Print
Last Updated: 08 May 2016 08 May 2016

May 8, 2016
State College, PA

Timing by the Nittany Valley Running Club

Overall Order of Finish

         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME
 —————   —————                     ————————                    ————
    1      OpM  Sean Kelleher, 15, State College, PA           19:38  
    2    1 M15  Joe Messner, 15, State College, PA             19:41  
    3    2 M15  Noah Witt, 15, Lemont, PA                      20:00  
    4    1 JrM  Bryant Stangel, 14, Boalsburg, PA              22:05  
    5    1 M60  John Cunningham, 63, State College, PA         24:04  
    6    3 M15  Nathaniel Dutt, 16, State College, PA          24:11  
    7    4 M15  Jacob Witt, 17, Lemont, PA                     24:49  
    8    5 M15  Robert Johns, 19, State College, PA            25:12  
    9    2 JrM  John Brownstead, 12, State College, PA         25:44  
   10    6 M15  Zachary Rickley, 16, State College, PA         25:49  
   11    1 M40  John Messner, 48, State College, PA            26:46  
   12    7 M15  Isaac Messner, 17, State College, PA           26:57  
   13    1 M20  Kyle Sinding, 24, State College, PA            27:17  
   14      OpW  Jean Brownstead, 42*, State College, PA        27:18  
   15    1 M50  Dave Allgeier, 52, Port Matilda, PA            28:41  
   16    1 W40  Karen Peoples, 49*, State College, PA          29:04  
   17    8 M15  Kevin Doncsecz, 19, State College, PA          30:12  
   18    3 JrM  Erik Witt, 12, Lemont, PA                      30:15  
   19    4 JrM  Brendan Locke, 12, State College, PA           31:02  
   20    1 W30  Hannah Williams, 36*, State College, PA        32:09  
   21    5 JrM  Mitchell Peoples, 10, State College, PA        32:16  
   22    1 JrW  Kelly Brownstead, 10*, State College, PA       34:46  
   23    1 W15  Laura Brownstead, 16*, State College, PA       34:48  
   24    6 JrM  Declan Flanagan, 14, Boalsburg, PA             36:53  
   25    2 M60  Gary Wiser, 73, State College, PA              40:08  
   26    2 M40  Alan Wiser, 49                                 41:23  
   27    2 W40  Marcie Rockey, 45*, Boalsburg, PA              41:24  
   28    3 M60  Carl E Miller, 80, Bellefonte, PA              46:54  
   29    4 M60  David Eng, 63, State College, PA               50:55  
   30    2 JrW  Maeve Flanagan, 11*, Boalsburg, PA             51:35  
   31    3 W40  Steph Flanagan, 47*, Boalsburg, PA             52:22  
   32    9 M15  Zac Brezovec, 15, State College, PA            56:36  
   33    2 M50  Ed Brezovec, 50, State College, PA             56:37  
* indicates females
2 finishers among Males (no age given)
6 finishers among Men Under 15
9 finishers among Men 15 - 19
1 finishers among Men 20 - 29
2 finishers among Men 40 - 49
2 finishers among Men 50 - 59
4 finishers among Men 60 & Up
2 finishers among Women Under 15
1 finishers among Women 15 - 19
1 finishers among Women 30 - 39
3 finishers among Women 40 - 49
26 male finishers
7 female finishers
33 total finishers


Age Groups

         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME
 —————   —————                     ————————                    ————
Open Men
    1    1 M15  Sean Kelleher, 15, State College, PA           19:38  
Open Women
    1    1 W40  Jean Brownstead, 42, State College, PA         27:18  

         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME
 —————   —————                     ————————                    ————
Men Under 15
    4    1      Bryant Stangel, 14, Boalsburg, PA              22:05  
    9    2      John Brownstead, 12, State College, PA         25:44  
   16    3      Erik Witt, 12, Lemont, PA                      30:15  
   17    4      Brendan Locke, 12, State College, PA           31:02  
   18    5      Mitchell Peoples, 10, State College, PA        32:16  
   19    6      Declan Flanagan, 14, Boalsburg, PA             36:53  

Men 15 - 19
    2    1      Joe Messner, 15, State College, PA             19:41  
    3    2      Noah Witt, 15, Lemont, PA                      20:00  
    6    3      Nathaniel Dutt, 16, State College, PA          24:11  
    7    4      Jacob Witt, 17, Lemont, PA                     24:49  
    8    5      Robert Johns, 19, State College, PA            25:12  
   10    6      Zachary Rickley, 16, State College, PA         25:49  
   12    7      Isaac Messner, 17, State College, PA           26:57  
   15    8      Kevin Doncsecz, 19, State College, PA          30:12  
   24    9      Zac Brezovec, 15, State College, PA            56:36  

Men 20 - 29
   13    1      Kyle Sinding, 24, State College, PA            27:17  


Men 40 - 49
   11    1      John Messner, 48, State College, PA            26:46  
   21    2      Alan Wiser, 49                                 41:23  

Men 50 - 59
   14    1      Dave Allgeier, 52, Port Matilda, PA            28:41  
   25    2      Ed Brezovec, 50, State College, PA             56:37  

Men 60 & Up
    5    1      John Cunningham, 63, State College, PA         24:04  
   20    2      Gary Wiser, 73, State College, PA              40:08  
   22    3      Carl E Miller, 80, Bellefonte, PA              46:54  
   23    4      David Eng, 63, State College, PA               50:55  

         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME
 —————   —————                     ————————                    ————
Women Under 15
    4    1      Kelly Brownstead, 10, State College, PA        34:46  
    7    2      Maeve Flanagan, 11, Boalsburg, PA              51:35  

Women 15 - 19
    5    1      Laura Brownstead, 16, State College, PA        34:48  


Women 30 - 39
    3    1      Hannah Williams, 36, State College, PA         32:09  

Women 40 - 49
    2    1      Karen Peoples, 49, State College, PA           29:04  
    6    2      Marcie Rockey, 45, Boalsburg, PA               41:24  
    8    3      Steph Flanagan, 47, Boalsburg, PA              52:22