March 31, 2018
Baileyville, PA

Runners

Overall Order of Finish

         CLASS      
 PLACE   PLACE           FINISHER          TIME
 -----   -----           --------          ----
    1      OpM  Joshua Cone, 35            20:25  
    2    1 M15  Matthew Rodgers, 18        20:35  
    3    1 M36  Travis Kagarise, 37        21:08  
    4    1 M26  Matthew Radle, 28          21:29  
    5    2 M26  Daniel Bourne, 33          22:41  
    6    2 M36  G Christopher Lake, 41     23:02  
    7    2 M15  Eli Bokunewicz, 18         23:10  
    8    3 M36  Matthew Endres, 44         23:16  
    9    4 M36  Matt Lake, 43              23:32  
   10    3 M15  Izaiah Bokunewicz, 20      23:39  
   11    5 M36  Vincent Corso, 38          23:44  
   12    3 M26  John Nichols, 35           23:49  
   13    6 M36  Alan Effrig, 39            23:50  
   14      OpW  Logan Kletter, 12*         23:52  
   15    1 M46  Todd Kletter, 46           24:05  
   16    2 M46  Kevin Ferner, 49           24:09  
   17    4 M26  Evan Bresler, 34           24:13  
   18    1 W26  Laura Cone, 30*            24:34  
   19    3 M46  Chuck Kreger, 48           24:49  
   20    1 M56  Jim Sellmer, 57            24:54  
   21    2 M56  Scott Wing, 58             25:13  
   22    4 M15  Stephen Bourne, 25         25:29  
   23    1 W46  Debrah Battaglia, 50*      25:34  
   24    5 M26  David Munoz, 28            25:36  
   25    7 M36  Andrew Harpster, 41        25:38  
   26    1 W15  Maya Bokunewicz, 16*       25:40  
   27    2 W26  Elise Noyes, 26*           25:51  
   28    8 M36  Ekaterina Kletter, 36      25:58  
   29    2 W46  Alison Bell, 53*           26:11  
   30    9 M36  brad kletter, 45           26:41  
   31   10 M36  Ryan Noss, 40              26:42  
   32    3 W46  Hully Hoover, 48*          26:53  
   33    4 M46  Rich Rickley, 47           26:55  
   34   11 M36  Matthew Brown, 40          27:19  
   35    3 W26  Maria Malizia, 28*         27:23  
   36    2 W15  Anna Wing, 23*             27:26  
   37    6 M26  Robert Newton, 28          27:41  
   38    4 W26  Sarah Cox, 27*             27:57  
   39    7 M26  Anthony Iraca, 26          28:19  
   40    5 M15  Joshua Bourne, 17          28:20  
   41    3 M56  Earl Lake, 63              28:24  
   42    5 W26  Hannah Lysczek, 31*        28:38  
   43    5 M46  Tim Caldana, 49            29:55  
   44    6 M46  Dave Allgeier, 54          30:29  
   45           Erin Connolly*             30:43  
   46    8 M26  William Gibb, 31           30:44  
   47    3 W15  Rebecca Wiepz, 25*         30:45  
   48    6 M15  Matthew Caldana, 17        30:57  
   49    7 M15  Jacob Reed, 25             31:01  
   50    6 W26  Rachel Bourne, 30*         31:44  
   51   12 M36  Josh Long, 37              32:38  
   52    1 JrW  Paige Webster, 14*         32:40  
   53    1 W36  Lori Hildebrand, 43*       32:46  
   54    7 W26  Ashley Altero, 33*         33:32  
   55    2 JrW  Makayla Moskel, 13*        33:38  
   56    3 JrW  Addison Harpster, 11*      33:57  
   57    4 M56  Marvin Hall, 63            34:09  
   58    4 W15  Lily Evans, 15*            34:11  
   59    5 W15  Aggie Hoover, 15*          34:12  
   60    4 JrW  Ashley Helmer, 14*         34:12  
   61    2 W36  Melissa Macneely, 42*      34:34  
   62    5 JrW  Emma Hayer, 11*           36:28  
   63    7 M46  Rick Schreiber, 48         36:40  
   64    6 JrW  Jenna Schreiber, 14*       36:41  
   65    4 W46  Tracy Velasquez, 55*       37:25  
   66    8 M46  Steve Jury, 52             37:26  
   67    8 M15  Andrew Bourne, 21          37:41  
   68    8 W26  Lori Wilson, 34*           38:13  
   69    9 M26  Connor Lewis, 29           38:54  
   70    5 W46  Kate Staley, 53*           39:09  
   71    1 W56  Karen Wing, 56*            39:11  
   72    2 W56  Tina Hyduke, 59*           40:29  
   73    9 M15  William Bollinger, 22      41:24  
   74    3 W56  Bobbi Bollinger, 59*       42:49  
   75   10 M15  Zack Rickley, 18           45:14  
   76    7 JrW  riley Harpster, 9*         45:15  
   77    8 JrW  Sofia Kletter, 7*          47:53  
   78    9 W26  Milena Dimitrova, 35*      49:42  
   79    9 JrW  teagan Harpster, 8*        49:43  
   80    6 W46  Trish Harpster, 49*        49:44  
   81   10 JrW  Lillee Maines, 6*          49:50  
   82   10 W26  Lacee Stoner, 27*          50:16  
   83   11 M15  Nikolas dudukovich, 25     50:17  
   84    7 W46  carole dudukovich, 50*     50:28  
   85       Tia Dudukovich*            50:29  
   86   11 W26  Maggie Harding, 26*        50:29  
   87   11 JrW  Emma Noss, 7*             50:30  
   88    3 W36  Sara Noss, 39*             53:43  
* indicates females
2 finishers among Males (no age given)
11 finishers among Men 15 - 25
9 finishers among Men 26 - 35
12 finishers among Men 36 - 45
8 finishers among Men 46 - 55
4 finishers among Men 56 & Up
11 finishers among Women Under 15
5 finishers among Women 15 - 25
11 finishers among Women 26 - 35
3 finishers among Women 36 - 45
7 finishers among Women 46 - 55
3 finishers among Women 56 & Up
2 finishers among Females (no age given)
46 male finishers
42 female finishers
88 total finishers


Age Groups


         CLASS      
 PLACE   PLACE           FINISHER          TIME
 -----   -----           --------          ----
Open Men
    1    1 M26  Joshua Cone, 35            20:25  

Open Women
    1    1 JrW  Logan Kletter, 12          23:52  



         CLASS      
 PLACE   PLACE           FINISHER          TIME
 -----   -----           --------          ----
Men 15 - 25
    2    1      Matthew Rodgers, 18        20:35  
    7    2      Eli Bokunewicz, 18         23:10  
   10    3      Izaiah Bokunewicz, 20      23:39  
   20    4      Stephen Bourne, 25         25:29  
   30    5      Joshua Bourne, 17          28:20  
   35    6      Matthew Caldana, 17        30:57  
   36    7      Jacob Reed, 25             31:01  
   41    8      Andrew Bourne, 21          37:41  
   43    9      William Bollinger, 22      41:24  
   44   10      Zack Rickley, 18           45:14  
   45   11      Nikolas dudukovich, 25     50:17  

Men 26 - 35
    4    1      Matthew Radle, 28          21:29  
    5    2      Daniel Bourne, 33          22:41  
   12    3      John Nichols, 35           23:49  
   16    4      Evan Bresler, 34           24:13  
   21    5      David Munoz, 28            25:36  
   28    6      Robert Newton, 28          27:41  
   29    7      Anthony Iraca, 26          28:19  
   34    8      William Gibb, 31           30:44  
   42    9      Connor Lewis, 29           38:54  

Men 36 - 45
    3    1      Travis Kagarise, 37        21:08  
    6    2      G christopher Lake, 41     23:02  
    8    3      Matthew Endres, 44         23:16  
    9    4      Matt Lake, 43              23:32  
   11    5      Vincent Corso, 38          23:44  
   13    6      Alan Effrig, 39            23:50  
   22    7      Andrew Harpster, 41        25:38  
   23    8      Ekaterina Kletter, 36      25:58  
   24    9      brad kletter, 45           26:41  
   25   10      Ryan Noss, 40              26:42  
   27   11      Matthew Brown, 40          27:19  
   37   12      Josh Long, 37              32:38  

Men 46 - 55
   14    1      Todd Kletter, 46           24:05  
   15    2      Kevin Ferner, 49           24:09  
   17    3      Chuck Kreger, 48           24:49  
   26    4      Rich Rickley, 47           26:55  
   32    5      Tim Caldana, 49            29:55  
   33    6      Dave Allgeier, 54          30:29  
   39    7      Rick Schreiber, 48         36:40  
   40    8      Steve Jury, 52             37:26  

Men 56 & Up
   18    1      Jim Sellmer, 57            24:54  
   19    2      Scott Wing, 58             25:13  
   31    3      Earl Lake, 63              28:24  
   38    4      Marvin Hall, 63            34:09  

         CLASS      
 PLACE   PLACE           FINISHER          TIME
 -----   -----           --------          ----
Women Under 15
   15    1      Paige Webster, 14          32:40  
   18    2      Makayla Moskel, 13         33:38  
   19    3      Addison Harpster, 11       33:57  
   22    4      Ashley Helmer, 14          34:12  
   24    5      Emma Hayer, 11             36:28  
   25    6      Jenna Schreiber, 14        36:41  
   32    7      riley Harpster, 9          45:15  
   33    8      Sofia Kletter, 7           47:53  
   35    9      teagan Harpster, 8         49:43  
   37   10      Lillee Maines, 6           49:50  
   42   11      Emma Noss, 7               50:30  

Women 15 - 25
    4    1      Maya Bokunewicz, 16        25:40  
    9    2      Anna Wing, 23              27:26  
   13    3      Rebecca Wiepz, 25          30:45  
   20    4      Lily Evans, 15             34:11  
   21    5      Aggie Hoover, 15           34:12  

Women 26 - 35
    2    1      Laura Cone, 30             24:34  
    5    2      Elise Noyes, 26            25:51  
    8    3      Maria Malizia, 28          27:23  
   10    4      Sarah Cox, 27              27:57  
   11    5      Hannah Lysczek, 31         28:38  
   14    6      Rachel Bourne, 30          31:44  
   17    7      Ashley Altero, 33          33:32  
   27    8      Lori Wilson, 34            38:13  
   34    9      Milena Dimitrova, 35       49:42  
   38   10      Lacee Stoner, 27           50:16  
   41   11      Maggie Harding, 26         50:29  

Women 36 - 45
   16    1      Lori Hildebrand, 43        32:46  
   23    2      Melissa Macneely, 42       34:34  
   43    3      Sara Noss, 39              53:43  

Women 46 - 55
    3    1      Debrah Battaglia, 50       25:34  
    6    2      Alison Bell, 53            26:11  
    7    3      Hully Hoover, 48           26:53  
   26    4      Tracy Velasquez, 55        37:25  
   28    5      Kate Staley, 53            39:09  
   36    6      Trish Harpster, 49         49:44  
   39    7      carole dudukovich, 50      50:28  

Women 56 & Up
   29    1      Karen Wing, 56             39:11  
   30    2      Tina Hyduke, 59            40:29  
   31    3      Bobbi Bollinger, 59        42:49

Walkers

      CLASS      
PLACE PLACE           FINISHER                         TIME
----- -----           --------                         ----
    1    1  Norah Harpster, 5*                         46:10  
    2    1  Rob Bokunewicz, 53                         46:11  
    3    1  Christina Bilby, 40*                       48:21  
    4    2  Brenda Bilby, 38*                          48:23  
    5    2  Gabriella Harpster, 7*                     50:38  
    6    1  Jody Friling, 54*                          50:39  
    7    2  Retha Sellmer, 53*                         50:40  
    8    1  Beth Selfridge, 34*                      1:03:03  
    9    1  Jason Selfridge, 42                      1:03:05  
   10    3  Tonia Burley, 51*                        1:03:07  
   11    2  Rich Burley, 54                          1:03:12  
   12    3  Meg Harpster, 41*                        1:05:45  
   13       Drew Garban, Boalsburg, PA               1:05:46  
   14    4  Christina Bokunewicz, 50*                1:06:20  
   15    4  Hope Sasway, 42*                         1:06:21  
   16    3  Charlie Biddle, 50                       1:06:23  
   17    3  Makenna Hartman, 13*                     1:06:27  
   18    2  Crystal Moskel, 32*                      1:06:28  
* indicates females
1 finishers among Males (no age given)
1 finishers among Men 36 - 45
3 finishers among Men 46 - 55
3 finishers among Women Under 15
2 finishers among Women 26 - 35
4 finishers among Women 36 - 45
4 finishers among Women 46 - 55
5 male finishers
13 female finishers
18 total finishers