Print

Boalsburg, PA
June 25, 2011

Ninety-eight runners and walkers completed this year's race. Except for a peek of direct sun early in the race, the weather was mild with a gentle breeze. This year's race featured runners from age 10 to 81.

The overall winners were David Moore. Half a minute back, Nick Grasser held off masters runner Patrick Singletary by a single stride for second.  Beth Herndon paced the women's race. Brianna Bair edged out Edel Crowe by 9 seconds to take second.

The youngest women were well represented, with six 10-year-olds in the 11 & Under division. Madison Lovelace put in the fastest time of the day. Anna Beaver, also 10, was back for her fourth Crack O' Dawn 5K, having started at age 6 - youngest female to complete the course - and etched a new best time for this course.

On the upper end, Arnold Gasche, 81, held off younger man Glenn Wright, 77, until just before the finish line, though both were first in their age groups. Marie Doll, 72, represented and won her division with a broad smile.

The signature flapjack breakfast that followed was gobbled up efficiently by the group. Thanks to Lance Bland and Mike Philippe for a stellar culinary performance, and to Harriet Rosenberg and Ann Van Kuren for invaluable assistance; to Bob, Edel, John and Paul Crowe for set-up help; to Stephanie Hosier, Bob and Kellie Rice for handling registration; to Dean Capone for finish line help; to Susan Beyerle and Christine Rice for staffing the water station; to Cheryl Capone (with help from Dave Eggler) for timing and results.

 

Mild weather meant it was a crowded start for this year's race.

 

Paul Grasser nips Pat Singletary for second place.

 

Beth Herndon was the first female finisher

 

Paul Wright and John Crowe

 

Many of the younger set came in from Lewistown

 

Sydnee Kammerer

 

Anna Beaver

 

Arnold Gasche, 81, was the oldest participant, but nowhere near the last across the finish line.

 

The pancake and sausage breakfast was packed!

 

Results by the Nittany Valley Running Club

Overall Order of Finish

         CLASS 
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME
 -----   -----                   --------                  ----
    1      OpM  David Moore, 26, State College, PA         16:56 
    2    1 M15  Nick Grasser, 19, Bellefonte, PA           17:33 
    3    1 M40  Pat Singletary, 45, State College, PA      17:34 
    4    1 M30  Alan Effrig, 32, State College, PA         18:03 
    5    2 M15  Alex Curtze, 16, Port Matilda, PA          18:22 
    6    3 M15  Jason Doll, 17, Boalsburg, PA              18:51 
    7    2 M40  Matt Smith, 47, State College, PA          19:02 
    8      OpW  Elizabeth Herndon, 25*, State College, PA  19:16 
    9    2 M30  Scott Martell, 36, Centre Hall, PA         19:23 
   10    4 M15  John Crowe, 17, Boalsburg, PA              19:53 
   11    5 M15  Paul Wright, 17, State College, PA         19:53 
   12    1 M12  Matthew Beyerle, 14, State College, PA     20:30 
   13    1 M20  Grigore Larsen, 27, State College, PA      20:34 
   14    3 M40  Gregory Luna, 46, State College, PA        21:02 
   15    6 M15  Eric Kernfeld, 19, State College, PA       21:12 
   16    1 M60  Robert Crowe, 63, Boalsburg, PA            21:43 
   17    2 M60  James Manzick, 60, Pottsville, PA          22:17 
   18    7 M15  Chase Wallace, 17, Winkler Haven, FL       22:40 
   19    2 M20  Aaron Patterson, 25, Milesburg, PA         22:42 
   20    1 M50  Michael Miller, 55, Calvin, PA             22:43 
   21    3 M20  Benjamin Gamble, 26, Ebensburg, PA         22:45 
   22    4 M40  Dan Wright, 47, State College, PA          22:54 
   23    1 W30  Brianna Bair, 32*, Philipsburg, PA         23:09 
   24    8 M15  Brian Robison, 19, Julian, PA              23:11 
   25    1 W20  Edel Crowe, 21*, Boalsburg, PA             23:18 
   26    3 M30  Steve Olson, 36, Boalsburg, PA             23:23 
   27    1 W40  Christine Rodgers, 41*, Bellefonte, PA     23:26 
   28    2 M50  Martin Mazur, 54, State College, PA        23:34 
   29    4 M30  Kirk French, 35, Lemont, PA                24:00 
   30    9 M15  Benjamin Hubler, 17, Morrisdale, PA        24:02 
   31    5 M30  David Bills, 32, State College, PA         24:09 
   32    3 M60  Barry Kernfeld, 60, State College, PA      24:19 
   33    1 W15  Madison Kassab, 18*, Meadville, PA         24:36 
   34    6 M30  Jeff Golden, 34, Geneva, IL                24:37 
   35    3 M50  Robert Steffer, 55, emporium, PA           25:04 
   36    4 M50  David DeGroote, 53, State College, PA      25:14 
   37    2 W30  Heather Shadow, 34*, Bellefonte, PA        25:19 
   38    4 M60  George Myers, 64, Centre Hall, PA          25:34 
   39    2 W20  Elizabeth Wainright, 29*, Boalsburg, PA    25:39 
   40    4 M20  Sean Turley, 24, State College, PA         25:51 
   41    3 W30  Elizabeth Hay, 30*, Port Matilda, PA       25:55 
   42    5 M20  Vincent Mancuso, 25, State College, PA     26:03 
   43    5 M40  Tim Fritz, 45, Johnstown, PA               26:12 
   44    6 M40  William Paul, 44, Indiana, PA              26:27 
   45    2 W40  Karen Mansfield, 47*, Loganto, PA          26:37 
   46    7 M30  Tom Hay, 37, Port Matilda, PA              26:56 
   47    1 JrW  Madison Lovelace, 10*, Milroy, PA          26:58 
   48    7 M40  Dan Hoover, 40, Milroy, PA                 26:59 
   49    2 JrW  McKenna Smith, 10*, Reedsville, PA         27:47 
   50    3 W40  Sandy Gabel, 47*, Boalsburg, PA            27:54 
   51    4 W30  Leslie Dutchcot, 37*, State College, PA    28:04 
   52    8 M40  Bob Rocco, 49, Philipsburg, PA             28:06 
   53    3 W20  Amy Thul, 25*, Bellefonte, PA              28:16 
   54    5 W30  Michelle Stroud, 38*, Bellefonte, PA       28:23 
   55    4 W20  Katee Brown, 27*, State College, PA        28:29 
   56    6 W30  Angie Smith, 39*, Reedsville, PA           28:42 
   57    5 W20  Rachel Patterson, 24*, Milesburg, PA       28:54 
   58    4 W40  Jennifer Stover, 45*, Centre Hall, PA      29:05 
   59    1 W50  Patricia Schoffstall, 54*, Pleasant Gap, PA
                                                           29:05 
   60    9 M40  Jeffrey Kauffman, 41, Port Royal, PA       29:37 
   61    5 M50  Raymond Preston, 51, West Decatur, PA      29:53 
   62    5 M60  Dennis McDowell, 61, Mingoville, PA        30:07 
   63    8 M30  Todd Lidgett, 34, Philipsburg, PA          30:35 
   64    3 JrW  Lydia Hoover, 10*, Milroy, PA              30:46 
   65   10 M40  Gregory Hubler, 46, Morrisdale, PA         31:04 
   66    6 M20  Dan Raffetto, 29, State College, PA        31:27 
   67    6 W20  Kara Gamble, 26*, Ebensburg, PA            32:11 
   68    4 JrW  Katie Kline, 10*, Reedsville, PA           32:30 
   69    7 W30  Jill Rowe, 36*, Lewistown, PA              32:34 
   70    1 W12  Dani Jo Hoover, 12*, Milroy, PA            32:38 
   71    7 W20  Christina Schmidt, 20*, Apopka, FL         32:59 
   72    8 W30  Carolyn Kline, 37*, Reedsville, PA         33:04 
   73    9 W30  Chrissie Ebeck, 32*, Bellefonte, PA        33:14 
   74    9 M30  Jeffrey Ebeck, 32, Bellefonte, PA          33:15 
   75   10 W30  Elizabeth Thiry, 32*, State College, PA    33:20 
   76    2 W15  Kellie Rice, 16*, Bellefonte, PA           33:40 
   77   11 W30  Carey Lovelace, 36*, Milroy, PA            33:41 
   78    2 W50  Sally McMurry, 57*, State College, PA      33:43 
   79    6 M50  Bob Rice, 57, Bellefonte, PA               33:45 
   80    8 W20  Meghan Koback, 28*, Bellefonte, PA         33:46 
   81    7 M20  Ben Hoffman, 26, Howard, PA                33:50 
   82    1 M70  Glenn Wright, 77, Cassville, PA            34:20 
   83    1 M80  Arnold Gasche, 81, State College, PA       34:24 
   84   11 M40  Michael Dahlberg, 47, Howard, PA           35:27 
   85    8 M20  Emidio Krupa, 28, State College, PA        35:55 
   86    9 W20  Kerry Pennebaker, 28*, Lewistown, PA       37:34 
   87   12 W30  Keelin Baumgardner, 32*, Yeagertown, PA    37:35 
   88    9 M20  Jim Meinecke, 26, State College, PA        38:29 
   89   10 W20  Megan Meinecke, 28*, State College, PA     38:30 
   90    1 W70  Marie Doll, 72*, State College, PA         40:06 
   91    5 W40  M Kammerer, 42*, Milroy, PA                40:55 
   92    5 JrW  Anna Beaver, 10*, Lemont, PA               41:14 
   93    3 W50  Nina Safran, 51*, Lemont, PA               41:19 
   94    4 W50  Cynthia Kochakian, 57*, Port Matilda, PA   42:08 
   95    6 JrW  Sydnee Kammerer, 10*, Milroy, PA           42:50 
   96    6 W40  Ellen Sheent, 42*, Reedsville, PA          44:24 
   97    7 W40  Kelly Cini, 49*, Bellefonte, PA            46:30 
   98    5 W50  Barbara Hoffman, 55*, Howard, PA           54:15 
* indicates females
2 finishers among Males (no age given)
1 finishers among Men 12 - 14
9 finishers among Men 15 - 19
9 finishers among Men 20 - 29
9 finishers among Men 30 - 39
11 finishers among Men 40 - 49
6 finishers among Men 50 - 59
5 finishers among Men 60 - 69
1 finishers among Men 70 - 79
1 finishers among Men 80 - 89
6 finishers among Women Under 12
1 finishers among Women 12 - 14
2 finishers among Women 15 - 19
10 finishers among Women 20 - 29
12 finishers among Women 30 - 39
7 finishers among Women 40 - 49
5 finishers among Women 50 - 59
1 finishers among Women 70 - 79
54 male finishers
44 female finishers
98 total finishers

Age Groups

        CLASS 
PLACE   PLACE                    FINISHER                  TIME
-----   -----                    --------                  ----
Open Men
    1    1 M20  David Moore, 26, State College, PA         16:56 

Open Women
    8    1 W20  Elizabeth Herndon, 25, State College, PA   19:16 



       CLASS 
PLACE  PLACE                 FINISHER                  TIME
-----  -----                 --------                  ----

Men 12 - 14
   12    1  Matthew Beyerle, 14, State College, PA     20:30 

Men 15 - 19
    2    1  Nick Grasser, 19, Bellefonte, PA           17:33 
    5    2  Alex Curtze, 16, Port Matilda, PA          18:22 
    6    3  Jason Doll, 17, Boalsburg, PA              18:51 
   10    4  John Crowe, 17, Boalsburg, PA              19:53 
   11    5  Paul Wright, 17, State College, PA         19:53 
   15    6  Eric Kernfeld, 19, State College, PA       21:12 
   18    7  Chase Wallace, 17, Winkler Haven, FL       22:40 
   24    8  Brian Robison, 19, Julian, PA              23:11 
   30    9  Benjamin Hubler, 17, Morrisdale, PA        24:02 

Men 20 - 29
   13    1  Grigore Larsen, 27, State College, PA      20:34 
   19    2  Aaron Patterson, 25, Milesburg, PA         22:42 
   21    3  Benjamin Gamble, 26, Ebensburg, PA         22:45 
   40    4  Sean Turley, 24, State College, PA         25:51 
   42    5  Vincent Mancuso, 25, State College, PA     26:03 
   66    6  Dan Raffetto, 29, State College, PA        31:27 
   81    7  Ben Hoffman, 26, Howard, PA                33:50 
   85    8  Emidio Krupa, 28, State College, PA        35:55 
   88    9  Jim Meinecke, 26, State College, PA        38:29 

Men 30 - 39
    4    1  Alan Effrig, 32, State College, PA         18:03 
    9    2  Scott Martell, 36, Centre Hall, PA         19:23 
   26    3  Steve Olson, 36, Boalsburg, PA             23:23 
   29    4  Kirk French, 35, Lemont, PA                24:00 
   31    5  David Bills, 32, State College, PA         24:09 
   34    6  Jeff Golden, 34, Geneva, IL                24:37 
   46    7  Tom Hay, 37, Port Matilda, PA              26:56 
   63    8  Todd Lidgett, 34, Philipsburg, PA          30:35 
   74    9  Jeffrey Ebeck, 32, Bellefonte, PA          33:15 

Men 40 - 49
    3    1  Pat Singletary, 45, State College, PA      17:34 
    7    2  Matt Smith, 47, State College, PA          19:02 
   14    3  Gregory Luna, 46, State College, PA        21:02 
   22    4  Dan Wright, 47, State College, PA          22:54 
   43    5  Tim Fritz, 45, Johnstown, PA               26:12 
   44    6  William Paul, 44, Indiana, PA              26:27 
   48    7  Dan Hoover, 40, Milroy, PA                 26:59 
   52    8  Bob Rocco, 49, Philipsburg, PA             28:06 
   60    9  Jeffrey Kauffman, 41, Port Royal, PA       29:37 
   65   10  Gregory Hubler, 46, Morrisdale, PA         31:04 
   84   11  Michael Dahlberg, 47, Howard, PA           35:27 

Men 50 - 59
   20    1  Michael Miller, 55, Calvin, PA             22:43 
   28    2  Martin Mazur, 54, State College, PA        23:34 
   35    3  Robert Steffer, 55, emporium, PA           25:04 
   36    4  David DeGroote, 53, State College, PA      25:14 
   61    5  Raymond Preston, 51, West Decatur, PA      29:53 
   79    6  Bob Rice, 57, Bellefonte, PA               33:45 

Men 60 - 69
   16    1  Robert Crowe, 63, Boalsburg, PA            21:43 
   17    2  James Manzick, 60, Pottsville, PA          22:17 
   32    3  Barry Kernfeld, 60, State College, PA      24:19 
   38    4  George Myers, 64, Centre Hall, PA          25:34 
   62    5  Dennis McDowell, 61, Mingoville, PA        30:07 

Men 70 - 79
   82    1  Glenn Wright, 77, Cassville, PA            34:20 

Men 80 - 89
   83    1  Arnold Gasche, 81, State College, PA       34:24 



       CLASS 
PLACE  PLACE                 FINISHER                  TIME
-----  -----                 --------                  ----
Women Under 12
   47    1  Madison Lovelace, 10, Milroy, PA           26:58 
   49    2  McKenna Smith, 10, Reedsville, PA          27:47 
   64    3  Lydia Hoover, 10, Milroy, PA               30:46 
   68    4  Katie Kline, 10, Reedsville, PA            32:30 
   92    5  Anna Beaver, 10, Lemont, PA                41:14 
   95    6  Sydnee Kammerer, 10, Milroy, PA            42:50 

Women 12 - 14
   70    1  Dani Jo Hoover, 12, Milroy, PA             32:38 

Women 15 - 19
   33    1  Madison Kassab, 18, Meadville, PA          24:36 
   76    2  Kellie Rice, 16, Bellefonte, PA            33:40 

Women 20 - 29
   25    1  Edel Crowe, 21, Boalsburg, PA              23:18 
   39    2  Elizabeth Wainright, 29, Boalsburg, PA     25:39 
   53    3  Amy Thul, 25, Bellefonte, PA               28:16 
   55    4  Katee Brown, 27, State College, PA         28:29 
   57    5  Rachel Patterson, 24, Milesburg, PA        28:54 
   67    6  Kara Gamble, 26, Ebensburg, PA             32:11 
   71    7  Christina Schmidt, 20, Apopka, FL          32:59 
   80    8  Meghan Koback, 28, Bellefonte, PA          33:46 
   86    9  Kerry Pennebaker, 28, Lewistown, PA        37:34 
   89   10  Megan Meinecke, 28, State College, PA      38:30 

Women 30 - 39
   23    1  Brianna Bair, 32, Philipsburg, PA          23:09 
   37    2  Heather Shadow, 34, Bellefonte, PA         25:19 
   41    3  Elizabeth Hay, 30, Port Matilda, PA        25:55 
   51    4  Leslie Dutchcot, 37, State College, PA     28:04 
   54    5  Michelle Stroud, 38, Bellefonte, PA        28:23 
   56    6  Angie Smith, 39, Reedsville, PA            28:42 
   69    7  Jill Rowe, 36, Lewistown, PA               32:34 
   72    8  Carolyn Kline, 37, Reedsville, PA          33:04 
   73    9  Chrissie Ebeck, 32, Bellefonte, PA         33:14 
   75   10  Elizabeth Thiry, 32, State College, PA     33:20 
   77   11  Carey Lovelace, 36, Milroy, PA             33:41 
   87   12  Keelin Baumgardner, 32, Yeagertown, PA     37:35 

Women 40 - 49
   27    1  Christine Rodgers, 41, Bellefonte, PA      23:26 
   45    2  Karen Mansfield, 47, Loganto, PA           26:37 
   50    3  Sandy Gabel, 47, Boalsburg, PA             27:54 
   58    4  Jennifer Stover, 45, Centre Hall, PA       29:05 
   91    5  M Kammerer, 42, Milroy, PA                 40:55 
   96    6  Ellen Sheent, 42, Reedsville, PA           44:24 
   97    7  Kelly Cini, 49, Bellefonte, PA             46:30 

Women 50 - 59
   59    1  Patricia Schoffstall, 54, Pleasant Gap, PA 29:05 
   78    2  Sally McMurry, 57, State College, PA       33:43 
   93    3  Nina Safran, 51, Lemont, PA                41:19 
   94    4  Cynthia Kochakian, 57, Port Matilda, PA    42:08 
   98    5  Barbara Hoffman, 55, Howard, PA            54:15 


Women 70 - 79
   90    1  Marie Doll, 72, State College, PA          40:06