Print

[flickr tag="2010,nvrun.com,giveem5" user=all sort=date-taken-asc]

November 21, 2010

Bellefonte, PA.

Results by Nittany Valley Running Club

It was a beautiful late fall day for the First Annual Give ‘Em 5 Run for Veterans, benefiting the
Veterans Assistance Fund.

Gold Star Mother Denise McCombie and her husband Ryan served as race Grand Marshals, and the
112 Stryker Brigade was on hand with a Humvee. Two Vietnam veterans – Richard Kissinger in his
WWII Jeep and Perry Haines on his motorcycle – led a field of 74 runners through the 5 mile course in
Bellefonte. 40 walkers completed the 5K walk.

Elijah Shekinah led from the beginning and won the race in 28:33. In addition to a trophy, he took
home an engraved KA-BAR knife donated by Keystone Armory for being the first veteran. Alan Effrig
kept Elijah in sight for much of the race and finished in 29:22. Bellefonte cross country runner Mitch
Smith was third in 31:12.

A State College cross country runner, 14-year-old Tatum Del Bosco, won the women’s race in 33:02.
Katie Davis was next in 34:45, followed by Anna Shamey in 35:14.

Following the race, participants enjoyed a feast including hot dogs, soup, cider, apples, pizza, and
baked goods, served by Boy Scout Troop 370.

The race committee included Gerald Lyons, who had the idea to start a race in Bellefonte benefitting
veterans in need, race director Tara Murray, Holly Serface, Sara Carlson, Kim Gasper, Bill Fleeger,
Sally Wetzell, Deloris Brobeck, Fred Koch, Chris Ramish, Mike Kuhns, Walter Mayes, Nevin Long,
and Randy Rockey.

Thank you to all the volunteers and thanks to our sponsors:

Gold Sponsors

Bellefonte American Legion 33; Milesburg American Legion 893; Port Matilda Hotel; Boy Scout
Troop 370; Lyons Salvage; Straley’s Veterinary Assoc.; Pizza Mia; Northland Bowl; Stanley Steemer;
Swift Kennedy and Assoc.; Pine Grove Mills VFW 5825; Lyons Kennels; Merrick Dog and Cat Food;
Wetzler’s; Joel Confer Ford; Keystone Armory; Deborah Cleeton; Willowbank Ltd; Smith Sweetwood
Post 9575; Ingrams; G.M McGrossin; Room Doctor; Dunlap, Meckley, Dean Post 5825; Collegiate
Furnishings.

Silver Sponsors

Long’s Construction; Bellefonte American Legion; Rapid Transit; Sigma Aldrich; Tele Media Co.
of zion; G.T. Smeal; Bret & Marie Buterbaugh; Kissinger, Bigatel & Brower; Tom Cali (RE/MAX);
VFW Post 1600 Bellefonte.

Other Sponsors

D.A. Noyes; Cory Weaver; Bierlein Automotive; M & M Printing; Cool Beans; Misty Mikesell;
Mortgage Source; Stefan Polak; U.S. Accounting; Alan & Ann Sica; Mildred Brooks; Andrea Paul;
George & Marian Koch; VFW Osceola Mills; VFW Auxiliary #5825; Nittany Valley Running Club;
Colonial Press; Mortgage Source; Jerry Mikesell.

Overall Finish Order

         CLASS 
 PLACE   PLACE                    FINISHER                  TIME

    1      OpM  Elijah Shekinah, 32, State College, PA     28:33 
    2      OpM  Alan Effrig, 31, State College, PA         29:22 
    3      OpM  Mitch Smith, 15, Bellefonte, PA            31:12 
    4    1 M50  Terry Reid, 51, Bellefonte, PA             31:36 
    5    1 M14  Michael Lewis, 15, Bellefonte, PA          32:21 
    6    1 M30  Miles Smith, 39, State College, PA         33:01 
    7      OpW  Tatum Del Bosco, 14*, State College, PA    33:02 
    8    2 M14  Andrew O'Donnell, 16, Bellefonte, PA       33:48 
    9    2 M50  Randy Pollick, 50, Bellefonte, PA          33:51 
   10      OpW  Katie Davis, 23*, State College, PA        34:45 
   11    2 M30  Michael Renz, 34, State College, PA        34:50 
   12    1 M20  Gregory Vodzak, 21, State College, PA      34:56 
   13    2 M20  Cory Neff, 23, Curwensville, PA            35:07 
   14      OpW  Anna Shamey, 25*, State College            35:14 
   15    3 M14  Sean Gipson, 15, Bellefonte, PA            36:25 
   16    3 M50  Joe Guilyard, 53, Penfield, PA             36:35 
   17    1 M40  Robert Fleck, 43, Bellefonte, PA           36:36 
   18    3 M30  Joel Niemann, 36, Bellefonte, PA           36:51 
   19    4 M50  David DeGroote, 58, State College, PA      37:49 
   20    1 M60  Robert Crowe, 63, Boalsburg, PA            38:01 
   21    4 M30  Eric Carlson, 33, Bellefonte, PA           38:20 
   22    1 W30  Vickie Feyedelem, 38*, State College, PA   38:24 
   23    1 W40  Caroline Banton, 43*, Bellefonte, PA       38:59 
   24    1 W20  Sarah Wygant, 28*, State College, PA       39:39 
   25    2 W30  Heather Kikel, 33*, Petersburg, PA         39:42 
   26    4 M14  John Crowe, 16, Boalsburg, PA              39:56 
   27    2 M40  Dan Wright, 46, State College, PA          40:07 
   28    2 W40  christine rodgers, 41*, Bellefonte, PA     40:12 
   29    5 M50  Martin Mazur, 53, State College, PA        40:21 
   30    3 W40  Kristie Kaufman, 41*, State College, PA    40:48 
   31    3 W30  Ashley Kranich, 39*, State College, PA     40:53 
   32    3 M40  Christopher Feyedelem, 40, State College, PA
                                                           41:51 
   33    5 M14  Paul Wright, 17, State College, PA         42:05 
   34    6 M14  Daniel Tanney, 15, Bellefonte, PA          42:22 
   35    4 W30  Heather Shadow, 33*, Bellefonte, PA        42:27 
   36    4 M40  Richard Olsen, 40, State College, PA       42:56 
   37    2 W20  Alicia Swope, 20*, Boalsburg, PA           43:32 
   38    3 W20  Kelsey Mathers, 20*, State College, PA     44:00 
   39    5 M40  Steve Gasper, 49, Bellefonte, PA           44:19 
   40    7 M14  Matt Bickle, 19, Bellefonte, PA            44:56 
   41    3 M20  James Bickle, 24, Bellefonte, PA           45:32 
   42    4 W20  Keehna Murphy, 27*, State College, PA      45:43 
   43    6 M40  William Paul, 44, Indiana, PA              47:03 
   44    5 W30  Amy Long, 35*, Snow Shoe, PA               47:10 
   45    4 W40  Melissa Hall, 42*, Julian, PA              47:52 
   46    5 W40  Michelle Swope, 43*, Boalsburg, PA         47:58 
   47    5 W20  Alyssa Giedro, 23*                         48:08 
   48    7 M40  Michael Dahlberg, 46, Howard, PA           48:11 
   49    6 M50  Ron Williams, 50, Bellefonte, PA           48:28 
   50    4 M20  Keith Miller, 26, Bellefonte, PA           48:41 
   51    7 M50  Dave Jankowski, 54, State College, PA      48:47 
   52    1 W50  Kim Nelson, 50*, State College, PA         49:56 
   53    6 W30  Jennifer Farrell, 39*, Philipsburg, PA     50:21 
   54    5 M30  Matthew Nedrow, 35, Bellefonte, PA         51:03 
   55    7 W30  Charlene Woodring, 36*, Port Matilda, PA   52:09 
   56    5 M20  Matthew Miller, 28, State College, PA      52:48 
   57    8 M50  Kevin Bender, 55, State College, PA        52:49 
   58    6 W20  Allison Ermol, 27*, State College, PA      54:29 
   59    6 M30  Kevin Ermol, 38, State College, PA         54:30 
   60    8 W30  Robin Fleck, 38*, State College, PA        54:55 
   61    2 M60  Douglas Bradley, 66, Duncansville, PA      55:16 
   62    9 W30  Lisa Reed, 35*, Centre Hall, PA            55:54 
   63    7 W20  Jamie Praskovich, 29*, Spring Mills, PA    57:15 
   64    8 W20  Alicia-Maria Benner, 26*, Centre Hall, PA  57:19 
   65    9 W20  Brittany Archer, 24*, Brisbin, PA          57:28 
   66    1 W14  Maggie Meek, 18*, Milesburg, PA            57:47 
   67    2 W14  Miranda Ostrofsky, 16*, Munson, PA         58:50 
   68   10 W20  Krystal Fye, 25*, Morrisdale, PA           58:52 
   69    3 M60  Randy Earhart, 60, Boalsburg, PA         1:03:49 
   70    8 M40  John Harris, 44, Plantation, FL          1:07:23 
   71    2 W50  Darlene Harris, 51*, Plantation, FL      1:08:14 
   72    1 JrW  Lea McCartney, 13*                       1:08:14 
   73    9 M40  Garry Gregory, 47, Bellefonte, PA        1:13:57 
   74    6 W40  Christine Robinson, 42*, State College, PA
                                                         1:16:24                        Veterans

         CLASS 
 PLACE   PLACE                    FINISHER                  TIME

    1      OpM  Elijah Shekinah, 32, State College, PA     28:33 
    2      OpM  Robert Fleck, 43, Bellefonte, PA           36:36 
    3      OpM  Robert Crowe, 63, Boalsburg, PA            38:01 
    4    1 M30  Eric Carlson, 33, Bellefonte, PA           38:20 
    5    1 M40  Christopher Feyedelem, 40, State College, PA
                                                           41:51 
    6    1 M20  James Bickle, 24, Bellefonte, PA           45:32 
    7    2 M40  William Paul, 44, Indiana, PA              47:03 
    8    2 M30  Matthew Nedrow, 35, Bellefonte, PA         51:03 
    9    2 M20  Matthew Miller, 28, State College, PA      52:48 
   10    3 M30  Kevin Ermol, 38, State College, PA         54:30 
   11    1 M60  Douglas Bradley, 66, Duncansville, PA      55:16 
   12    2 M60  Randy Earhart, 60, Boalsburg, PA         1:03:49            


Age Categories
  
         CLASS 
 PLACE   PLACE                    FINISHER                  TIME

Open Men
    1    1 M30  Elijah Shekinah, 32, State College, PA     28:33 
    2    2 M30  Alan Effrig, 31, State College, PA         29:22 
    3    3 M14  Mitch Smith, 15, Bellefonte, PA            31:12 

Open Women
    7    1 W14  Tatum Del Bosco, 14, State College, PA     33:02 
   10    2 W20  Katie Davis, 23, State College, PA         34:45 
   14    3 W20  Anna Shamey, 25, State College             35:14 



        CLASS 
PLACE   PLACE                    FINISHER               TIME


Men 14 - 19
    5    1  Michael Lewis, 15, Bellefonte, PA          32:21 
    8    2  Andrew O'Donnell, 16, Bellefonte, PA       33:48 
   15    3  Sean Gipson, 15, Bellefonte, PA            36:25 

Men 20 - 29
   12    1  Gregory Vodzak, 21, State College, PA      34:56 
   13    2  Cory Neff, 23, Curwensville, PA            35:07 
   41    3  James Bickle, 24, Bellefonte, PA           45:32 

Men 30 - 39
    6    1  Miles Smith, 39, State College, PA         33:01 
   11    2  Michael Renz, 34, State College, PA        34:50 
   18    3  Joel Niemann, 36, Bellefonte, PA           36:51 

Men 40 - 49
   17    1  Robert Fleck, 43, Bellefonte, PA           36:36 
   27    2  Dan Wright, 46, State College, PA          40:07 
   32    3  Christopher Feyedelem, 40, State College, PA
                                                       41:51 

Men 50 - 59
    4    1  Terry Reid, 51, Bellefonte, PA             31:36 
    9    2  Randy Pollick, 50, Bellefonte, PA          33:51 
   16    3  Joe Guilyard, 53, Penfield, PA             36:35 

Men 60 & Up
   20    1  Robert Crowe, 63, Boalsburg, PA            38:01 
   61    2  Douglas Bradley, 66, Duncansville, PA      55:16 
   69    3  Randy Earhart, 60, Boalsburg, PA         1:03:49 


        CLASS 
PLACE   PLACE                FINISHER                  TIME

Women Under 14
   72    1  Lea McCartney, 13                        1:08:14 

Women 14 - 19
   66    1  Maggie Meek, 18, Milesburg, PA             57:47 
   67    2  Miranda Ostrofsky, 16, Munson, PA          58:50 

Women 20 - 29
   24    1  Sarah Wygant, 28, State College, PA        39:39 
   37    2  Alicia Swope, 20, Boalsburg, PA            43:32 
   38    3  Kelsey Mathers, 20, State College, PA      44:00 

Women 30 - 39
   22    1  Vickie Feyedelem, 38, State College, PA    38:24 
   25    2  Heather Kikel, 33, Petersburg, PA          39:42 
   31    3  Ashley Kranich, 39, State College, PA      40:53 

Women 40 - 49
   23    1  Caroline Banton, 43, Bellefonte, PA        38:59 
   28    2  christine rodgers, 41, Bellefonte, PA      40:12 
   30    3  Kristie Kaufman, 41, State College, PA     40:48 

Women 50 - 59
   52    1  Kim Nelson, 50, State College, PA          49:56 
   71    2  Darlene Harris, 51, Plantation, FL       1:08:14