June 9, 2017
Boalsburg, PA

Timing by the Nittany Valley Running Club

Solo Runners                                          

         CLASS      
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME        TEAM         
 -----   -----                   --------                  ----        ----
    1      OpM  Charles Simpson, 26, Revere, MA            18:19                         
    2    1 M20  Matt Kisenwether, 29                       18:33                         
    3    1 M50  Matt Smith, 51, State College, PA          21:17                         
    4    1 M60  Tom Cali, 64, State College, PA            22:20                         
    5    2 M60  Rich Harter, 61                            22:51                         
    6      OpW  Julie Patrick, 35*                         24:52                         
    7    2 M50  Mike Casper, 59, State College, PA         25:00                         
    8    1 M40  Dave Hunter, 48, State College, PA         26:06                         
    9    1 M10  Evan Casper, 12, State College, PA         26:23                         
   10    1 JrM  Elliott Mathews, 9                         26:46                         
   11    1 M30  Josh Wede, 38                              26:50                         
   12    2 M40  David Lloyd, 48, State College, PA         27:10                         
   13    1 W30  Clio Andris, 33*, Boalsburg, PA            27:30                         
   14    2 M30  Roderick Cross, 39, Fordcross Family       27:41    Fordcross Family     
   15    1 W20  Lindsey Schwartz, 24*, State College, PA   27:47                         
   16    3 M60  Richard Berish, 66                         30:31                         
   17    1 W15  Julia Lindau, 16*, State College, PA       31:11                         
   18    3 M30  Ed O'Brien, 38, State College, PA          31:16                         
   19    2 W30  Diane Berish, 39*                          31:22                         
   20    2 W15  Betsy Hunter, 15*, State College, PA       31:23                         
   21    1 JrW  Teagan Case, 9*, Boalsburg, PA             31:24    Case Family          
   22    1 W40  Elizabeth Case, 42*, Boalsburg, PA         31:49    Case Family          
   23    2 JrW  Addie Denner, 7*                           32:20                         
   24    3 M50  Steve Maruszewski, 59                      32:22                         
   25    2 W40  Kim Mowery, 41*                            34:21                         
   26    3 W30  Ann Denner, 34*                            34:56                         
   27    4 W30  Kristin Maruszewski, 32*                   34:57                         
   28    1 M70  Jack Matson, 75                            37:23                         
   29    5 W30  Katie Hoffman, 39*                         37:29                         
   30    1 W50  Latha Bhushan, 59*                         37:30                         
   31    3 W40  Tammy Wood, 40*                            37:31                         
   32    3 M40  Bryan Matson, 40                           37:34                         
   33    2 M20  Ryan Burke, 28                             37:36                         
   34    6 W30  Kortney Sherbine, 36*, State College, PA   38:25                         
   35    2 W50  Marcia Perdew, 59*, State College, PA      39:31                         
   36    4 M60  Gary Perdew, 61, State College, PA         39:32                         
* indicates females
2 finishers among Males (no age given)
1 finishers among Men Under 10
1 finishers among Men 10 - 14
2 finishers among Men 20 - 29
3 finishers among Men 30 - 39
3 finishers among Men 40 - 49
3 finishers among Men 50 - 59
4 finishers among Men 60 - 69
1 finishers among Men 70 & Up
2 finishers among Women Under 10
2 finishers among Women 15 - 19
1 finishers among Women 20 - 29
6 finishers among Women 30 - 39
3 finishers among Women 40 - 49
2 finishers among Women 50 - 59
20 male finishers
16 female finishers
36 total finishers

Age Groups

         CLASS      
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME        TEAM         
 -----   -----                   --------                  ----        ----
Open Men
    1    1 M20  Charles Simpson, 26, Revere, MA            18:19                         
Open Women
    1    1 W30  Julie Patrick, 35                          24:52                         


         CLASS      
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME        TEAM         
 -----   -----                   --------                  ----        ----
Men Under 10
    9    1      Elliott Mathews, 9                         26:46                         

Men 10 - 14
    8    1      Evan Casper, 12, State College, PA         26:23                         


Men 20 - 29
    2    1      Matt Kisenwether, 29                       18:33                         
   18    2      Ryan Burke, 28                             37:36                         

Men 30 - 39
   10    1      Josh Wede, 38                              26:50                         
   12    2      Roderick Cross, 39, Fordcross Family       27:41    Fordcross Family     
   14    3      Ed O'Brien, 38, State College, PA          31:16                         

Men 40 - 49
    7    1      Dave Hunter, 48, State College, PA         26:06                         
   11    2      David Lloyd, 48, State College, PA         27:10                         
   17    3      Bryan Matson, 40                           37:34                         

Men 50 - 59
    3    1      Matt Smith, 51, State College, PA          21:17                         
    6    2      Mike Casper, 59, State College, PA         25:00                         
   15    3      Steve Maruszewski, 59                      32:22                         

Men 60 - 69
    4    1      Tom Cali, 64, State College, PA            22:20                         
    5    2      Rich Harter, 61                            22:51                         
   13    3      Richard Berish, 66                         30:31                         
   19    4      Gary Perdew, 61, State College, PA         39:32                         

Men 70 & Up
   16    1      Jack Matson, 75                            37:23                         


         CLASS      
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME        TEAM         
 -----   -----                   --------                  ----        ----
Women Under 10
    7    1      Teagan Case, 9, Boalsburg, PA              31:24    Case Family          
    9    2      Addie Denner, 7                            32:20                         


Women 15 - 19
    4    1      Julia Lindau, 16, State College, PA        31:11                         
    6    2      Betsy Hunter, 15, State College, PA        31:23                         

Women 20 - 29
    3    1      Lindsey Schwartz, 24, State College, PA    27:47                         

Women 30 - 39
    2    1      Clio Andris, 33, Boalsburg, PA             27:30                         
    5    2      Diane Berish, 39                           31:22                         
   11    3      Ann Denner, 34                             34:56                         
   12    4      Kristin Maruszewski, 32                    34:57                         
   13    5      Katie Hoffman, 39                          37:29                         
   16    6      Kortney Sherbine, 36, State College, PA    38:25                         

Women 40 - 49
    8    1      Elizabeth Case, 42, Boalsburg, PA          31:49    Case Family          
   10    2      Kim Mowery, 41                             34:21                         
   15    3      Tammy Wood, 40                             37:31                         

Women 50 - 59
   14    1      Latha Bhushan, 59                          37:30                         
   17    2      Marcia Perdew, 59, State College, PA       39:31

Teams                                                 


         CLASS      
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME                 
 -----   -----                   --------                  ----        
1. Andromeda
    1    1 W30  Andrea Murray, 30*, State College, PA      23:34  
    1    1 M30  Ryan Murray, 30, State College, PA                

2. Grace Claire
    2    1 JrW  Grace Wede, 8*, Grace Claire               26:45  
    2    1 JrW  Claire Hay, 7*, Grace Claire