Print
October 10, 2017
Boalsburg, PA

Timing by the Nittany Valley Running Club

Boys Team Results

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS                AVG. TIME SPREAD
----- ----                ------  -------------------                --------- ------
  1   Sjca                    24    2    3    5    6    8    9   11    18:50    1:54
  2   Juniata                 34    1    4    7   10   12   13   14    19:23    3:03


 PLACE         FINISHER           TIME     PACE
 -----         --------           ----     ----
1. Sjca
    2  Carter Kauffman, So        17:44    5:42
    3  Isaac Hyman, So            18:38    5:59
    5  Zach DeCarmine, So         18:52    6:04
    6  Leo Bomboy, Sr             19:16    6:11
    8  Ethan Kauffman, So         19:37    6:18
    9  Max Wortman, Sr            20:02    6:26
   11  Thomas McElhiny, So        20:35    6:37
Total Time = 1:34:07     Total Places = 24

2. Juniata
    1  Garrett Baublitz, So       17:36    5:39
    4  Albert Heister, Jr         18:52    6:04
    7  Clay Yeager, So            19:31    6:16
   10  Jonathan Fronk, Sr         20:16    6:31
   12  Zebulon Ames, Jr           20:39    6:38
   13  James Hazard, Fr           21:24    6:53
   14  Isaac Fausey, So           21:37    6:57
Total Time = 1:36:54     Total Places = 34

Overall Order of Finish

        TEAM    
 PLACE SCORE         FINISHER           TIME     PACE     TEAM         
 ----- -----         --------           ----     ----     ----
    1     1  Garrett Baublitz, So       17:36    5:39  Juniata              
    2     2  Carter Kauffman, So        17:44    5:42  Sjca                 
    3     3  Isaac Hyman, So            18:38    5:59  Sjca                 
    4     4  Albert Heister, Jr         18:52    6:04  Juniata              
    5     5  Zach DeCarmine, So         18:52    6:04  Sjca                 
    6     6  Leo Bomboy, Sr             19:16    6:11  Sjca                 
    7     7  Clay Yeager, So            19:31    6:16  Juniata              
    8     8  Ethan Kauffman, So         19:37    6:18  Sjca                 
    9     9  Max Wortman, Sr            20:02    6:26  Sjca                 
   10    10  Jonathan Fronk, Sr         20:16    6:31  Juniata              
   11    11  Thomas McElhiny, So        20:35    6:37  Sjca                 
   12    12  Zebulon Ames, Jr           20:39    6:38  Juniata              
   13    13  James Hazard, Fr           21:24    6:53  Juniata              
   14    14  Isaac Fausey, So           21:37    6:57  Juniata              
   15        Brody Powell, Fr           22:31    7:14  Juniata              
   16        Leland Calistri, Fr        22:36    7:16  Sjca                 
   17        Noah Straub, Fr            24:01    7:43  Sjca                 
17 finishers among Open Men
17 male finishers
0 female finishers
17 total finishers

Girls Team Results

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS                AVG. TIME SPREAD
----- ----                ------  -------------------                --------- ------
  1   Sjca                    17    1    2    3    4    7    8    9    22:10    2:58
  2   Grier School            44    5    6   10   11   12   13         26:27    5:56

Incomplete Teams: Juniata, Grier School JrH

 PLACE         FINISHER           TIME     PACE
 -----         --------           ----     ----
1. Sjca
    1  Sera Mazza, Jr             21:05    6:47
    2  Julia Cusatis, Jr          21:16    6:50
    3  Maggie Urban, Sr           21:35    6:56
    4  Myah Chappell, So          22:51    7:21
    7  Lexi Kranich, So           24:03    7:44
    8  Kathleen Simander, Fr      25:17    8:08
    9  Lindsey Carmack, Jr        26:08    8:24
Total Time = 1:50:50     Total Places = 17

2. Grier School
    5  Tess Martin, Sr            23:31    7:34
    6  Nora Van Horn, 5           23:41    7:37
   10  Ivory Zhou, Jr             26:17    8:27
   11  Emily Braun, So            29:16    9:24
   12  Sherry Xue, Jr             29:27    9:28
   13  Michelle Shen, Jr          29:30    9:29
Total Time = 2:12:12     Total Places = 44

Overall Order of Finish

        TEAM    
 PLACE SCORE         FINISHER           TIME     PACE     TEAM         
 ----- -----         --------           ----     ----     ----
    1     1  Sera Mazza, Jr             21:05    6:47  Sjca                 
    2     2  Julia Cusatis, Jr          21:16    6:50  Sjca                 
    3     3  Maggie Urban, Sr           21:35    6:56  Sjca                 
    4     4  Myah Chappell, So          22:51    7:21  Sjca                 
    5        Carli Walters, Jr          23:31    7:33  Juniata              
    6     5  Tess Martin, Sr            23:31    7:34  Grier School         
    7     6  Nora Van Horn, 5           23:41    7:37  Grier School         
    8     7  Lexi Kranich, So           24:03    7:44  Sjca                 
    9     8  Kathleen Simander, Fr      25:17    8:08  Sjca                 
   10     9  Lindsey Carmack, Jr        26:08    8:24  Sjca                 
   11    10  Ivory Zhou, Jr             26:17    8:27  Grier School         
   12        Fernanda Sanchez, 8        27:30    8:51  Grier School JrH     
   13    11  Emily Braun, So            29:16    9:24  Grier School         
   14    12  Sherry Xue, Jr             29:27    9:28  Grier School         
   15    13  Michelle Shen, Jr          29:30    9:29  Grier School         
   16        Katrina Weber, Jr          33:26   10:45  Juniata              
16 finishers among Open Women
0 male finishers
16 female finishers
16 total finishers