Print

Bellefonte, PA
November 2, 2014

by Tara Murray

The day dawned with overcast skies, a biting wind, and a few snow flurries, but by the time runners toed the starting line at 1 p.m., the sun was shining. In the 5th running of the Give 'Em 5 race, both the 5K and 5-mile courses were timed.

State Representative Kerry Benninghoff started the racers, who followed a military vehicle through the streets of Bellefonte.

In the 5-miler, Rusty McCrea of Bellefonte cruised to a win. Former race director and course designer Tara Murray won the women's race, perhaps relying on her intimate knowledge of the hills of Bellefonte. Robert Shafer of Bellefonte and Debbie Simoncek of Howard repeated their 2013 performances as top veterans.

Allison Machnicki of State College was first overall in the 5K after a long run to start the day, showing her marathon fitness. Alisha Jordan of Clearfield was second overall and the first veteran. Josh Jones of Julian was the first male veteran.

Following the race, runners enjoyed hot food and drinks courtesy of Boy Scout Troop 370.

Proceeds from the race benefit the Veterans Assistance Fund, providing assistance to local veterans in need.

Photos courtesy SeePARun.com.

pix-give5-14-patriotic

Runners looking patriotic at the start.

pix-give5-14-rusty

Rusty McCrea on the home stretch.

 

Timing by the Nittany Valley Running Club

 

5K Overall Order of Finish

         CLASS  
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME
 —————   —————                   ————————                  ————
    1      OpW  Allison Machnicki, 24*, State College, PA  23:46                         
    2      OpW  Alisha Jordan, 23*, Clearfield, PA         24:07    Veteran              
    3      OpM  Mark Brady, 48                             27:20                         
    4      OpW  Cheryl Haser, 52*                          33:43                         
    5    1 W30  Hannah Williams, 34*, State College, PA    33:44                         
    6    1 W60  Linda Marshall, 61*                        36:43                         
    7      OpM  John Jones, 55, Julian, PA                 37:22    Veteran              
    8      OpM  Brian Dreibelbis, 42                       47:13                         
    9    1 W40  Monica Dreibelbis, 40*                     47:14                         
   10    1 W20  Christie Stoner, 27*, Bellefonte, PA       47:16                         
   11    1 W50  Pauline Nicosia, 55*, Spring Mills, PA     48:25    Veteran              
   12    1 M50  Salvatore Nicosia, 56, Spring Mills, PA    48:27    Veteran              
   13    2 W50  Kim Gasper, 52*, Bellefonte, PA            48:49                         
   14    3 W50  Carol Clark-Baney, 59*, Centre Hall, PA    52:52    Veteran              
   15    4 W50  Constance Jones, 51*, Julian, PA           57:30                         
   16    2 W40  Wendy Goodyear, 47*, Bellefonte, PA        57:40                         
   17    2 W60  Diana Goodyear, 70*, Howard, PA            57:40                         
   18    3 W40  Christine Dermota, 40*, Bellefonte, PA   1:00:05                         
   19    1 M40  Troy Dermota, 44, Bellefonte, PA         1:00:08                         
   20    2 W20  Amanda Maynard, 29*, Port Matilda, PA    1:00:26                         
   21    1 M20  Brandon Maynard, 27, Port Matilda, PA    1:00:26    Veteran              
   22    4 W40  Anna Lyons, 45*, Bellefonte, PA          1:09:46                         
   23    1 M14  Gavin Lyons, 14, Bellefonte, PA          1:09:46                         
   24    2 M20  Jared Stake, 20, Bellefonte, PA          1:09:46    Veteran              
* indicates females
6 finishers among Males (no age given)
1 finishers among Men 14 - 19
2 finishers among Men 20 - 29
1 finishers among Men 40 - 49
1 finishers among Men 50 - 59
2 finishers among Women 20 - 29
1 finishers among Women 30 - 39
4 finishers among Women 40 - 49
4 finishers among Women 50 - 59
2 finishers among Women 60 & Up
11 male finishers
13 female finishers
24 total finishers

5K Age Groups

         CLASS  
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME      TEAM         
 —————   —————                   ————————                  ————      ————
Open Men
    3    1 M40  Mark Brady, 48                             27:20                         
    7    2 M50  John Jones, 55, Julian, PA                 37:22    Veteran              
    8    3 M40  Brian Dreibelbis, 42                       47:13                         

Open Women
    1    1 W20  Allison Machnicki, 24, State College, PA   23:46                         
    2    2 W20  Alisha Jordan, 23, Clearfield, PA          24:07    Veteran              
    4    3 W50  Cheryl Haser, 52                           33:43                         

      CLASS  
PLACE PLACE                 FINISHER                  TIME        TEAM         
————— —————                 ————————                  ————        ————
Men 14 - 19
   23    1  Gavin Lyons, 14, Bellefonte, PA          1:09:46                         

Men 20 - 29
   21    1  Brandon Maynard, 27, Port Matilda, PA    1:00:26    Veteran              
   24    2  Jared Stake, 20, Bellefonte, PA          1:09:46    Veteran              


Men 40 - 49
   19    1  Troy Dermota, 44, Bellefonte, PA         1:00:08                         

Men 50 - 59
   12    1  Salvatore Nicosia, 56, Spring Mills, PA    48:27    Veteran      

        

      CLASS  
PLACE PLACE                 FINISHER                  TIME        TEAM         
————— —————                 ————————                  ————        ————
Women 20 - 29
   10    1  Christie Stoner, 27, Bellefonte, PA        47:16                         
   20    2  Amanda Maynard, 29, Port Matilda, PA     1:00:26                         

Women 30 - 39
    5    1  Hannah Williams, 34, State College, PA     33:44                         

Women 40 - 49
    9    1  Monica Dreibelbis, 40                      47:14                         
   16    2  Wendy Goodyear, 47, Bellefonte, PA         57:40                         
   18    3  Christine Dermota, 40, Bellefonte, PA    1:00:05                         
   22    4  Anna Lyons, 45, Bellefonte, PA           1:09:46                         

Women 50 - 59
   11    1  Pauline Nicosia, 55, Spring Mills, PA      48:25    Veteran              
   13    2  Kim Gasper, 52, Bellefonte, PA             48:49                         
   14    3  Carol Clark-Baney, 59, Centre Hall, PA     52:52    Veteran              
   15    4  Constance Jones, 51, Julian, PA            57:30                         

Women 60 & Up
    6    1  Linda Marshall, 61                         36:43                         
   17    2  Diana Goodyear, 70, Howard, PA             57:40                         


5 Mile Overall Order of Finish

         CLASS  
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME
 —————   —————                   ————————                  ————
    1      OpM  Rusty McCrea, 36, Bellefonte, PA           29:06                         
    2      OpM  Loc O, 37, Williamsburg, PA                30:29                         
    3      OpM  Patrick Singletary, 49, State College, PA  30:40                         
    4    1 M30  Alan Effrig, 35                            31:03                         
    5    1 M40  Costas Maranas, 46, State College, PA      31:06                         
    6    2 M30  Robert Shafer, 33, Bellefonte, PA          31:49    Veteran              
    7    1 M60  Tom Cali, 60, State College, PA            32:23                         
    8    3 M30  Michael Renz, 38, Port Matilda, PA         33:42                         
    9    1 M50  Bob Cornwall, 53, State College, PA        34:13                         
   10    2 M50  S Mark Courtney, 58, Grove City, PA        34:22                         
   11    1 M20  Bruno Salcedo, 29                          35:59                         
   12      OpW  Tara Murray, 38*                           36:13                         
   13    2 M20  Jeff Coll, 27, Port Matilda, PA            36:47                         
   14      OpW  Carole Dudukovich, 47*, Port Matilda, PA   36:47                         
   15      OpW  Meira Minard, 41*, State College, PA       36:47                         
   16    4 M30  Josh Cone, 31, State College, PA           36:48                         
   17    2 M40  Ed Simoncek, 48, Howard, PA                36:50                         
   18    5 M30  Vincent Corso, 35, Port Matilda, PA        37:11                         
   19    1 W40  Debbie Simoncek, 46*, Howard, PA           37:43    Veteran              
   20    3 M50  Bill Hessert, 50, Port Matilda, PA         38:04                         
   21    4 M50  Dean Capone, 50                            38:32                         
   22    3 M40  Dave Hunter, 44, State College, PA         38:44                         
   23    1 W20  Susan Bedsworth, 28*, State College, PA    41:06                         
   24    1 W50  Leah Coll, 51*, Port Matilda, PA           42:27                         
   25    5 M50  Steve Gasper, 53, Bellefonte, PA           42:27                         
   26    2 W50  Lynn Moyer, 59*                            43:12                         
   27    1 M14  Josh Gaus, 14                              43:31                         
   28    1 W30  Rebecca Spangler, 31*, Port Matilda, PA    44:08                         
   29    2 W40  Sue Mazza, 49*                             44:16                         
   30    6 M30  David Ozalas, 31, Bellefonte, PA           45:09    Veteran              
   31    4 M40  Allen Meeheny, 42, Boalsburg,PA            45:15    Veteran              
   32    3 W40  Sandy Confer, 48*, Veteran                 45:23    Veteran              
   33    2 W20  Tricia Falco, 25*                          45:44                         
   34    5 M40  Michael Shadow, 40, Bellefonte, PA         46:11                         
   35    3 W20  Kellin Casey, 24*                          46:58                         
   36    6 M50  David Degroote, 56, State College, PA      47:32                         
   37    2 M14  Noah Gaus, 16                              47:54                         
   38    3 M14  Dion Furfaro, 16                           48:36                         
   39    7 M50  Jeffrey Stringer, 57, Bellefonte, PA       49:00                         
   40    2 M60  Dennis McDowell, 65, Mingoville, PA        49:07                         
   41    4 W40  Cindy Rowe, 46*, Bellefonte, PA            49:13                         
   42    4 W20  Adriana Reyes, 25*                         50:03                         
   43    5 W20  Lydia Hayes, 28*                           50:04                         
   44    5 W40  Melissa Hall, 46*, Julian, PA              50:13                         
   45    7 M30  Brian Hucik, 38, Veteran                   50:17    Veteran              
   46    6 W40  Shauna Hauser, 45*, Veteran                50:18    Veteran              
   47    6 M40  Randall Crouch, 41, Veteran                50:19    Veteran              
   48    8 M30  Jose Rodriguez, 36, Bellefonte, PA         50:20    Veteran              
   49    2 W30  Rebekah Parker, 30*, Veteran               50:23    Veteran              
   50    3 W30  Sara Pensyl, 31*                           50:34                         
   51    4 M14  Garrett Hagaman, 14                        50:59                         
   52    6 W20  Kira Jerzerick, 29*                        51:32                         
   53    7 M40  Ronnie Ticknor, 46, Millheim, PA           51:53    Veteran              
   54    9 M30  Marco Robinson, 37, Veteran                52:15    Veteran              
   55    1 JrM  Lance Yearick, 12, Bellefonte, PA          57:14                         
   56    4 W30  Lindsay Jimeson, 30*                     1:01:30                         
   57    7 W20  Nicole Harris, 29*, Julian, PA           1:12:30                         
* indicates females
6 finishers among Males (no age given)
1 finishers among Men Under 14
4 finishers among Men 14 - 19
2 finishers among Men 20 - 29
9 finishers among Men 30 - 39
7 finishers among Men 40 - 49
7 finishers among Men 50 - 59
2 finishers among Men 60 & Up
7 finishers among Women 20 - 29
4 finishers among Women 30 - 39
6 finishers among Women 40 - 49
2 finishers among Women 50 - 59
38 male finishers
19 female finishers
57 total finishers

5 Mile Age Groups

         CLASS  
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME
 —————   —————                   ————————                  ————
         CLASS  
 PLACE   PLACE                    FINISHER                  TIME        TEAM         

Open Men
    1    1 M30  Rusty McCrea, 36, Bellefonte, PA           29:06                         
    2    2 M30  Loc O, 37, Williamsburg, PA                30:29                         
    3    3 M40  Patrick Singletary, 49, State College, PA  30:40                         

Open Women
   12    1 W30  Tara Murray, 38                            36:13                         
   14    2 W40  Carole Dudukovich, 47, Port Matilda, PA    36:47                         
   15    3 W40  Meira Minard, 41, State College, PA        36:47                         

      CLASS  
PLACE PLACE                 FINISHER                  TIME        TEAM         
————— —————                 ————————                  ————        ————
Men Under 14
   55    1  Lance Yearick, 12, Bellefonte, PA          57:14                         

Men 14 - 19
   27    1  Josh Gaus, 14                              43:31                         
   37    2  Noah Gaus, 16                              47:54                         
   38    3  Dion Furfaro, 16                           48:36                         
   51    4  Garrett Hagaman, 14                        50:59                         

Men 20 - 29
   11    1  Bruno Salcedo, 29                          35:59                         
   13    2  Jeff Coll, 27, Port Matilda, PA            36:47                         

Men 30 - 39
    4    1  Alan Effrig, 35                            31:03                         
    6    2  Robert Shafer, 33, Bellefonte, PA          31:49    Veteran              
    8    3  Michael Renz, 38, Port Matilda, PA         33:42                         
   16    4  Josh Cone, 31, State College, PA           36:48                         
   18    5  Vincent Corso, 35, Port Matilda, PA        37:11                         
   30    6  David Ozalas, 31, Bellefonte, PA           45:09    Veteran              
   45    7  Brian Hucik, 38, Veteran                   50:17    Veteran              
   48    8  Jose Rodriguez, 36, Bellefonte, PA         50:20    Veteran              
   54    9  Marco Robinson, 37, Veteran                52:15    Veteran              

Men 40 - 49
    5    1  Costas Maranas, 46, State College, PA      31:06                         
   17    2  Ed Simoncek, 48, Howard, PA                36:50                         
   22    3  Dave Hunter, 44, State College, PA         38:44                         
   31    4  Allen Meeheny, 42, Boalsburg,PA            45:15    Veteran              
   34    5  Michael Shadow, 40, Bellefonte, PA         46:11                         
   47    6  Randall Crouch, 41, Veteran                50:19    Veteran              
   53    7  Ronnie Ticknor, 46, Millheim, PA           51:53    Veteran              

Men 50 - 59
    9    1  Bob Cornwall, 53, State College, PA        34:13                         
   10    2  S Mark Courtney, 58, Grove City, PA        34:22                         
   20    3  Bill Hessert, 50, Port Matilda, PA         38:04                         
   21    4  Dean Capone, 50                            38:32                         
   25    5  Steve Gasper, 53, Bellefonte, PA           42:27                         
   36    6  David Degroote, 56, State College, PA      47:32                         
   39    7  Jeffrey Stringer, 57, Bellefonte, PA       49:00                         

Men 60 & Up
    7    1  Tom Cali, 60, State College, PA            32:23                         
   40    2  Dennis McDowell, 65, Mingoville, PA        49:07                         


      CLASS  
PLACE PLACE                 FINISHER                  TIME        TEAM         
————— —————                 ————————                  ————        ————
Women 20 - 29
   23    1  Susan Bedsworth, 28, State College, PA     41:06                         
   33    2  Tricia Falco, 25                           45:44                         
   35    3  Kellin Casey, 24                           46:58                         
   42    4  Adriana Reyes, 25                          50:03                         
   43    5  Lydia Hayes, 28                            50:04                         
   52    6  Kira Jerzerick, 29                         51:32                         
   57    7  Nicole Harris, 29, Julian, PA            1:12:30                         

Women 30 - 39
   28    1  Rebecca Spangler, 31, Port Matilda, PA     44:08                         
   49    2  Rebekah Parker, 30, Veteran                50:23    Veteran              
   50    3  Sara Pensyl, 31                            50:34                         
   56    4  Lindsay Jimeson, 30                      1:01:30                         

Women 40 - 49
   19    1  Debbie Simoncek, 46, Howard, PA            37:43    Veteran              
   29    2  Sue Mazza, 49                              44:16                         
   32    3  Sandy Confer, 48, Veteran                  45:23    Veteran              
   41    4  Cindy Rowe, 46, Bellefonte, PA             49:13                         
   44    5  Melissa Hall, 46, Julian, PA               50:13                         
   46    6  Shauna Hauser, 45, Veteran                 50:18    Veteran              

Women 50 - 59
   24    1  Leah Coll, 51, Port Matilda, PA            42:27                         
   26    2  Lynn Moyer, 59                             43:12