Print

November 6, 2016
Bellefonte PA

Timing by the Nittany Valley Running Club

5K Overall Order of Finish 
                                              
         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME        TEAM         
 -----   -----                     --------                    ----        ----
    1      OpM  Austin Melius, 14, Bellefonte, PA              22:14                         
    2      OpM  Logan Naspinski, 14, Bellefonte, PA            23:37                         
    3      OpM  Mark Brady, 50, Bellefonte, PA                 25:03                         
    4    1 M50  Wendy Davidson, 51, State College, PA          26:15                         
    5      OpW  Nedra Moody, 43*, Clarence, PA                 29:34                         
    6    1 M40  Brent Melius, 46, Bellefonte, PA               30:31                         
    7      OpW  Kyla Maldonado, 35*, Pleasant Gap, PA          31:11                         
    8      OpW  Megan Douty, 27*, Bellefonte, PA               32:04                         
    9    1 W14  McKenzie Shannon, 14*, Port Matilda, PA        33:17                         
   10    2 M40  Dennis Shannon, 46, Port Matilda, PA           33:18                         
   11    1 W30  Nicole Harris, 31*, Julian, PA                 34:35                         
   12    1 M60  Carl Miller, 80, Bellefonte, PA                40:18                         
   13    1 W50  Andrea Puzycki, 52*, Bellefonte, PA            49:32                         
   14    1 JrM  Cole Dermota, 9, Bellefonte, PA                51:39                         
   15    1 JrW  Abigail Dermota, 12*, Bellefonte, PA           51:56                         
   16    3 M40  Troy Dermota, 46, Bellefonte, PA               52:04                         
   17    1 W40  Christine Dermota, 42*, Bellefonte, PA         52:08                         
   18    2 M60  Michael Young, 69, Bellefonte, PA              53:37    Veteran              
   19    2 W50  Sandra Richcreek, 50*, Moshannon, PA         1:02:48                         
   20    2 W30  Christa Gallagher, 39*, Port Matilda, PA     1:02:49                         
   21    2 W40  Mary Benner, 44*, Howard, PA                 1:03:48                         
   22    4 M40  Bill Benner, 49, Howard, PA                  1:03:48                         
   23    1 W60  Deb Brewer, 63*, State College, PA           1:04:08                         
   24    2 JrM  Eden Parker, 7, Port Matilda, PA             1:04:09                         
   25    3 W30  Rebekah Parker, 32*, Port Matilda, PA        1:04:10    Veteran              
* indicates females
3 finishers among Males (no age given)
2 finishers among Men Under 14
4 finishers among Men 40 - 49
1 finishers among Men 50 - 59
2 finishers among Men 60 & Up
3 finishers among Women (no age given)
1 finishers among Women Under 14
1 finishers among Women 14 - 19
3 finishers among Women 30 - 39
2 finishers among Women 40 - 49
2 finishers among Women 50 - 59
1 finishers among Women 60 & Up
12 male finishers
13 female finishers
25 total finishers

5K Age Groups

         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME        TEAM         
 -----   -----                     --------                    ----        ----
Open Men
    1    1 M14  Austin Melius, 14, Bellefonte, PA              22:14                         
    2    2 M14  Logan Naspinski, 14, Bellefonte, PA            23:37                         
    3    3 M50  Mark Brady, 50, Bellefonte, PA                 25:03                         

Open Women
    1    1 W40  Nedra Moody, 43, Clarence, PA                  29:34                         
    2    2 W30  Kyla Maldonado, 35, Pleasant Gap, PA           31:11                         
    3    3 W20  Megan Douty, 27, Bellefonte, PA                32:04                         

         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME        TEAM         
 -----   -----                     --------                    ----        ----
Men Under 14
    8    1      Cole Dermota, 9, Bellefonte, PA                51:39                         
   12    2      Eden Parker, 7, Port Matilda, PA             1:04:09                         

Men 40 - 49
    5    1      Brent Melius, 46, Bellefonte, PA               30:31                         
    6    2      Dennis Shannon, 46, Port Matilda, PA           33:18                         
    9    3      Troy Dermota, 46, Bellefonte, PA               52:04                         
   11    4      Bill Benner, 49, Howard, PA                  1:03:48                         

Men 50 - 59
    4    1      Wendy Davidson, 51, State College, PA          26:15                         

Men 60 & Up
    7    1      Carl Miller, 80, Bellefonte, PA                40:18                         
   10    2      Michael Young, 69, Bellefonte, PA              53:37    Veteran              

         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME        TEAM         
 -----   -----                     --------                    ----        ----
Women Under 14
    7    1      Abigail Dermota, 12, Bellefonte, PA            51:56                         

Women 14 - 19
    4    1      McKenzie Shannon, 14, Port Matilda, PA         33:17                         

Women 30 - 39
    5    1      Nicole Harris, 31, Julian, PA                  34:35                         
   10    2      Christa Gallagher, 39, Port Matilda, PA      1:02:49                         
   13    3      Rebekah Parker, 32, Port Matilda, PA         1:04:10    Veteran              

Women 40 - 49
    8    1      Christine Dermota, 42, Bellefonte, PA          52:08                         
   11    2      Mary Benner, 44, Howard, PA                  1:03:48                         

Women 50 - 59
    6    1      Andrea Puzycki, 52, Bellefonte, PA             49:32                         
    9    2      Sandra Richcreek, 50, Moshannon, PA          1:02:48                         

Women 60 & Up
   12    1      Deb Brewer, 63, State College, PA            1:04:08

 

5 Mile Overall Order of Finish

         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME        TEAM         
 -----   -----                     --------                    ----        ----
    1      OpM  Bob Shafer, 35, Bellefonte, PA                 31:41    Veteran              
    2      OpM  Alan Effrig, 37, State College, PA             34:40                         
    3      OpM  Dean Capone, 52, State College, PA             40:08                         
    4      OpW  Tara Murray, 40*, State College, PA            40:08                         
    5    1 M60  Tom Cali, 62, State College, PA                40:08                         
    6    1 M50  Bert Rossman, 58, Bellefonte, PA               40:56                         
    7    1 M40  Richard Greene, 47, Lock Haven, PA             44:02    Veteran              
    8    2 M50  Steve Maczuga, 56, Spring Mills, PA            44:42                         
    9      OpW  Amber Kresovich, 34*, Bellefonte, PA           47:55                         
   10    1 M14  Mitchell Holden, 15, Howard, PA                50:11                         
   11    3 M50  Mitchell Schmidt, 57, State College, PA        57:26                         
   12      OpW  Ashley Krebs, 31*, Jeffersonton, VA          1:01:17                         
* indicates females
3 finishers among Males (no age given)
1 finishers among Men 14 - 19
1 finishers among Men 40 - 49
3 finishers among Men 50 - 59
1 finishers among Men 60 & Up
3 finishers among Females (no age given)
9 male finishers
3 female finishers
12 total finishers

 

5 Mile Age Groups

         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME        TEAM         
 -----   -----                     --------                    ----        ----
Open Men
    1    1 M30  Bob Shafer, 35, Bellefonte, PA                 31:41    Veteran              
    2    2 M30  Alan Effrig, 37, State College, PA             34:40                         
    3    3 M50  Dean Capone, 52, State College, PA             40:08                         
Open Women
    1    1 W40  Tara Murray, 40, State College, PA             40:08                         
    2    2 W30  Amber Kresovich, 34, Bellefonte, PA            47:55                         
    3    3 W30  Ashley Krebs, 31, Jeffersonton, VA           1:01:17                         

         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME        TEAM         
 -----   -----                     --------                    ----        ----
Men 14 - 19
    8    1      Mitchell Holden, 15, Howard, PA                50:11                         

Men 40 - 49
    6    1      Richard Greene, 47, Lock Haven, PA             44:02    Veteran              

Men 50 - 59
    5    1      Bert Rossman, 58, Bellefonte, PA               40:56                         
    7    2      Steve Maczuga, 56, Spring Mills, PA            44:42                         
    9    3      Mitchell Schmidt, 57, State College, PA        57:26                         

Men 60 & Up
    4    1      Tom Cali, 62, State College, PA                40:08