, Boalsburg, PA        1:19:26  
   25    1 M20  Kyle Houser, 20, Woodward, PA            1:19:27  
   26    4 M50  Jim Sellmer, 53, Port Matilda, PA        1:19:33  
   27   11 M30  Van Cyr, 31, Lewisburg, PA               1:19:41  
   28    5 M50  David DeGroote, 57, State College, PA    1:20:59  
   29    2 M40  Joshua McCracken, 42, Millheim, PA       1:22:01  
   30    6 M50  Garth Benton, 54, Coburn, PA             1:23:41  
   31    2 M60  Marvin Hall, 60, State College, PA       1:24:01  
   32    2 W20  Susan Bedsworth, 29*, State College, PA  1:24:36  
   33    3 W20  Maggie King, 28*, Lewisburg, PA          1:25:45  
   34    2 M20  Victor Torrealba, 25, State College, PA  1:25:52  
   35    3 W40  Ivy Albright, 42*, State College, PA     1:26:32  
   36    5 W30  Meghan McCracken, 34*, Spring Mills, PA  1:27:08  
   37    3 M20  Chris Schell, 27, Bellefonte, PA         1:31:19  
   38    6 W30  Kelly Carney, 31*, Blue Ball, PA         1:31:39  
   39   12 M30  Luke Levis, 39, State College, PA        1:32:20  
   40    7 M50  Martin Mazur, 58, State College, PA      1:33:16  
   41    7 W30  Angie Stark, 38*, Avis, PA               1:33:27  
   42    4 W40  Nicole LoRusso, 40*, Clarence, PA        1:34:29  
   43    5 W40  Julia Greene, 44*, Lock Haven, PA        1:37:23  
   44    3 M40  Richard Greene, 45, Lock Haven, PA       1:37:24  
   45    8 W30  Zuleima Karpyn, 39*, State College, PA   1:38:41  
   46    6 W40  Jennifer Farrell, 43*, Philipsburg, PA   1:39:14  
   47    4 M40  David Lloyd, 44, State College, PA       1:41:25  
   48    9 W30  Michelle Russo, 32*, Port Matilda, PA    1:45:46  
   49    5 M40  Chris Gates, 47, Howard, PA              1:57:48  
* indicates females
2 finishers among Males (no age given)
3 finishers among Men 20 - 29
12 finishers among Men 30 - 39
5 finishers among Men 40 - 49
7 finishers among Men 50 - 59
2 finishers among Men 60 & Up
3 finishers among Women 20 - 29
9 finishers among Women 30 - 39
6 finishers among Women 40 - 49
31 male finishers
18 female finishers
49 total finishers

Age Groups

         CLASS  
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME
 -----   -----                   --------                  ----
Open Men
    1    1 M40  Patrick Singletary, 49, State College, PA
                                                         1:01:24  

Open Women
    1    1 W20  Kendra Black, 27, Aaronsburg, PA         1:09:35  

      CLASS  
PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME
----- -----                  --------                  ----
Men 20 - 29
   17    1  Kyle Houser, 20, Woodward, PA            1:19:27  
   24    2  Victor Torrealba, 25, State College, PA  1:25:52  
   25    3  Chris Schell, 27, Bellefonte, PA         1:31:19  

Men 30 - 39
    2    1  Alan Effrig, 36, State College, PA       1:05:35  
    3    2  Brian Garthwaite, 35, Lewisburg, PA      1:06:11  
    4    3  Andy Cunningham, 36, Port Matilda, PA    1:07:34  
    6    4  John Beiler, 33, Spring Mills, PA        1:12:09  
    8    5  Mark Risso, 34, Spring Mills, PA         1:12:44  
    9    6  Ryan Adams, 34, Bellefonte, PA           1:14:40  
   10    7  John Fegyveresi, 38, State College, PA   1:14:56  
   11    8  Brock Rider, 36, Spring Mills, PA        1:15:43  
   13    9  Bob Myers, 34                            1:17:25  
   16   10  Craig Harman, 35, Lewisburg, PA          1:18:31  
   19   11  Van Cyr, 31, Lewisburg, PA               1:19:41  
   26   12  Luke Levis, 39, State College, PA        1:32:20  

Men 40 - 49
   12    1  Ed Simoncek, 48, Howard, PA              1:15:59  
   21    2  Joshua McCracken, 42, Millheim, PA       1:22:01  
   28    3  Richard Greene, 45, Lock Haven, PA       1:37:24  
   29    4  David Lloyd, 44, State College, PA       1:41:25  
   30    5  Chris Gates, 47, Howard, PA              1:57:48  

Men 50 - 59
    5    1  Bob Cornwall, 54, State College, PA      1:12:07  
   14    2  David Mather, 52, Watsontown, PA         1:17:28  
   15    3  Marty Klanchar, 57, State College, PA    1:18:13  
   18    4  Jim Sellmer, 53, Port Matilda, PA        1:19:33  
   20    5  David DeGroote, 57, State College, PA    1:20:59  
   22    6  Garth Benton, 54, Coburn, PA             1:23:41  
   27    7  Martin Mazur, 58, State College, PA      1:33:16  

Men 60 & Up
    7    1  Tom Cali, 60, State College, PA          1:12:37  
   23    2  Marvin Hall, 60, State College, PA       1:24:01  


      CLASS  
PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME
----- -----                  --------                  ----
Women 20 - 29
    4    1  Willa Paterson, 29, Woodward, PA         1:14:10  
    9    2  Susan Bedsworth, 29, State College, PA   1:24:36  
   10    3  Maggie King, 28, Lewisburg, PA           1:25:45  

Women 30 - 39
    2    1  Liz Ladrido, 38, State College, PA       1:12:54  
    3    2  Tara Murray, 38, State College, PA       1:13:27  
    5    3  Brianna Bair, 35, State College, PA      1:14:25  
    6    4  Danielle Michael, 34, Bellefonte, PA     1:16:15  
   12    5  Meghan McCracken, 34, Spring Mills, PA   1:27:08  
   13    6  Kelly Carney, 31, Blue Ball, PA          1:31:39  
   14    7  Angie Stark, 38, Avis, PA                1:33:27  
   17    8  Zuleima Karpyn, 39, State College, PA    1:38:41  
   19    9  Michelle Russo, 32, Port Matilda, PA     1:45:46  

Women 40 - 49
    7    1  Deb Simoncek, 47, Howard, PA             1:17:00  
    8    2  Sarah Farrant, 42, Boalsburg, PA         1:19:26  
   11    3  Ivy Albright, 42, State College, PA      1:26:32  
   15    4  Nicole LoRusso, 40, Clarence, PA         1:34:29  
   16    5  Julia Greene, 44, Lock Haven, PA         1:37:23  
   18    6  Jennifer Farrell, 43, Philipsburg, PA    1:39:14  

 

Teams  

 PLACE       FINISHER                  TIME
 -----       --------                  ----
Overall First Team
1. Squicciawede (Family)
    1  Anna Squicciarini                1:10:55  
    1  Josh Wede         

Open Men


1. Lionscar
    1  Joel Kramer, State College, PA           1:12:52  
    1  George Dieffenbach           
    1  Mike Poorman                   


Open Female


1. B and B Girls
    1  Jodi Butler, B and B Girls                1:23:37  
    1  Louanne Bressleer          
    1  Jadyn Butler        

2. 1/2 Way There
    2  Billie-Jo Hoover, Bellefonte, PA         1:31:34  
    2  Sarah Johnson              

3. Katelia
    3  Katelyn Allen, Lewisburg, PA             1:35:24  
    3  Julia Cole, Lewisburg, PA                    

4. Millheim Madness
    4  Erin McCracken, Millheim, PA             1:37:54  
    4  Martha Hoffman, Millheim, PA                 


Mixed


1. Slow-N-Steady
    1  Laura Murnyack, 33*, Clarence, PA        1:28:14  
    1  Brian Johnson             
    1  Gavin Johnson              


Family


**. Squicciawede
    1  Anna Squicciarini                        1:10:55  
    1  Josh Wede          

1. Team Winkelblech
    2  Paul Winkelblech, Centre Hall, PA        1:19:55  
    2  Riley Winkelblech, Centre Hall, PA           
    2  Kailen Winkelblech, Centre Hall, PA          

2. Team Cheetalicious
    3  Forest Wenrick, Woodward, PA             1:20:04  
    3  Mackenzie Wenrick, Woodward, PA              
    3  Alyssa Limbaugh, Woodward, PA                

3. The Real Maguires
    4  Andrew Maguire, State College, PA        1:21:08  
    4  Katie Maguire, State College        

4. Better Maguires
    5  Carrie Jackson-Maguire                   1:23:52  
    5  Matthew Maguire, State College        

5. The Epic Maguires
    6  Dawn Maguire, State College, PA          1:25:10  
    6  Neil Maguire, State College          

6. TMTS
    7  Jessica Roths, Spring Mills, PA          1:32:43  
    7  Michele Shawver, Spring Mills, PA            
    7  Tammy Glasgow, Spring Mills, PA