Print
Written by Martin Mazur Martin Mazur
October 10, 2017
Boalsburg, PA

Timing by the Nittany Valley Running Club

Boys Team Results

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS                AVG. TIME SPREAD
----- ----                ------  -------------------                --------- ------
  1   Sjca                    24    2    3    5    6    8    9   11    18:50    1:54
  2   Juniata                 34    1    4    7   10   12   13   14    19:23    3:03


 PLACE         FINISHER           TIME     PACE
 -----         --------           ----     ----
1. Sjca
    2  Carter Kauffman, So        17:44    5:42
    3  Isaac Hyman, So            18:38    5:59
    5  Zach DeCarmine, So         18:52    6:04
    6  Leo Bomboy, Sr             19:16    6:11
    8  Ethan Kauffman, So         19:37    6:18
    9  Max Wortman, Sr            20:02    6:26
   11  Thomas McElhiny, So        20:35    6:37
Total Time = 1:34:07     Total Places = 24

2. Juniata
    1  Garrett Baublitz, So       17:36    5:39
    4  Albert Heister, Jr         18:52    6:04
    7  Clay Yeager, So            19:31    6:16
   10  Jonathan Fronk, Sr         20:16    6:31
   12  Zebulon Ames, Jr           20:39    6:38
   13  James Hazard, Fr           21:24    6:53
   14  Isaac Fausey, So           21:37    6:57
Total Time = 1:36:54     Total Places = 34

Overall Order of Finish

        TEAM    
 PLACE SCORE         FINISHER           TIME     PACE     TEAM         
 ----- -----         --------           ----     ----     ----
    1     1  Garrett Baublitz, So       17:36    5:39  Juniata              
    2     2  Carter Kauffman, So        17:44    5:42  Sjca                 
    3     3  Isaac Hyman, So            18:38    5:59  Sjca                 
    4     4  Albert Heister, Jr         18:52    6:04  Juniata              
    5     5  Zach DeCarmine, So         18:52    6:04  Sjca                 
    6     6  Leo Bomboy, Sr             19:16    6:11  Sjca                 
    7     7  Clay Yeager, So            19:31    6:16  Juniata              
    8     8  Ethan Kauffman, So         19:37    6:18  Sjca                 
    9     9  Max Wortman, Sr            20:02    6:26  Sjca                 
   10    10  Jonathan Fronk, Sr         20:16    6:31  Juniata              
   11    11  Thomas McElhiny, So        20:35    6:37  Sjca                 
   12    12  Zebulon Ames, Jr           20:39    6:38  Juniata              
   13    13  James Hazard, Fr           21:24    6:53  Juniata              
   14    14  Isaac Fausey, So           21:37    6:57  Juniata              
   15        Brody Powell, Fr           22:31    7:14  Juniata              
   16        Leland Calistri, Fr        22:36    7:16  Sjca                 
   17        Noah Straub, Fr            24:01    7:43  Sjca                 
17 finishers among Open Men
17 male finishers
0 female finishers
17 total finishers

Girls Team Results

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS                AVG. TIME SPREAD
----- ----                ------  -------------------                --------- ------
  1   Sjca                    17    1    2    3    4    7    8    9    22:10    2:58
  2   Grier School            44    5    6   10   11   12   13         26:27    5:56

Incomplete Teams: Juniata, Grier School JrH

 PLACE         FINISHER           TIME     PACE
 -----         --------           ----     ----
1. Sjca
    1  Sera Mazza, Jr             21:05    6:47
    2  Julia Cusatis, Jr          21:16    6:50
    3  Maggie Urban, Sr           21:35    6:56
    4  Myah Chappell, So          22:51    7:21
    7  Lexi Kranich, So           24:03    7:44
    8  Kathleen Simander, Fr      25:17    8:08
    9  Lindsey Carmack, Jr        26:08    8:24
Total Time = 1:50:50     Total Places = 17

2. Grier School
    5  Tess Martin, Sr            23:31    7:34
    6  Nora Van Horn, 5           23:41    7:37
   10  Ivory Zhou, Jr             26:17    8:27
   11  Emily Braun, So            29:16    9:24
   12  Sherry Xue, Jr             29:27    9:28
   13  Michelle Shen, Jr          29:30    9:29
Total Time = 2:12:12     Total Places = 44

Overall Order of Finish

        TEAM    
 PLACE SCORE         FINISHER           TIME     PACE     TEAM         
 ----- -----         --------           ----     ----     ----
    1     1  Sera Mazza, Jr             21:05    6:47  Sjca                 
    2     2  Julia Cusatis, Jr          21:16    6:50  Sjca                 
    3     3  Maggie Urban, Sr           21:35    6:56  Sjca                 
    4     4  Myah Chappell, So          22:51    7:21  Sjca                 
    5        Carli Walters, Jr          23:31    7:33  Juniata              
    6     5  Tess Martin, Sr            23:31    7:34  Grier School         
    7     6  Nora Van Horn, 5           23:41    7:37  Grier School         
    8     7  Lexi Kranich, So           24:03    7:44  Sjca                 
    9     8  Kathleen Simander, Fr      25:17    8:08  Sjca                 
   10     9  Lindsey Carmack, Jr        26:08    8:24  Sjca                 
   11    10  Ivory Zhou, Jr             26:17    8:27  Grier School         
   12        Fernanda Sanchez, 8        27:30    8:51  Grier School JrH     
   13    11  Emily Braun, So            29:16    9:24  Grier School         
   14    12  Sherry Xue, Jr             29:27    9:28  Grier School         
   15    13  Michelle Shen, Jr          29:30    9:29  Grier School         
   16        Katrina Weber, Jr          33:26   10:45  Juniata              
16 finishers among Open Women
0 male finishers
16 female finishers
16 total finishers