Print

November 8, 2015
Bellefonte, PA

Timing by the Nittany Valley Running Club

CDT article on the race: http://www.centredaily.com/2015/11/08/5006061_runners-participate-in-5k-to-raise.html?rh=1

5 Mile Race                                           

Overall Order of Finish

         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME            
 —————   —————                     ————————                    ————      
    1      OpM  Patrick Singletary, 50, State College, PA      29:59                         
    2      OpM  Andrew Maguire, 45, State College, PA          30:12                         
    3      OpM  Rob Shafer, 34, Bellefonte, PA                 31:02    Veteran              
    4    1 M30  Alan Effrig, 36, State College, PA             32:00                         
    5    1 M60  Tom Cali, 61, State College, PA                32:43                         
    6    2 M30  Michael Row, 37, Boalsburg, PA                 34:28                         
    7      OpW  Tara Murray, 39*, State College, PA            36:02                         
    8    1 M50  Rich Harter, 59, State College, PA             37:04                         
    9      OpW  Debbie Simoncek, 47*, Howard, PA               37:19    Veteran              
   10      OpW  Katie White, 26*, State College, PA            39:00                         
   11    1 W14  Katie Maguire, 15*, State College, PA          41:46                         
   12    1 M40  Jeff Delotto, 41, State College, PA            41:53                         
   13    2 M50  Steve Maczuga, 55, Spring Mills, PA            42:31                         
   14    2 M40  Richard Greene, 46, Lock Haven, PA             43:35    Veteran              
   15    1 W30  Brooke Schreiber, 34*, Bellefonte, PA          43:37                         
   16    1 W40  Kristie Kaufman, 46*, State College, PA        43:41                         
   17    3 M50  Kevin Regel, 53, Boalsburg, PA                 44:12                         
   18    1 W20  Amber Hartzler, 29*, State College, PA         45:40                         
   19    3 M30  Baren Berg, 30, Houtzdale, PA                  46:47                         
   20    1 M14  Mitchell Holden, 14, Howard, PA                46:49                         
   21    1 W50  Nicole Summers, 52*, Bellefonte, PA            48:24                         
   22    2 M60  Dennis McDowell, 66, Mingoville, PA            48:25                         
   23    2 W30  Amber Kresovich, 33*, Bellefonte, PA           49:48                         
   24    3 W30  Hayley Park, 34*, Bellefonte, PA               49:49                         
   25    4 M50  Jeff Stringer, 58, Bellefonte, PA              51:04                         
   26    5 M50  Ron Williams, 55, Bellefonte, PA               53:22                         
   27    4 W30  Traci Beck, 38*, Howard, PA                    53:26                         
   28    6 M50  Alan Phillips, 55                              54:47                         
   29    2 W40  Keri Wallace, 47*                              54:49                         
   30    3 W40  Dora Harris, 47*, Lanse, PA                    56:25                         
   31    5 W30  Melissa Doberstein, 37*, State College, PA
                                                             1:00:00                         
* indicates females
6 finishers among Males (no age given)
1 finishers among Men 14 - 19
3 finishers among Men 30 - 39
2 finishers among Men 40 - 49
6 finishers among Men 50 - 59
2 finishers among Men 60 & Up
1 finishers among Women 14 - 19
1 finishers among Women 20 - 29
5 finishers among Women 30 - 39
3 finishers among Women 40 - 49
1 finishers among Women 50 - 59
20 male finishers
11 female finishers
31 total finishers


Age Groups

         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME               
 —————   —————                     ————————                    ————      
Open Men
    1    1 M50  Patrick Singletary, 50, State College, PA      29:59                         
    2    2 M40  Andrew Maguire, 45, State College, PA          30:12                         
    3    3 M30  Rob Shafer, 34, Bellefonte, PA                 31:02    Veteran              
Open Women
    1    1 W30  Tara Murray, 39, State College, PA             36:02                         
    2    2 W40  Debbie Simoncek, 47, Howard, PA                37:19    Veteran              
    3    3 W20  Katie White, 26, State College, PA             39:00                         

         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME               
 —————   —————                     ————————                    ————        
Men 14 - 19
   13    1      Mitchell Holden, 14, Howard, PA                46:49                         


Men 30 - 39
    4    1      Alan Effrig, 36, State College, PA             32:00                         
    6    2      Michael Row, 37, Boalsburg, PA                 34:28                         
   12    3      Baren Berg, 30, Houtzdale, PA                  46:47                         

Men 40 - 49
    8    1      Jeff Delotto, 41, State College, PA            41:53                         
   10    2      Richard Greene, 46, Lock Haven, PA             43:35    Veteran              

Men 50 - 59
    7    1      Rich Harter, 59, State College, PA             37:04                         
    9    2      Steve Maczuga, 55, Spring Mills, PA            42:31                         
   11    3      Kevin Regel, 53, Boalsburg, PA                 44:12                         
   15    4      Jeff Stringer, 58, Bellefonte, PA              51:04                         
   16    5      Ron Williams, 55, Bellefonte, PA               53:22                         
   17    6      Alan Phillips, 55                              54:47                         

Men 60 & Up
    5    1      Tom Cali, 61, State College, PA                32:43                         
   14    2      Dennis McDowell, 66, Mingoville, PA            48:25                         

         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME            
 —————   —————                     ————————                    ————       
Women 14 - 19
    4    1      Katie Maguire, 15, State College, PA           41:46                         

Women 20 - 29
    7    1      Amber Hartzler, 29, State College, PA          45:40                         

Women 30 - 39
    5    1      Brooke Schreiber, 34, Bellefonte, PA           43:37                         
    9    2      Amber Kresovich, 33, Bellefonte, PA            49:48                         
   10    3      Hayley Park, 34, Bellefonte, PA                49:49                         
   11    4      Traci Beck, 38, Howard, PA                     53:26                         
   14    5      Melissa Doberstein, 37, State College, PA
                                                           1:00:00                         

Women 40 - 49
    6    1      Kristie Kaufman, 46, State College, PA         43:41                         
   12    2      Keri Wallace, 47                               54:49                         
   13    3      Dora Harris, 47, Lanse, PA                     56:25                         

Women 50 - 59
    8    1      Nicole Summers, 52, Bellefonte, PA             48:24    

5K Race

Overall Order of Finish

         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME               
 —————   —————                     ————————                    ————       
    1      OpM  Dean Capone, 52, State College, PA             19:43                         
    2      OpM  John Affleck, 51, Univ Park, PA                19:52                         
    3      OpM  Hayden Davidson, 15, State College, PA         23:45                         
    4      OpW  Deborah Baysinger, 28*, Port Matilda, PA       24:17                         
    5    1 M40  Mark Brady, 49, Bellefonte, PA                 24:41                         
    6      OpW  Lillyanna Smith, 7*, Centre Hall, PA           29:48                         
    7      OpW  Kalena Smith, 33*, Centre Hall, PA             29:53                         
    8    2 M40  Andy Baysinger, 40, Port Matilda, PA           32:47                         
    9    1 W30  Naomie Labrecque, 37*, State College, PA       33:14                         
   10    1 W50  Wendy Davidson, 50*, State College, PA         36:13                         
   11    1 M50  Mitchell Schmidt, 56, State College, PA        36:18                         
   12    1 M60  Harold Woodruff, 75, State College, PA         36:47    Veteran              
   13    3 M40  Sean Walker, 45, Bellefonte, PA                38:46    Veteran              
   14    1 M20  Jimmy Nguyen, 28, State College, PA            39:37                         
   15    1 W20  Irene Tran, 27*, State College, PA             39:38                         
   16    2 W30  Nicole Harris, 30*, Julian, PA                 40:33                         
   17    2 M60  Carl Miller, 79, Bellefonte, PA                41:10                         
   18    1 M14  Nate Fenush, 17, Bellefonte, PA                44:21                         
   19    1 W40  Michele Fenush, 42*, Bellefonte, PA            44:21    Veteran              
   20    4 M40  Brian Dreibelbis, 43, Penna Furnace, PA        45:56                         
   21    2 W40  Vicky Barto, 46*, Port Matilda, PA             45:57                         
   22    3 W40  Monica Dreibelbis, 41*, Penna Furnace, PA      46:16                         
   23    1 JrM  Tyler Muse, 13, Pleasant Gap, PA               46:18                         
   24    2 W50  Cindy Regel, 53*, Boalsburg, PA                47:42                         
   25    1 W60  Bonnie Mayhew, 63*, Bellefonte, PA             48:03                         
   26    4 W40  Paula Pope, 40*, Port Matilda, PA              48:04    Veteran              
   27    3 W50  Susan Harpster, 55*, State College, PA         54:10                         
   28    3 W30  Christie Gallagher, 35*, State College, PA     54:11                         
   29    2 JrM  Cole Dermota, 8, Bellefonte, PA                59:00                         
   30    2 W60  Diana Goodyear, 71*, Howard, PA                59:00                         
   31    4 W50  Christine Jones, 52*, Julian, PA               59:00                         
   32    5 W40  Christine Dermota, 41*, Bellefonte, PA       1:00:00                         
   33    1 JrW  Kendyl Dermota, 7*, East Berlin, PA          1:00:00                         
   34    5 M40  Eric Dermota, 42, East Berlin, PA            1:01:00                         
   35    6 W40  Beth Dermota, 48*, East Berlin, PA           1:01:00                         
   36    2 JrW  Hailey Dermota, 12*, East Berlin, PA         1:02:00                         
   37    3 JrW  Abigail Dermota, 11*, Bellefonte, PA         1:02:00                         
   38    6 M40  Troy Dermota, 45, Bellefonte, PA             1:03:00                         
* indicates females
6 finishers among Males (no age given)
2 finishers among Men Under 14
1 finishers among Men 14 - 19
1 finishers among Men 20 - 29
6 finishers among Men 40 - 49
1 finishers among Men 50 - 59
2 finishers among Men 60 & Up
3 finishers among Women Under 14
1 finishers among Women 20 - 29
3 finishers among Women 30 - 39
6 finishers among Women 40 - 49
4 finishers among Women 50 - 59
2 finishers among Women 60 & Up
19 male finishers
19 female finishers
38 total finishers


Age Groups

         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME              
 —————   —————                     ————————                    ————      
Open Men
    1    1 M50  Dean Capone, 52, State College, PA             19:43                         
    2    2 M50  John Affleck, 51, Univ Park, PA                19:52                         
    3    3 M14  Hayden Davidson, 15, State College, PA         23:45                         

Open Women
    1    1 W20  Deborah Baysinger, 28, Port Matilda, PA        24:17                         
    2    2 JrW  Lillyanna Smith, 7, Centre Hall, PA            29:48                         
    3    3 W30  Kalena Smith, 33, Centre Hall, PA              29:53                         

         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME            
 —————   —————                     ————————                    ————     
Men Under 14
   13    1      Tyler Muse, 13, Pleasant Gap, PA               46:18                         
   14    2      Cole Dermota, 8, Bellefonte, PA                59:00                         

Men 14 - 19
   11    1      Nate Fenush, 17, Bellefonte, PA                44:21                         

Men 20 - 29
    9    1      Jimmy Nguyen, 28, State College, PA            39:37                         


Men 40 - 49
    4    1      Mark Brady, 49, Bellefonte, PA                 24:41                         
    5    2      Andy Baysinger, 40, Port Matilda, PA           32:47                         
    8    3      Sean Walker, 45, Bellefonte, PA                38:46    Veteran              
   12    4      Brian Dreibelbis, 43, Penna Furnace, PA        45:56                         
   15    5      Eric Dermota, 42, East Berlin, PA            1:01:00                         
   16    6      Troy Dermota, 45, Bellefonte, PA             1:03:00                         

Men 50 - 59
    6    1      Mitchell Schmidt, 56, State College, PA        36:18                         

Men 60 & Up
    7    1      Harold Woodruff, 75, State College, PA         36:47    Veteran              
   10    2      Carl Miller, 79, Bellefonte, PA                41:10                         

         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME              
 —————   —————                     ————————                    ————      
Women Under 14
   19    1      Kendyl Dermota, 7, East Berlin, PA           1:00:00                         
   21    2      Hailey Dermota, 12, East Berlin, PA          1:02:00                         
   22    3      Abigail Dermota, 11, Bellefonte, PA          1:02:00                         

         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME      TEAM         
 —————   —————                     ————————                    ————      ————  
Women 20 - 29
    6    1      Irene Tran, 27, State College, PA              39:38                         

Women 30 - 39
    4    1      Naomie Labrecque, 37, State College, PA        33:14                         
    7    2      Nicole Harris, 30, Julian, PA                  40:33                         
   15    3      Christie Gallagher, 35, State College, PA      54:11                         

Women 40 - 49
    8    1      Michele Fenush, 42, Bellefonte, PA             44:21    Veteran              
    9    2      Vicky Barto, 46, Port Matilda, PA              45:57                         
   10    3      Monica Dreibelbis, 41, Penna Furnace, PA       46:16                         
   13    4      Paula Pope, 40, Port Matilda, PA               48:04    Veteran              
   18    5      Christine Dermota, 41, Bellefonte, PA        1:00:00                         
   20    6      Beth Dermota, 48, East Berlin, PA            1:01:00                         

Women 50 - 59
    5    1      Wendy Davidson, 50, State College, PA          36:13                         
   11    2      Cindy Regel, 53, Boalsburg, PA                 47:42                         
   14    3      Susan Harpster, 55, State College, PA          54:10                         
   17    4      Christine Jones, 52, Julian, PA                59:00                         

Women 60 & Up
   12    1      Bonnie Mayhew, 63, Bellefonte, PA              48:03                         
   16    2      Diana Goodyear, 71, Howard, PA                 59:00                    

http://www.centredaily.com/2015/11/08/5006061_runners-participate-in-5k-to-raise.html?rh=1