Print

31st Annual Black Moshannon YMCA Races results
Black Moshannon State Park
May 28, 2011


Results by Nittany Valley Running Club

5K Winners and Overall Order of Finish

         CLASS  
PLACE    PLACE               FINISHER                      TIME     PACE

Open Men
    1    1 M25  David Agler, 29, State College, PA         17:23    5:36
    2    2 M15  Michael Decker, 16, Woodward, PA           17:43    5:43
    3    3 M40  Costas Maranas, 43, State College, PA      17:51    5:45

Open Women
   16    1 W15  Allison Cadle, 18, Hartville, OH           20:10    6:30
   28    2 W25  Tanya Rissmiller, 28, State College, PA    21:34    6:57
   31    3 W35  Heather Gummo, 35, Hampstead, MD           21:53    7:03


         CLASS 
 PLACE   PLACE                    FINISHER                  TIME

    1      OpM  David Agler, 29, State College, PA         17:23 
    2      OpM  Michael Decker, 16, Woodward, PA           17:43 
    3      OpM  Costas Maranas, 43, State College, PA      17:51 
    4    1 M15  Nathan Kruis, 18, Altoona, PA              18:43 
    5    1 M50  Terry Reid, 52, Bellefonte, PA             18:55 
    6    1 M20  Ethan Corle, 21, Philipsburg, PA           19:04 
    7    2 M20  Danny Clark, 24, Morrisdale, PA            19:10 
    8    1 M11  Christopher DiPerna, 12, Port Matilda, PA  19:15 
    9    2 M11  Christian Hopple, 14, Bellefonte, PA       19:25 
   10    1 M40  Rob Orr, 42, Tyrone, PA                    19:27 
   11    2 M40  Mike Weyandt, 40, Julian, PA               19:30 
   12    3 M20  Nick Zimmerman, 21, Drifting, PA           19:33 
   13    4 M20  Alex Klinger, 20, Bellefonte, PA           19:34 
   14    1 M45  Brett Decker, 45, Curwensville, PA         19:55 
   15    2 M15  Luke Bracken, 19, Julian, PA               19:58 
   16      OpW  Allison Cadle, 18*, Hartville, OH          20:10 
   17    2 M45  Scott Roycroft, 49, State College, PA      20:15 
   18    1 M30  Scott Brumbaugh, 31, Bellefonte, PA        20:23 
   19    2 M30  Adam Wetzel, 32, Boalsburg, PA             20:43 
   20    5 M20  Sean Bennett, 23, Crafton, MD              20:45 
   21    3 M45  Dean McHenry, 49, State College, PA        20:56 
   22    3 M15  Kaleb Bennett, 15, Philipsburg, PA         21:02 
   23    4 M15  Gregory Kojadinovich II, 17, Philipsburg, PA
                                                           21:06 
   24    3 M11  Drew Hurd, 14, Spring Mills, PA            21:19 
   25    4 M45  Jeff Mease, 45, Clearfield, PA             21:21 
   26    5 M15  Shane Besong, 18, Snow Shoe, PA            21:29 
   27    6 M20  Aaron Danko, 23, Osceola Mills, PA         21:31 
   28      OpW  Tanya Rissmiller, 28*, State College, PA   21:34 
   29    5 M45  Robert Maltais, 45, Clearfield, PA         21:45 
   30    6 M15  Alexander Boumerhi, 17, Philipsburg, PA    21:50 
   31      OpW  Heather Gummo, 35*, Hampstead, MD          21:53 
   32    3 M30  David Kressner, 34, State College, PA      21:58 
   33    7 M20  Amos Albright, 22, Winburne, PA            22:18 
   34    8 M20  Kyle Gordon, 22, Reynoldsville, PA         22:26 
   35    1 W11  Savannah Bailey, 14*, Philipsburg, PA      22:31 
   36    6 M45  Dean Capone, 47, State College, PA         22:32 
   37    1 W35  Victoria Feyedelem, 39*, State College, PA 22:35 
   38    4 M11  Jake Feyedelem, 13, State College, PA      22:35 
   39    7 M15  Lucas Kristofits, 16, Lanse, PA            22:53 
   40    8 M15  Ross Wagner, 18, Reedsville, PA            23:06 
   41    9 M15  Isaac Peachy, 18, Belleville, PA           23:06 
   42    2 W11  Catherine Curtin, 12*, State College, PA   23:12 
   43    3 M40  Mark Fedkin, 41, State College, PA         23:24 
   44    1 M25  Paul Urbanik, 27, Bellefonte, PA           23:30 
   45    2 M50  Raymond Kristofik, 54, Julian, PA          23:32 
   46    7 M45  Dave Powell, 48, Philipsburg, PA           23:40 
   47    4 M30  Randy Rogers, 32, State College, PA        23:51 
   48   10 M15  Brian Robison, 19, Julian, PA              23:58 
   49    1 W20  Alayna Wagner, 20*, Port Matilda, PA       23:58 
   50    8 M45  Thomas Knowles, 47, Philipsburg, PA        24:00 
   51   11 M15  Benjamin Hubler, 17, Morrisdale, PA        24:01 
   52   12 M15  Nicholas Boumerhi, 15, Philipsburg, PA     24:16 
   53    5 M30  Shawn Odom, 31, Oreland, PA                24:20 
   54    1 W15  Felicia Peacock, 15*, Danville, PA         24:31 
   55    5 M11  Michael Kachik, 13, Clarence, PA           24:35 
   56    2 W15  Amanda Speed, 17*, Osceola Mills, PA       24:35 
   57    9 M45  Tim Haney, 46, Oceanside, CA               24:35 
   58    3 W11  Jordan Wiser, 13*, Warriors Mark, PA       24:37 
   59    3 M50  Mike Lanagan, 51, State College, PA        24:48 
   60    1 M35  Tut Bailey, 39, Fort Mill, SC              24:56 
   61   10 M45  Matt Swayne, 45, State College, PA         24:57 
   62    4 M50  Bob Bennett, 51, Crafton, MD               25:01 
   63   13 M15  Scott Carr, 18, Morrisdale, PA             25:02 
   64    2 W20  Jessica Bennett, 24*, Crafton, MD          25:07 
   65    6 M11  David Rovansek, 13, Port Matilda, PA       25:19 
   66    2 W35  Stehanie Gordon, 39*, Port Matilda, PA     25:30 
   67    2 M25  Joe Parelka, 25, Baltimore, MD             25:38 
   68    1 W40  Dawn Maltais, 42*, Clearfield, PA          25:51 
   69    1 W30  Carla Crooks, 30*, Horsham, PA             25:55 
   70    7 M11  John Orichosky, 14, Morrisdale, PA         25:56 
   71    2 W30  Kelly Hazelton, 32*, Philipsburg, PA       26:15 
   72   11 M45  George Callahan, 48, Bellefonte, PA        26:16 
   73    2 M35  Steve Blosn, 35, State College, PA         26:21 
   74    3 M25  Rayn Heeman, 25, Milesburg, PA             26:33 
   75   14 M15  Cody Pepperday, 18, Philipsburg, PA        26:34 
   76    3 M35  Phil Heverly, 39, State College, PA        26:34 
   77    4 M25  Dan DiLanzo, 25, Ambler, PA                26:35 
   78    4 W11  Kayla Kissell, 14*, Port Matilda, PA       26:38 
   79   12 M45  Patrick Gallagher, 48, Port Matilda, PA    26:38 
   80    1 JrW  Kristen Bennett, 10*, Philipsburg, PA      26:47 
   81    3 W30  Liz Troisi, 30*, State College, PA         26:49 
   82    6 M30  Joe Rendos, 30, Blandburg, PA              26:58 
   83    5 M25  Dan Bennett, 27, Montgomery, PA            27:04 
   84    9 M20  Julian Custodia, 20, Hatboro, PA           27:06 
   85    3 W20  Kaylee Kebort, 24*, Crafton, MD            27:06 
   86    3 W15  Birdie Powell, 15*, New Hope, PA           27:06 
   87    1 W45  Erin Shannon, 46*, Dauphin, PA             27:09 
   88    4 W30  Karen Crooks, 30*, Horsham, PA             27:25 
   89    1 M60  Philip Pilgram, 60, Philipsburg, PA        27:27 
   90    3 W35  Anne Whitney, 37*, State College, PA       27:27 
   91    4 W20  Madison Foti, 20*, Roanoke, VA             27:31 
   92    4 W15  Lauryn Davidson, 19*, Bellefonte, PA       27:32 
   93    5 W15  Kara Miller, 19*, Clarence, PA             27:32 
   94    4 M40  Keith Bittinger, 41, Boiling Springs,PA    27:33 
   95    1 JrM  Matthew Farrell, 8, Philipsburg, PA        27:36 
   96    5 M40  Robert Farrell, 41, Philipsburg, PA        27:37 
   97    2 W40  Barbara Orichosky, 43*, Morrisdale, PA     27:44 
   98   15 M15  Christopher Godissart, 16, Philipsburg, PA 27:44 
   99    5 M50  John Hook, 51, State College, PA           27:47 
  100    2 JrM  Will Herring, 8, Julian, PA                27:52 
  101    2 M60  C  Raymond Olson, 62, Clearfield, PA       27:53 
  102    2 W45  Nicole Summers, 47*, Bellefonte, PA        27:58 
  103    5 W30  Jennifer Raineri, 34*, York, PA            27:59 
  104    8 M11  Kyle Albert, 13, Philipsburg, PA           28:07 
  105    6 W30  Jamie Isaacson, 31*, Philipsburg, PA       28:08 
  106    6 M40  Larry Cusick, 41, Houtzdale, PA            28:09 
  107    7 W30  Jessica Neff, 32*, Julian, PA              28:21 
  108    8 W30  Allison Brumbaugh, 31*, Bellefonte, PA     28:23 
  109    9 W30  Brandy Urbanik, 31*, Bellefonte, PA        28:27 
  110    3 M60  Dennis McDowell, 61, Mongoville, PA        28:35 
  111    2 JrW  Jessica Gordon, 9*, Port Matilda, PA       28:39 
  112    1 W25  Mollie White, 25*, Morrisdale, PA          28:45 
  113    7 M30  Jeffery Bucha, 33, Morrisdale, PA          28:45 
  114    7 M40  Robert Reed, 44, Houtzdale, PA             28:51 
  115    5 W11  Michelle Kachik, 14*, Clarence, PA         28:52 
  116    6 W15  Marissa Decker, 17*, Curwensville, PA      28:52 
  117    5 W20  Leah Carr, 21*, Morrisdale, PA             28:52 
  118    7 W15  Jayla Andrulonis, 16*, DuBois, PA          29:11 
  119   13 M45  Trent Peacock, 46, Cogan Station, PA       29:12 
  120    6 W20  Christina Schmidt, 20*, Apopka, FL         29:23 
  121    9 M11  Abe Rovansek, 14, Port Matilda, PA         29:25 
  122    3 W40  Jacqueline Vaux, 40*, Bellefonte, PA       29:26 
  123    6 W11  Haylee Hayward, 13*, Osceola Mills, PA     29:33 
  124    3 JrW  Faith Kingsley, 8*, York, PA               29:38 
  125    4 W35  Christy Johnson, 36*, Philipsburg, PA      29:41 
  126    4 W40  Tammy Yarger, 41*, Lititz, PA              29:42 
  127   10 W30  Laura Mihalko, 31*, Madera, PA             29:48 
  128    7 W11  Karli Weeks, 12*, gambrills, MD            29:50 
  129   11 W30  Sara Hunt, 33*, Lanse, PA                  29:54 
  130    1 W50  Linda Marshall, 57*, Centre Hall, PA       29:55 
  131    2 W50  Connie Irvin, 58*, Philipsburg, PA         29:57 
  132    6 M50  George Kriner, 56, DuBois, PA              30:05 
  133    5 W40  Jennifer Starner, 41*, Philipsburg, PA     30:09 
  134   14 M45  Gregory Hubler, 45, Morrisdale, PA         30:25 
  135    8 W15  Katie Rucinski, 16*, Penfield, PA          30:28 
  136    3 W50  Carmel Dunlap, 52*, Lanse, PA              30:37 
  137    5 W35  Karen Parkes, 39*, Boalsburg, PA           30:37 
  138    9 W15  Alexandria Godissart, 19*, Philipsburg, PA 30:38 
  139   10 M20  Nick Bakaysa, 22, Clearfield, PA           30:44 
  140    7 W20  Rachel Hicks, 21*, DuBois, PA              30:45 
  141   12 W30  Mary Walker, 30*, Tyrone, PA               30:46 
  142    3 JrM  Dante Hurd, 10, Spring Mills, PA           30:49 
  143    4 M60  Robert Carr, 61, Morrisdale, PA            30:49 
  144    8 W11  Rachael Brown, 12*, Lanse, PA              30:51 
  145    8 M30  Todd Lidgett, 34, Philipsburg, PA          30:56 
  146    2 W25  Sarah Rendos, 28*, Blandburg, PA           31:03 
  147    6 M25  Ken Schirling, 29, Philipsburg, PA         31:07 
  148    7 M50  George LeGrand, 59, Philipsburg, PA        31:18 
  149   15 M45  Geoffrey Kingsley, 46, York, PA            31:23 
  150   13 W30  Sarah Wise, 30*, New York, Ny, Ny          31:32 
  151    4 W50  Marcia Wise, 57*, North Wales, PA          31:32 
  152    3 W45  Danielle Lanagan, 48*, State College, PA   31:34 
  153    8 W20  Danielle Willis, 21*, Morrisdale, PA       31:44 
  154    4 W45  Cheryl Patton, 48*, Danville, PA           31:58 
  155    8 M50  Jeffrey Ressler, 50, Petersburg, PA        32:13 
  156    5 W45  Laura Hinish, 45*, Port Matilda, PA        32:23 
  157    4 JrW  Julia Herring, 10*, Julian, PA             32:23 
  158    4 M35  Tim Herring, 39, Julian, PA                32:27 
  159    5 M60  Dave Shelmire, 63, Warminster, PA          32:30 
  160   16 M45  Michael Czap, 47, Philipsburg, PA          32:31 
  161   14 W30  Julie Hunt, 34*, Margate, FL               32:33 
  162    6 M60  Arnold Gasche, 81, State College, PA       32:35 
  163   15 W30  Amy Clark, 34*, Bellefonte, PA             32:44 
  164    5 M35  Ben Clark, 35, Bellefonte, PA              32:45 
  165    5 W50  Jackie Zimmerman, 50*, Drifting, PA        32:47 
  166   17 M45  Lester Horton, 46, Snow Shoe, PA           32:51 
  167    9 W11  Madison Beck, 14*, Philipsburg, PA         32:51 
  168    9 W20  Katilin Zimmerman, 20*, Osceola Mills, PA  32:53 
  169    5 JrW  Jaqueline Gordon, 7*, Port Matilda, PA     32:59 
  170    6 W45  Diana Weaver, 48*, Julian, PA              33:01 
  171    3 W25  Rachel LeGrand, 25*, Bellwood, PA          33:03 
  172    7 M60  Chris Reese, 61, Julian, PA                33:04 
  173    9 M50  Mark Hinish, 53, Port Matilda, PA          33:06 
  174    6 M35  Mark Emigh, 35, Philipsburg, PA            33:08 
  175    6 W50  Ruth Corle, 51*, Philipsburg, PA           33:21 
  176    7 W50  Amy Luzier, 50*, Morrisdale, PA            33:24 
  177    8 M40  James Orichosky, 42, Morrisdale, PA        33:24 
  178   16 W30  Shannon Maynard, 34*, DuBois, PA           33:24 
  179    6 JrW  Alexis Weyandt, 7*, Julian, PA             33:27 
  180    6 W40  Misty Hicks, 43*, Bellefonte, PA           33:27 
  181    6 W35  Erin Williams, 35*, Osceola Mills, PA      33:31 
  182    1 W60  Jan Miles, 63*, State College, PA          33:45 
  183    8 W50  Veronica Craven, 53*, Philipsburg, PA      33:46 
  184   17 W30  Dana Phillips, 34*, Dillsburg, PA          33:48 
  185    7 W40  Derondah Booth, 41*, State Colege, PA      34:06 
  186    7 JrW  Leah Moyer, 7*, State College, PA          34:12 
  187    9 W50  Kathy Ressler, 54*, Petersburg, PA         34:33 
  188    4 W25  Sarah Holter, 25*, Bellefonte, PA          34:37 
  189    7 M25  Jeff Wargo, 25, Huntingdon, PA             34:37 
  190    7 W35  Michelle Thal, 35*, Bellefonte, PA         34:37 
  191    7 M35  Brad Ennis, 38, Julian, PA                 34:40 
  192    2 W60  Margie Milgrub, 60*, State College, PA     34:55 
  193    9 M30  Christopher Tekely, 32, Houtzdale, PA      35:02 
  194   18 W30  Stephanie Miller, 32*, Philipsburg, PA     35:13 
  195    8 M25  Brian Palumbo, 26, Warminster, PA          35:17 
  196    4 JrM  Hudson Riggs, 9, Crownsville, MD           35:19 
  197   10 M50  Pat McQuillen, 52, Hummelstown, PA         36:10 
  198   19 W30  Alyssa Quill, 33*, York, PA                36:26 
  199   10 W20  Annne Dexsey, 24*, Parkville, MD           36:28 
  200   11 W20  Heather Johnson, 24*, Philipsburg, PA      36:28 
  201    5 W25  Jessica Hutchings, 25*, Philipsburg, PA    36:29 
  202   20 W30  Denise Crooks, 31*, Brighton, PA           36:56 
  203    8 W35  Shelley Smeltz, 38*, Bellefonte, PA        36:59 
  204    8 W40  Julia Sprinkle, 42*, Bellefonte, PA        36:59 
  205    5 JrM  Jakob Tway, 9, State College, PA           37:00 
  206    9 M40  Bary Way, 41, State College, PA            37:08 
  207   10 M11  Jack Rovansek, 11, Port Matilda, PA        37:12 
  208    6 W25  Mandi Stamm, 29*, State College, PA        37:21 
  209   10 W15  Cassandra Coessens, 15*, Ebensburg, PA     38:09 
  210    9 W35  Natalie Corman, 35*, Centre Hall, PA       38:13 
  211    8 M35  Grant Corman, 35, Centre Hall, PA          38:13 
  212   11 W15  Mackenzie Bagley, 17*, Milesburg, PA       38:17 
  213    7 W45  Michelle Stine, 45*, Morann, PA            38:26 
  214   10 W11  Abby Kissell, 11*, Port Matilda, PA        38:33 
  215    9 W40  Sharon Rovansek, 42*, Port Matilda, PA     38:56 
  216   10 M30  Brendan Foley, 32, Jeffersonville, PA      38:57 
  217   21 W30  Brandy Sherman-Foley, 31*, Jeffersonville, PA
                                                           38:57 
  218    7 W25  Rebekah Tekely, 28*, Houtzdale, PA         39:54 
  219    8 JrW  Josiah Kephart, 7*, Philipsburg, PA        39:59 
  220   10 W35  Karen Mullen, 37*, Lanse, PA               43:35 
  221    8 W45  Lisa Komidar, 46*, Philipsburg, PA         45:59 
  222   11 W35  Katharine Young, 39*, Philipsburg, PA      46:01 
  223    3 W60  Vatura Stagi, 62*, Philipsburg, PA         46:02 
  224    4 W60  Nancy Miller, 73*, Bellefonte, PA          55:41 
  225    9 M35  Robert Thompson, 39, Philipsburg, PA     1:01:04 
* indicates females
6 finishers among Males (no age given)
5 finishers among Men Under 11
10 finishers among Men 11 - 14
15 finishers among Men 15 - 19
10 finishers among Men 20 - 24
8 finishers among Men 25 - 29
10 finishers among Men 30 - 34
9 finishers among Men 35 - 39
9 finishers among Men 40 - 44
17 finishers among Men 45 - 49
10 finishers among Men 50 - 59
7 finishers among Men 60 & Up
8 finishers among Women Under 11
10 finishers among Women 11 - 14
11 finishers among Women 15 - 19
11 finishers among Women 20 - 24
7 finishers among Women 25 - 29
21 finishers among Women 30 - 34
11 finishers among Women 35 - 39
9 finishers among Women 40 - 44
8 finishers among Women 45 - 49
9 finishers among Women 50 - 59
4 finishers among Women 60 & Up
116 male finishers
109 female finishers
225 total finishers


5K Age Groups

         CLASS
 PLACE   PLACE               FINISHER                  TIME

Men Under 11
   95    1  Matthew Farrell, 8, Philipsburg, PA        27:36
  100    2  Will Herring, 8, Julian, PA                27:52
  142    3  Dante Hurd, 10, Spring Mills, PA           30:49
  196    4  Hudson Riggs, 9, Crownsville, MD           35:19
  205    5  Jakob Tway, 9, State College, PA           37:00

Men 11 - 14
    8    1  Christopher DiPerna, 12, Port Matilda, PA  19:15
    9    2  Christian Hopple, 14, Bellefonte, PA       19:25
   24    3  Drew Hurd, 14, Spring Mills, PA            21:19
   38    4  Jake Feyedelem, 13, State College, PA      22:35
   55    5  Michael Kachik, 13, Clarence, PA           24:35
   65    6  David Rovansek, 13, Port Matilda, PA       25:19
   70    7  John Orichosky, 14, Morrisdale, PA         25:56
  104    8  Kyle Albert, 13, Philipsburg, PA           28:07
  121    9  Abe Rovansek, 14, Port Matilda, PA         29:25
  207   10  Jack Rovansek, 11, Port Matilda, PA        37:12

Men 15 - 19
    4    1  Nathan Kruis, 18, Altoona, PA              18:43
   15    2  Luke Bracken, 19, Julian, PA               19:58
   22    3  Kaleb Bennett, 15, Philipsburg, PA         21:02
   23    4  Gregory Kojadinovich II, 17, Philipsburg, PA
                                                       21:06
   26    5  Shane Besong, 18, Snow Shoe, PA            21:29
   30    6  Alexander Boumerhi, 17, Philipsburg, PA    21:50
   39    7  Lucas Kristofits, 16, Lanse, PA            22:53
   40    8  Ross Wagner, 18, Reedsville, PA            23:06
   41    9  Isaac Peachy, 18, Belleville, PA           23:06
   48   10  Brian Robison, 19, Julian, PA              23:58
   51   11  Benjamin Hubler, 17, Morrisdale, PA        24:01
   52   12  Nicholas Boumerhi, 15, Philipsburg, PA     24:16
   63   13  Scott Carr, 18, Morrisdale, PA             25:02
   75   14  Cody Pepperday, 18, Philipsburg, PA        26:34
   98   15  Christopher Godissart, 16, Philipsburg, PA 27:44

Men 20 - 24
    6    1  Ethan Corle, 21, Philipsburg, PA           19:04
    7    2  Danny Clark, 24, Morrisdale, PA            19:10
   12    3  Nick Zimmerman, 21, Drifting, PA           19:33
   13    4  Alex Klinger, 20, Bellefonte, PA           19:34
   20    5  Sean Bennett, 23, Crafton, MD              20:45
   27    6  Aaron Danko, 23, Osceola Mills, PA         21:31
   33    7  Amos Albright, 22, Winburne, PA            22:18
   34    8  Kyle Gordon, 22, Reynoldsville, PA         22:26
   84    9  Julian Custodia, 20, Hatboro, PA           27:06
  139   10  Nick Bakaysa, 22, Clearfield, PA           30:44

Men 25 - 29
   44    1  Paul Urbanik, 27, Bellefonte, PA           23:30
   67    2  Joe Parelka, 25, Baltimore, MD             25:38
   74    3  Rayn Heeman, 25, Milesburg, PA             26:33
   77    4  Dan DiLanzo, 25, Ambler, PA                26:35
   83    5  Dan Bennett, 27, Montgomery, PA            27:04
  147    6  Ken Schirling, 29, Philipsburg, PA         31:07
  189    7  Jeff Wargo, 25, Huntingdon, PA             34:37
  195    8  Brian Palumbo, 26, Warminster, PA          35:17

Men 30 - 34
   18    1  Scott Brumbaugh, 31, Bellefonte, PA        20:23
   19    2  Adam Wetzel, 32, Boalsburg, PA             20:43
   32    3  David Kressner, 34, State College, PA      21:58
   47    4  Randy Rogers, 32, State College, PA        23:51
   53    5  Shawn Odom, 31, Oreland, PA                24:20
   82    6  Joe Rendos, 30, Blandburg, PA              26:58
  113    7  Jeffery Bucha, 33, Morrisdale, PA          28:45
  145    8  Todd Lidgett, 34, Philipsburg, PA          30:56
  193    9  Christopher Tekely, 32, Houtzdale, PA      35:02
  216   10  Brendan Foley, 32, Jeffersonville, PA      38:57

Men 35 - 39
   60    1  Tut Bailey, 39, Fort Mill, SC              24:56
   73    2  Steve Blosn, 35, State College, PA         26:21
   76    3  Phil Heverly, 39, State College, PA        26:34
  158    4  Tim Herring, 39, Julian, PA                32:27
  164    5  Ben Clark, 35, Bellefonte, PA              32:45
  174    6  Mark Emigh, 35, Philipsburg, PA            33:08
  191    7  Brad Ennis, 38, Julian, PA                 34:40
  211    8  Grant Corman, 35, Centre Hall, PA          38:13
  225    9  Robert Thompson, 39, Philipsburg, PA     1:01:04

Men 40 - 44
   10    1  Rob Orr, 42, Tyrone, PA                    19:27
   11    2  Mike Weyandt, 40, Julian, PA               19:30
   43    3  Mark Fedkin, 41, State College, PA         23:24
   94    4  Keith Bittinger, 41, Boiling Springs,PA    27:33
   96    5  Robert Farrell, 41, Philipsburg, PA        27:37
  106    6  Larry Cusick, 41, Houtzdale, PA            28:09
  114    7  Robert Reed, 44, Houtzdale, PA             28:51
  177    8  James Orichosky, 42, Morrisdale, PA        33:24
  206    9  Bary Way, 41, State College, PA            37:08

Men 45 - 49
   14    1  Brett Decker, 45, Curwensville, PA         19:55
   17    2  Scott Roycroft, 49, State College, PA      20:15
   21    3  Dean McHenry, 49, State College, PA        20:56
   25    4  Jeff Mease, 45, Clearfield, PA             21:21
   29    5  Robert Maltais, 45, Clearfield, PA         21:45
   36    6  Dean Capone, 47, State College, PA         22:32
   46    7  Dave Powell, 48, Philipsburg, PA           23:40
   50    8  Thomas Knowles, 47, Philipsburg, PA        24:00
   57    9  Tim Haney, 46, Oceanside, CA               24:35
   61   10  Matt Swayne, 45, State College, PA         24:57
   72   11  George Callahan, 48, Bellefonte, PA        26:16
   79   12  Patrick Gallagher, 48, Port Matilda, PA    26:38
  119   13  Trent Peacock, 46, Cogan Station, PA       29:12
  134   14  Gregory Hubler, 45, Morrisdale, PA         30:25
  149   15  Geoffrey Kingsley, 46, York, PA            31:23
  160   16  Michael Czap, 47, Philipsburg, PA          32:31
  166   17  Lester Horton, 46, Snow Shoe, PA           32:51

Men 50 - 59
    5    1  Terry Reid, 52, Bellefonte, PA             18:55
   45    2  Raymond Kristofik, 54, Julian, PA          23:32
   59    3  Mike Lanagan, 51, State College, PA        24:48
   62    4  Bob Bennett, 51, Crafton, MD               25:01
   99    5  John Hook, 51, State College, PA           27:47
  132    6  George Kriner, 56, DuBois, PA              30:05
  148    7  George LeGrand, 59, Philipsburg, PA        31:18
  155    8  Jeffrey Ressler, 50, Petersburg, PA        32:13
  173    9  Mark Hinish, 53, Port Matilda, PA          33:06
  197   10  Pat McQuillen, 52, Hummelstown, PA         36:10

Men 60 & Up
   89    1  Philip Pilgram, 60, Philipsburg, PA        27:27
  101    2  C  Raymond Olson, 62, Clearfield, PA       27:53
  110    3  Dennis McDowell, 61, Mongoville, PA        28:35
  143    4  Robert Carr, 61, Morrisdale, PA            30:49
  159    5  Dave Shelmire, 63, Warminster, PA          32:30
  162    6  Arnold Gasche, 81, State College, PA       32:35
  172    7  Chris Reese, 61, Julian, PA                33:04


         CLASS
 PLACE   PLACE                    FINISHER                  TIME

Women Under 11
   80    1  Kristen Bennett, 10, Philipsburg, PA       26:47
  111    2  Jessica Gordon, 9, Port Matilda, PA        28:39
  124    3  Faith Kingsley, 8, York, PA                29:38
  157    4  Julia Herring, 10, Julian, PA              32:23
  169    5  Jaqueline Gordon, 7, Port Matilda, PA      32:59
  179    6  Alexis Weyandt, 7, Julian, PA              33:27
  186    7  Leah Moyer, 7, State College, PA           34:12
  219    8  Josiah Kephart, 7, Philipsburg, PA         39:59

Women 11 - 14
   35    1  Savannah Bailey, 14, Philipsburg, PA       22:31
   42    2  Catherine Curtin, 12, State College, PA    23:12
   58    3  Jordan Wiser, 13, Warriors Mark, PA        24:37
   78    4  Kayla Kissell, 14, Port Matilda, PA        26:38
  115    5  Michelle Kachik, 14, Clarence, PA          28:52
  123    6  Haylee Hayward, 13, Osceola Mills, PA      29:33
  128    7  Karli Weeks, 12, gambrills, MD             29:50
  144    8  Rachael Brown, 12, Lanse, PA               30:51
  167    9  Madison Beck, 14, Philipsburg, PA          32:51
  214   10  Abby Kissell, 11, Port Matilda, PA         38:33

Women 15 - 19
   54    1  Felicia Peacock, 15, Danville, PA          24:31
   56    2  Amanda Speed, 17, Osceola Mills, PA        24:35
   86    3  Birdie Powell, 15, New Hope, PA            27:06
   92    4  Lauryn Davidson, 19, Bellefonte, PA        27:32
   93    5  Kara Miller, 19, Clarence, PA              27:32
  116    6  Marissa Decker, 17, Curwensville, PA       28:52
  118    7  Jayla Andrulonis, 16, DuBois, PA           29:11
  135    8  Katie Rucinski, 16, Penfield, PA           30:28
  138    9  Alexandria Godissart, 19, Philipsburg, PA  30:38
  209   10  Cassandra Coessens, 15, Ebensburg, PA      38:09
  212   11  Mackenzie Bagley, 17, Milesburg, PA        38:17

Women 20 - 24
   49    1  Alayna Wagner, 20, Port Matilda, PA        23:58
   64    2  Jessica Bennett, 24, Crafton, MD           25:07
   85    3  Kaylee Kebort, 24, Crafton, MD             27:06
   91    4  Madison Foti, 20, Roanoke, VA              27:31
  117    5  Leah Carr, 21, Morrisdale, PA              28:52
  120    6  Christina Schmidt, 20, Apopka, FL          29:23
  140    7  Rachel Hicks, 21, DuBois, PA               30:45
  153    8  Danielle Willis, 21, Morrisdale, PA        31:44
  168    9  Katilin Zimmerman, 20, Osceola Mills, PA   32:53
  199   10  Annne Dexsey, 24, Parkville, MD            36:28
  200   11  Heather Johnson, 24, Philipsburg, PA       36:28

Women 25 - 29
  112    1  Mollie White, 25, Morrisdale, PA           28:45
  146    2  Sarah Rendos, 28, Blandburg, PA            31:03
  171    3  Rachel LeGrand, 25, Bellwood, PA           33:03
  188    4  Sarah Holter, 25, Bellefonte, PA           34:37
  201    5  Jessica Hutchings, 25, Philipsburg, PA     36:29
  208    6  Mandi Stamm, 29, State College, PA         37:21
  218    7  Rebekah Tekely, 28, Houtzdale, PA          39:54

Women 30 - 34
   69    1  Carla Crooks, 30, Horsham, PA              25:55
   71    2  Kelly Hazelton, 32, Philipsburg, PA        26:15
   81    3  Liz Troisi, 30, State College, PA          26:49
   88    4  Karen Crooks, 30, Horsham, PA              27:25
  103    5  Jennifer Raineri, 34, York, PA             27:59
  105    6  Jamie Isaacson, 31, Philipsburg, PA        28:08
  107    7  Jessica Neff, 32, Julian, PA               28:21
  108    8  Allison Brumbaugh, 31, Bellefonte, PA      28:23
  109    9  Brandy Urbanik, 31, Bellefonte, PA         28:27
  127   10  Laura Mihalko, 31, Madera, PA              29:48
  129   11  Sara Hunt, 33, Lanse, PA                   29:54
  141   12  Mary Walker, 30, Tyrone, PA                30:46
  150   13  Sarah Wise, 30, New York, Ny, Ny           31:32
  161   14  Julie Hunt, 34, Margate, FL                32:33
  163   15  Amy Clark, 34, Bellefonte, PA              32:44
  178   16  Shannon Maynard, 34, DuBois, PA            33:24
  184   17  Dana Phillips, 34, Dillsburg, PA           33:48
  194   18  Stephanie Miller, 32, Philipsburg, PA      35:13
  198   19  Alyssa Quill, 33, York, PA                 36:26
  202   20  Denise Crooks, 31, Brighton, PA            36:56
  217   21  Brandy Sherman-Foley, 31, Jeffersonville, PA
                                                       38:57

Women 35 - 39
   37    1  Victoria Feyedelem, 39, State College, PA  22:35
   66    2  Stehanie Gordon, 39, Port Matilda, PA      25:30
   90    3  Anne Whitney, 37, State College, PA        27:27
  125    4  Christy Johnson, 36, Philipsburg, PA       29:41
  137    5  Karen Parkes, 39, Boalsburg, PA            30:37
  181    6  Erin Williams, 35, Osceola Mills, PA       33:31
  190    7  Michelle Thal, 35, Bellefonte, PA          34:37
  203    8  Shelley Smeltz, 38, Bellefonte, PA         36:59
  210    9  Natalie Corman, 35, Centre Hall, PA        38:13
  220   10  Karen Mullen, 37, Lanse, PA                43:35
  222   11  Katharine Young, 39, Philipsburg, PA       46:01

Women 40 - 44
   68    1  Dawn Maltais, 42, Clearfield, PA           25:51
   97    2  Barbara Orichosky, 43, Morrisdale, PA      27:44
  122    3  Jacqueline Vaux, 40, Bellefonte, PA        29:26
  126    4  Tammy Yarger, 41, Lititz, PA               29:42
  133    5  Jennifer Starner, 41, Philipsburg, PA      30:09
  180    6  Misty Hicks, 43, Bellefonte, PA            33:27
  185    7  Derondah Booth, 41, State Colege, PA       34:06
  204    8  Julia Sprinkle, 42, Bellefonte, PA         36:59
  215    9  Sharon Rovansek, 42, Port Matilda, PA      38:56

Women 45 - 49
   87    1  Erin Shannon, 46, Dauphin, PA              27:09
  102    2  Nicole Summers, 47, Bellefonte, PA         27:58
  152    3  Danielle Lanagan, 48, State College, PA    31:34
  154    4  Cheryl Patton, 48, Danville, PA            31:58
  156    5  Laura Hinish, 45, Port Matilda, PA         32:23
  170    6  Diana Weaver, 48, Julian, PA               33:01
  213    7  Michelle Stine, 45, Morann, PA             38:26
  221    8  Lisa Komidar, 46, Philipsburg, PA          45:59

Women 50 - 59
  130    1  Linda Marshall, 57, Centre Hall, PA        29:55
  131    2  Connie Irvin, 58, Philipsburg, PA          29:57
  136    3  Carmel Dunlap, 52, Lanse, PA               30:37
  151    4  Marcia Wise, 57, North Wales, PA           31:32
  165    5  Jackie Zimmerman, 50, Drifting, PA         32:47
  175    6  Ruth Corle, 51, Philipsburg, PA            33:21
  176    7  Amy Luzier, 50, Morrisdale, PA             33:24
  183    8  Veronica Craven, 53, Philipsburg, PA       33:46
  187    9  Kathy Ressler, 54, Petersburg, PA          34:33

Women 60 & Up
  182    1  Jan Miles, 63, State College, PA           33:45
  192    2  Margie Milgrub, 60, State College, PA      34:55
  223    3  Vatura Stagi, 62, Philipsburg, PA          46:02
  224    4  Nancy Miller, 73, Bellefonte, PA           55:41  

 
10K Winners and Overall Order of Finish


        CLASS  
PLACE   PLACE                FINISHER                      TIME     PACE

Open Men
    1    1 M20  Mark Burnham, 24, State College, PA        37:10    6:00
    2    2 M30  Ean Kin, 33, Reynoldsville, IA             37:22    6:02
    3    3 M50  Tom Cali, 56, State College, PA            39:58    6:27

Open Women
    4    1 W30  Martha Nelson, 31, Chevy Chase, MD         39:58    6:27
    7    2 W20  Kendra Foor, 23, State College, PA         42:29    6:51
   24    3 W25  Rachel Wise, 25, Ambler, PA                47:24    7:39

Harry Lyons Award (Men Over 50)
                Tom  Cali, 56,  State College, PA          39:58    6:27

First Philipsburg-Osceola Area Finisher
                Chris Mason, 32, Philipsburg, PA           43:34    7:04


         CLASS 
 PLACE   PLACE                    FINISHER                  TIME

    1      OpM  Mark Burnham, 24, State College, PA        37:10 
    2      OpM  Ean Kin, 33, Reynoldsville, IA             37:22 
    3      OpM  Tom Cali, 56, State College, PA            39:58 
    4      OpW  Martha Nelson, 31*, Chevy Chase, MD        39:58 
    5    1 M40  Benjamin Gross, 42, Cranberry Townshi, PA  40:47 
    6    1 M50  Rob Liebers, 53, Lakewood, NY              41:03 
    7      OpW  Kendra Foor, 23*, State College, PA        42:29 
    8    1 M15  Devon Wiser, 17, Warriors Mark, PA         42:58 
    9    2 M40  James Rea, 40, Loysville, PA               43:04 
   10    1 M35  Scott Pasquale, 37, Reading, PA            43:30 
   11    1 M30  Chris Mason, 32, Philipsburg, PA           43:34 
   12    2 M35  Joe Matson, 39, Philipsburg, PA            43:48 
   13    2 M15  Jordan Kline, 18, Osceola Mills, PA        44:15 
   14    1 M25  Brett Cowan, 29, Port Matilda, PA          45:07 
   15    2 M50  Robert Shaver, 50, Loganton, PA            45:22 
   16    3 M40  Pat Sullivan, 43, State Collge, PA         45:40 
   17    4 M40  Stephen Geyer, 43, Bellefonte, PA          45:41 
   18    1 M45  Greg Luna, 45, State College, PA           45:42 
   19    3 M50  Warren Smith, 57, McDonald, PA             45:49 
   20    3 M35  M Kiely, 36, Richmond, VA                  45:53 
   21    5 M40  Robert Fleck, 44, Zion, PA                 46:14 
   22    2 M30  Craig Fink, 34, Philipsburg, PA            46:41 
   23    3 M30  Jesse Matteson, 30, Port Matilda, PA       46:56 
   24      OpW  Rachel Wise, 25*, Ambler, PA               47:24 
   25    1 M60  Robert Crowe, 63, Boalsburg, PA            47:49 
   26    1 W35  Margaret Cunningham, 39*, Lansdale, PA     47:50 
   27    1 W30  Brianna Bair, 32*, Philipsburg, PA         47:52 
   28    4 M35  Aaron Isaacson, 35, Philipsburg, PA        48:31 
   29    2 W30  Megan Patrick, 34*, Clearfield, PA         48:33 
   30    1 M20  Daniel Yoder, 23, Allensville, PA          48:34 
   31    2 M20  Todd Sudik, 22, Morrisdale, PA             48:37 
   32    2 M45  Jamie Johnson, 46, Lanse, PA               48:41 
   33    5 M35  Fredrick Ferguson, 37, Osceola Mills, PA   49:14 
   34    1 W20  Stacey Turner, 24*, Cambridge Springs, PA  49:17 
   35    4 M50  Richard Veneziano, 58, Drifling, PA        49:36 
   36    3 W30  Megan Gilligan, 32*, Pa Furnace, PA        49:59 
   37    5 M50  Preston Raymond, 50, West Decatur, PA      50:11 
   38    2 M60  Tim Rupp, 60, Philipsburg, PA              50:27 
   39    3 M45  Dana Todd, 48, Port Matilda, PA            50:52 
   40    4 M30  Van Cornish III, 31, Tyrone, PA            51:00 
   41    6 M50  Tim Andrulonis, 53, DuBois, PA             51:04 
   42    6 M35  Douglas Mihalko, 36, Madera, PA            51:23 
   43    1 W40  Christine Rodgers, 41*, Bellefonte, PA     51:27 
   44    7 M50  Martin Mazur, 52, State College, PA        51:37 
   45    2 W35  Alicia Cornali, 39*, Centre Hall, PA       51:48 
   46    8 M50  Jeff Holter, 54, Bellefonte, PA            52:01 
   47    6 M40  Kelly Reifer, 42, Houtzdale, PA            52:10 
   48    2 W40  Kim Bennett, 41*, Philipsburg, PA          52:17 
   49    9 M50  Rick Wagner, 50, Reedsville, PA            52:21 
   50    3 W35  Cindy Sullivan, 38*, State College, PA     52:29 
   51    2 W20  Megan Hine, 20*, Loretto, Pa, Pa           52:53 
   52    3 W40  Tina Gregory, 40*, Bellefonte, PA          53:05 
   53    1 W15  Kelleen Lanagan, 19*, State College, PA    53:07 
   54    7 M40  Bill Carr, 42, Wilcox, PA                  53:38 
   55    5 M30  David Steward, 32, Philipsburg, PA         53:41 
   56    8 M40  Steve Weddles, 40, greencastle, PA         54:33 
   57   10 M50  Jim Pompeii, 51, DuBois, PA                54:39 
   58    3 M60  James Deihl, 66, Altoona, PA               54:42 
   59    4 M45  Kevin Dietz, 48, Port Matilda, PA          55:08 
   60    4 W40  Cindy Naddeo, 40*, Clearfield, PA          55:19 
   61    4 M60  Tom Wise, 60, North Wales, PA              55:23 
   62    2 M25  Darynn Flango, 27, Lewistown, PA           55:25 
   63   11 M50  Steven Cohen, 59, State College, PA        55:37 
   64   12 M50  Robert Steffer, 55, emporium, PA           55:44 
   65    1 W25  Erin Herrad, 27*, Julian, PA               55:51 
   66   13 M50  Jim Grazier, 57, Tyrone, PA                55:57 
   67    1 W45  Sherry Foti, 46*, Roanoke, VA              56:21 
   68    6 M30  Paul Shimel, 34, williamsport, PA          56:26 
   69   14 M50  Anthony Checkaneck, 52, Ramey, PA          56:33 
   70    2 W25  Erika Dixon, 25*, State College, PA        57:10 
   71    2 W45  Carolyn O'Heron, 47*, State College, PA    57:10 
   72   15 M50  Mel Milliron, 59, W. Farmington, OH        57:19 
   73    3 W45  Dawn Morrison, 45*, Pittsburgh, PA         57:24 
   74    1 W50  Leslie Jackson, 55*, State College, PA     57:33 
   75    7 M35  Todd Grady, 35, DuBois, PA                 58:14 
   76    5 M45  Michael McClure, 47, Houtzdale, PA         58:18 
   77    3 W25  Lindsay King, 28*, Bellefonte, PA          58:28 
   78    8 M35  Jonathan Eburne, 39, Bellefonte, PA        58:33 
   79    5 M60  Randy Ottavian, 61, Milan, PA              58:34 
   80    4 W35  Jennifer Farrell, 39*, Philipsburg, PA     58:55 
   81    9 M40  Brad Kennedy, 40, Limerick, PA             59:01 
   82    4 W45  Michele Shetler, 46*, Clearfield, PA       59:10 
   83   16 M50  Paul Nancollas, 52, Lewistown, PA          59:12 
   84    4 W30  Leah Parker, 30*, West Decatur, PA         59:31 
   85    3 M15  Jake Brown, 15, Lanse, PA                1:00:05 
   86    5 W35  Chris Warner, 38*, Port Matilda, PA      1:00:10 
   87    6 W35  Molly Pomeroy-Hoover, 39*, Julian, PA    1:00:10 
   88    5 W40  Melissa Hall, 42*, Julian, PA            1:00:30 
   89    9 M35  Cory Warner, 37, Port Matilda, PA        1:00:47 
   90    7 W35  Chrissy Brown, 35*, Lanse, PA            1:00:57 
   91    5 W30  Ali Snyder, 34*, Julian, PA              1:01:11 
   92    5 W45  Caroline Henry, 46*, Lanse, PA           1:01:25 
   93   17 M50  Mike Casper, 52, State College, PA       1:01:42 
   94    6 M60  Bill Cox, 67, Ebensburg, PA              1:02:08 
   95    6 W30  Emily Odom, 30*, Oreland, PA             1:02:19 
   96   18 M50  Carl Milliron, 57, Osceola Mills, PA     1:02:22 
   97    4 W25  Brittany Archer, 25*, Brispin, PA        1:02:43 
   98   19 M50  Ron Williams, 51, Bellefonte, PA         1:02:48 
   99    1 M11  James Anzalone, 13, Port Matilda, PA     1:02:50 
  100    5 W25  Chera Mason, 29*, Philipsburg, PA        1:03:09 
  101   10 M40  Gary Helsel, 42, Philipsburg, PA         1:04:02 
  102   11 M40  Kevin Barger, 40, Spring Mills, PA       1:04:22 
  103    6 W45  Pamela Riglin, 47*, Clearfield, PA       1:04:29 
  104    7 M30  David Winterich, 30, State College, PA   1:04:59 
  105    8 M30  Gideon Schwartz, 34, Julian, PA          1:05:01 
  106    7 M60  Richard Milgrub, 62, State College, PA   1:05:04 
  107    8 W35  Stephanie Ironside, 35*, Rebersburg, PA  1:05:12 
  108    6 W25  Carrie Saylor, 26*, Bellefonte, PA       1:05:18 
  109    7 W30  Catherine Levis, 33*, State College, PA  1:05:29 
  110    7 W25  Brandy Zimmerman, 27*, Pleasant gap, PA  1:05:52 
  111    8 M60  William Stratton, 61, Altoona, PA        1:06:08 
  112    7 W45  Denise Weaver, 46*, Pleasant gap, PA     1:06:29 
  113    8 W25  Mandy Varner, 28*, Philipsburg, PA       1:06:55 
  114    8 W30  Tina Marshall, 30*, Philipsburg, PA      1:06:55 
  115    9 M60  George Verost, 71, Philipsburg, PA       1:07:13 
  116   20 M50  Charlie Cowan, 57, Julian, PA            1:07:19 
  117    9 W30  Gail Moore, 32*, Pittsburgh, PA          1:07:59 
  118   10 W30  Kelly Kaskan, 31*, Woodland, PA          1:07:59 
  119   10 M60  Larry Miles, 63, State College, PA       1:08:15 
  120   11 W30  Sharon Mighells, 34*, Monroeville, PA    1:09:03 
  121    3 W20  Rachel Patterson, 24*, Milesburg, PA     1:09:25 
  122    9 W25  Stephanie Zinszer, 25*, State College, PA
                                                         1:09:33 
  123    9 W35  Kimberly Barger, 37*, Spring Mills, PA   1:09:43 
  124   21 M50  Thad Ritter, 53, Philipsburg, PA         1:10:29 
  125   10 W25  Claire Gilbea, 25*, Pine Grove Mills, PA 1:11:13 
  126   22 M50  Thomas Varner, 58, Philipsburg, PA       1:11:43 
  127    6 W40  Shai McGowan, 40*, State College, PA     1:11:51 
  128   12 M40  Ramey Womer, 40, Philipsburg, PA         1:12:23 
  129    8 W45  Lisa Nancollas, 47*, Lewistown, PA       1:17:15 
  130    3 M25  Ben Hoffman, 25, Bellefonte, PA          1:19:32 
  131    4 W20  Amy Hoffman, 21*, Bellefonte, PA         1:19:32 
  132   11 M60  Carl Miller, 75, Bellefonte, PA          1:22:58 
  133   12 W30  Kalina Rumbalski, 31*, Bellefonte, PA    1:34:53 
* indicates females
6 finishers among Males (no age given)
1 finishers among Men 11 - 14
3 finishers among Men 15 - 19
2 finishers among Men 20 - 24
3 finishers among Men 25 - 29
8 finishers among Men 30 - 34
9 finishers among Men 35 - 39
12 finishers among Men 40 - 44
5 finishers among Men 45 - 49
22 finishers among Men 50 - 59
11 finishers among Men 60 & Up
1 finishers among Women 15 - 19
4 finishers among Women 20 - 24
10 finishers among Women 25 - 29
12 finishers among Women 30 - 34
9 finishers among Women 35 - 39
6 finishers among Women 40 - 44
8 finishers among Women 45 - 49
1 finishers among Women 50 - 59
82 male finishers
51 female finishers
133 total finishers

10K Age Groups

         CLASS
 PLACE   PLACE                    FINISHER                  TIME


Men 11 - 14
   99    1  James Anzalone, 13, Port Matilda, PA     1:02:50

Men 15 - 19
    8    1  Devon Wiser, 17, Warriors Mark, PA         42:58
   13    2  Jordan Kline, 18, Osceola Mills, PA        44:15
   85    3  Jake Brown, 15, Lanse, PA                1:00:05

Men 20 - 24
   30    1  Daniel Yoder, 23, Allensville, PA          48:34
   31    2  Todd Sudik, 22, Morrisdale, PA             48:37

Men 25 - 29
   14    1  Brett Cowan, 29, Port Matilda, PA          45:07
   62    2  Darynn Flango, 27, Lewistown, PA           55:25
  130    3  Ben Hoffman, 25, Bellefonte, PA          1:19:32

Men 30 - 34
   11    1  Chris Mason, 32, Philipsburg, PA           43:34
   22    2  Craig Fink, 34, Philipsburg, PA            46:41
   23    3  Jesse Matteson, 30, Port Matilda, PA       46:56
   40    4  Van Cornish III, 31, Tyrone, PA            51:00
   55    5  David Steward, 32, Philipsburg, PA         53:41
   68    6  Paul Shimel, 34, williamsport, PA          56:26
  104    7  David Winterich, 30, State College, PA   1:04:59
  105    8  Gideon Schwartz, 34, Julian, PA          1:05:01

Men 35 - 39
   10    1  Scott Pasquale, 37, Reading, PA            43:30
   12    2  Joe Matson, 39, Philipsburg, PA            43:48
   20    3  M Kiely, 36, Richmond, VA                  45:53
   28    4  Aaron Isaacson, 35, Philipsburg, PA        48:31
   33    5  Fredrick Ferguson, 37, Osceola Mills, PA   49:14
   42    6  Douglas Mihalko, 36, Madera, PA            51:23
   75    7  Todd Grady, 35, DuBois, PA                 58:14
   78    8  Jonathan Eburne, 39, Bellefonte, PA        58:33
   89    9  Cory Warner, 37, Port Matilda, PA        1:00:47

Men 40 - 44
    5    1  Benjamin Gross, 42, Cranberry Townshi, PA  40:47
    9    2  James Rea, 40, Loysville, PA               43:04
   16    3  Pat Sullivan, 43, State Collge, PA         45:40
   17    4  Stephen Geyer, 43, Bellefonte, PA          45:41
   21    5  Robert Fleck, 44, Zion, PA                 46:14
   47    6  Kelly Reifer, 42, Houtzdale, PA            52:10
   54    7  Bill Carr, 42, Wilcox, PA                  53:38
   56    8  Steve Weddles, 40, greencastle, PA         54:33
   81    9  Brad Kennedy, 40, Limerick, PA             59:01
  101   10  Gary Helsel, 42, Philipsburg, PA         1:04:02
  102   11  Kevin Barger, 40, Spring Mills, PA       1:04:22
  128   12  Ramey Womer, 40, Philipsburg, PA         1:12:23

Men 45 - 49
   18    1  Greg Luna, 45, State College, PA           45:42
   32    2  Jamie Johnson, 46, Lanse, PA               48:41
   39    3  Dana Todd, 48, Port Matilda, PA            50:52
   59    4  Kevin Dietz, 48, Port Matilda, PA          55:08
   76    5  Michael McClure, 47, Houtzdale, PA         58:18

Men 50 - 59
    6    1  Rob Liebers, 53, Lakewood, NY              41:03
   15    2  Robert Shaver, 50, Loganton, PA            45:22
   19    3  Warren Smith, 57, McDonald, PA             45:49
   35    4  Richard Veneziano, 58, Drifling, PA        49:36
   37    5  Preston Raymond, 50, West Decatur, PA      50:11
   41    6  Tim Andrulonis, 53, DuBois, PA             51:04
   44    7  Martin Mazur, 52, State College, PA        51:37
   46    8  Jeff Holter, 54, Bellefonte, PA            52:01
   49    9  Rick Wagner, 50, Reedsville, PA            52:21
   57   10  Jim Pompeii, 51, DuBois, PA                54:39
   63   11  Steven Cohen, 59, State College, PA        55:37
   64   12  Robert Steffer, 55, emporium, PA           55:44
   66   13  Jim Grazier, 57, Tyrone, PA                55:57
   69   14  Anthony Checkaneck, 52, Ramey, PA          56:33
   72   15  Mel Milliron, 59, W. Farmington, OH        57:19
   83   16  Paul Nancollas, 52, Lewistown, PA          59:12
   93   17  Mike Casper, 52, State College, PA       1:01:42
   96   18  Carl Milliron, 57, Osceola Mills, PA     1:02:22
   98   19  Ron Williams, 51, Bellefonte, PA         1:02:48
  116   20  Charlie Cowan, 57, Julian, PA            1:07:19
  124   21  Thad Ritter, 53, Philipsburg, PA         1:10:29
  126   22  Thomas Varner, 58, Philipsburg, PA       1:11:43

Men 60 & Up
   25    1  Robert Crowe, 63, Boalsburg, PA            47:49
   38    2  Tim Rupp, 60, Philipsburg, PA              50:27
   58    3  James Deihl, 66, Altoona, PA               54:42
   61    4  Tom Wise, 60, North Wales, PA              55:23
   79    5  Randy Ottavian, 61, Milan, PA              58:34
   94    6  Bill Cox, 67, Ebensburg, PA              1:02:08
  106    7  Richard Milgrub, 62, State College, PA   1:05:04
  111    8  William Stratton, 61, Altoona, PA        1:06:08
  115    9  George Verost, 71, Philipsburg, PA       1:07:13
  119   10  Larry Miles, 63, State College, PA       1:08:15
  132   11  Carl Miller, 75, Bellefonte, PA          1:22:58


         CLASS
 PLACE   PLACE                    FINISHER                  TIME



Women 15 - 19
   53    1  Kelleen Lanagan, 19, State College, PA     53:07

Women 20 - 24
   34    1  Stacey Turner, 24, Cambridge Springs, PA   49:17
   51    2  Megan Hine, 20, Loretto, Pa, Pa            52:53
  121    3  Rachel Patterson, 24, Milesburg, PA      1:09:25
  131    4  Amy Hoffman, 21, Bellefonte, PA          1:19:32

Women 25 - 29
   65    1  Erin Herrad, 27, Julian, PA                55:51
   70    2  Erika Dixon, 25, State College, PA         57:10
   77    3  Lindsay King, 28, Bellefonte, PA           58:28
   97    4  Brittany Archer, 25, Brispin, PA         1:02:43
  100    5  Chera Mason, 29, Philipsburg, PA         1:03:09
  108    6  Carrie Saylor, 26, Bellefonte, PA        1:05:18
  110    7  Brandy Zimmerman, 27, Pleasant gap, PA   1:05:52
  113    8  Mandy Varner, 28, Philipsburg, PA        1:06:55
  122    9  Stephanie Zinszer, 25, State College, PA 1:09:33
  125   10  Claire Gilbea, 25, Pine Grove Mills, PA  1:11:13

Women 30 - 34
   27    1  Brianna Bair, 32, Philipsburg, PA          47:52
   29    2  Megan Patrick, 34, Clearfield, PA          48:33
   36    3  Megan Gilligan, 32, Pa Furnace, PA         49:59
   84    4  Leah Parker, 30, West Decatur, PA          59:31
   91    5  Ali Snyder, 34, Julian, PA               1:01:11
   95    6  Emily Odom, 30, Oreland, PA              1:02:19
  109    7  Catherine Levis, 33, State College, PA   1:05:29
  114    8  Tina Marshall, 30, Philipsburg, PA       1:06:55
  117    9  Gail Moore, 32, Pittsburgh, PA           1:07:59
  118   10  Kelly Kaskan, 31, Woodland, PA           1:07:59
  120   11  Sharon Mighells, 34, Monroeville, PA     1:09:03
  133   12  Kalina Rumbalski, 31, Bellefonte, PA     1:34:53

Women 35 - 39
   26    1  Margaret Cunningham, 39, Lansdale, PA      47:50
   45    2  Alicia Cornali, 39, Centre Hall, PA        51:48
   50    3  Cindy Sullivan, 38, State College, PA      52:29
   80    4  Jennifer Farrell, 39, Philipsburg, PA      58:55
   86    5  Chris Warner, 38, Port Matilda, PA       1:00:10
   87    6  Molly Pomeroy-Hoover, 39, Julian, PA     1:00:10
   90    7  Chrissy Brown, 35, Lanse, PA             1:00:57
  107    8  Stephanie Ironside, 35, Rebersburg, PA   1:05:12
  123    9  Kimberly Barger, 37, Spring Mills, PA    1:09:43

Women 40 - 44
   43    1  Christine Rodgers, 41, Bellefonte, PA      51:27
   48    2  Kim Bennett, 41, Philipsburg, PA           52:17
   52    3  Tina Gregory, 40, Bellefonte, PA           53:05
   60    4  Cindy Naddeo, 40, Clearfield, PA           55:19
   88    5  Melissa Hall, 42, Julian, PA             1:00:30
  127    6  Shai McGowan, 40, State College, PA      1:11:51

Women 45 - 49
   67    1  Sherry Foti, 46, Roanoke, VA               56:21
   71    2  Carolyn O'Heron, 47, State College, PA     57:10
   73    3  Dawn Morrison, 45, Pittsburgh, PA          57:24
   82    4  Michele Shetler, 46, Clearfield, PA        59:10
   92    5  Caroline Henry, 46, Lanse, PA            1:01:25
  103    6  Pamela Riglin, 47, Clearfield, PA        1:04:29
  112    7  Denise Weaver, 46, Pleasant gap, PA      1:06:29
  129    8  Lisa Nancollas, 47, Lewistown, PA        1:17:15

Women 50 - 59
   74    1  Leslie Jackson, 55, State College, PA      57:33