Print

Bellefonte, PA
October 28, 2012

Despite the impending Frankenstorm, the rain and wind held off and Daniel Craighead and Matt Herring battled it out over the hills of the 3rd annual Give 'Em 5! Run for Veterans. Craighead finally got the win in 26:35, with Herring only 2 seconds behind. Both were well under the course record set last year by Andy Cunningham. Jodie Villegas was first among women.

Alex Becker was the first male veteran, and Joyce Robley of Hastings was the first female veteran.

Foster Sayers, son of Medal of Honor winner Foster Joseph Sayers, gave the runners their starting commands.

Following the race, runners and walkers enjoyed the usual bagels and fruit, as well as hot dogs and soup served up by Boy Scouts. Thanks to our sponsors, many participants got door prizes, and top overall, veteran, and age group runners got special prizes.

Together, we raised more than $10,000 to help local veterans in need through the Veterans Assistance Fund.

See photos from the race at www.SeePArun.com

Race committee: Tara Murray (director), Gerald Lyons, Holly Serface, Deloris Brobeck, Bill Fleeger, Walter Mayes, Nevin Long, Kim Gasper.

Volunteers: NVRC Timer Dave Eggler, Dean Capone, Joel Niemann, Bo Hagaman, Jen Fleming, Josh cone, Michelle and Joshua Henry, Joan Brown, William Harnish, Sara Carlson, Melissa Gummo, Brenda Reeve.

Platinum Sponsors
Penn State Federal Credit Union
Valley Ag & Turf
Northland Bowl
State College S.A.L. Squadron 245
State College VFW Post 321
Supelco
American Legion Post 867 Pleasant Gap
American Legion Pleasant Gap Ladies Auxiliary
VFW Bellefonte Post 1600
VFW Pine Grove Mills 5825
American Legion Post 813 Clarence
VFW Post 9575 Potters Mills
Nittany Leathernecks
American Legion Keystone Post 444 Millheim

Gold Sponsors
M&M Copy
Colonial Press
Grove Printing
The Governors’ Pub
American Legion Post 33 Bellefonte
State College Post 245 Ladies Auxiliary
American Legion Post 536 Port Matilda
NutriSource
Stanley Steemer

Silver Sponsors
Lykens Market
RC Moyer
Bellefonte Dental
Mortgage Source
Doty & Hench
40/8 Centre County Voiture 14
Veterans Gold Strip Club Philipsburg
Port Matilda Hotel
David and Laura Dorman

Neighbors
Bellefonte Area Middle School
American Philatelic Society
Bellefonte EMS
Bellefonte Fire Police
Boy Scout Troops 34 and 370

[Photos by Bo Hagaman of www.SeePArun.com]


 Daniel Craighead and Matt Herring battle it out in a close finish

 

Joyce Robley and Alex Becker, the top female and male veteran finishers

Results by the Nittany Valley Running Club

Overall Order of Finish


         CLASS  
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME
 -----   -----                   --------                  ----
    1      OpM  Daniel Craighead, 22, State College, PA    26:35  
    2      OpM  Matt Herring, 22, State College, PA        26:37  
    3      OpM  Andrew Maguire, 42, State College, PA      30:23  
    4    1 M40  Patrick Singletary, 47, State College, PA  30:50  
    5    1 M50  Terry Reid, 53, Bellefonte, PA             32:49  
    6    1 M20  Alex M Becker, 22, State College, PA       33:32  
    7    2 M50  Joe Guilyard, 55, penfield, PA             35:00  
    8    2 M20  Alexander George Kabusk, 20, New Cumberland, PA
                                                           35:44  
    9    2 M40  Bill Hessert, 48, Port Matilda, PA         36:22  
   10    3 M40  Dean Capone, 48, State College, PA         37:08  
   11    3 M20  Jacob Daniel Bender, 20, University Park, PA
                                                           37:13  
   12      OpW  Jodie Villegas, 20*, State College, PA     37:19  
   13    1 M30  Mike R Martin, 31, State College, PA       37:23  
   14    4 M40  Craig Fleming, 40, State College, PA       37:46  
   15      OpW  Kate Bassett, 19*, University Park, PA     38:06  
   16    5 M40  jamison e colburn, 40, State College, PA   38:33  
   17    6 M40  Robert Stout, 41, State College, PA        39:04  
   18    2 M30  Rob Block, 30, Duncansville, PA            39:27  
   19    3 M30  Mike Row, 34, Boalsburg, PA                41:25  
   20      OpW  Brittany Shoemaker, 25*, Ebensburg, PA     42:07  
   21    7 M40  Kevin Dietz, 49, Port Matilda, PA          42:44  
   22    1 W30  Michelle Lynn Stroud, 39*, Bellefonte, PA  43:25  
   23    1 W14  Rose Wortman, 16*, Bellefonte, PA          44:42  
   24    4 M20  Michael Crowe, 29, State College, PA       44:57  
   25    1 W20  Jodi Fetterolf, 29*, Baltimore, MD         45:33  
   26    8 M40  David Lloyd, 42, State College, PA         46:07  
   27    2 W30  Joyce Robley, 37*, Hastings, PA            46:27  
   28    3 M50  Jeff Stringer, 55, Bellefonte, PA          46:45  
   29    3 W30  Christy Lynn Kline, 32*, Bellefonte, PA    47:06  
   30    4 M30  Chris Brace, 38, Bellefonte, PA            47:38  
   31    5 M30  Michael Todd Gehr, 36, South Williamspor, PA
                                                           47:50  
   32    5 M20  Andrew Carson, 27, State College, PA       48:12  
   33    1 W40  melissa hall, 44*, Julian, PA              49:24  
   34    2 W20  Melanie Whitehead, 27*, Philipsburg, PA    50:43  
   35    6 M30  Brett Ripka, 35, Bellefonte, PA            51:45  
   36    2 W40  Jennifer Jabco, 41*, Bellefonte, PA        52:00  
   37    3 W40  Barbie Moore, 42*, Hastings, PA            53:13  
   38    3 W20  Erin Danielle Young, 26*, Big Run, PA      54:06  
   39    6 M20  Cain Andrew Beercheck, 29, Big Run, PA     54:06  
   40    4 W40  Aletta Granlund, 42*, Warriors Mark, PA  1:00:34  
   41    4 M50  Eric Granlund, 53, Warriors Mark, PA     1:00:36  
   42    1 M60  Carl Miller, 76, Bellefonte, PA          1:01:58  
* indicates females
6 finishers among Males (no age given)
6 finishers among Men 20 - 29
6 finishers among Men 30 - 39
8 finishers among Men 40 - 49
4 finishers among Men 50 - 59
1 finishers among Men 60 & Up
1 finishers among Women 14 - 19
3 finishers among Women 20 - 29
3 finishers among Women 30 - 39
4 finishers among Women 40 - 49
31 male finishers
11 female finishers
42 total finishers

Age Groups

         CLASS  
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME
 -----   -----                   --------                  ----
Open Men
    1    1 M20  Daniel Craighead, 22, State College, PA    26:35 
    2    2 M20  Matt Herring, 22, State College, PA        26:37 
    3    3 M40  Andrew Maguire, 42, State College, PA      30:23 

Open Women
   12    1 W20  Jodie Villegas, 20, State College, PA      37:19 
   15    2 W14  Kate Bassett, 19, University Park, PA      38:06 
   20    3 W20  Brittany Shoemaker, 25, Ebensburg, PA      42:07  




       CLASS  
 PLACE PLACE                 FINISHER                  TIME
 ----- -----                 --------                  ----
Men 20 - 29
    6    1  Alex M Becker, 22, State College, PA       33:32 
    8    2  Alexander George Kabusk, 20, New Cumberland, PA
                                                       35:44 
   11    3  Jacob Daniel Bender, 20, University Park, PA
                                                       37:13 
   24    4  Michael Crowe, 29, State College, PA       44:57 
   32    5  Andrew Carson, 27, State College, PA       48:12 
   39    6  Cain Andrew Beercheck, 29, Big Run, PA     54:06 

Men 30 - 39
   13    1  Mike R Martin, 31, State College, PA       37:23 
   18    2  Rob Block, 30, Duncansville, PA            39:27 
   19    3  Mike Row, 34, Boalsburg, PA                41:25 
   30    4  Chris Brace, 38, Bellefonte, PA            47:38 
   31    5  Michael Todd Gehr, 36, South Williamspor, PA
                                                       47:50 
   35    6  Brett Ripka, 35, Bellefonte, PA            51:45 

Men 40 - 49
    4    1  Patrick Singletary, 47, State College, PA  30:50 
    9    2  Bill Hessert, 48, Port Matilda, PA         36:22 
   10    3  Dean Capone, 48, State College, PA         37:08 
   14    4  Craig Fleming, 40, State College, PA       37:46 
   16    5  jamison e colburn, 40, State College, PA   38:33 
   17    6  Robert Stout, 41, State College, PA        39:04 
   21    7  Kevin Dietz, 49, Port Matilda, PA          42:44 
   26    8  David Lloyd, 42, State College, PA         46:07 

Men 50 - 59
    5    1  Terry Reid, 53, Bellefonte, PA             32:49 
    7    2  Joe Guilyard, 55, penfield, PA             35:00 
   28    3  Jeff Stringer, 55, Bellefonte, PA          46:45 
   41    4  Eric Granlund, 53, Warriors Mark, PA     1:00:36 

Men 60 & Up
   42    1  Carl Miller, 76, Bellefonte, PA          1:01:58  


       CLASS  
 PLACE PLACE                 FINISHER                  TIME
 ----- -----                 --------                  ----
Women 14 - 19
   23    1  Rose Wortman, 16, Bellefonte, PA           44:42 

Women 20 - 29
   25    1  Jodi Fetterolf, 29, Baltimore, MD          45:33 
   34    2  Melanie Whitehead, 27, Philipsburg, PA     50:43 
   38    3  Erin Danielle Young, 26, Big Run, PA       54:06 

Women 30 - 39
   22    1  Michelle Lynn Stroud, 39, Bellefonte, PA   43:25 
   27    2  Joyce Robley, 37, Hastings, PA             46:27 
   29    3  Christy Lynn Kline, 32, Bellefonte, PA     47:06 

Women 40 - 49
   33    1  melissa hall, 44, Julian, PA               49:24 
   36    2  Jennifer Jabco, 41, Bellefonte, PA         52:00 
   37    3  Barbie Moore, 42, Hastings, PA             53:13 
   40    4  Aletta Granlund, 42, Warriors Mark, PA   1:00:34 


Veterans

    1    1 M20  Alex M Becker, 22, State College, PA       33:32 
    2    1 M50  Joe Guilyard, 55, Penfield, PA             35:00 
    3    1 M30  Rob Block, 30, Duncansville, PA            39:27 
    4    2 M20  Michael Crowe, 29, State College, PA       44:57 
    5    1 W30  Joyce Robley, 37*, Hastings, PA            46:27 
    6    2 M30  Michael Todd Gehr, 36, South Williamspor, PA
                                                           47:50 
    7    3 M20  Andrew Carson, 27, State College, PA       48:12 
    8    1 W40  Barbie Moore, 42*, Hastings, PA            53:13 
    9    1 W20  Erin Danielle Young, 26*, Big Run, PA      54:06 
* indicates females
3 finishers among Men 20 - 29
2 finishers among Men 30 - 39
1 finishers among Men 50 - 59
1 finishers among Women 20 - 29
1 finishers among Women 30 - 39
1 finishers among Women 40 - 49
6 male finishers
3 female finishers
9 total finishers